Skladování kolejiště, modelů, kolejiva atd.

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Skladování kolejiště, modelů, kolejiva atd.

Příspěvekod 123ps » úte 19 pro, 2006 9:27 am

Protože mnoho z nás nemá tu možnost stavět kolejiště v plnohodnotných obytných vytápěných prostorách, ale řeší realizaci někde po půdách a sklepích, řešil jsem i já dilema jak zabránit působení vzdušné vlhkosti, prachu, kolísání teplot atd. Momentálně připravuji podkrovní místnost, ale než bude dokončena, musím si s těmito nežádoucími jevy nějak poradit. Objevil jsem náhodou folie CORTEC ( kolegové je používají v práci k balení potravinářských strojních součástí a to bez konzervace ropnými látkami), které obsahují tzv. inhibitory. Zde je citace z webových stránek:"VpCI jsou těkavé inhibitory koroze vytvářející molekulární vrstvu na povrchu železných i neželezných kovů a spolehlivě je tak chrání proti korozivnímu vlivu vlhkosti, SO2 a H2S" více na: http://www.tart.cz/om_cortec.html
Nyní mám rozpracovanou část kolejiště o rozměrech 1000x1700mm ( ještě budou dvě další, které potom na rámu spojím ), na kterou jsem si nechal svařit jakýsi pytel z této folie ( 600Kč ). Celek šoupnu vždy pod postel a mám 100% ochranu proti prachu a vlhkosti. Nevyrábějí se jen folie, ale např. sáčky se zipem, bublinková folie atd, zkrátka na co si člověk vzpomene. Zkrátka, myslím si, že pro modelařinu a skladování kolejiště, vozů atd. je tohle super věc.
Uživatelský avatar
123ps
 
Příspěvky: 164
Registrován: stř 01 lis, 2006 12:10 pm
Bydliště: Přerov

Ochrana proti prachu?

Příspěvekod josh » stř 20 pro, 2006 12:44 pm

Když už jsme u toho, jak i vy ostatní řešíte ochranu kolejiště proti prachu? Necháváte kolejiště, pokud se delší dobu nejezdí, otevřené? Díky
josh
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 27 lis, 2006 9:11 am

Příspěvekod Houmr » stř 20 pro, 2006 1:09 pm

No já to zatím řešit nemusím. Ve stádiu rozpracovanosti je to asi jedno. Ale pokud bych ho už měl z větší části hotové, tak bych asi hotové díly zakrýval.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Ochrana proti prachu?

Příspěvekod MaHa » stř 20 pro, 2006 5:16 pm

josh píše:Když už jsme u toho, jak i vy ostatní řešíte ochranu kolejiště proti prachu? Necháváte kolejiště, pokud se delší dobu nejezdí, otevřené? Díky


Zadělávám jej deklem a stavím na "stojáka". Popřípadě, pokud dekl není, tak alespoň na "stojáka". :D
MaHa
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř 01 lis, 2006 10:09 pm
Bydliště: Šalingrad-Brno

Příspěvekod Pusik55 » stř 20 pro, 2006 6:46 pm

Já to mám vymyšlený tak že sem si rozstřihl pytle na odpadky na velké obdélníky a slepil, udělal jsem si z toho takovou plachtu, je to lehké takže to neškodí stromečkům atd...
Pusik55
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř 08 lis, 2006 8:59 pm

Skladování kolejiště, modelů, kolejiva atd.

Příspěvekod 123ps » čtv 21 pro, 2006 6:42 am

Já si právě myslím, že už ve stadiu rozpracovanosti je dobré kolejiště chránit. Protože většinou neodolám a trochu zajezdím, mašiny pak nachytají spoustu prachu, pokud není kolejiště chráněno. Ty igelitové pytle na odpadky určitě dobře chrání proti prachu,ale může se pod nimi srážet vlhkost. CORTEC je v tomto vynikající, protože brání jak prachu, tak srážení vody.
Možná jsem přepečlivělý, nevím :D
Uživatelský avatar
123ps
 
Příspěvky: 164
Registrován: stř 01 lis, 2006 12:10 pm
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Jirka1 » pát 21 lis, 2008 11:49 pm

Ohledně uložení kolejiště jsem umístil článek zde:
http://kolejiste.jbchocen.cz/index.php? ... &Itemid=80
Naposledy upravil Jirka1 dne sob 22 lis, 2008 10:59 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod Houmr » sob 22 lis, 2008 6:49 am

No myslím si, že tohle je taky řešení :lol:
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod richard0404 » sob 22 lis, 2008 10:14 am

Opravdu zajímavé řešení. :lol:
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod pavel » ned 23 lis, 2008 7:38 am

jirko 1 máš to dobře upevněné? Být probuzen ránou a mít nádraží kolem krku to může být šok :lol: :lol: . Ted´vážně - řešení je to dobré a máš štěstí že manželka je dosti ohleduplná tvému koníčku, což někteří,co jsem si tady na foru přečet, takové štěstí nemají.
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Příspěvekod Michal Dalecký » ned 23 lis, 2008 4:12 pm

Mam zakaznika (treba se ozve :)). Ma vetsi vitriny na zdi, v kolejich DCC, podlozi a pozadi. Obcas si modylky projede, rozsviti apod. Take reseni pro ty, co maji malo mista.
:: H0, DCC, III-IV :: http://www.ambmodely.cz :: http://diskuze.modely.biz
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod Jirka1 » ned 23 lis, 2008 7:09 pm

pavel píše:jirko 1 máš to dobře upevněné? Být probuzen ránou a mít nádraží kolem krku to může být šok :lol: :lol: . Ted´vážně - řešení je to dobré a máš štěstí že manželka je dosti ohleduplná tvému koníčku, což někteří,co jsem si tady na foru přečet, takové štěstí nemají.


Pavle neboj, jak jsem psal v článku, držáky to unesou samy, kladka sama taky, běžně to je zajištěno oběma způsoby, takže v pohodě.
Jo, jak občas humorně na výstavě komentuji, výstavy pořádáme za podpory sponzorů, ale manželky by tam měly být mezi podporujícími uvedeny na prvním místě... :D
Jo, jo, já vím, že mám super manželku, bez ní bych modelařinu dělat nemohl. :D
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 23 lis, 2008 8:47 pm

Michale, tohle presně chci dělat než dokončím úpravy baráku a místnost pro kolejiště :D ! Jak vidím je nás vitrínkářů vícero :P
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 23 lis, 2008 8:50 pm

Jo jo, na ženský často nadáváme (oni na nás ale taky :? ), bez nich to ale nejde! Ta moje mne do mašinek trochu sama nahecovala - když jsem vloni koupil stavebnici Big Boye a starou Piko Krysu s pár vagonama, koupila mi hned nádraží od Auhagenu. A tím to vše vlastně začalo 8)
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod dan » ned 23 lis, 2008 9:33 pm

Jirkovo řešení je super, ale vzhledem k velikosti našeho bytu, spíme se ženou na patře a strop mám 95 cm nad postelí :D , takže tudy cesta pro mne nevede, já šel do modulů a nelituji, každopádně zakrývat se musí i moduly, já to řešil netkanou textílií, je lehká takže nepoškodí povrch a prach se přes ní téměř nedostane a krásně to dýchá.
N TT H0 www.skoda100nacestach.cz
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků