TT kolejiště 200x100cm na motivy Šanov

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

TT kolejiště 200x100cm na motivy Šanov

Příspěvekod vaclavpe » čtv 09 lis, 2017 1:15 pm

Ahoj,

jsem v hledání vhodného kolejiště a velmi se mi zalíbil Šanov, proběhnuvší tady obrázkem (ano, našel jsem ho v knize II, která mi přišla předevčírem). viewtopic.php?f=1&t=8370&p=148319&hilit=%C5%A0anov#p148319

Rád bych zkonzultoval na následující věci:
Předpokládám, že nebudu dělat Jesenici, takže skryté nádraží bude "jen" dvojkolejné a propojovat levou stranu s pravou.

Kolejiště je epocha nula a já bych rád epochu IV - kromě přidání návěstidel, co musím udělat, aby se to téhle epoše blížilo ?

Formát je 1650x900mm a když můžu jít na rozměr 2000x1000mm, tak přidat tam něco (např. druhou kolej v zastávce vpravo nahoře), nebo prostě jen roztáhnout na délku ? Rád bych Šanov stylizoval průmyslověji, případně při protažení vpravo nahoru minimodel vápenky a vlečka vedená ze zhlaví zástávky.

Má to takhle smysl, nebo je to zcela mimo mísu ?
vaclavpe
 
Příspěvky: 19
Registrován: ned 19 bře, 2017 8:52 am

Re: TT kolejiště 200x100cm na motivy Šanov

Příspěvekod jirmicz » čtv 09 lis, 2017 2:03 pm

Ahoj. Spíš bych se snažil zvětšit tu spodní stanici Šanov. Vzhledem k tomu že je odbočná tak by ji slušela aspoň jedna průjezdná a ještě třeba manipulační kolej navíc. Taky otázka co máš popř. chceš provozovat na kolejišti za vozidla. Ten Šonov je spíš jenom na motoráčky a jeden Mn.
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: TT kolejiště 200x100cm na motivy Šanov

Příspěvekod vaclavpe » čtv 09 lis, 2017 2:25 pm

Popravdě se mi líbí zelenobílé spěšňáky, které chci provozovat s brejlovcem. Jinak hlavně 810ku a nákladní vlaky - dřevo, nějaký materiál apod. Prostě víc tu průmyslovou část. Spěšňák by většinou parkovat ve SN.
vaclavpe
 
Příspěvky: 19
Registrován: ned 19 bře, 2017 8:52 am

Re: TT kolejiště 200x100cm na motivy Šanov

Příspěvekod Tomas Lebeda » čtv 09 lis, 2017 2:45 pm

vaclavpe píše:Ahoj,

jsem v hledání vhodného kolejiště a velmi se mi zalíbil Šanov, proběhnuvší tady obrázkem (ano, našel jsem ho v knize II, která mi přišla předevčírem). viewtopic.php?f=1&t=8370&p=148319&hilit=%C5%A0anov#p148319

Rád bych zkonzultoval na následující věci:
Předpokládám, že nebudu dělat Jesenici, takže skryté nádraží bude "jen" dvojkolejné a propojovat levou stranu s pravou.
...


Ahoj, pokud nebudeš dělat Jesenici, tak při odjezdu z pravého zhlaví zst.Šanov nemáš jak objet/otočit vlak a vlaky ti budou kroužit dokola.
Musel by jsi tam udělat ještě jednu vratnou smyčku, což muže být i při protažení prostorový problém.
Není lepší pro začátek se kouknout po plánku kolejiště pro přesný rozměr, myslím že ta stanice Jesenice je poměrně podstatná provozně?
Například tohle http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/Pl-nky-MF/TT/Hekttor-02/Hekttor_02_TT.jpg
Přišel by jsi sice o jednu stanici, ale zas by v té jediné stanici, bylo možností provozu daleko více.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: TT kolejiště 200x100cm na motivy Šanov

Příspěvekod JanoH0e » čtv 09 lis, 2017 2:57 pm

Čím väčší rozmer, tím lepšie. Každý cm dobrý, hlavne v stanici.
Ak chceš "spriemyselňovať", tak namiesto kameňolomu urob nejaký priemysel,napr. mlyn a silo a na miesto depa - remízy, vlečku. napr. sklárne. Vápenku by som tam veľmi nedával, iba ak máš vhodnú kulisu. Aj keď sa dá relatívne dobre urobiť, ak poznáš tech. proces. Alebo dať tam iba sila. Ale na nákladisko sklárne sa dajú použiť továrenské výrobky. Taktiež budeš musieť upraviť dolnú stanicu tak či tak, lebo buď urobíš ovál alebo 2 slučky.Čo sa návesti týka, horná stanica D3 s lich. tabuľkou, dolná stanica stačia vjazdové - mimo model - "za tunelmi" a ak chceš silou mocou aj odjazdové, tak stačia skupinové, po 1 na každom konci a vjazdové z lokálky pred tunelom. Stanicu nemusíš rozširovať, pokiaľ nemieniš v nej križovať vlaky hl. trate. Ale tou by som sa zaoberal až vyriešením skrytej stanice, podľa je ho možnosti.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: TT kolejiště 200x100cm na motivy Šanov

Příspěvekod vaclavpe » čtv 09 lis, 2017 3:02 pm

Tomas Lebeda píše:Například tohle http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/Pl-nky-MF/TT/Hekttor-02/Hekttor_02_TT.jpg
Přišel by jsi sice o jednu stanici, ale zas by v té jediné stanici, bylo možností provozu daleko více.

Na tuhle stanici jsem se taky díval, ale tam mi vadí obě nádraží v zatáčkách, s tím jsem se nesmířil.
vaclavpe
 
Příspěvky: 19
Registrován: ned 19 bře, 2017 8:52 am

Re: TT kolejiště 200x100cm na motivy Šanov

Příspěvekod Rocky_MK » čtv 09 lis, 2017 3:13 pm

Ta koncová se dá přece posunout víc doprava.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: TT kolejiště 200x100cm na motivy Šanov

Příspěvekod jirmicz » čtv 09 lis, 2017 4:32 pm

Teď je teda spiš otázka co od toho kolejiště očekáváš. Buď dole kroužit dokola, což není zas tak provozně zajímavé, a do horního nádražíčka jezdit motorákem a občas Mn. Nebo zkusit popřemýšlet o nějakém skrytém nádraží, kde budeš odstavovat soupravy a jezdit smyčkou nějaký reálný provoz. Ono to jsi koupíš brejlovce a pak se ti líbí zamračená pak potřebuješ bangli a najednou máš několik souprav a na koliště se ti vejdou 2. Vím z vlastní zkušenosti :mrgreen:
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: TT kolejiště 200x100cm na motivy Šanov

Příspěvekod Rocky_MK » čtv 09 lis, 2017 4:43 pm

Do toho horního nádraží by se jistě Brejlák s 3 ypsilony (klasika, že :D), vešel. A jestli ne, dá se snadno natáhnout až do PD rohu.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: TT kolejiště 200x100cm na motivy Šanov

Příspěvekod vaclavpe » čtv 09 lis, 2017 9:00 pm

jirmicz píše:Nebo zkusit popřemýšlet o nějakém skrytém nádraží, kde budeš odstavovat soupravy a jezdit smyčkou nějaký reálný provoz.

Nad tím jsem přemýšlel, ale zatím mne nenapadá, jak to přesně funguje. Ve skrytém musí být plná automatika, že ? tj. obsazení kolejí, signalizace přehození výhybek, o samotném pohonu výhybek nemluvě. Tohle se řešívá jak ? Jestli jsem pochopil, dvojkolejné SN je málo ?
vaclavpe
 
Příspěvky: 19
Registrován: ned 19 bře, 2017 8:52 am

Re: TT kolejiště 200x100cm na motivy Šanov

Příspěvekod jirmicz » pát 10 lis, 2017 7:49 am

Automatika to nemusí být. Budeš dělat analog nebo DCC. V DCC musíš mít modul vratné smyčky. To by ti někdo poradil co a jak. Odborník na DCC je fulda. Jinak v analogu to není zase tak složité. Mušíš mít víc rozdělených úseků. Signalize přestavníků u vyhýbek je taky docela jednoduchá věc. Většina má zpětné hlášení. Stejně se té elektrice nevyhneš to by jsi musel mít jenom okruh. A to je zase provozně nudné.
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: TT kolejiště 200x100cm na motivy Šanov

Příspěvekod Tomas Lebeda » pát 10 lis, 2017 7:50 am

vaclavpe píše:Nad tím jsem přemýšlel, ale zatím mne nenapadá, jak to přesně funguje. Ve skrytém musí být plná automatika, že ? tj. obsazení kolejí, signalizace přehození výhybek, o samotném pohonu výhybek nemluvě. Tohle se řešívá jak ? Jestli jsem pochopil, dvojkolejné SN je málo ?


Signalizaci přehození výhybek vyřešíš jednoduše páčkovým přepínačem.
Páčka ukazuje tam, kam je přehozena výhybka.
Detekce obsazení kolejí v SN se může hodit.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků