Marwinova lokálka H0, 2. epocha

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pon 05 lis, 2018 10:07 pm

Ahoj,
postoupil jsem v budování terénu až za řeku.
Byl jsem zvědavý, jak bude vypadat kulisa lesa nad drtičem kamene, proto jsem nad něj vysázel smrky už v době styrodurový. Padlo jich tam přes 70 :shock: , les sice není moc hlouboký, ale dávám je dost natěsno, aby přes ně nešlo moc vidět. V jednom místě mám jen nízké smrky, protože už za nimi nemám místo na druhou řadu vysokých smrků (na dvě řady smrků je potřeba 5cm hloubky). Vzniklo tam takové okýnko, zkusím ještě smrk oholit z jedné strany, aby zabíral menší plochu a snad se mi tam povede udržet linii vršku stromů.
Marek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Dusan » úte 06 lis, 2018 7:42 am

Pěkný, toto bude hpodně fotogenická část :-) Jen pro zajímavost, s těmi smrky, kolik je celková výška toho rohu od spodku rámu až po špičky stromků ?
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » úte 06 lis, 2018 8:55 am

Dusan píše:Pěkný, toto bude hpodně fotogenická část :-) Jen pro zajímavost, s těmi smrky, kolik je celková výška toho rohu od spodku rámu až po špičky stromků ?


Take to tak citim:-), k vysce: od spodku ramu po spicku nejvyssiho smrku je 57cm, vyska zastreseni od spodlu je 60cm, tedy nejvyssi smrky budou az do nebes.
Smrkova kulisa by mela byt podel zadni steny celeho kolejiste vyjma nadrazi a udoli s rekou a cestou.
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Ivan » úte 06 lis, 2018 10:58 am

To je tempo, pěkné!
Možná jsi to psal dříve, kdo je výrobcem smrků? Díky
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod greenery » úte 06 lis, 2018 11:16 am

.... snad nebudeš mít potíže s kůrovcem.
Paráda, moc pěkné a žasnu jakým tempem ti to přibývá.
Portál tunelu je plast nebo sádra? Čí výrobek nebo odlitek?
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » úte 06 lis, 2018 4:15 pm

Smrky jsou od Bezuchy.
Doufejme, že se mi kůrovec vyhne. Modelovat les jen ze špejlí by bylo levnější, ale asi by to nebylo ono:-).
Když je chuť, tak to roste pod rukama. Portál je odlitek ze sádry, stejně jako opěrné zdi. Tunel jsem koupil od Tlucenska draha, opěrné zdi jsou odlitky z forem od Langmessera.
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Gene_Simmons » ned 18 lis, 2018 1:51 pm

Moc pěkná práce. Z kůrovce bych neměl strach, smrky od Bezuchy jsou z drátků.:lol: :wink: Určitě budu sledovat i nadále, hlavně jak krajina roste.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » úte 18 pro, 2018 3:59 pm

S menšími pauzami pokračuji ve stavbě, konečně se blížím k pokládce kolejí. Připevnil jsem překližku na přídavnou část kolejiště a začal lepit podklad pod koleje (těsnění doporučené od Mcx). Taky si trochu hraju s detaily kolej mostu přes řeku a kolem zastávky.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pon 14 led, 2019 9:26 am

Ahoj,
konečně jsem položil koleje do skrytých prostor. Šuplík je po mechanické stránce hotov, koleje na sebe pěkně dosedají, mezeru mezi příjezdovou/odstavnou kolejí a kolejí v šuplíku jsem udělal 1mm, což se při zkušebních jízdách osvědčilo. Na kolejišti chci provozovat vozidla vybavená jak dvojkolími RP25, tak i finescale, proto je nutné koleje pokládat s velkou pečlivostí. Všechny kolejnice na rozhraním mezi segmenty a v šuplíku pájím na mosazné vruty, toto řešení se mi osvědčilo na Lokti, proto ho aplikuji i zde.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » stř 20 bře, 2019 5:41 pm

Ahoj,
dlouho jsem nedal aktualizaci, tak to teď napravím. Koleje jsou po celé délce tratě a jsou elektricky zapojené. Bylo nutné pořádně otestovat sjízdnost tratě a hlavně skrytého šuplíku. Během testování se po kolejišti proháněli všechny možné lokomotivy a vozy s dvojkolími NEM, RP25 i Finescale. Bylo potřeba několik spojů poupravit, teď už to jezdí bez vykolejování.
Obrázek

Na trati se nachází dvě otevřené propusti. Před pokládkou kolejí je bylo nutné dokončit a finálně nabarvit, po pokládce kolejí už bych se k nim těžko dostával. Propust se skládá ze dvou sádrových odlitků, do kterých jsem vyryl spáry. Pro nabarvení jsou použity barvy Vallejo, základ 72049 (stonewall gray) a patina: wash hodně naředěnou 72049 a černá. Stejně je barvený i tunelový portál.
ObrázekObrázek
Obrázek

Po shlédnutí Cipískova příspěvku o úpravě Peco výhybek a po shlédnutí videí na https://www.youtube.com/watch?v=P6JfYFvN4M8&t=1s jsem se rozhodnul, že z výhybek odstraním čepové jazyky a nahradím je pružnými. Čepy a jazyky u Peco kolejí působí dost nemodelově... Jazyky jsem na pásové brusce vybrousil a přestavné tyče použiji od Weinerta, jsou sice drazší, ale u takto malého kolejiště se to ještě dá zvládnout. Na prvním obrázku je porovnání před/po a na druhém je možné vidět upravené různé typy výhybek. Na kolejišti mám jednu trojcestnou, ale u ní si nejsem jistý, zda je pro výměnu jazyků vhodná. Jeden jazyk je hodně krátký a nevím, zda bude délka stačit na to, aby se ohnul a nekladl moc velký odpor pro přstavník.
Obrázek
Obrázek

Přestavníky chci použít od Weinerta. Je to stavebnice přestavníku, která má uvnitř servo. Hlavní výhoda přestavníku je ta, že do něj zapíchnete tyčku, která vede k přestavné tyči, tak i tyčku pro výměnové návěstidlo, které se otáčí o 90 stupňů. Je to výhodnější řešení než u výměnových návěstidel od Petra Berky, která mají otáčení návěstidla odvozené od pohybu přestavné tyče a tím mu zbytečně zkracují chod.
ObrázekObrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod dfrolek » čtv 21 bře, 2019 6:41 am

Ahoj. Rastr na opěrném zdivu je super, jen ta klenba na tunelovém portálu by si zasloužila věrohodnější ztvárnění. Klenební kameny jsou z čela moc štíhlé a je jich tam moc. Já pak na každý kámen lepím ještě karton o něco menší než obrys, vykreslí mi tam typické "oroubování"
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Trixt » čtv 21 bře, 2019 10:12 am

Popravdě, mně se nezdá, že by v portálu byl problém. Jsou různé portály i ve skutečnosti. Například:

tunel.jpg
Portál
tunel.jpg (105.5 KiB) Zobrazeno 5107 krát
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod dfrolek » čtv 21 bře, 2019 11:25 am

U svých portálů jsem to řešil několikrát. A vždy jsem s tim byl spokojenější, když kamenů bylo méně. Když si spočítáš, kolik těch kamenů je na fotce, a kolik na modelu, tak je jich tam o 7 více. Ale o to ani tak nejde. Na první dojem to na mě působí , že ostění bylo vloženo v kuse, a pak zepředu to tvůrce narýhoval, aby ztvárnil kameny. Pak nahoře, protože mu to tam nevycházelo, tak to zhustil. Můj subjektivní dojem. Nejsem počítač nýtů!
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Trixt » čtv 21 bře, 2019 11:42 am

No, s tím sedm jsi to přehnal. ;) A co takový portál:

Obrázek
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » čtv 21 bře, 2019 2:22 pm

Ahoj,
tunel je koupený odlitek od tlucenska-draha, opěrné zdi jsou odlitky z forem od Langmessera. Také by se mi více líbily větší kameny kolem klenby. Samovýrobou (vyškrabávání sádry) celého portálu nedosáhnu tak pěkného výsledku (plastických kamenů) - viz otevřená propust, takže to tak nechám být. Možná by šla využít forma od Langmessera https://langmesser-modellwelt.de/siliko ... eingleisig
Marek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 14 návštevníků