TT kolejiště 190 x 115

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod miroussm » čtv 11 led, 2018 3:32 pm

Dobrý den,

zrušil jsem staré kolejiště a na původním rámu bych rád udělal nové. Deska o rozměru 190x115cm bude z překližky na dřevěném rámu. Rozměr kolejiště vychází z toho, co schovám pod postel s tím, že budu uvažovat možné budoucí rozšíření. Kolejiště budu nyní stavět (kvůli financím i /ne/zkušenostem) analogové, ale jednou bych rád přešel na digitál. Zatím na to ale nemám ani vozidla.

Motivem kolejiště jsou dvě hlavní tratě mezi malými městy s vedejší tratí a krátkou vlečkou k uhelným závodům. Pod vrchním nádražím bude malé skryté nádraží. Já ho nemám na plánku zobrazené, jen pouze jednu kolej, ale udělám dvě. To mi na můj vozový park stačí. Kolejiště bude flexi Tillig.

Rád bych Vás požádal o názor, jestli můj návrh není vyložený nesmysl a vlakodrom :). Moc domečů se mi tam již nevejde, ale prioritně mi jde, aby co nejdéle byl vidět vlak v krajině.

Děkuji za názory.

Mirek.

kolejiště.jpg
miroussm
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř 24 čer, 2009 9:11 pm
Bydliště: Roztoky u Jilemnice

Re: TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod hopeter » čtv 11 led, 2018 3:40 pm

Přeplácané , krátké koleje v hlavní stanici , napravo moc u sebe koleje. Méně je někdy více. Zkus kouknout na Sluníčko od MF nebo na další v sekci galerie plánků MF.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod Tomas Lebeda » čtv 11 led, 2018 4:01 pm

Nechceš zvážit alespoň digitální trakci?
Náklady na základní "digitál" včetně pár dekodérů do lokomotiv tě vyjdou na pár tisíc.
Kolejiště tě vyjde na desetitisíce.
Než ho dostavíš tak zkušenosti s digitálem získáš.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod hank » čtv 11 led, 2018 4:54 pm

Pozor na ergonomii. Kolejiště široké 115 cm už musí být přístupné zezadu. (Zvlášť když tam bude skryťák.) Normální člověk dosáhne rukou do vzdálenosti 70 - 80 cm, dvoumetrový habán max. do 90.

A hopeter má pravdu, délka dopravních kolejí ve stanici vpředu odpovídá lokálce.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod miroussm » pát 12 led, 2018 12:26 am

Trošku jsem se té přeplácanosti bál. Ke kolejišti se dostanu ze všech stran, to problém není. Ještě zvažuji, jestli spíše neudělat tři menší moduly. Nevím, co je lepší. Moduly jsou možná méně praktické, ale zase nevzniká takový "vlakodrom".

Ad.digitalizace: já se tomu asi nebráním, problém je v tom, že já jsem úplně levej na elektriku. Takže zapojení mi bude muset udělat táta a to je otázka, jak ten si s digitálem porozumí. Jestli to chápu dobře, potřebuji k tomu ovladač a centrálu. Pak koukám, že se k tomu prodávají nějaké zesilovače, to je potřeba také? není to vlastně akorát jiný název pro centrálu? Dále co se týká zapojení, nemusím asi řešit vypínání kolejí, což práci ulehčí. Ale třeba výhybky potřebují předpokládám zase nějaký jiný ovladač, než mašiny.

Další věc je ta, že mám zatím staré bttb lokomotivy, jdou i tyto zdigitalizovat?
miroussm
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř 24 čer, 2009 9:11 pm
Bydliště: Roztoky u Jilemnice

Re: TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod Jarda H. » pát 12 led, 2018 2:10 pm

miroussm píše:Trošku jsem se té přeplácanosti bál. Ke kolejišti se dostanu ze všech stran, to problém není. Ještě zvažuji, jestli spíše neudělat tři menší moduly. Nevím, co je lepší. Moduly jsou možná méně praktické, ale zase nevzniká takový "vlakodrom". ....


Určitě nespěchej se zdánlivě konečným návrhem, plánkem apod. Opravdu to chce na začátku dosti studia, hledání, seznamování se ....
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod MkTT » pát 12 led, 2018 2:16 pm

Poku chceš hlavně vidět vlak v krajině, tak doporučuji, abys měl na kolejišti raději jednu trať, po které vlak pojede delší dobu, než několik krátkých tratí.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod hopeter » pát 12 led, 2018 4:02 pm

Co se týká digitálu tak se koukni na stránky lokopin. Je tam několik pěkných článků do začátku. Taky zkus DCCdoma. Jednak nabízí levné dekodéry ale i slušné rady do začátků.
Analogové kolejiště lze v podstatě kdykoliv změnit na digitální. Pokud stavíš nové tak je dobré mít základy digitálu naštudované a stavbu k tomu už směřovat.
Mašiny BTTB je možné digitalizovat ale nutno uvážit v jaké mechanické a elektrické kondici ta lokomotiva je. Pokud se válela po krabicích a nemá moc najeto tak není s vhodným dekodérem problém. Do rozhrkané mašiny co má sjeté sběrače proudu, vůle v převodech a vypálený komutátor motorku to nemá smysl.
Do začátku digitálu je nevhodnější startset. Z vlastní zkušenosti bych doporučil startset se z21 a multimaus ale klidně i starší provedení multimaus a "černá kostka". Pro další rozšíření tj. ovládání výhybek , návěstidel atd. je dostatek malosériových dekodérů za rozumné ceny. Touto cestou jsem šel já. Určitě se brzy ozvou další , budou doporučovat všechno možné a bude na tobě tyto informace přehodnotit. Digitalizace má dost velký rozsah. Od digitálu pouze do lokomotiv až po řízení celého kolejiště počítačem. Opravdu nezbývá než učit se , učit se , učit se ... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod keby49 » sob 13 led, 2018 11:05 pm

Ahoj.

Zkus juknout i nejake hotove planky. Nepises jak si zkuseny, co o zeleznici vis nevis, ale pokud jsi spis zacatecnik, z vlastni zkusenosti, radsi jukni na neco co navrhl nekdo zkusenejsi. Pro me byl problem to i rozumne upravit :)

Treba zde galerie planku milana, dale v sekci Planky kolejist a v dizkusich k nim, pripadne v dalsich sekcich.

Co se tyce digitalu a analogu do toho vrtat nebudu. Zakladni prehled o digitalu na dccdoma na homepage, pokud zajdes trochu do historie na mojett.cz (dej hledat dcc a jak se rozhodoval) a treba na
https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... /3-digital. O analogu vim prd...

U obou se neco o elektrine naucis...

Predelat analog na digital urco jde, ale ty zaklady by si si projit asi mel.

Predelavku starych masin ti psali, ale pokud nejsou v supr stavu, urcite je spoznas vic na jednom i druhem systemu :).

Drzim palec.
keby49
 
Příspěvky: 30
Registrován: úte 24 říj, 2017 8:48 am
Bydliště: Praha 9

Re: TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod miroussm » pon 15 led, 2018 12:52 pm

Zdravím a děkuji za reakce.

Kolejiště tedy nějak změním, přemýšlím ještě, jak to vymyslet prostorově doma, jestli se mi třeba nevejde kolejště do tvaru L.

Co se týká zkušeností, tak jsem běžný fanda železnice, velmi občasný šotouš, ale o technických normách typu poloměry oblouků vím prd. Mám ale nějakou knížku, takový "manuál" na stavbu kolejiště, kde je mnoho cenných informací.

Děkuji za odkazy ohledně DCC. Vše si projdu, patrně půjdu rovnou cestou DCC. Mašinek mám 7, z toho 3 jsou v perfektním stavu, 3 v horším, ale stále ucházejícím a jedna v mizerném. Každopádně stejně plánuji do budoucna výměnu. Kromě bobiny a hektora mám staré německé mašiny, ale na kolejišti bych rád ČS.produkci. Ano, i já mám postižení zvané "Bardotka", takže bez té to na kolejišti vážně nepůjde :). Určitě nepůjdou cestou DCC, kdy je ovládání přes PC. Jednak by mě to asi ani nebavilo, já chci prostě točit kolečkem, a druhak na velikost mého kolejiště to asi ani nemá smysl.

Takže vzhůru do studia :). Až vymyslím nový plán kolejiště, tak ho sem zase šoupnu. Děkuji.
miroussm
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř 24 čer, 2009 9:11 pm
Bydliště: Roztoky u Jilemnice

Re: TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod hopeter » pon 15 led, 2018 2:40 pm

Nový plán nevymýšlej. Raději si najdi něco co by asi tak pasovalo velikostí a námětem. Pozorně prostuduj proč , co , jak a uprav k obrazu svému. Galerii plánků od Milana Ferdiána máš tady na fóru a jeho knížky se občas nechají někde vypůjčit. Normy NEM najdeš na netu. Hlavně si ohlídej průjezdné profily a rozteče kolejí. Poloměry oblouků závisí hlavně na tom co tam bude jezdit. Tož ať se daří. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod miroussm » pon 15 led, 2018 3:24 pm

V podstatě plánuji to spíše tak, že si najdu již nějaký hotový plán, který trochu upravím. Mám i nějakou knížku, kde je spousta plánů.

Ještě se zeptám k tomu digitálu, centrála a zesilovač je to samé? třeba tady v inzerátu http://inzerce.modelbazar.cz/inzerat/se ... co/820089/ se píše o zesilovači, ale předpokládám, že je to to stejné jako centrála?
miroussm
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř 24 čer, 2009 9:11 pm
Bydliště: Roztoky u Jilemnice

Re: TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod hopeter » pon 15 led, 2018 3:55 pm

V inzerátu se nabízí starší provedení startsetové sady ROCO. To červené je ovladač s centrálou a ta černá kostka je zesilovač. Pro začátek bohatě stačí k ovládání lokomotiv a výhybek. Samozřejmě ještě musíš mít dekodér v mašině a dekodér na výhybky.
Dnes už dávají do startsetů místo černé kostky bílou centrálu z21start. Tam funguje to červené ( šedé ) jen jako ovladač a to bílé je centrála a zesilovač. Bílá z21start se nechá zakoupením kódu nebo kódu včetně wifi routeru rozšířit na možnost ovládání z telefonu nebo tabletu.
Ovladač ( červený nebo šedý ) je pro obě provedení stejný. Ovladač můžeš v budoucnu použít i k jiným centrálám jako třeba NanoX apod.
Bílá kostka z21start je oproti černé šikovnější o možnost čtení CV z dekodérů. To znamená , že aktuální hodnoty v dekodérech zobrazuje na displeji a u černé kostky si musíš pamatovat nebo lépe zapisovat co jsi zadal. Rozdíl v ceně černé a bílé kostky je dnes cca tisícovka. Asi bych neškudlil a vzal raději tu bílou z21start.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod miroussm » pon 15 led, 2018 5:03 pm

Paráda, děkuji moc za vyčerpávající odpověď :). Z toho jsem pochopil více, než hodinou čtením různých článků. Ono co jsem četl, tak to bylo psáno dost do hloubky, ale né moc pro úplné pitomce jako jsem já :oops:
miroussm
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř 24 čer, 2009 9:11 pm
Bydliště: Roztoky u Jilemnice

Re: TT kolejiště 190 x 115

Příspěvekod miroussm » pon 05 úno, 2018 12:15 pm

Trošku jsem řešil prostorové umístění a vyšlo mi, že můžu mít kolejiště do L. Což jsem tedy vždycky chtěl, ale kvůli prostorům to nešlo. Když ale člověk vyhodí pár krámů, hned je místa o dost více :).

Tak tedy jsem udělal dva návrhy. Snažil jsem se o co největší jednoduchost, protože jsem začátečník. Nádraží je v podstatě dle skutečné předlohy (samozřejmě zmenšené). Dle Vaší rady, jsem protáhl staniční koleje. Průběžná kolej má tak 1,2 metru.

Co na to říkáte?

Obrázek
Obrázek
Obrázek
miroussm
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř 24 čer, 2009 9:11 pm
Bydliště: Roztoky u Jilemnice

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků