Osazení malé stanice TT návěstidly

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Osazení malé stanice TT návěstidly

Příspěvekod HonzaM » čtv 07 pro, 2017 7:01 am

milan ferdián píše:Chlapče,chlapče i já laik vidím,že tak né.Vjezdové návěstidlo nemůžeš umístit tak blízko první výhybky stanice.Copak ty nebudeš posunovat?Posunující díl nesmí za vjezdové návěstidlo.A co tabule dole,ta patří jen k předvěstím.
Jedině,že nejde o stanici,ale jen o výhybnu,kde posun není,tak potom ano s přimhouřením oka :wink: .Milan

Milane, Ty a řada (asi většina) účastníků této diskuze automaticky předpokládáte, že bude kolejiště, které majitel staví, postaveno tak, aby co nejlépe vystihovalo skutečnost a že v něm bude provádět co nejvíce manipulace. Někteří dokonce staví kolejiště, mající jedinou stanici, z níž vlak odjíždí jen do skryté stanice. Já bych něco takového nechtěl, posunování vozů a lokomotiv mne nebaví. Na mém domácím kolejišti (kterě není nijak malé, je podél dvou stěn o délce 4 m a 5,5 m není ani jeden vlečkový areál, na celém kolejišti jsou jen dvě velmi krátkě kusé koleje (na délku lokomotivy) a dvě koleje končící remízou. Jsou tam ale dvě velká průběžná nádraží po šesti dopravních kolejích (přibude brzo třetí) a jedno malé, koncové dvojkolejné, většina kolejiště je tvořená pravou dvojkolejkou a jsou tam relatvně dlouhé (několik metrů) úseky volné tratě. Vjezdová návěstidla jsou těsně před zhlavími, jak píšu, neposunuje se, návěstidla slouží k zastavení vlaku čekajícího až se uvolní kolej ve stanici. Baví mne pozorovat vlaky jedoucí krajinou, střídající a potkávajícící se ve stanicích. Převážně provozuji jen osobní provoz. Kolejiště mám pro zábavu a moje představa zábavy není striktní napodováni reality.
Ani modulová stanice, kterou jsem postavil pro klubový provoz, nemá žádnou vlečku ani žádnou kusou kolej a má jen minimální prostor pro vykládku a nakládku. Je přitom postavená podle reálu (stanice Sklené nad Oslavou na dvojkolejné hlavní trati).
Prosím nesnažte se vnucovat každému svůj názor, poraďte jak instalovat koleje, přestavníky, opravovat a digitalizovat mašiny, jak řešit zapojení, ovládání, technologickě postupy atd. Ale akceptujte že jsou lidé, kteří chtějí kolejiště jen pro zábavu a mají jiné představy o tom co je zábava než vy.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Osazení malé stanice TT návěstidly

Příspěvekod sidlo » čtv 07 pro, 2017 7:26 am

Honzo, toto vlákno začíná větou
Chtěl bych poprosit zkušenější kolegy o radu s umístěním návěstidel na mé malé železniční stanici ... tak jestli mohu poprosit o radu, kam co dát, aby to mělo alespoň náznak nějakého smyslu.. :)

a Milan se od této premisy nijak neodchýlil a nikomu nic nevnucuje.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Osazení malé stanice TT návěstidly

Příspěvekod tomashlava » čtv 07 pro, 2017 12:46 pm

Honzo, díky za podporu ! Mám to pocitově stejně jako Ty, mám radost z toho, když mi lokomotivy jezdí, míjejí se ve stanicích, baví mne pozorovat pohyb na kolejišti přes krajinu a mám samozřejmě radost i z toho, když se mi něco povede, zvládnu něco sám instalovat nebo zapojit. Proto jsem umístil i hotové fotky zapojení toho návěstidla. Poradili jste mi, jsem za to velmi rád a až udělám i světelné návěstidlo na druhém konci stanice, tak i ty fotky sem doplním...
tomashlava
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 22 led, 2011 4:16 pm

Re: Osazení malé stanice TT návěstidly

Příspěvekod tomashlava » pon 11 pro, 2017 6:06 pm

IMG_4947.JPG

IMG_4946.JPG

Přikládám obrázky z osazení vjezdu vjezdovým návěstidlem a předvěsti na druhé straně mé stanice. Na druhé straně jsem osadil mechanické návěstidlo. Na obrázcích jsou dvě polohy, tedy vjezd zakázán a volno s omezením rychlosti. Ještě mne napadlo,ale nevím zda je to v analogu možné, má někdo osobní zkušenost nebo máte ta zapojené tak, že vám na návěsti žlutá bliká ? Nebo lze vůbec v analogu ovládat polohy znaků více než dvěma polohami ? V DCC to samozřejmě možné je, tam to řídí procesory, ale jde mi o to, zda to má někdo provedené i v analogu a jakým způsobem, docela by mne to zajímalo.. moc díky !
tomashlava
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 22 led, 2011 4:16 pm

Re: Osazení malé stanice TT návěstidly

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 12 pro, 2017 10:27 pm

Ahoj, podle předchozí reakce na Milanovu připomínku je to pro Tebe zbytečný, ale třeba to čtou i jiní, tak mi to nedá. Máš to blbě.
1. Máš-li na vjezdovém návěstidle 40km/h a volno žlutá a zelená, na předvěsti bude očekávejte 40 - pomalu blikající žlutá.
2. Minimální vzdálenost předvěsti od hl. návěstidla je 400 m na tratích s rychlostí do 60 km/h. V modelu vzdálenost zkracujeme, ale Tobě bude stát vlak u vjezdu a druhý vůz už je u předvěsti. Tady platí, že míň je někdy více a je lepší přeedvěst vynechat...

Neber to tak, že Ti chci kazit radost. Jo a pro blikání světel jsou celkem jednoduché obvody.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Osazení malé stanice TT návěstidly

Příspěvekod BohousP » stř 13 pro, 2017 6:47 am

Tady ti zase před předvěstí ten kříž schází (ten, který máš na fotografii výše před mechanickým hlavním návěstidlem).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Osazení malé stanice TT návěstidly

Příspěvekod tomashlava » stř 13 pro, 2017 5:45 pm

Děkuju za radu, když to je blbě, tak se to opravit dá, proto se ptám. Kříž mohu doplnit, vzdálenost předvěsti posouvat nebudu, protože by mi podle měřítka skončila v tunelu a na ploše mého kolejiště drážní normy stejně nikdy nebudu mít šanci dodržet. To blikání bych ale chtěl zkusit, měl by někdo odkaz na nějaké schema zapojení, proto jsem se ptal, jestli to někdo v analogu tak máte ? Děkuji.
tomashlava
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 22 led, 2011 4:16 pm

Re: Osazení malé stanice TT návěstidly

Příspěvekod Tomas_C. » stř 13 pro, 2017 6:50 pm

A hlavně potom nezapoměň na význam návěsti co Ti svítí na vjezdu..40km/h a volno...to by znamenalo závislé vjezdové návěstidlo na odjezdovém návěstidle...a na odjezdovém návěstidle Ti musí svítit v tomto případě výstraha nebo volno...nikoliv nic coby snižovalo rychlost na odjezdu...tak pozor i na to...pokud nechceš řešit závislosti mezi návěstidly tak tam na vjezdu dej jen 40km a výstraha..
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: Osazení malé stanice TT návěstidly

Příspěvekod tomashlava » stř 13 pro, 2017 6:52 pm

Ještě mne napadlo, když mi na návěstidle svítí červená, na předvěsti mám žlutou, když změním na návěstidle povel na volno a svítí zelená se žlutou, tak potom na předvěsti mám zelenou. Chápu to tedy tak, že jsem si zvolil špatný typ předvěsti ? vybíral jsem dle doporučení kolegy z první strany..
tomashlava
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 22 led, 2011 4:16 pm

Re: Osazení malé stanice TT návěstidly

Příspěvekod Tomas_C. » stř 13 pro, 2017 7:08 pm

Návěstidlo se dělí na dvě poloviny....to co svítí nahoře předvěstí to co následuje na dalším návěstidle....to co svítí dole návěstí jakou rychlostí má strojvedoucí jet kolem tohoto návěstidla....upozorňoval jsem tě jen na fakt, že pokud Ti bude svítit na vjezdu 40km/h a volno (čti návěstidlo od spodu) tak to znamená, že budeš muset řešit závislosti návěstidel...závisloti mezi vjezdovými a odjezdovými návěstidly....

Doporučuji nastudovat rychlostní návěstní soustavu a pak se posouvat dotazy dál....

Obrázek
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: Osazení malé stanice TT návěstidly

Příspěvekod D » stř 13 pro, 2017 10:14 pm

tomashlava:
Já bych to nekomplikoval. Nikde jsi nenapsal, že máš odjezdová návěstidla. Proto bez nich využij řešení, které jsi předložil prve. Návěstní znaky ti popsal sidlo hned pod tím. Rychlost nebude řešena návěstidlem, ale pevnou tabulkou (rychlostníkem). Vlaky ve stanici zastavují, vypravuje je výpravčí. Bílé světlo zapojovat nemusíš, stejně ho na návěstidle nemáš. Ve stávajícím provedení na kolejišti jen odpojíš žlutou, doplníš rychlostníky, kříž k předvěsti a bude to správně.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků