HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Tomas Lebeda » stř 23 kvě, 2018 1:19 pm

Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 23 kvě, 2018 1:56 pm

Ahoj, dobře žes opustil most přes nádraží. Zrušena vlečku pod most do nitra kolejiště stejně k ní nedostaneš průmysl. Pak ten viadukt přes jezero, trať veď raději po terénu (horském úbočí) a bude to vypadat lépe. Výpravní Budova v nádraží a sklad bude zepředu buďme přídavném dílu nebo jen fiktivní a na kraji bude peron resp. rampa.
Na zamyslel bych se nad vynecháním jednoho viditelného patra (nejspodnější trať), protože z toho zářezu nemá kudy odtect voda - mimo tunelu.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » čtv 24 kvě, 2018 10:04 am

Ahoj Pánové,

moc díky za Vaše připomínky, náměty a především za odkazy na plánky kolejišť. Šatany jsou úžasný, ale zase jsem u toho, že je to koncová stanice a vzhledem k tomu, že bych rád provozoval především motorovou trakci V a VI epochy (brejlovce + patra / bardotky + ypsilony) nechce se mi neustále přepřahat.

Pokud se týká budovy stanice, je to přesně tak, jak píše Michal, budova je zamýšlená jako naznačená na okraji panelu. Vlečka pod most do centrální části panelu, byla zamýšlená jako vlečka do lomu.

Zajímavé upozornění je na nemožnost odtoku vody z údolí v nejnižší části panelu. Moc nerad bych se zbavoval této koleje, takže mne napadlo řešení v podobě „vytažení“ přehrady až do hloubky panelu. Třeba by to pomohlo.

Navíc ve SCARU nejsem schopen precizně vymodelovat krajinu, takže doufám, že v jiném programu, kde by bylo možné přidat skály a další, by celý návrh vypadal mnohem lépe.

Ještě jednou díky.

Michal
Přílohy
Panel 4.jpg
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod sidlo » čtv 24 kvě, 2018 10:32 am

Přehrada být nemusí, stačí potok. Ale je to opravdu vlakodrom.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod HonzaM » čtv 24 kvě, 2018 3:20 pm

sidlo píše:Přehrada být nemusí, stačí potok. Ale je to opravdu vlakodrom.

Na tak malém prostoru se toho nedá moc vymyslet, jestliže je požadavek majitele mít větší počet vlaků a cílem je možnost kochat se jezdícími vlaky, ne orientace na manipulaci ani snaha o věrné zobrazení skutečnosti.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » čtv 24 kvě, 2018 7:27 pm

Ahoj,

tak „vlakodrom“ je to každopádně. O tom není pochyb, to byla taky základní myšlenka

Jen se snažím to alespoň trošku někam posunout. Tenhle návrh vychází z kolejiště, které prezentuje na Webu firma Noch. Oslovuje mne především to, že vlaky jen nekrouží, ale vždy se vrací z místa, do kterého předtím odjely. Navíc skryté nádraží vychází pěkně pod hlavní nádraží s rozdílem cca 18 výškových cm, což přináší super přístup. Vzhledem k tomu, že chci použít Roco Geoline, budu mít pak i slušný přístup zespodu ke všem přestavníkům. Hlavně mne ale těší, že by bylo možné se díky tomuhle návrhu zbavit mostu přes stanici, který mne ve všech předchozích návrzích iritoval.

Pro můj záměr je samozřejmě super, že koleje v širé krajině jsou zatím ze všech návrhů nejdelší, takže se člověk může skutečně kochat. Pravdou je, že celé horní patro je v zásadě nesmysl, protože vlak nemá žádný reálný důvod tam jet – není tam žádná stanice ani zastávka……….

Potok nebo řeka, by bylo určitě lepší řešení, ale je problém s tím, kde potok začít. Ono toho místa skutečně není až tolik…..

Pořád věřím, že pokud by se to vše učesalo v nějakém lepším programu a třeba i v pozměněné podobě, dal by se z toho vykouzlit celkem hezký panel.

P.s. Jak jsem psal, Šatany jsou z mého pohledu jedním z nejhezčích návrhů, ale tu koncovou stanici nedám. Pravda ale je, že už koumu, jestli by se to nedalo nějak „předělat“. Na druhou stranu je mi jasné, že ten návrh tím akorát tak zku..ím.

To: Lucy - ten poslední návrh v N-ku je teda taky super. Obávám se ale, že na ploše 150 x 300 cm při použití kolejiva Roco Geoline nebude realizovatelný. Jinak fakt ale krásný návrh............ Díky

Michal
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod workous » čtv 24 kvě, 2018 9:03 pm

V Geoline je to fakt divný prostě to už není ono ...a musel byl se zvětšit rozměr desky je to moc namačkaný...
Přílohy
SAtany.jpg
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod sidlo » pát 25 kvě, 2018 4:34 am

workous píše:V Geoline je to fakt divný prostě to už není ono ...a musel byl se zvětšit rozměr desky je to moc namačkaný...

To nebude tím geoline. Ostatní kolejiva mají geometrii podobnou. Jedno jestli to bude Tillig nebo Piko, pořád to bude vypadat stejně.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod workous » pát 25 kvě, 2018 5:45 am

sidlo píše:
workous píše:V Geoline je to fakt divný prostě to už není ono ...a musel byl se zvětšit rozměr desky je to moc namačkaný...

To nebude tím geoline. Ostatní kolejiva mají geometrii podobnou. Jedno jestli to bude Tillig nebo Piko, pořád to bude vypadat stejně.

Namaloval jsem si to i v Elite Tillig tam je plánek ok dle Milanovy super předlohy - je to opravdu pěkný návrh.No bude to mít těžký stavitel :)

P.S. teď jsem přijel z Peček (pěkná výstava) možná by bylo dobré si tam zajet a načerpat inspiraci..
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » pát 25 kvě, 2018 9:18 pm

Ahoj Všem,

moc díky Vám všem za snahu pomoci. Paradox je v tom, že pokud člověk stojí v garáži u připraveného rámu, zdá se obrovský, ale jakmile zasednu ke SCARMU, nemůžu tam nic kloudného dostat.

Zkusil jsem dát Horní Háj z N-ka do HO a naprosto bez šance. Škoda, návrh je to moc hezký, ale od začátku bylo jasné, že rozměrově to nebude sedět. Především na šířku.

Ještě mne napadla myšlenka vzít naopak nějaký jednoduchý návrh, který je standardně v HO na menší ploše a „vymámit“ z něj maximum na ploše větší, kterou mám k dispozici. Vždycky bude asi problém násilnit návrh, který potřebuje větší plochu než tu, kterou mám k dispozici.

Zkusil jsem si ještě udělat jedno cvičení. V zásadě můj původní návrh, jen horní přemostění je výrazně posunuto, třeba by tam mohlo výt něco jako „Ivančický viadukt“ a naopak celu zadní část jsem schoval do tunelu s tím, že je tam dvoukolejné skryté nádraží. Zase mám ale problém s vodou v nejnižším patře. Už to alespoň nevypadá, že na vrchním patře jen bezdůvodně krouží vlak.

Třeba Vás něco dalšího napadne, co já nevidím.

Hezký den.

Michal
Přílohy
Panel 1.jpg
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod Vladimír_B » sob 26 kvě, 2018 6:08 am

Ahoj, řeším obdobný problém. Do tohoto prostoru se vejde akorát tohle: https://vladimirb.rajce.idnes.cz/Schone ... #nvrh3.jpg obě tratě se vpravo sejdou a společně míří do skrytého... Tenhle návrh mi osobně přijde ještě únosný, větší zahuštění už je vlakodrom.
Nebo se zkus nějak popasovat s návrhem alpského semeringu https://vladimirb.rajce.idnes.cz/Breitenstein/#IMG.jpg a udělat z něj krušnohorský :D
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod HonzaM » sob 26 kvě, 2018 2:39 pm

Jestli si chceš hlavně zajezdit a máš jen tak relativně malý prostor, přejdi do N. Nabídka vozidel už je dost slušná, přijď se podívat. Dokonalé modely můžeš mít jen v H0, ale chceš-li se především kochat vlaky jedoucími krajinou, je N ideální. TT není ani to, ani to, nabídka vozidel je sice asi o trochu větší než v N, ale prostoru potřebuje znatelně víc. Vždycky jde o kompromis,něco za něco.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod MichalKloc » sob 26 kvě, 2018 7:17 pm

Ahoj Všem,

předně moc díky za inspiraci a další zaslané podněty.

O přechodu na jiné měřítko jsem taky uvažoval, především ve chvíli, kdy jsem zjistil, že Kuehn bude dělat v TT moc pěknou Bardotku v mnoha různých verzích.
Věřím, že bude parádní a navíc na Bardotku z nějakého neznámého důvodu "trpím".
N-ko by na mne bylo už moc titěrné :)

Každopádně už mám celkem slušnou sbírku modelů jak lokomotiv, tak vozů v HO. Navíc jsem nakoupil v euforii, že už budu konečně stavět, taky velké množství kolejí a výhybek, které jsem doposud ani nevybalil. Bojím se tak, že bych si při prodeji hodně "ulítl" a to samozřejmě nechci. Navíc myslím, že by se prodej mohl vléci dost dlouho.

Asi jsem se pro HO rozhodl trochu neuváženě, ale modely jsou to krásné a propracované.

Tak holt budu muset zkusit najít vhodné řešení v HO :)

Hezký den.

Michal
MichalKloc
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 25 lis, 2017 12:07 am

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod lajblt » ned 27 kvě, 2018 8:57 pm

Roco GeoLine je bohužel jedno z nejhorších, co se týká geometrie. V podstatě je na tom stejně jako v TT staré kolejivo Berliner-TT Bahnen. Dvě jednoduché, dvě obloukové výhybky, angličan a dva použitelné oblouky. Ale dá se.
Posílám návrh, je to upravený jeden ze starších mnou navrhovaných plánků. původně pro Piko A-Gleis. Má to jednu nevýhodu - vlak, který vjede na lokálku, se na ní též otočí, vrátí se sice jiným tunelem, ale pak už ho není kde otočit zpátky. :(
Přílohy
MichalKloc-track03b-2D.jpg
MichalKloc-track03b-2D-2.jpg
MichalKloc-track03b-3D.jpg
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: HO 1,5 x 3 m Vlakodrom na kochačku?

Příspěvekod lajblt » ned 27 kvě, 2018 9:37 pm

A nebo toto - úprava autorova původního návrhu. Nevím, jak to ten SCARM dělá, ale ve Wintracku se to tam nevešlo. :( Poděl levého předního okraje je SN se 4mi průjezdnými kolejemi. Napadlo mě, jestli to nebude lepší obráceně - "velká" stanice nahoře a ta menší dole, čili celé negativně obrácené. :)
Přílohy
MichalKloc-track01f-3D.jpg
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků