Přídavný segment k TT 100x77 cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod lossob » stř 09 srp, 2017 4:21 pm

Představení kolejiště:
Rozměry 100x77 cm; velikost TT; epocha zhruba V (ale není to úplně striktní); námět lokální trať; ovládání analog, izolované úseky, výhybky ruční; kolejivo Kuehn. Nároky na modelovost: hlavně pro zábavu, ale aby to aspoň trochu vypadalo. Stanice a poloměry oblouků (většinou 365 mm, min. 321) jsou navrženy tak, aby umožňovaly i provoz dlouhých čtyřnápravových vozů.

Už při plánování bylo počítáno s možností napojit další koleje – např. jednoduché rozšíření s 2 výhybkami, umožňující obrat soupravy „v tunelu“, což by provoz přiblížilo realitě. Nakonec jsem si ale začal hrát s myšlenkou vyrobit menší plnohodnotný segment. Rozměry nejsou pevně dané, ale měl by být co nejužší (tak 15-30 cm) a délka je max. 210 cm, raději ovšem méně (menší rozměry = snadnější skladování a manipulace). Kvůli skladování by segment nemohl být připojený trvale. Možnosti jsou následující:

A) Část větší stanice, která je výchozím bodem lokálky. Do připojeného segmentu by vlak občas musel zacouvat a přehodit lokomotivu na druhý konec, aby pak mohl přes hlavní panel jet opačným směrem. Pokud by byl segment řešen takto, nepůsobilo by to snad rušivě. Stanice by zároveň měla umožňovat odstavení 1-2 souprav.
B) Zakomponovat i zbytek trati do koncové stanice (možná i s krátkou zastávkou po cestě). Koncová stanice by mohla být i velmi jednoduchá. Segment by tedy obsahoval rozvětvení (v tunelu nebo mimo) a 2 malé stanice a umožnil by ztvárnit provoz prakticky na celé trati. Nebylo by ovšem možné ji souvisle projet – na trase by byla „neviditelná“ úvrať, kde by motoráky jen změnily směr jízdy, ale vlaky s lokomotivou by musely zajet do stanice a tam provést obrat. Obě větve by asi vzájemně byly odděleny kulisou. Pokud by rozvětvení bylo v tunelu, mohla by „zadní“ stanice sloužit jako plně skrytá.
C) Pouze koncová stanice. Nejjednodušší řešení, jen by byla využívána i k zacouvání a obratům.

Uvítám komentáře k jednotlivým možnostem. Plány a pár fotek: https://lossob.rajce.idnes.cz/Stavba_kolejiste_TT/
Naposledy upravil lossob dne pát 01 lis, 2019 6:00 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lossob
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 07 srp, 2017 4:48 pm

Re: Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod hopeter » stř 09 srp, 2017 7:51 pm

Skoro stovka zhlédnutí a žádný komentář... :?:
Já si neodpustím pochvalu hezky zpracovaného kolejiště. Je to hold moje krevní skupina... :)
K návrhům asi tohle. Nejvíc se mě zamlouvá ten poslední tj. koncová stanice. Můžeš v pohodě mít provoz mezi stanicí na panelu a naproti na přístavbě a k tomu si zakroužit na původním panelu. Ještě bych se přikláněl k co největší šířce přístavby a oživit ji nějakou vlečkou. Pokud by se to ještě vešlo tak udělat uvnitř tunelu výhybnu na vystřídání nebo křižování vlaků.
Ať se daří. :D
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod petrh » čtv 10 srp, 2017 8:42 am

Ahoj "vysluni" moc hezke. Jen mi moc nesedi ten brejlovec s velkejma. Ale to je na vkus. K rozsireni. Me osobne by se zamlouvala varianta 2 koleje "skrytak" 3 horni nadrazi. Kdyby to slo, udelal bych to na dva segmenty, aby se dalo jezdit vysluni a skrytak a vysluni skrytak+horni stanice
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod lossob » pát 11 srp, 2017 3:21 pm

Díky moc za komentáře. K jednotlivým bodům z nich:
- Vlečka je u návrhu C001, kde by bylo možné přidat do tunelu ještě 1 výhybku (na úkor kusu volné trati) a slepou skrytou kolej. Větší šířka by byla únosná možná u těch kratších návrhů.
- Tříkolejná koncová stanice (s vlečkou) dodává celé trati smysl – cíl, kam se po ní jezdí. Návrh s malou dvoukolejnou koncovou stanicí na konci světa by ale taky byl pěkný motiv.
- Rozdělení na 2 segmenty bych zvážil u „dlouhé“ varianty – i kvůli manipulaci a možnému prohýbání. Varianta B001 je tak dokonce navržena (aby osy všech kolejí v místě rozdělení byly rovnoběžné), při připojení pouze prvního segmentu by ale chyběl zadní kus skryťáku.
- Provoz: Brejlovec a dlouhé vozy jezdí i na řadě lokálek, kde je hodně cestujících, jinak tady samozřejmě hlavně proto, že se mi líbí :). Výhledově by měl snad přibýt motorák – na takovou trať patří.
- Na rozšíření bych rád měl (určitě se to nevejde vše, něco se i vylučuje) – zhruba v tomto pořadí priorit: minimálně 1 kolej ve stanici nejméně 70 cm dlouhou, aspoň kus volné trati, oblouk v opačném směru, než jsou na oválu, vlečku s průmyslem, zastávku (jen krátkou – do 40 cm).
Pokud bych netrval na delší volné trati, mohlo by to nakonec vypadat i nějak takto (viz příloha):
D002-175x30.jpg
Uživatelský avatar
lossob
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 07 srp, 2017 4:48 pm

Re: Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod petrh » pát 11 srp, 2017 6:03 pm

Udelej k tomu poslednimu navrhu maly segment volne trati a mas krasny domaci puzzle.
H0 se synem
1981-2001 dom. st. Včelnička | 2001-4 Slaný | 2004-6 Nelahozeves | od 2006 Kralupy n.V.
Uživatelský avatar
petrh
 
Příspěvky: 1429
Registrován: čtv 26 čer, 2008 11:14 am
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod jirmicz » sob 12 srp, 2017 10:28 am

Máš to pěkný. Žádný vlakodrom. I tento poslední návrh se mi libí. Máš tam kam schovat soupravu a jezdit do koncového. Jediný co by určitě oživilo provoz je výtažná kolej na druhou stanu. Aby jsi mohl trasovat vlaky koncová na okruh přes stanici do výtahu a schovat se do skrytého.
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod lossob » čtv 17 srp, 2017 6:10 pm

Když už tu padlo slovo puzzle: mohlo by to celé být složené dokonce ze 3 segmentů - 35x35+165x25+165x10. Jako první bych postavil koncovou stanici 165x25 (de facto návrh C). Provoz bych pak mohl obohatit dostavěním těch dvou menších segmentů. Pokud jde o šířku, tak pár cm by se možná dalo přidat, ale raději to navrhuji jako hodně úzké. Na obrázku jsou různá řešení s drobnými obměnami; nejvíc se mi líbí asi 1 a 4. Rozvětvení na tom krátkém segmentu by nejspíš bylo skryté za stromy.

E001-5 35x35+165x25+165x10.jpg


To jirmicz: K provozu - ano, tak by to mohlo/mělo fungovat, a to snad i bez té koleje (nevím, jak ji umístit). Vlak vyjede z koncové, projede stanicí na oválu a skončí v tunelu, kde po přehození výhybky zacouvá do "skryté" stanice. Zde změní směr a stejným způsobem zase vyjede na trať. U kratších souprav se to celé odehraje skrytě, delší trochu vyleze z tunelu, ale to je kompromis, na který můžu přistoupit. Portál tunelu (ten za rybníkem) můžu ještě víc zamaskovat lesem, když bude potřeba.
Uživatelský avatar
lossob
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 07 srp, 2017 4:48 pm

Re: Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod lossob » pon 30 dub, 2018 6:25 pm

Po delší době oživuji toto vlákno. Celá stavba se zasekla na tom, že nebyly vyjasněné rozměry. Nakonec se mi podařilo získat krásný prostor 27,5x200 cm, na který se vejde skoro vše, co jsem chtěl. Zavrhl jsem skryté nádraží (stejně bylo skryté jen na oko, nebo by byly velké potíže s přístupností). Zavrhl jsem také skládačku z více dílů, protože je to zbytečná komplikace, prostor je dostatečný i tak, ale žádný další už asi nebude. Takže radši 1 díl, ale pořádně - tříkolejná stanice s vlečkou, kousek trati a malá zastávka (vím, je to hrozně blízko, ale pokusím se to nějak oddělit; když to nevyjde, vždy ji můžu zrušit).
Celkem mám nyní 3 návrhy, které už moc nechci měnit, jen z nich 1 vybrat.

1) Provozně asi nejlepší. Velkým plusem je vlečka na odvrácené straně, která umožňuje postavit aspoň kus průmyslu. Mínusem je naopak to, že volná trať není opticky tak úplně volná, protože vede skoro souběžně s vlečkou. Nějaké stromy by se ale mezi ně snad vešly.
1.jpg


2) Zde by nádražní budova byla na přivrácené straně, hodně vlevo, což opticky prodlužuje délku trati z bodu A (stanice) do bodu B (zastávka / vjezd na původní ovál). Protože vlečka je na přivrácené straně, průmysl je tady jen imaginární. Prostorové oddělení možná o něco lepší než u návrhu 1 (?).
2.jpg


3) Způsob, jak dosáhnout skutečně volné trati. Vlečka vychází z krajní koleje (trochu zvláštní, ale snad ne úplně nereálné). Náznak toho, k čemu vede (průmysl, silo, nebo jen nákladiště?) by byl mezi ní a stanicí. Provozně ovšem asi nejhorší varianta – při jakémkoliv použití vlečky je nutné uvolnit kolej, z které vychází a která je u ostatních návrhů určena k odstavení nejdelší soupravy. Tu navíc nelze dát ani na stejně dlouhou první kolej (od budovy), protože pak „zazdí“ celou stanici.
3.jpg
Uživatelský avatar
lossob
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 07 srp, 2017 4:48 pm

Re: Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod hopeter » úte 01 kvě, 2018 8:18 am

3.jpg

Já bych si dovolil ti nabídnout tohle. Koncová stanice s vlečkou do průmyslového aerálu nebo skladu. Pro úsporu místa by mohla být staniční budova spojena se skladem. Tím by vznikla na uvolněném místě volná skládka. Původně zamýšlenou zastávku rozšířit o jednu kolej. To ti umožní vystřídat soupravu podobně jako se skryťákem. Ta druhá kolej by byla nákladištěm a můžeš udělat provoz mezi stanicema nákladní i osobní.
Prostě další NUDLE ... :P :P :P
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod lossob » úte 01 kvě, 2018 10:58 am

Díky, to vypadá na správný směr! Ještě bych tam chtěl mít krátkou kolej na odstavení lokomotivy / remízu, zkusil jsem ji zabudovat a prodloužit vlečku. Nákladiště spíš ne. Z hlediska provozu by bylo super, ale každá výhybka na už tak krátké trati ji „rozbíjí“ na dva kusy. Ještě jsem zvažoval vestavět rozvětvení už do výjezdu z oválu a na novém segmentu mít úplně skrytou kolej, navazující jen na ovál. Jsou s tím ale spojené 2 problémy: potřeba velmi úzkého tunelového portálu (ve tvaru obráceného U nebo dokonce hranatého) a posunutí kolejí dopředu – tím zbude užší prostor na staniční budovu. Tu už mám postavenou, má rozměry zhruba 11x6,5 cm. Malý sklad by k ní asi přistavět šel.

4.jpg


5.jpg
Uživatelský avatar
lossob
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 07 srp, 2017 4:48 pm

Re: Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod hopeter » úte 01 kvě, 2018 11:22 am

Nějak mě uniklo,že se jedná o přístavbu. V tom případě ten předposlední obrázek ( šturc a kolej remízy rovnoběžně ) a zastávku bez té druhé koleje. Více místa pro staniční budovu by se dalo získat otočením celého nádraží o kousek méně šikmo.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod lossob » úte 01 kvě, 2018 7:15 pm

To je přesně ono, zkusím to tak. Předpokládám, že budova se tam nakonec vejde. Nemám zatím zdaleka všechny koleje, ale zkusil jsem postavit kus a nějaká vůle tam je, jen ta část se zastávkou vyjde zřejmě blíž k zadnímu okraji než podle nákresu.

FIN01-m.jpg
Uživatelský avatar
lossob
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 07 srp, 2017 4:48 pm

Re: Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod hopeter » stř 02 kvě, 2018 2:37 pm

No to vypadá dobře. Pokud bys měl problém napasovat to esíčko tak použij flexikolej. Pokud by byla budova remízy moc natěsno se šturcem tak tu kolej remízy malinko odkloň - opět flexi. Remíza může být i bez budovy , jen ohrada s uhlím , vodní jeřáb a popelová jáma.
Už se těším na report ze stavby. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod Polabský » stř 02 kvě, 2018 7:57 pm

Snad jen maličkost. Je nutno pohlídat si poloměry při použití flexi koleje aby nebyly moc prudké.
Naopak zmizí několik zbytečných styků, spojů, které by bylo jinak žádoucí vodivě propojit.
Hezký večer Všem.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Přídavný segment k TT 100x77 cm

Příspěvekod jirmicz » stř 02 kvě, 2018 8:25 pm

A taky počítat aspoň s 10cm rovné koleje mezi protisměrnými oblouky. Jinak to dělá neplechu, hlavně delší vozy(Y, atd..)
jirmicz
 
Příspěvky: 232
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků