TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » pon 02 říj, 2017 11:08 am

Dobrý den všem,
tak aby toho tady nebylo málo, dovoluji si představit další TTčkový miniprojekt cca 85x85 cm. Moje důvody a úvahy:
1) mám rozdělané velké kolejiště (i když při sledování kolegy "edys" výraz velké zas tolik nesedí), popis je tady někde níže. A protože jsem pochopil, že to je běh na dlouhou trať a že si hoodně dlouho nezajezdím, chtěl bych si udělat malou odbočku
2) rád a s napětím sleduji kolegu "hopetera" a mnohé další, kteří vytváří krásné mininalistické projekty.
3) hned uvádím hlavní důvody, proč ne N (určitě je zde řada uživatelů, kterých si vážím, až fanatických propagátorů Nka - jména si dosaďte sami :D ). Takže: a) nemám zkušenosti s konstrukcí a kolejivem, b) nemám "v oku" měřítko a proporce krajiny apod. c) nemám k dispozici vozidla, tj. nutnost dalších jednoúčelových investicí d) chci to zároveň používat jako zkušební dráhu pro nové vozy a mašiny...

Takže jsem něco vyplodil, dal k revizi znalci "lajbltovi", který to celé posunul o kategorii výš, nechal náležitě odležet v šuplíku, a nakonec jsou na stole dvě varianty. Předesílám, že jsem zastánce kroužení (to mne jistě hodí do pytle "dětské"). Avšak na mojí omluvu pravověrným uvádím, že i na tomto pidi-mini bych chtěl časem zkoušet automatický provoz (viz moje vlákno iTrain). No a "pseudonáhodné" kroužení dvou souprav, které budou zastavovat - projíždět - čekat ve skryté části, návěstidlo, přejezd se signalizací, to už by mohlo se sklenkou vína být hezké pokoukání. Přesto je tam skladiště, nákladiště, možnost ručního hraní s posunem tedy také. Pro každého něco :D .

Obě verze "Dolan" jsou zde, kdo by toužil po zdrojácích ve WT11 (případně WT8), rád zašlu.
VERZE 1
Dolany_ver1_all.jpg

Dolany_ver1_view.jpg
Naposledy upravil Fox dne sob 06 lis, 2021 9:20 am, celkově upraveno 2
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » pon 02 říj, 2017 11:10 am

A ještě ta varianta 2, nějak se to nedařilo nahrát...
VERZE 2
Dolany_ver2_all.jpg

Dolany_ver2_view.jpg
Naposledy upravil Fox dne pon 02 říj, 2017 11:52 am, celkově upraveno 1
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Adam96 » pon 02 říj, 2017 11:20 am

Jak budeš v obloucích spřahovat nebo trhat vozidla? Třeba ta manipulační kusá k vykládce vozů?
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » pon 02 říj, 2017 11:50 am

Dobrá připomínka - sám teď nevím, potřebuji si vyzkoušet min poloměr, kde to ještě jde. U V2 asi bude problém, u V1 by to možná mohlo jít nějak upravit.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod hank » pon 02 říj, 2017 12:57 pm

Asi si budeš muset vybrat - buď svěšování/rozvěšování vozidel nebo automatický provoz. V obloucích jakéhokoli poloměru myslitelného na tak malé ploše to svěšování/rozvěšování spolehlivě fungovat nebude. Pro tu automatizaci bych viděl asi vhodnější alternativu 2. A v alternativě 1 bych "skryté" nádraží udělal jako "přiznané", tj. nezakrýval bych ho seshora, jen bych ho schoval před přímým pohledem zepředu kulisou, protože do něj budeš muset rukama skoro při každé manipulaci. (Nevím, kolik na tom chceš provozovat vozidel a podle jakého jízdního řádu.)

Nevím, jestli znáš tohle?

pidikolejiste_kazeta.jpg
pidikolejiste_kazeta.jpg (13.03 KiB) Zobrazeno 12026 krát


(Bohužel jsem si nepoznačil, odkud to mám, nejspíš ze sbírky pidi-, mini- a mikrokolejišť Carla Arendta. A bohužel to nemám větší.)

Je to "vyndavací-zas-tam-dací" kazeta pro ruční výměnu vozidel/celých souprav v provozním zákulisí kolejiště. Klidně ji můžeš nainstalovat do všech "skrytých" šturců nebo dokonce ani nepotřebuješ ty šturcy, tj. ušetříš výhybky. Případně to můžeš modifikovat a udělat v tomto duchu přesuvnu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Adam96 » pon 02 říj, 2017 12:58 pm

Počítej s tím, že spřahování v oblouku funguje cca od R600 pro krátká vozidla počítám, že takový poloměr na plánku nemáš a ani mít nemůžeš.
Na projetí lokomotiv a ježdění bez posunu to bude ok, jinak bych popřemýšlel o o tom kolejiště natáhnout třeba na 120cm, abys tam mohl někam vložit alespoň 20-30cm rovinky, kde v klidu spojíš a rozpojíš. Mne osobně se velmi líbí tento plánek. Je to takové hravé, ale zároveň nabízí prostor pro manipulaci :wink: http://vlacky.brozek.org/images/obsah/kolejiste05.jpg
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » pon 02 říj, 2017 3:05 pm

Díky za připomínky, které jsem i očekával. Je mi jasné, že zvětšením kolejiště se hodně věcí vyřeší - ale - už to je holt vewlké kolejiště a to jedno už stavím... Moje myšlenky se ubíraly spíš od funkčního diorámatu a velikost těch 85 cm považuji za maximum - chci to přenášet a dát si třeba na stolek pro potěšení :D . Každopádně se nechci uvrtat do ničeho rozsáhlejšího. Mám toho i tak rozděláno víc, než je zdrávo :D .

To jsem nenapsal: u V1 samozřejmě počítám, že SN bude jen kulisa (možná se stříškou, tj. shora bude celá plocha - kopec, proto taky Dolany). A v SN jsou ve šturcích dvě EW1 rovné, tam krátká mašina bude v ose s vagóny a měl bych bez problémů spojovat. Problém vidím pouze u nákladiště, to přiznávám. U V2 bude skrytá část větší, ale i tak vzadu musí být pohodlný přístup, s tím se počítá.

(a ještě poznámka: kdybych netrval na kroužení, jednoznačně stavím Kameničky či nějaký jejich klon)
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod hopeter » pon 02 říj, 2017 8:29 pm

A tohle znáš ? http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=9673 Pokud netrváš na čtverci tak je to asi stejně velký.
Uvařím kafe , pustím mašinu nebo i dvě a čučím do omrzení. Když to vidí kočka tak se přidá a čučíme dva ... :P
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod el_salamo » úte 03 říj, 2017 6:32 am

Co tu kusou přesunout, podobně jako má Milan v Horním Ledečku? Tam jsou na obloukové stanici zajímavě řešené rovné vlečky.
Uživatelský avatar
el_salamo
 
Příspěvky: 206
Registrován: pát 30 lis, 2007 8:48 am

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » úte 03 říj, 2017 6:44 am

Co tu kusou přesunout, podobně jako má Milan v Horním Ledečku? Tam jsou na obloukové stanici zajímavě řešené rovné vlečky.

jo, díky, proto jsem to sem dal, abychom přišli na to jak to možná jde a ne jak to nejde :D . Rád se na to pro inspiraci podívám, je ten plánek někde tady, případně v publikacích II nebo III (I bohužel nemám...)?
A tohle znáš ? viewtopic.php?f=1&t=9673 Pokud netrváš na čtverci tak je to asi stejně velký.

No, samozřejmě hezké kolejiště, jak jinak, ale na metru se už dají dělat lecjaké zázraky. Ve vší úctě, přidávat budu až jako poslední řešení. Ale prostuduji pečlivě, slibuji. Nenašel jsem pro lepší představu kolejový plánek - nebo jsem špatně hledal?
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod hopeter » úte 03 říj, 2017 7:39 am

A co tohle http://www.litomysky.cz/kolejiste/TTkubajs01.htm
nebo tohle
Ztracenka%20%20DF.jpg
Ztracenka%20%20DF.jpg (134.88 KiB) Zobrazeno 11751 krát

nebo tohle
plan-mf1sněžná.jpg
plan-mf1sněžná.jpg (97.04 KiB) Zobrazeno 11751 krát

plan-mf2.jpg
plan-mf2.jpg (27.99 KiB) Zobrazeno 11751 krát

pak ještě Kamýk od Milana ( někde tady už taky je publikován )
Milan snad promine když to tu bylo již publikováno. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » úte 03 říj, 2017 7:56 am

Ano ano, kde myslíš, že jsem se inspiroval? :D. To jsou samozřejmě super kolejiště, i velikostí jak jsem chtěl. Když tak o tom uvažuji kde mám největší problém, tak to je kusá vlevo na skládku. Tam opravdu nerozpojím. Napadá mne: což jí zrušit, posunout o něco levé zhlaví a tím i prodloužit kusou vpravo... Až bude klid, zkusím sednout k WT jak by to vycházelo. Méně je někdy více.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Fox » úte 24 říj, 2017 6:20 am

Tak jsem něco upravil, s ohledem na spojování u skládky. Použil jsem R267 a pak rovný úsek. Ještě proměřím vzhledem k délce mašin co připadají do úvahy (asi jen Rosnička). Ty kusé koleje v SN nebudou zakončeny klasickými šturcy jak je namalováno, ale půjdou až o okraji desky. Tím se získá nějaký cm navíc. A na jedné straně taky uvažuji o možnosti napojení malého "přídavku" pro výměnu vozidel a snadnou manipulaci při zprovozňování. Celý prostor SN bude zezadu a ze stran volně přístupný, kopec bude vlastně jen kulisou (skořepinou) s horní částí podepřenou v rozích nějakými sloupky (ještě promyslím). Také krajinu ještě zvážím, z konstrukčních důvodů asi zapomenu na ten potok... Celé to míním jako přenosné.
Dolany_ver3_tracks.jpg

Dolany_ver3_view.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod Dusan » úte 24 říj, 2017 7:44 am

Mě se to líbí, ten potok vedoucí skrz kolejiště tomu dává i pěknou hloubku ....
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT mini - Dolany, aneb další miniprojekt k diskuzi

Příspěvekod milan ferdián » úte 24 říj, 2017 8:17 am

Kdyby jsi použil "Logiku kruhu",tak jsi mohl ve skryťáku obsluhovat i krátké nákladní vlaky :wink: .Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník