H0 návrh prvního kolejiště

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Dusan » pát 03 bře, 2017 6:47 pm

Ony zas tak malý nejsou na to, aby se pěkně kroutily. Takže žebra určitě! A nebo se inspiruj o HOPetera, ten používá diagonální výztuhy.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Snakei » pát 03 bře, 2017 7:03 pm

Můj původní záměr byl dát 2x250 plášť, potom žebro na kraj, dvě žebra doprostřed a každých cca 21 cm žebro. Jen dneska byl na návštěvě otec a tvrdil, že to mám ještě promyslet, že desítka překližka to musí vydržet... (je takovej ferda mravenec :) )
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Snakei » pát 03 bře, 2017 7:10 pm

Takhle jsem to plánoval, tohle by byl pod deskou :
Obrázek
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod hopeter » pát 03 bře, 2017 9:14 pm

Nezáleží tolik na tlouštce překližky jako na uspořádání výztuh. Silnější překližka a hustota žeber jen přidá váhu rámu a nic nezpevní. Pravoúhle úplně stačí žebra cca 0,5 m od sebe a překližka tl.8 mm. Teprve šikmé ( diagonální ) výztuhy to zpevní.
1h.jpg

Tady máš příklad z mého sóla pro Hurvínka... Za dostatečně pevný rám považuju, když ho zvednu za jeden roh tak se nesmí prohnout. Jiný u mě nenajdeš. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Snakei » sob 04 bře, 2017 5:32 am

hopeter píše:Nezáleží tolik na tlouštce překližky jako na uspořádání výztuh. Silnější překližka a hustota žeber jen přidá váhu rámu a nic nezpevní. Pravoúhle úplně stačí žebra cca 0,5 m od sebe a překližka tl.8 mm. Teprve šikmé ( diagonální ) výztuhy to zpevní.
1h.jpg

Tady máš příklad z mého sóla pro Hurvínka... Za dostatečně pevný rám považuju, když ho zvednu za jeden roh tak se nesmí prohnout. Jiný u mě nenajdeš. :wink:

Tak to jsem opět žil v omylu, narazil jsem na nějakej návod na netu, a tam krouceni desky reší hustým žebrováním a oplášťováním...
Ještě dotaz k materiálu, buk nebo jiný dřevo? :?:
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod hopeter » ned 05 bře, 2017 7:37 am

Té konstrukci se říká příhradová a používá se třeba při stavbě trupů letadel kde je potřeba tuhost a malá hmotnost. Svou funkci mají samozřejmě i ostatní části ale právě ty diagonály ( šikmé výstuhy ) tomu dají tu tuhost proti kroucení.
Překližku používám nakoupenou v OBI nebo Hornbachu. Mají ji nazvanou truhlářská a myslím , že je z borovice. Uříznou ti ji na rozměry co si řekneš. Jenom většinou se brání řezání menší šíři než 200 mm. Řeším to tak , že si nechám uříznout širší kusy násobku nebo součtu šířek ( plus prořez ) co potřebuju a doříznu si to doma.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Snakei » ned 05 bře, 2017 5:21 pm

hopeter píše:Té konstrukci se říká příhradová a používá se třeba při stavbě trupů letadel kde je potřeba tuhost a malá hmotnost. Svou funkci mají samozřejmě i ostatní části ale právě ty diagonály ( šikmé výstuhy ) tomu dají tu tuhost proti kroucení.
Překližku používám nakoupenou v OBI nebo Hornbachu. Mají ji nazvanou truhlářská a myslím , že je z borovice. Uříznou ti ji na rozměry co si řekneš. Jenom většinou se brání řezání menší šíři než 200 mm. Řeším to tak , že si nechám uříznout širší kusy násobku nebo součtu šířek ( plus prořez ) co potřebuju a doříznu si to doma.

Teď jsem koumal houmrovo web a jeho řešení s 3cm polystyrenem se mi dost líbí. Mám doma asi tři balíky takhle silnýho extruďáku (XPS). Šel by použít?
Naposledy upravil Snakei dne ned 05 bře, 2017 8:13 pm, celkově upraveno 1
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Dusan » ned 05 bře, 2017 6:30 pm

Určitě, není z něj toliko bordelu při opracovávání a oproti klasickému je i pevnější(tužší). Rámu se ale nevyhneš :)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Snakei » ned 05 bře, 2017 6:35 pm

Já se mu vyhnout nechci. Jen sem žil v tom, že musí být deska, plná a tlustá... :D
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod boy.rough » ned 05 bře, 2017 7:16 pm

Nemusí. Koukni se na Shimiland. Dřevěný rám a zbytek kolejiště z kartonu. Taky pěkný. Móc pěkný.
O.
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Snakei » ned 05 bře, 2017 7:58 pm

boy.rough píše:Nemusí. Koukni se na Shimiland. Dřevěný rám a zbytek kolejiště z kartonu. Taky pěkný. Móc pěkný.
O.

Tak to je ovsem pecka. :o
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Snakei » pon 06 bře, 2017 5:53 pm

Já si prostě nedám pokoj... Co kdyby trať do koncové vedla rovnou takhle z odbočné?
Obrázek

Takhle by pak bylo SN:
Obrázek
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

Re: H0 návrh prvního kolejiště

Příspěvekod Rocky_MK » pon 06 bře, 2017 6:09 pm

Je to blbě.
Odbočná trať nemá žádné optické oddělení, dá se na ni vjet jen z jediné koleje a ta krátká kolej ve spodu je taky na nic, leda by u ní stálo skladiště. A ta naňahňanost vpravo (výhybka a vedlejší trať), to je taky zle.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod michal_n_cz » pon 06 bře, 2017 6:41 pm

Snakei píše:Já si prostě nedám pokoj... Co kdyby trať do koncové vedla rovnou takhle z odbočné?
A jsme zpět na str.2 viewtopic.php?f=1&t=10426&start=45 , překresli si to do tvé větší plochy, určitě Ti to výškově vyjde lépe. Snaž se omezit ty "esíčka" ve zhlaví stanic. Když se trať do stanice stáčí doprava, tak tam nedávej oblouk doleva. Prostoru máš sice víc, ale ne zas tolik. Do skryťáku se Ti asi vejdou tři koleje, na co tam ale ty šturcy? Ano snad jeden podle délky motoráku ve směru navazujícím na směr od lokálky - to se dá využít. Případné rozšíření by mohlo být zajímavé a dokonce i provozně smyslupné plánovat za tu koncovou stanici - odděláš šturc a jedeš dál. Taky záleží co na tom chceš prohánět - výše čtu Taurus, Wapky, rychlík... - nevím, nevím, ale na tuto plochu asi magistrála nevejde - vidím to na něco regionálního.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Snakei » úte 07 bře, 2017 10:17 am

michal_n_cz píše:
Snakei píše:Já si prostě nedám pokoj... Co kdyby trať do koncové vedla rovnou takhle z odbočné?
A jsme zpět na str.2 viewtopic.php?f=1&t=10426&start=45 , překresli si to do tvé větší plochy, určitě Ti to výškově vyjde lépe. Snaž se omezit ty "esíčka" ve zhlaví stanic. Když se trať do stanice stáčí doprava, tak tam nedávej oblouk doleva. Prostoru máš sice víc, ale ne zas tolik. Do skryťáku se Ti asi vejdou tři koleje, na co tam ale ty šturcy? Ano snad jeden podle délky motoráku ve směru navazujícím na směr od lokálky - to se dá využít. Případné rozšíření by mohlo být zajímavé a dokonce i provozně smyslupné plánovat za tu koncovou stanici - odděláš šturc a jedeš dál. Taky záleží co na tom chceš prohánět - výše čtu Taurus, Wapky, rychlík... - nevím, nevím, ale na tuto plochu asi magistrála nevejde - vidím to na něco regionálního.

Jo jo, je to hloupost. Jen pořád zkouším, jak využít danej prostor, než se pustím do stavby. :) Nemusí být magistrála, aby se tam občas mohla prohnat takováhle souprava. Viz třeba trať ČB-HD a odbočná Rybník. Jasně, že Rybník je mnohokrát delší, ale 3 vozové rychlíky se mi vejdou i sem, a kontejnery, který tudy tahá Metrans, tak dlouhé mít nemusím. :)
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků

cron