Marwinova lokálka H0, 2. epocha

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod HonzaM » pát 03 led, 2020 7:38 am

OndraFíra píše:Ahoj Marku.

Super inspirace s tou popelovou jámou, elegantní řešení a přitom to vypadá dobře. A já už vymýšlel nějaké laserovaní :roll:

K té zabezpečovačce. Automatické schození mechanického návěstidla na stůj po projetí vlaku ve II. epoše? Není to trochu moc high-tech? :)
Nebylo by modelovější, kdyby návěstidlo vracela do polohy stůj také obsluha stanice? Přeci jen tu páku tam ten výpravčí musel dojít a vrátít do dolní polohy ručně aby postavil zpět na stůj ;)
To jen takový postřeh. Jinak opět pěkná práce!

V této připomínce jde pouze o to, aby byl simulován povoz z doby, kdy návěst shazoval signalista jen proto aby měl jistotu že nedojde k přestavení vjezdového návěstidla ještě předtím než ho projede pŕijiždející vlak a jednou jistotou bylo že vlak reálně vidí. V modelařině ale musíme dělat kompromisy. Kolejiště obvykle řídí modeláŕ sám a nemůže nahrazovat
signalisty, výpravčí, posunovače, když často zároveň ovládá jiný vlak.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pon 06 led, 2020 8:15 am

Vojtěch Vorel píše:A nešlo by jen ten úsek zapojit/naprogramovat tak, aby návěstidlo spadlo ne při jeho obsazení, ale až při jeho uvolnění (případně třeba i s nějakým zpožděním)?


O víkendu jsem upravil nastavení snímaného úseku tak, aby se návěstidlo přestavilo do polohy stůj až po jeho uvolnění. Zpoždění bohužel není možné nastavit. Nedalo mi to a snímaný úsek jsem přemístil až na dopravní koleje do stanice, tím jsem docílil přestavení návěstidla, až když je konec vlaku na začátku zhlaví.
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pon 06 led, 2020 8:47 am

Vladimír_B píše:Ahoj, na tvoji práci je radost pohledět. Vždy se těším na další novinky. Už jsi nabyl nějaké provozní zkušenosti se skrytě skrytým posuvným skryťákem? Zajímá mě třeba čemu se vyhnout atd... Děkuji


Díky.
Provozních zkušeností zatím moc není, vždy jsem měl maximálně tři vlaky na kolejišti - skryťák nebyl plný vlaků.
Řešení aretace zatím vyhovuje, při stavbě často zkouším přestavovat šuplík a koleje pořád doléhají na sebe. Velkou výhodou je přesouvání šuplíku jednou rukou, pootočením odjistím a tahem/zatlačením přesunu na požadovanou kolej, v druhé ruce mohu mít myš.

Otázkou je, zda udělat šuplík plně výsuvný z rámu kolejiště nebo jen pohybující se v rozsahu odstavných kolejí. Pokud někdo zvolí pohyb jen uvnitř rámu (mezi kolejemi), tak může použít lineární ložiska (známe z CNC zařízení, případně z 3d tiskáren), které umožní přesný pohyb a případnou automatizaci přesuvny.
Já mám šuplík plně výsuvný, kde lineární ložiska nejdou využít (tyče by koukali z rámu). Musel jsem použít šuplíkové plnovýsuvy, které nejsou úplně přesné (vyřešil jsem aretací na obou stranách) a automatizaci si moc nedokážu představit - zůstane na ruku. Na druhou stranu mi to umožňuje výtáhnout celý šuplík ven a přeskládat si vozy u manipuláku ručně a také při stavbě mám krásný přístup k přestavníkům a elektronice pro koncovou stanici umístěnou hned nad skryťákem (k nezaplacení:-)).

Do podzemí jsem nainstaloval dvě kamery (každá kouká na jednu stranu šuplíku) a pod stropem mám nainstalované dvě malé TV. Do skryťáku jsem nainstaloval led pásky (stačí ty nejlevnější). TV a led pásky zapínám přepínačem na panelu, až budu mít novou verzi panelu, tak bude možné ovládat rovnou z panelu.

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil marwin dne stř 08 led, 2020 11:39 am, celkově upraveno 1
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pon 06 led, 2020 8:54 am

O víkendu jsem postoupil s instalací pozadí na všechny čtyři segmenty. Je potřeba každý díl pozadí přesně přimontovat na segment tak, aby nebyly na rozhraních moc velké škvíry. Také jsem dost bojoval s ohnutím plastu v rozích do oblouku, nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem ohnul desku mezi dvě nohy kolejiště a horkovzdušnou pistolí jsem jí nahřál v celé ploše oblouku a nechal zchladnout.

Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » čtv 16 led, 2020 3:52 pm

Ahoj,
stal jsem se majitelem 3d tiskárny (FFF) od Průši. Kromě hraček pro děti jsem se pustil do prvního modelářského projektu a tím je vagónová točna do továrny, která bude ovládaná modelářským servem. Dopracoval jsem se k první použitelné verzi. Kameny na obrubě jsou také vytisknuté a vypadají pěkně, prkna jsou z dýhy:-).
Zde jsou fotky:
ObrázekObrázek

Obrázek

Marek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » čtv 16 led, 2020 4:09 pm

Připravil jsem si prohlížecí jámu do výtopny. Postupoval stejným způsobem jako při výrobě popelové jámy. Jediným rozdílem je, že jsem plast pod kolejí natřel šedivou barvou namísto hnědé. V žádném výkrese jsem nenašel, že by byla kolej ve výtopně položena na dřevěném trámu, vždy byla na kamenech.
Tím mi už nic nebránilo, abych konečně mohl položit kolej do výtopny.
Abych se trochu odreagoval, tak jsem si na nádraží naskládal budovy a trochu se kochal.
Obrázek

Obrázek

Marek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Radek » pát 17 led, 2020 5:45 am

Paráda. Druhá epocha ve spojení s tvým umem a přístupem, to je vždycky radost pohledět. :wink:
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Polabský » pát 17 led, 2020 4:43 pm

Skutečná nádhera !! Kladu si jen otázku, jestli se z požárních důvodů používaly na popelových jámách dřevěné pražce :oops: .
Uvědomuji si provozní slepotu a sám nevím :cry: .
Hezký den Všem.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod JanoH0e » pát 17 led, 2020 4:51 pm

Na lokálkach áno.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pon 17 úno, 2020 4:35 pm

Další postup: Rámečky segmentů jsem natřel antracitovou barvou. Na fotce vypadá jako černá, ale za normálních světlených podmínek je to pěkná šedomodrá barva. Do rámečků jsem vlepil magnety, které budou držet okna proti prachu, ty nafotím později.
Zde je vidět sestava ve tvaru L, poslední segment bude uložen pod dílem s mostem, aby tolik nezacláněl do prostoru. Připojovat se bude jen pro ježdění.
Obrázek

Začal jsem skládat základní obrysy továrny ze stavebnice od Auhagenu. Stavba bude mít tři patra. Zděný plot je taky od Auhagenu.
Obrázek


Pohled na celou stanici
Obrázek

Marek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pon 09 bře, 2020 9:02 pm

Ahoj,
o víkendu jsem pokročil na továrně. Továrna by měla představovat textilku v podhorské oblasti, nechal jsem se inspirovat továrnami v Podkrkonoší. Středem továrny protéká malý potok uvnitř kamenného koryta, který dokresluje podhorskou atmosféru, na vydlážděném dvoře bude vagónová točna.
Použil jsem stavebnici od Auhagenu (Baukasten System), hezky se s ní pracuje a můžete si poskládat tovární budovy podle svého gusta, bez složitého rozřezávání továrních stavebnic. Okna bych chtěl nechat vyřezat laserem, ty ze stavebnice mají dost tlusté rámečky. Střechy budou z plastových desek. Komín je od Kibri, ten od Auhagenu je moc vysoký a nevešel by se mi pod střechu kolejiště.
Marek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod kakbus » úte 10 bře, 2020 7:30 am

Pravidelně sleduji toto vlákno a jen žasnu. Smekám.
Mohu poprosit o informaci jaký typ kamer jste použil pro podzemí? Zřejmě půjdu také touto cestou.Televizi mám doma jednu nevyužitou.
Děkuji
H0
kakbus
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 20 pro, 2013 1:29 pm

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 10 bře, 2020 7:33 am

Ahoj,
jak budeš řešit posun vozů za točnou? Ve skutečnosti se nejspíš tlačily manuálně, možná vrátkem.
Budeš se držet reality a posouvat je rukou? Nebo uvažujež o nějaké telefonní budce (T200)
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » úte 10 bře, 2020 1:36 pm

kakbus píše:Pravidelně sleduji toto vlákno a jen žasnu. Smekám.
Mohu poprosit o informaci jaký typ kamer jste použil pro podzemí? Zřejmě půjdu také touto cestou.Televizi mám doma jednu nevyužitou.
Děkuji


Děkuji, jsem rád, že se moje práce líbí.
Kamery jsem koupil na aliexpresu, používám tento typ. Dělají se s dvěma různými čočkami 2,1mm (širokoúhlá) a 3,6mm. Záleží, jak daleko je kamera od hlídané oblasti. Zkoušel jsem i širokoúhlou , ale ta mi zabírala zbytečně velkou oblast, tak jsem nakonec použil tu 3,6mm.
Marek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » úte 10 bře, 2020 1:42 pm

Michal Šuhajda píše:Ahoj,
jak budeš řešit posun vozů za točnou? Ve skutečnosti se nejspíš tlačily manuálně, možná vrátkem.
Budeš se držet reality a posouvat je rukou? Nebo uvažujež o nějaké telefonní budce (T200)


Ahoj Michale,
v té době vozy tlačili ručně, na vrátek mi to přijde moc velká díra. Tedy posun budu řešit jen rukou. Ještě by byla varianta pod kolejí instalovat pohyblivý magnet, ale to by znamenalo upravit všechny vozy a vyřešit hodně technických problémů. Na to jsem moc líný:-).

Na T200ku mi nesedí epocha (u nás se objevily až po válce) a ani by se mi nevlezla na točnu s vagónem. Mám jen 5ti metrovou, na kterou se mi jen taktak vleze G10tka.

Marek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron