Návrh kolejiště ve velikosti H0

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Návrh kolejiště ve velikosti H0

Příspěvekod MarekS » pon 15 kvě, 2017 6:07 pm

Dobrý den páni modeláři (pokud tu jsou i dámy, tak zdravím i je :) ) ,

je to již nějaký čas, co ve mně zrála myšlenka, že bych si postavil kolejiště a po x měsících se zrodil tento návrh, který bych tu rád představil a Vás poprosil o komentáře a rady (případně: celé to zahoď a zkus to znovu a lépe).
Mělo by se jednat fiktivní jednokolejnou elektrifikovanou trať, ze které odbočuje neelektrifikovaná vedlejší trať.
Vozidla by byla správy ČD, epocha V. Ovládání digitální. Kolejivo Tillig standard.
Rámy jednotlivých dílů budou ze dřeva. Materiál pro stavbu povrchu a terénu budou pokud možno co nejlehčí.Určitě polystyren (pořád ve mně hlodá myšlenka použít i karton). Kolejiště totiž bude zavěšeno pod stropem.
Koncová stanička bude odpojitelná a bude zavěšena na jiném místě. Odnímatelná bude i část s mostem.

Co se týče provozu na tratích, tak na hlavní trati počítám s rychlíkem, max. však 4 vozy( A+BDs+2B) , nákladní vlak( y ) , osobní vlak max. dva vozy ( BDs + Bmto).
Na vedlejší trať bych pak rád nasadil osobák 810 + přívěs, a pak náklad do koncové stanice(Uhlí nebo železný šrot). Výhledově pak ještě jeden spěšňák (853/4 + Btn).

Na nádraží na hlavní trati je depo s výtopnou pro lokomotivu pro vedlejší trať a stání pro traťovou údržbu a také zbrojení naftou. Dále je k vidění kolej ke skladišti a rampě u skladiště.
Na vedlejší trati ještě leží v oblouku malá zastávka.

Výškové poměry na tratích jsou zhruba takové: nádraží+depo 0, SN -100, vedlejší trať stoupá až do zastávky v cca +30 a pak postupně klesá až do -100. Koncová stanice je ve výšce -100.
Uspořádáním obou SN si ještě nejsem úplně jistý, dále si taky nevím rady, jak tam napasovat vratnou smyčku...

Tak to by asi bylo pro začátek ode mně vše. :)
Předem děkuji za rady, návrhy, výtky a tak podobně.

kolejiště 5.jpg
viditelná část

kolejiště 6.jpg
skrytá část
MarekS
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11 kvě, 2017 9:50 am

Re: Návrh kolejiště ve velikosti H0

Příspěvekod hopeter » úte 16 kvě, 2017 4:12 pm

Otázkou je jak často to budeš k tomu stropu zvedat. Vzhledem k rozměrům by asi bylo na manipulaci vhodnější udělat to kolejiště segmentové.
Co se týká návrhu tak mě se více líbí stanice rovná a ne v polovině tak ostře zatočená...
Jinak vítej zde a ať se dílo daří. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Návrh kolejiště ve velikosti H0

Příspěvekod MarekS » úte 16 kvě, 2017 5:55 pm

Díky za přivítání.
Co se zvedání kolejiště týče, tak místnost bude normálně používána, takže pokud se nebude jezdit, tak bude kolejiště pod stropem, takže se bude zvedat často. Kolejiště nebude postavené z "jednoho kusu", ale bude sestavené z několika částí cca sedmi (předpokládám, že tam kde teď bydlíme, nebudeme nadosmrti, tak aby se to kolejiště dalo přestěhovat).
Co se stanice do "zatáčky" týče, tak jsem měl několik návrhů, které jsem si nakreslil, ale pokaždé se mi to na jednom konci ohlo. Prostě jsem nevymyslel něco smysluplného, aby se mi to líbilo... :evil:
MarekS
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11 kvě, 2017 9:50 am

Re: Návrh kolejiště ve velikosti H0

Příspěvekod sidlo » úte 16 kvě, 2017 6:57 pm

Mě ta oblouková stanice neuráží.
V levém horním rohu budou zřejmě ty koleje nepřístupné. Silně bych je redukoval.
V pravém dolním rohu bych zelenou trať nevedl tunelem, ale nechal jet na povrchu, aby bylo na co koukat.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Návrh kolejiště ve velikosti H0

Příspěvekod MarekS » stř 17 kvě, 2017 9:38 am

Díky za návrhy.

S tím tunelem to je dobrá připomínka a zamyslím se nad tím :) . Ohledně těch kolejí v levém horním rohu, tak je pravda, že jsou už "z ruky", ale jsou tam tak nějak pro "dokreslení" atmosféry v depu a moc velký provoz na nich neplánuji. Na tu nejkrajnější kolej plánuji např. odstavení služebního vozu. Tu bližší na MUVku a M153 atp...
Tak bych je tam nechal. Nebo je možná směroval opačně od toho angličana...?
MarekS
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11 kvě, 2017 9:50 am

Re: Návrh kolejiště ve velikosti H0

Příspěvekod Polabský » stř 17 kvě, 2017 6:12 pm

Hezký večer,
ten ostrý oblouk ve stanici bych skutečně nepovažoval za rozumný z mnoha důvodů.
Pokud zastaví kaloun vozů na menším poloměru a bude se znovu rozjíždět, bude mít snahu skočit dovnitř.
Dlouhé vozy budou na malém poloměru vypadat nepřirozeně, neřku -li blbě.
Ani ve skutečnosti by to tak nešlo ani v těch nejhorších podmínkách. Provozně je to skutečně neřešitelné.
Snažil bych se přetvořit tvar kolejiště. Oba vjezdy bych se snažil dostat co nejvíce vně a položit dopravní koleje do velkého zakřivení. Odstavné koleje a náznak depa bych také pojal trochu jinak. Tu lokálku bych raději vedl po vnitřní straně.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Návrh kolejiště ve velikosti H0

Příspěvekod MarekS » pát 19 kvě, 2017 6:09 am

Dobrý den,
díky za postřehy. Připomínky k malému poloměru jsem čekal a snažil jsem se ty úplně nejmenší poloměry(R380) co nejvíce eliminovat. Ale vzhledem k možnostem, co mi dává volný prostor v místnosti, jsem limitován(a kdo není :-) ). Nicméně jsem se "zamyslel" a něco jsem začal kreslit, ale zatím to není k publikování :) . Co se odstavných kolejí a depa týče, tak tam bych asi potřeboval popostrčit.
MarekS
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11 kvě, 2017 9:50 am

Re: Návrh kolejiště ve velikosti H0

Příspěvekod MarekS » pon 22 kvě, 2017 9:06 am

Dobrý den,

tak jsem se zamyslel nad výtkami a radami a vypotil jsem ze sebe další návrh. Tak Vás opět poprosím o komentáře a připomínky.
Díky.
Přílohy
Návrh2-2.jpg
skrytá část
Návrh2-1.jpg
Viditelná část
MarekS
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11 kvě, 2017 9:50 am

Re: Návrh kolejiště ve velikosti H0

Příspěvekod Polabský » pon 22 kvě, 2017 8:22 pm

MarekS píše:Dobrý den,
díky za postřehy. Připomínky k malému poloměru jsem čekal a snažil jsem se ty úplně nejmenší poloměry(R380) co nejvíce eliminovat. Ale vzhledem k možnostem, co mi dává volný prostor v místnosti, jsem limitován(a kdo není :-) ). Nicméně jsem se "zamyslel" a něco jsem začal kreslit, ale zatím to není k publikování :) . Co se odstavných kolejí a depa týče, tak tam bych asi potřeboval popostrčit.


Hezký večer,
reaguji tímto i na další Váš příspěvek. Bude na tom ještě dost plánování. Jinak vzorová stanice v oblouku je například Bystřice u Benešova a nejen ta. Doufám, že přijdou další odkazy od jiných.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Návrh kolejiště ve velikosti H0

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 23 kvě, 2017 6:28 am

Ahoj, zkus stanici pootočit, abys nemě koleje rovnoběžně s hranou kolejiště bude to vypadat líp. Pokud se ti podaří nahradit pravý úhel menším (např 75°) i za cenu delšího oblouku na vjezdu vpravo, bude to též vypadat líp. To by mělo jít i u původního návrhu, Rovné zhlaví a oblouk uprostřed stanice je lepší z provozního hlediska Pokud budeš odpojovat/ spojovat vozy budeš mít teď v tom levém rohu problém.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2382
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Návrh kolejiště ve velikosti H0

Příspěvekod MarekS » čtv 25 kvě, 2017 8:08 am

Díky Vám za další připomínky, budu dál koumat. Snad se dostaví nějaké další nápady.
MarekS
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11 kvě, 2017 9:50 am

Re: Návrh kolejiště ve velikosti H0

Příspěvekod MarekS » úte 30 kvě, 2017 8:16 am

Michal Šuhajda píše:Ahoj, zkus stanici pootočit, abys nemě koleje rovnoběžně s hranou kolejiště bude to vypadat líp. Pokud se ti podaří nahradit pravý úhel menším (např 75°) i za cenu delšího oblouku na vjezdu vpravo, bude to též vypadat líp. To by mělo jít i u původního návrhu, Rovné zhlaví a oblouk uprostřed stanice je lepší z provozního hlediska Pokud budeš odpojovat/ spojovat vozy budeš mít teď v tom levém rohu problém.


Po delší odmlce opět zpět a ahoj,
tak jsem zkoušel zakomponovat výše zmíněné připomínky a něco jsem teda navrhl. Stanici jsem pootočil o 5°, vjezd vpravo jsem taky pozměnil(viz přiložený soubor). Akorát s tím levým zhlavím asi nic nevymyslím. Spojování a odpojování vozů mám v plánu provádět na rovné části. Myslím, že by to tak mělo stačit( ale nějaké nápady z venku jsou vítány :-) ).
Jinak by mě ještě zajímaly názory na koncovou stanici, jestli to dává smysl.

Návrh 2-3.jpg
Viditelná část
MarekS
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11 kvě, 2017 9:50 am


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků