H0 návrh prvního kolejiště

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

H0 návrh prvního kolejiště

Příspěvekod Snakei » úte 21 úno, 2017 5:16 pm

Ahoj, delší dobu přemýšlím o vlastním kolejišti. Jsem dost limitovanej místem a tak se snažím o co nejmenší prostor. Kolejivo bych chtěl použít tillig elite. Nakreslil jsem spoustu nápadů a nakonec vybral dva, který mají jedno společný: Až jednou bude prostor, chtěl bych pokračovat modulama, dost možná bych začal návrhem jedna, a oba udělal průjezdné (moduly z obou stran). Rýsuje se mi prostor 15x15metrů, ale nebude hned...
1. návrh:
velikost 200x115cm
Malé nádraží, kde budou jen dvě dopravní koleje, kusá kolej se skladem, ze které se bude vjíždět na kolej s remízou a kolej se zbrojícím stojanem. Z obou zhlaví vede trať na zastávku a zároveň na jednu kolej, která bude za stěnou. Z pravého zhlaví odbočující trať na modul. Tohle je takovej nÁvrh, abych si mohl rychle zajezdit. :)
Zastávku asi nahradím koncovou stanici se dvěma kolejema, typu Nové Údolí.
Obrázek

2. návrh:
velikost 250x150cm
Tady jsem se trošku rozjel:)
Spodní stanice má dole kusou kolej s rampou a skladem, tři kusé koleje kde bude takové malé depo. Z pravého zhlaví vede odbočka na modul, obě zhlaví vedou do tunelu, kde je sn. Nad SN je koncová stanice, kde jedna kusá kolej pro objíždění s loko, dvě kusé koleje na nakládku vytěženého dřeva.
Obrázek
Obrázek

U obou návrhů by bylo třeba, aby se dali rozebrat na stěhovatelné segmenty, to se mi nějak nedaří naplánovat.
Uvítal bych hodnocení, návrhy a připomínky.
Naposledy upravil Snakei dne pon 06 bře, 2017 5:54 pm, celkově upraveno 1
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Vojtěch Vorel » úte 21 úno, 2017 6:47 pm

V první řadě bych se podíval na nádraží: myslím, že by šlo na daném prostoru poskládat daleko lepší, bližší realitě. Přeci jenom nádraží s výhledově odbočující tratí a pouze dvěma dopravními kolejemi je dost malé, natož pak když má ještě nakládkovou kolej. Je tady dost nápadů a vynikající ohlasy jsou i na knihy Plánky kolejišť od pana Ferdiána. Pro inspiraci...
Co se týče tratě, minimálně jednu z výhybek bych schoval do tunelu a odbočku udělal uvnitř tunelu (aby to nevypadalo tak souměrně). Mírně pak zvlnit tu trať u zastávky by taky možná nebylo od věci.
Určitě se za chvíli najde někdo, kdo přispěje svoji troškou do mlýna.
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod hopeter » úte 21 úno, 2017 6:53 pm

A co to začít rovnou na segmentech... Pro inspiraci koukni třeba k hankovi61 - na jeho www stránky. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Snakei » úte 21 úno, 2017 9:06 pm

Já vím, že dvě koleje jsou v odbočných stanicích sakra málo, ale na tak malým prostoru je každá vyhýbkba navíc sakra znát na délce dopravní koleje. Možná by nebylo špatný z toho udělat jen odbočky s perónem, skladem. Jinak nakoukáno mám za 12let na mašině myslíd dost, ale ten prostor je svazující.:-(
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod t29 » úte 21 úno, 2017 11:02 pm

Vymýšlím ovál na hraní, s připojenou boční deskou použitelný jako vratná smyčka pro modulovku:
http://yurqi.rajce.idnes.cz/planky-pokusy/#TT_koleckov1_1200x780.jpg
Rozměry v TT 120x78 cm resp. 160x78 cm s boční deskou, délky kolejí 105 a 125 cm. Přepočteno pro H0 by to bylo 166x108 cm resp. 221x108 cm, délky kolejí 144 a 172 cm.

Co se týká stěhovatelnosti, běžné dveře mají vnitřní šířku 80 cm, proto bych kratší stranu segmentu dělal nanejvýš 78 cm. Tři segmenty 70x115 cm dají plochu 210x115 cm.
TT + DCC věčný začátečník
Uživatelský avatar
t29
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 03 led, 2017 11:17 pm
Bydliště: UH

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Brejla » stř 22 úno, 2017 6:38 am

Z hlediska stěhování je limitující výška dveří, takže segmenty šíře do 1,8 m na výšku bez problému projdou. A těch 1,8 m je takové maximální optimum pro oboustranný přístup i při stavbě a obsluze kolejiště. Sám to tak mám a osvědčilo se.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod HonzaM » stř 22 úno, 2017 7:09 am

V zadání chybí několik skutečností:
- jaký prostor je momentálně k dispozici?
- v jaké časové perspektivě se rýsuje ten zmíněný prostor 15 x 15 m?
- má kolejiště v první fázi sloužit k možnosti nechat vlaky kroužit kolem dokola nebo umožnit dětem jednoduché ovládání vláčků jezdících kolem dokola? Podle mé zkušenosti dětem do cca 8 až 10 let úplně stačí pozorovat vlak jezďící po relativně malém oválu.
Zdá se mi nejrozumější návrh hopetera stavět od počátku segmenty, zdá se mi poněkud nesmyslné do potenciálně velkého kolejitě začlenit takovýto segment s oválem.
A poznámka k terminologii: je zvykem nazývat díly kolejiště "moduly" v pŕípadě kdy mají normované rozhraní, u všech modulů stejné, takže je lze propojovat v různém pořadí, "segmenty" pak jsou díly které musí být vždy propojeny neměnným způsobem, případně umožňující vložit pro prodloužení traťových koleji nebo staničních kolejí další segmenty, ty ale musí být postaveny "na míru" , tedy se specifickými rozhraními.
Při návrhu je také dobré se rozhodnout, zda by měl modelář v úmyslu se v budoucnosti zapojit do nějakého klubu a moci začlenit své moduly do většího kolejiště.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Snakei » stř 22 úno, 2017 3:33 pm

V současné době mám k dispozici cca 250x120cm. Ten velkej prostor se zda byt realnej tak do peti let, jde orenovaci podkrovi, ve kterem bych pak chtel mit modul podle nem podél stěny. Dneska se mi naskytla ještě jedna možnost, mohl bych mít za pár peněz všechny rozšířeni k zakladnímu oválu roco geoline. (viz link)
http://www.roco.cc/responsebinary.asp?id=2650306423149

Udělal bych rám 250x110, kterej bych dělil na 2 kusy 125x110 cm, se "sundavacíma" nohama, ay se dalo v případě potřeby přenést. Otázka je, ja ovál upravit tak, aby dvě horní koleje byli v tunelu a zajíždělo se z nich do sn se smyckou. Pak by na jednoduchej posun a dopravu mohlo takové nadraží, které vzniká z toho setu stačit...
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod hopeter » stř 22 úno, 2017 4:57 pm

A tohle http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/Pl-nky-MF/H0/Rozmar-nek/Rozmar-nek_111.jpg by se ti nelíbilo ?
Jestli dobře chápu tvoje záměry tak chceš postavit kolejiště na rekreační poježdění. Nechat projet vlak na pokochání a občas postrčit nějaký vagon od někud někam... Zatím netuším jakou epochu , co by mělo být námětem , co bude po kolejišti jezdit ( vím , že vlaky :wink: ) a jak moc chceš hrotit modelování skutečnosti. Časem plánuješ přechod na moduly dle pravidel pro moduláře. Je to tak ?
Ideální bys měl rovnou kontaktovat nějakou společnost modulářů a začít s moduly. Pokud si chceš nejdříve očuchat jak se co dělá tak zkus minikolejiště. Je to rychle hotové , moc to nestojí a všechno potřebné se na tom naučíš. Spoustu námětů najdeš na stejném odkazu jako ten Rozmarýnek.
Ať se ti daří. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Snakei » stř 22 úno, 2017 7:52 pm

hopeter píše:A tohle http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/Pl-nky-MF/H0/Rozmar-nek/Rozmar-nek_111.jpg by se ti nelíbilo ?
Jestli dobře chápu tvoje záměry tak chceš postavit kolejiště na rekreační poježdění. Nechat projet vlak na pokochání a občas postrčit nějaký vagon od někud někam... Zatím netuším jakou epochu , co by mělo být námětem , co bude po kolejišti jezdit ( vím , že vlaky :wink: ) a jak moc chceš hrotit modelování skutečnosti. Časem plánuješ přechod na moduly dle pravidel pro moduláře. Je to tak ?
Ideální bys měl rovnou kontaktovat nějakou společnost modulářů a začít s moduly. Pokud si chceš nejdříve očuchat jak se co dělá tak zkus minikolejiště. Je to rychle hotové , moc to nestojí a všechno potřebné se na tom naučíš. Spoustu námětů najdeš na stejném odkazu jako ten Rozmarýnek.
Ať se ti daří. :)

Přesně tak, teď jde hlavně o to, postavit si kolejišťáto a zajezdit si. :) Abych pravdu řek, epochu zase až tak neřeším, mám spoustu oblíených modelů a omezovat se nechci, na epoše mi tudíž vážně nesejde.:D Mám takovej blbej pocit, že u nás, na Jihu Čech žádný moduláře s H0 nenajdu, nebo sem aspoň pomocí strejdy googla nenašel. Jinak, jako mini kolejiště asi pojmu ten zakladní ovál od roca, budu se učit modelařit a sem tam si sjedu. :)
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Snakei » čtv 23 úno, 2017 1:39 pm

Co taklhe? Upustil jsem od odbočky na modul, horní dvě koleje buď budou schovaný, nebo to bude výhybna. Ve stanici bude jedna kusá na sklad, druhá na odstaveni 810, nebo bafíku. Bude to vlastně dom stanice jen pro osobní vozidla obsluhující koncovou. Do koncový bude jezdit 810 + baafx, plus na rovné koleji bude nakládka vytěženého dříví, nahoře. Narychlo spichnuty z geolinu, stavba bude z tiligu.
Obrázek
Obrázek
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod hopeter » čtv 23 úno, 2017 4:27 pm

1900_1250.jpg
1900_1250.jpg (45.43 KiB) Zobrazeno 8405 krát

Trochu by to chtělo vylepšit... :wink:
Spodní stanice byla moc souměrná - šišatý a křivý bývá hezčí. Odstavná kolej je lepší rovně kvůli rozpojování a spojování spřáhel. Pro manipulaci s nákladem je vhodnější pro to určená manipulační kolej u které bude i místo pro volnou skládku nebo rampu , případně skladiště. V tomto případě jsem ji navrhl jako kusou aby bylo více místa pro výpravní budovu.
Koncová stanice byla taková chudá. Určitě uvítáš zpestření provozu o vlečku nebo skládkovou kolej třeba tak jak jsem ji načrtnul.
Na tunel pozor abys měl do něho přístup nejen na manipulaci ale hlavně na čištění. Je možné místo tunelu udělat jen kulisu a to skryté nádraží mít hezky přístupné zhora.
Jelikož jsou obě stanice v jedné rovině počítej mezi nima s nějakým optickým oddělením. Může to být cokoliv - vesnice ,les , terén apod.
Tolik za mě , třeba se ještě někdo přidá s dalším nápadem... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Snakei » čtv 23 úno, 2017 5:19 pm

Tak to je super uprava, díky. Kolejiště bude na kolečkách a přístupný ze všech stran a nad tunelem bych chtěl udělat takovou polomaketu kopce s lesem, ze kterýho se bude svážet dřevo. Koncová je o 20mm výš, než odbočná, tam bude asi ostrej přechod, skála.
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod Snakei » čtv 23 úno, 2017 6:14 pm

Tak sem překreslil s úpravama, použitý kolejivo tillig elite. Koncová bude jen o 10mm výš, ale chci alespoň trocu členitej terén :) Ještě přemýšlím jestli ty dvě kusý koleje v odbočnej neudělat z levýho zhlaví, ať se neposunuje směrem na koncovou...
Obrázek
Snakei
 
Příspěvky: 58
Registrován: ned 12 úno, 2017 7:41 am
Bydliště: české Budějovice

Re: H0 návrh segmentového/ modulového kolejiště

Příspěvekod hopeter » čtv 23 úno, 2017 6:20 pm

Pokud plánuješ skálu tak můžeš udělat rovnou kamenolom a tu manipulační kolej z koncové stanice natáhnout ze zhlaví více nahoru mimo stanici jako vlečku.
Když ten kopec uděláš oddělávací nebo alespoň poklopy tak nemusí být tolik vysoký. Bude stačit průjedný průřez a pro čištění se kopec nebo poklopy zvednou.
Nakládku dřeva z kopců můžeš mít ve spodní stanici a hned bude čilejší provoz. To oddělení stanic může být údolí s cestou, kterou povedeš od nákladiště spodní stanice do toho údolí a ven z kolejiště může vycházet cesta pod mostem co se ti vejde před levý portál tunelu místo původní výhybky... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 30 návštevníků