TT minikolejiště Buda - Kuehn

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod MkTT » pát 29 pro, 2017 8:27 pm

Velice se mi líbí plánky minikolejišť, které v poslední obě publikuje Milan. Protože Vánoční svátky a Nový rok trávím v Mikulášovicích u rodičů manželky, kde mám v podkroví dřevotřískovou desku, na které mám volně postavené koleje, rozhodl jsem se, že do toho "praštím" a podle jednoho z Milanových plánků postavím na této desce minikolejiště. Protože mám k dispozici pouze kolejivo Kuehn, dovolil jsem si trochu upravit Milanův plánek Buda pro toto kolejivo. Vzhledem k tomu, že deska, kterou mám k dispozici, má 250x125 cm, uřízl jsem z ní část o velikosti 125x100 cm, na které jsem začal stavět pole tohoto plánku:
Buda_Kuehn.jpg

Od původního plánku se kolejiště bohužel liší, především v oblasti sktryťáku. Moc mi to ale nevadí, protože kolejiště bude opravdu dětské, bude se na něm tedy hlavně kroužit dokola.
Napojení výtopny do stanice vypadá trochu kostrbatě, protože nemám k dispozici další pravou výhybku. Budu se muset podívat doma příští týden, jestli nějakou nemám v zásobách. Možná mám doma i jednu obloukovou výhybku, kterou bych nahradil jednu z výhybek ve skryťáku.
Zatím mám koleje jen volně položené na desce a zítra nebo pozítří je podložím Gumexem.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod hank » pát 29 pro, 2017 8:47 pm

Vítej v klubu... :lol:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod keby49 » pát 29 pro, 2017 8:47 pm

Drzim palec a musim sledovat ;)
keby49
 
Příspěvky: 30
Registrován: úte 24 říj, 2017 8:48 am
Bydliště: Praha 9

Re: TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod MkTT » pát 29 pro, 2017 9:17 pm

Kdyby někoho z Vás napadlo nějaké vylepšení či doporučení, tak dejte vědět. Koleje ještě lepit nebudu, takže je pořád čas na úpravy.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod milan ferdián » sob 30 pro, 2017 7:44 am

Malá úprava zhlaví.Milan
Přílohy
Buda_Kuehn.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod jirkan » sob 30 pro, 2017 8:42 am

Kdybys vlevo použil obloukovou výhybku, tak by se tam jedna kolej vešla. Nemusel by to být ani klasický skryťák, ale jedna kolej by, tak jako teď mohla být viditelná, a ta zadní třeba za kulisou. Při kroužení by tak mohl být vlak viditelný skoro jako teď, ale přece jen by se tam něco uklidilo pro zpestření.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod MkTT » sob 30 pro, 2017 9:04 am

milan ferdián píše:Malá úprava zhlaví.Milan

Díky Milane. Předpokládám, že doprava na tu novou kolej můžu přesunout zauhlování, případně cisternu s naftou.

jirkan píše:Kdybys vlevo použil obloukovou výhybku, tak by se tam jedna kolej vešla. Nemusel by to být ani klasický skryťák, ale jedna kolej by, tak jako teď mohla být viditelná, a ta zadní třeba za kulisou. Při kroužení by tak mohl být vlak viditelný skoro jako teď, ale přece jen by se tam něco uklidilo pro zpestření.

Nejsem si jistý, jestli si to dokážu představit...
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod D » sob 30 pro, 2017 9:20 am

MkTT:
Jirka to myslel nejspíše tak, že by v každém tunelu byla výhybka směřující vně. Zadní kolej mezi tunely by tím byla zdvojená - jedna před kulisou, viditelná jako teď - a druhá za kulisou na odstavení vlaku. Místo za zadní kolejí na jednu skrytou máš.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod hopeter » sob 30 pro, 2017 11:03 am

Vítej v mini. :) Pokud nelepíš tak ještě uvažuj o změně. Zkus tu úplně první verzi se skryťákem nahoře. Dále si zkus vynechat obloukové výhybky a použít klasické. Kuehn má ty obloukovky dost nešťastně udělané. Nejenže jsou moc dlouhé ale navíc úhel odbočení je tak malý , že na délku další koleje se nevejdou dva vlaky vedle sebe...
Pokud zůstaneš u tvé verze tak bych ubral tu kusou druhou od spodu a prodloužil výtažnou u remízy. Dále zrušit tunel vpravo a ten vlevo nahoře prodloužit aby se ti vešlo SN dle logiky kruhu.
Buda_Kuehn.jpg

Je to jen nápad , jestli se to vejde si zkus poskládat sám... Když použiješ kulisu a necháš SN přístupné zhora tak budeš mít pohodlnou manipulaci v SN.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod MkTT » sob 30 pro, 2017 1:35 pm

Díky všem za nápady a doporučení. Zatím jsem plánek upravil takhle:
Buda_Kuehn_v2.jpg

Ta zadní kolej je celá ve sryťáku, na kusé koleje, které z ní odbočují, se dá připojit další minikolejiště nebo tam přilepím čelo mé domácí modulovky a můžu k tomu připojovat moje moduly :wink: .
Ještě něco vymyslím s těmi obloukovými výhybkami, jak psal Honza. Ale vhledem k tomu, že mám tři, tak je tam asi zakomponuji všechny, abych se jich zbavil. Jenom si nepamatuji, které je ta třetí, protože jí mám doma v Praze...
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod hopeter » sob 30 pro, 2017 3:30 pm

Tohle máš ale prakticky bez SN... Nebylo by lepší posunout obě boční obloukové výhybky nahoru a schovat obě horní koleje? Získal bys kousky volné tratě a mohl ve skryťáku posunovat a střídat soupravy. Pro logiku kruhu je taky potřeba delší šturcy ( na délku soupravy).
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod MkTT » sob 30 pro, 2017 3:40 pm

hopeter píše:Tohle máš ale prakticky bez SN... Nebylo by lepší posunout obě boční obloukové výhybky nahoru a schovat obě horní koleje? Získal bys kousky volné tratě a mohl ve skryťáku posunovat a střídat soupravy. Pro logiku kruhu je taky potřeba delší šturcy ( na délku soupravy).

To je pravda, ale jak jsem už psal dříve, tohle kolejiště bude opravdu dětské se vším všudy, takže se na něm bude hlavně kroužit. Je to pro mého syna, takže chybějící SN tolik nevadí. Pro něj bude spíš zajímavě, když mu na té odkryté koleji mezi tunely postavím zastávku.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod hopeter » sob 30 pro, 2017 4:21 pm

Aha tak to potom jo. Ještě by možná dobře vypadalo mít tu vniřní trať viditelnou celou a trochu ji zvlnit a tu zadní mít v tunelu. Prostě takové dva okruhy. Nebo to pojmout jako odbočku. Napravo nechat tunel jen na horní trati za výhybkou a tu vnitřní nechat zmizet až skoro vlevo za zastávkou. Tož ať se daří. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod MkTT » stř 03 led, 2018 11:51 pm

Ještě mne napadla takováto úprava:
Buda_Kuehn_v4.jpg

Ve stanici by odbočovala trať, která by vedla do skrytého nádraží. Přední okruh by byl ve většině délky viditelný. Neměla by ale v takovém případě být výtopna napojena spíše do pravého zhlaví?
Omlouvám se za nenapojené koleje, ale plánek jsem narychlo upravoval a určitě na něm ještě budu pracovat.
P.S. Rozpadla se mi už druhá výhybka Kuehn :evil: . Dokončím tento projekt, zbytek kolejiva Kuehn strčím do šuplíku, a pokud budu stavět něco dalšího, tak už to bude nejspíš v kolejivu Tillig.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: TT minikolejiště Buda - Kuehn

Příspěvekod Vojtěch Vorel » čtv 04 led, 2018 1:29 pm

Ta druhá trať už mi přijde moc, navíc u tunelu by pak nebyl žádný prostor pro kopec/skálu a možná ani zeď by se tam kvůli oblouku nevešla. A co tu výtopnu dát na tu slepou kolej u nádražní budovy a z koleje, co je výtopna teď udělat odvratnou kolej?
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků