Marwinova lokálka H0, 2. epocha

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pon 29 črc, 2019 3:23 pm

Tak zase malý pokrok na kolejišti.
Na poslední výhybce jsem vyměnil čepové jazyky za pružné. Výhybka je položena na trati u zastávky a odbočuje z ní vlečka do lomu. Také jsem položil vlečkovou kolej, pražce jsou zde kladeny dál od sebe než na traťové koleji, tak jak to bývalo na kolejích nižšího řádu viz fotka (horní kolej je vlečková a dolní je traťová). Pro nastavení vzdálenosti pražců mám vylaserovaný přípravek ve tvaru hřebene, na pruty navléknu samostatné pražce a pomocí přípravku je rozmístím na svoje místa. Jde to celkem rychle, jen je potřeba každý pražec zakápnout vteřiňákem.
Vlečkovou kolej bych chtěl zabezpečit kolejovou zábranou, zůstala tady ještě z dob starého mocnářství.
Obrázek
Obrázek

Dále jsem položil kolej do textilky, opět jsou pražce dál od sebe. Kolej vede trochu do kopce, jak je možné vidět na fotce. Vlečková kolej bude zabezpečena výkolejkou.
Obrázek

Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Střelec » pon 09 zář, 2019 5:08 pm

Když jsem tak viděl ty části kolejiště v bílým tmelu - neuděláš ho nakonec zimní?
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pon 11 lis, 2019 4:25 pm

Střelec píše:Když jsem tak viděl ty části kolejiště v bílým tmelu - neuděláš ho nakonec zimní?


Ahoj,
promiň, úplně jsem přehlédl tvojí otázku. Je pravda, že zasněžené kolejiště by mělo taky něco do sebe, ale pro mě to není. Mám rád kytičky, zelený stromečky, obilí na poli, prostě rozjetou přírodu:-).
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pon 11 lis, 2019 4:51 pm

Ahoj,
počasí nám modelářům přeje, tak jsem se zase vrátil ke své lokálce. Ve stanici jsem provedl několik úprav: u dvou výhybek jsem přemístil výměnové návěstidlo na opačnou stranu a upravil kolej to továrny - větší stoupání. V areálu továrny jsem položil žlábkové koleje a vyzkoušel jsem kombinaci s dlažbou od Kibri. Řekl bych, že to bude ono:-).

Obrázek

Dále jsem se pustil do zastřešení kolejiště. Z překližky jsem vytvořil rámy pro budoucí zasklení. Kolejiště se tím pěkně zarámovalo a už začíná být jasné, co a jak bude vidět. Na zadní stranu přijde umístit pozadí z plastových desek, na které bych chtěl nalepit fototapetu. V rozích bude pozadí ohnuté pod poloměrem 20cm. Zeshora bude bílá 3mm MDF deska.
Na prvním segmentu jsem zprovoznil osvětlení - LED pásek RGB-CCT připevněný na hliníkové liště. K LEDkám mám ovládání, které mi umožňuje zvolit bílou barvu správné teploty pomocí míchání teplé bílé a studené bílé. Také je možné svítit modrou barvou, simulace měsíčního svitu, ostatní barvy nevyužiji, pokud bych nechtěl modelovat armagedon:-). Samozřejmostí je možnost nastavení intenzity světla.

ObrázekObrázek

Obrázek

Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pon 09 pro, 2019 5:07 pm

Ahoj,
přidám pár novinek z mé zahrádky. Přešel jsem na nový systém ovládání příslušenství od švédské firmy: http://www.mollehem.se/ , výrobky dováží Jan Merhaut, lze je objednat mailem - adigital@adigital-model.eu .
Tento systém je postavený na Loconetu, tedy jeden UTP kabel na oba směry komunikace. Musím říct, že mě tento systém hodně očaroval svým jednoduchým nastavováním a možnostmi ovládání. Přesně toto jsem hledal, nemám zájem kolejiště ovládat z počítače, ale požaduji nějaké prvky automatizace a zabezpečení jízdy vlaku. Také mě děsila představa kombinace různých TCO, FBO, diodové matice, další vodiče pro zpětné hlášení, konverze RBus na S88 atd, které jsou nutné u Xpressnetu.
Postavil jsem si panel, kterým ovládám celé kolejiště, zatím je to provizorní varianta, kterou nahradím finální zhotovenou reklamkou, až si ujasním, jak budu chtít ovládat osvětlení, případně vagónovou točnu. Na panelu zobrazuji přestavení výhybek, výkolejek a návěstidla na základě zpětného ohlasu ze servo dekodérů. Panel mám ke kolejišti připojený jen jedním kabelem.

Obrázek

Obrázek

Na prvním díle jsem na zadní stěnu umístil plastovou desku, na kterou nalepím fototapetu, deska je v rohu ohnutá pod poloměrem 20cm.

Obrázek

Marek
Naposledy upravil marwin dne pát 20 pro, 2019 9:15 pm, celkově upraveno 2
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod milan ferdián » pon 09 pro, 2019 5:36 pm

No Marku, pěkně se kolejiště klube. Dobrý, dobrý :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » pát 27 pro, 2019 12:42 pm

milan ferdián píše:No Marku, pěkně se kolejiště klube. Dobrý, dobrý :wink: .
-m-


Díky Milane, jde to pomalu. Už se nemůžu dočkat až začnu zelenit a hrát si s detaily.

Do depa jsem si vyrobil popelovou jámu. Z betonové jámy od Auhagenu (k.c. 41612) jsem použil schody a horní hranu s úchyty pro kolejnice (odříznutá žiletkovou pilkou), kterou jsem natřel hnědou barvou tak, aby vypadala jako dřevěný trám. Kamenné zdivo je od Heki, natřeno vallejo (72049). Celá jáma je napatinována naředěnou černou barvou. Na dno přijde dosypat skutečný popel z lokomotivy, který jsem nasbíral v Lužné:-).

Obrázek

Pokročil jsem v nastavení ovládání kolejiště. Povedlo se mi nadefinovat pravidla, která simulují závislosti zabezpečovacího zařízení z přelomu století.
Popis chování zabezpečovačky:
1) Návěstidlo mohu přestavit do polohy volno, jen když mám výhybky a výkolejky ve správné poloze dle závěrové tabulky (vlaková cesta je postavena na dopravní kolej).
2) Pokud mám navěstidlo v poloze volno, tak jsou zamčené výhybky a výkolejky dle závěrové tabulky (nejdou přehazovat - abych nepodhodil vjíždějící vlak).
3) Návěstidlo se mi po projetí přestaví zpět do polohy stůj.
4) Výhybku, která směřuje na kolej s výkolejkou, je možné přehodit jen tehdy, pokud je shozená výkolejka.
5) Výkolejku mohu nahodit na kolej jen tehdy, pokud je svázaná výhybka přehozena na vedlejší kolej.
Vše je definováno v MGP komponentách pomocí jejich mobilní aplikace. Ovládání kolejiště je pomocí panelu viz výše, není potřeba připojení počítače, ani dalších elektronických součástek.
Jen pro úplnost doplním, že je možné tento systém nakonfigurovat tak, aby fungoval jako reléovka (tlačítka odkud-kam, ČSD návěstní soustava), ale to pro toto kolejiště není nejhodnější:-).

V Corelu jsem si nakreslil další verzi panelu:
Obrázek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod OndraFíra » sob 28 pro, 2019 3:33 pm

Ahoj Marku.

Super inspirace s tou popelovou jámou, elegantní řešení a přitom to vypadá dobře. A já už vymýšlel nějaké laserovaní :roll:

K té zabezpečovačce. Automatické schození mechanického návěstidla na stůj po projetí vlaku ve II. epoše? Není to trochu moc high-tech? :)
Nebylo by modelovější, kdyby návěstidlo vracela do polohy stůj také obsluha stanice? Přeci jen tu páku tam ten výpravčí musel dojít a vrátít do dolní polohy ručně aby postavil zpět na stůj ;)
To jen takový postřeh. Jinak opět pěkná práce!
Moduly Fremo H0-Old - II.epocha ČSD: Nová Ves pod Pleší , Dobříš
Uživatelský avatar
OndraFíra
 
Příspěvky: 131
Registrován: sob 26 čer, 2010 12:26 pm
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 29 pro, 2019 9:56 am

Pěkný,nějak nestíhám všechny kolegy sledovat. :oops: Jinak k tomu shození návěstidla...mám také na přístavku ''automatiku'',bo přeci jen nemám na každé straně signalistu a ovládám všechno sám.A on nikdo neví,zda ten úkon provedla obsluha nebo vlak,ale je fajn,že když zapomeneš,tak po nějaké době nejedeš opačným směrem a nemáš návěst proti na volno. :wink:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Vojtěch Vorel » ned 29 pro, 2019 11:46 am

Ono to je asi opravdu jedno, jestli návěstidlo shodím "já" nebo nějaký "signalista", důležité je, by rameno nešlo dolů hned, jakmile si mašina šlápne někde na spoj vedle návěstidla. Nejdřív musí vlak vjet.
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod MartinMach » úte 31 pro, 2019 3:21 pm

marwin píše:Ahoj,
..... V areálu továrny jsem položil žlábkové koleje a vyzkoušel jsem kombinaci s dlažbou od Kibri. Řekl bych, že to bude ono:-).....


Zdravím, mohu se zeptat na výrobce žlábkových kolejnic?
Díky, Martin
MartinMach
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon 15 srp, 2011 10:58 am

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » čtv 02 led, 2020 1:26 pm

MartinMach píše:
marwin píše:Ahoj,
..... V areálu továrny jsem položil žlábkové koleje a vyzkoušel jsem kombinaci s dlažbou od Kibri. Řekl bych, že to bude ono:-).....


Zdravím, mohu se zeptat na výrobce žlábkových kolejnic?
Díky, Martin


Ahoj,
kupoval jsem je v tomto obchodě:
http://www.modellbahntechnik.at/swedtram.html
Marek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod marwin » čtv 02 led, 2020 1:45 pm

OndraFíra píše:K té zabezpečovačce. Automatické schození mechanického návěstidla na stůj po projetí vlaku ve II. epoše? Není to trochu moc high-tech? :)
Nebylo by modelovější, kdyby návěstidlo vracela do polohy stůj také obsluha stanice? Přeci jen tu páku tam ten výpravčí musel dojít a vrátít do dolní polohy ručně aby postavil zpět na stůj ;)
To jen takový postřeh. Jinak opět pěkná práce!


Ahoj Ondro,
automatické shození mechaniky je opravdu hightech. Na domácím kolejišti nejsem takový ultras jako na setkání a hraní si chci trochu ulehčit a tu svojí obsluhu částečně přenést na elektronického signalistu.

Vojtěch Vorel píše:Ono to je asi opravdu jedno, jestli návěstidlo shodím "já" nebo nějaký "signalista", důležité je, by rameno nešlo dolů hned, jakmile si mašina šlápne někde na spoj vedle návěstidla. Nejdřív musí vlak vjet.


Dobrá připomínka. Detekční úsek mám před vjezdovou výhybkou, což sice není hned za návěstidlem, ale asi ho přesunu až na obě dopravní koleje ve stanici, aby návěstidlo spadlo na stůj, až po vjezdu vlaku do stanice.

Marek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 675
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Vojtěch Vorel » čtv 02 led, 2020 7:53 pm

A nešlo by jen ten úsek zapojit/naprogramovat tak, aby návěstidlo spadlo ne při jeho obsazení, ale až při jeho uvolnění (případně třeba i s nějakým zpožděním)?
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Marwinova lokalka H0, 2. epocha

Příspěvekod Vladimír_B » pát 03 led, 2020 7:22 am

Ahoj, na tvoji práci je radost pohledět. Vždy se těším na další novinky. Už jsi nabyl nějaké provozní zkušenosti se skrytě skrytým posuvným skryťákem? Zajímá mě třeba čemu se vyhnout atd... Děkuji
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků