HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod HonzaM » pon 28 kvě, 2018 8:09 am

MichalKloc píše:N-ko by na mne bylo už moc titěrné :)l

Titěrné jsou až Z a T-gauge (ale to je věc názoru).
MichalKloc píše:Asi jsem se pro HO rozhodl trochu neuváženě, ale modely jsou to krásné a propracované.

Tak holt budu muset zkusit najít vhodné řešení v HO :)

Hezký den.

Michal

Máš samozřejmě pravdu pokud jde o propracováni detailů, pokud ale chceš mít “kochačku”, s vlaky jezdícími také volnou krajinou a nemít “rychlíky” jen se dvěma Y, budeš muset obětovat větší prostor,
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » pon 28 kvě, 2018 2:12 pm

Ahoj,

Tomáši, moc díky za dva zajímavé návrhy. Osobně se mi líbí víc ten druhý protože umožňuje větší "kochání se" i když modelovější je spíše ten návrh první.
Asi by bylo skutečně lepší u druhého návrhu "prohodit" malé a velké nádraží. Schválně to zkusím ve SCARMU.
Každopádně moc díky.

Honzo, moc dík za připomínky i za předešlé pozvání, abych se přijel mrknout. Moc rád samozřejmě přijedu a načerpám inspiraci. Můj problém je především to, že jsem spíš sběratel, než modelář, což je ostatně vidět i z mých neumělých návrhů :)
Asi jsem podlehl šílenému mámení vlastnit pár pěkných lokomotiv, které bych ale sem tam moc rád projel na, alespoň trošku funkčním a na pohled líbivém kolejišti, které bude časem schopen užívat i můj zatím maličký syn :)

Každopádně moc díky.

Hezký den.

Michal
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod HonzaM » pon 28 kvě, 2018 7:20 pm

Ani já nejsem modelář toho typu jichž je tady na diskuzi pokud mohu soudit většina. Také jsem se dlouho považoval jen za sběratele, zaměřeného na rychlovlaky, mám ICE1, ICE3, TGV (to nejstarší), soudobé TGV, TGV Duplex, Thalys, Eurostar, a potřeboval jsem mít kde je projíždět, kolejiště se ale postupně rozrůstalo a také vozový park - teď se snažím mít co nejvíc vozidel soudobé epochy jezdící na tratích v ČR, včetně přestaveb, jako je třeba Leo Express, 840, 845. Krajina je čistě vymyšlená,s dlouhými mezistaničními úseky (6-7 m),aby bylo kde se kochat - působivé je pozorovat protijedoucí vlaky na dvojkolejce. Téměř žádné nákladní vlaky, tak jak je to dnes běžné. Ale vybírám si co se mi líbí, bez ohledu na to, zda se dané vlaky mohly někdy potkat v reálu. Rád používám automatizovaný provoz (když jsem sám nebo se přijde podívat návštěva), když přijdou vnuci, dostane každý svůj ovladač na jednu určitou mašinu (fred). Baví je jezdit, posun je nebaví. Myslím že je to případ většiny dětí,rády mají možnost ovládat svůj vlak. Jeden z mých vnuků dokázal ovládat jízdu jednoho vlaku už když mi byl jeden rok, tedy věděl co musí udělat s ovladačem aby vlak jel nebo stál, samozřejmě o zastavování v nádražích nebo u návěstidla nemůže být ani řeči. Ale kluky to často baví tak do deseti let a potom až v dospělosti. Pokud se nedostanou do dobře vedeného modgelářského kroužku a nezačnou aktivně modelaŕit. Takže budeš-li mít kolejiště na němž si bude moci syn řídit svůj vlak, užije si ho určitě už od dvou let, ale samozřejmě to musí být z provozního hlediska ovál. Tak stavbu moc neodkládej. Pokud bych kolejiště stavěl od začátku dnes, byla by to v principu trať zakončená na obou stranách vratnou smyčkou, moje kolejiště ale vznikalo po částech a v principu je to ovál, i když tak velkŷ, ze neni problem provozovat koncový provoz mezi několika stanicemi.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod lajblt » úte 29 kvě, 2018 5:48 pm

I vlakodrom může vypadat. :) Provoz mezi 2 stanicemi po oválu. Možnost vestavby SN s odbočkami v tunelech.
Přílohy
MichalKloc-track04g-2D.jpg
MichalKloc-track04g-3D.jpg
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod workous » úte 29 kvě, 2018 6:05 pm

No vidíš Tome, kdepak nejhorší geometrie :) je vidět, že ti Geoline přirostlo k srdci :D návrhy jak fík...ještě, že mám rozestavěno :)....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod lajblt » úte 29 kvě, 2018 6:08 pm

Dík. Ono se s tím člověk za chvíli sžije. :) Kdyby to šlo upravit na 300x170 cm, vypadalo by to ještě líp. ;)
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod sidlo » úte 29 kvě, 2018 6:27 pm

Ten poslední návrh je fakt dobrej. Dost místa na koukání a zároveň to má modelářskou hlavu a patu.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod workous » úte 29 kvě, 2018 6:50 pm

lajblt píše:Dík. Ono se s tím člověk za chvíli sžije. :) Kdyby to šlo upravit na 300x170 cm, vypadalo by to ještě líp. ;)

Michale budeš muset přifouknout prostor :D , já vždy nenápadně říkám, "že mi to někde uteklo" manželka chvilku nadává a pak je klídek :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod HonzaM » úte 29 kvě, 2018 6:56 pm

sidlo píše:Ten poslední návrh je fakt dobrej. Dost místa na koukání a zároveň to má modelářskou hlavu a patu.

Vlaky složené z Y ale budou v těch obloucích vypadat jak skládací metr.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod lajblt » úte 29 kvě, 2018 7:28 pm

On taky ten návrh s provozem Y nepočítá. Ostatně - kolik vozů délky 303 mm se vejde na staniční kolej užitečné délky 120 cm i s lokomotivou, že. Řekl bych, že Bardotka se dvěma patrama bude v osobním provozu akorát.
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Fox » stř 30 kvě, 2018 5:51 am

S napětím sleduji diskuzi, já osobně bych jednoznačně hlasoval a přimlouval se za poslední Tomášův návrh. Teď to má plně v rukou "investor".
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Sandy » stř 30 kvě, 2018 6:54 am

HonzaM píše:
sidlo píše:Ten poslední návrh je fakt dobrej. Dost místa na koukání a zároveň to má modelářskou hlavu a patu.

Vlaky složené z Y ale budou v těch obloucích vypadat jak skládací metr.

No, a co? To tebe, "babičko", trápit nemusí....
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Sandy » stř 30 kvě, 2018 7:03 am

Fox píše:S napětím sleduji diskuzi, já osobně bych jednoznačně hlasoval a přimlouval se za poslední Tomášův návrh. Teď to má plně v rukou "investor".

Jo, a kdyby se ještě k tomu vzdal GeoLinů ( to nejdražší a nejnešikovnější kolejivo na trhu), tak se mu navíc rozváží ruce a nebude muset mít jednu stanici v oblouku. Strašný "vopruz" při provozu. Vím, o čem mluvím. Doma to mám ve dvou verzích (z toho druhá v Geo Linech, navržená v nějakém zatemnění smyslů....)
I když má kolega již nakoupenou část kolejiva, tak i když ho prodá se ztrátou, pohodlně si pořídí potřebné kolejivo jiných typů.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Fox » stř 30 kvě, 2018 7:05 am

Každý svého štěstí strůjce :D
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » stř 30 kvě, 2018 12:08 pm

Ahoj Všem,

nějakou chvilku jsem se odmlčel a koukám, co se to tady děje. Musím se přiznat, že jsem ve skrytu duše doufal, že svými neumělými návrhy (na kterých jsem nicméně strávil spoustu času), vyprovokuji někoho k něčemu podobnému. V tohle jsem ale ani ve snu nedoufal, takže:

Tomáši, už dlouho se mi nestalo, že bych na něco v němém úžasu takhle koukal, jako koukám na poslední návrh. Takže nejen klobouk dolů, ale především obrovský dík. Tomuhle návrhu se totiž nedá absolutně nic vytknout - takže kam mám poslat děkovnou flašku?

Vážně zírám!!!!

S tím kolejivem máte samozřejmě pravdu, ale občas se v životě stává, že člověk se pro něco nadchne, domnívá se, že už bude co nevidět budovat, a tak zbrkle nakoupí něco, co možná není až tak ideální, jak se na první pohled zdálo. Mám cca 20 výhybek v digitálu, o ostatním kolejivu ani nemluvě, tak se obávám, že ztráta by byla dost zásadní :)

Skoro mám pocit, že se lokomotivy skutečně někdy projedou :)

Sakra to je super návrh, ještě jednou díky, nemůžu se vynadívat.

Michal
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: jipol57 a 9 návštevníků