Nko "na poličku"

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Nko "na poličku"

Příspěvekod ludviko » čtv 09 úno, 2017 11:46 am

Dobrý den všem.

Získal jsem pár kolejí v měřítku N (Fleischmann a Trix) a tak mě napadlo vymyslet si kolejiště, které by mohlo být na knihovně v ložnici (rozměr cca 400 x 40). Idea je taková, že jde o okruh aby si mohli jezdit děti a zároveň i nějaké ty odbočky, aby se dalo i trochu posunovat. Protože jsem v tomto ohledu naprostý amatér rád bych Vás požádal o komentáře a rady (jestli jsem někde neudělal zásadní chybu). Předem děkuji

Obrázek

Nevím, jestli se obrázek zobrazí správně, takže pro jistotu ještě odkaz http://ludviko.rajce.idnes.cz/Kolejiste#Nko.jpg
ludviko
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát 03 dub, 2015 9:43 am

Re: Nko "na poličku"

Příspěvekod Dusan » čtv 09 úno, 2017 12:26 pm

Ahoj,
já myslel, že to je výsledek tvé rozcvičky z práce s Wintrackem ? (Dělám si srandu :D ). To se určitě nelíbí ani tobě. Máš zajímavý prostor, namátkou mne napadá návrh od M.Šuhajdy "Bačov- předměstí" z jeho druhého dílu Plány kolejišt od M.Ferdiána. Jestli nemáš, dej do googlu. To je trošku složitější, ale lze určitě zjednodušit na pěknou mezilehlou stanici s odbočkou. Konce prostoru máš jako stvořené pro otáčení souprav. V té samé knize je třeba i návrh koeljiště "Spořinka", to je na úplně stejném prostoru co máš Ty, byť v TT.
Ať se daří.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Nko "na poličku"

Příspěvekod hank » čtv 09 úno, 2017 1:19 pm

Já si myslím, že začínat stylem "aby si děti mohly zajezdit a aby se dalo trochu posunovat" je ten nejhorší způsob, jak se dá začít, a záruka následného bourání, jakmile načerpáš nějaké cizí i vlastní informace a zkušenosti. Tenhle prostor je sice něco, co by ti leckdo mohl závidět, ale jestli jsi úplný začátečník, měl bys asi raději začínat postupně, formou menších dílčích celků, na kterých se naučíš postupy a které budou zároveň samy schopné jednoduchého provozu, a zároveň později použitelné do většího celku. Tady na fóru jsou i příklady spojení dvou nebo tří minikolejišť ze seriálu "sólo pro 810", z nichž každé zvlášť je schopné samostatného provozu, do smysluplného celku. Jestli chceš vzít do party i děti, ony to budou, kdo tě bude pohánět, aby už to aspoň nějak jezdilo, a k tomu se minikolejiště, které pak začleníš do většího celku, hodí IMHO nejlíp.

Avšak aspoň základní představu - nebo "příběh", jestli chceš - bys měl mít především: Epochu, kategorii trati, charakter krajiny a terénu. Z toho vyplyne potřeba trasování, velikost a vybavení stanic, zabezpečovací zařízení a samozřejmě druhy a počty vozidel. I provozně zajímavá lokálka se dá postavit na takovém prostoru a přitom nebude tak náročná na zabezpečení. A "last but not least" je otázka, kolik na to všechno máš času (čímž myslím nejen volný čas po práci, ale i něco jako dlouhodobější a širší životní perspektivu danou věkem, zdravím, rodinou, jistotou práce apod.) a peněz. Z toho finančního (ne)omezení a z toho, jak moc si fandíš, pokud jde o nové technologie, taky mj. vyplyne, jestli digi nebo analog.

Pro všechny možné kombinace uvedených okolností najdeš vhodné příklady v pláncích Milana Ferdiána. A desítky použitelných příkladů tady na fóru. Nezbývá než ti popřát hodně vůle, trpělivosti a vytrvalosti.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nko "na poličku"

Příspěvekod t29 » pát 10 úno, 2017 10:21 pm

Čtyřmetrový dětský ovál může vypadat třeba takhle:
http://yurqi.rajce.idnes.cz/planky-poku ... 00x400.jpg
Napřed segment Kolečkov, ať se děti zabaví. Po dostavení Kolečkova budeš vědět, že zbytek kolejiště chceš jinak a líp.
TT + DCC věčný začátečník
Uživatelský avatar
t29
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 03 led, 2017 11:17 pm
Bydliště: UH

Re: Nko "na poličku"

Příspěvekod HonzaM » sob 11 úno, 2017 8:35 am

Záleží na tom co je účelem a cílem. Moje kolejiště (Honzovo kolejiště na http://www.1ku160.webnode.cz) požadavky které uvedl hank vůbec nesplňuje a přitom mně i mým čtyřem vnukům velice vyhovuje. Kolejiště jsem stavěl hlavně proto, abych měl kde provozovat svou sbítku vlaků - prohlašoval jsem že jsem spíš sběratel a kolejiště sloužilo jen pro možnost ty vlaky někde projet. Sbírka obsahovala především ucelené soupravy (TGV, ICE, Eurostar) a lokomotivy i vozy které se mi líbily. Nádraží mají proto délku staničních kolejí kam se tyto vlaky bez problému vejdou, tedy třeba osmivozový RailJet nebo desetivozové TGV. Na kolejišti je jednoduchá návěstní soustava, která nemá se soustavou podle ČSD společného vůbec nic, kolejiště je řízeno TrainControllerem a občas si na něm spustím automatizovaný provoz a baví mne pozorovat vlaky v provozu. Líbí se to i návštěvníkům, kteří nemají zájem o to aby sami vlaky ovládali, naopak vnukové si vezmou každý svůj ovladač a jezdí se svým vlakem, jeden třeba si vezme na starost stavění cest v nádražích. Vůbec s nedělám starosti se železniční správou ani epochou, i když v poslední době postupně pořizuji hlavně vozidla, které lze vidět na soudobých tratích v ČR, takže jsou zde třeba i Desira, nebo souprava Alex. Tenhle názor nikomu nevnucuji a je mi jasné, že řadě čtenářů tohoto fóra je hodně proti srsti. Mně se naopak nelíbí kolejiště s jedním nádražím, které má sice spoustu kolejí, točnu a podobně, ale na nejdelší kolej se nevejde souprava s více než třemi rychlíkovými vozy. Naopak v klubu stavím moduly které plně odpovídají reálu. Jeden nový člen klubu staví postupně traťové moduly standarní šířky 40 cm a plánuje si k nim postavit koncová nádraží nebo smyčku, aby se moduly daly provozovat i doma a zajezdit si na nich. Řada kolejišť (možná většina) prezentovaných na tomto fóru je vhodná pro to, aby si sám modelář užil provoz jaký se mi líbí, s jedním nándražim, kde může s vlaky posunovat a dělat různé kombinace, pro ovládání více lidmi je ale nepoužitelné. Zato má dokonalou krajinu a plně odpovídá realitě a vozový park odpovídá epoše. i
Přílohy
IMG_2365.JPG
IMG_2366.JPG
IMG_2368.JPG
Naposledy upravil HonzaM dne sob 11 úno, 2017 10:44 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Nko "na poličku"

Příspěvekod hank » sob 11 úno, 2017 10:52 am

HonzaM píše:připadá mi poněkud nesmyslné používat zkratku IMHO...doslova "podle mého poníženého názoru"... pisatel si třeba o sobě myslí jak je světový.


Každé médium má svoje zvyky a zlozvyky, internetové zkratky (podobně jako smajlíci) patří k nim a 99% těch, kdo jsou na internetu doma, jich jistě nepoužívá proto, aby zdůraznili svoji "světovost".

Pokud jde o slovo "humble", pohled do on-line verzí takových respektovaných výkladových slovníků jako jsou Merriam-Webster nebo Cambridge English Dictionary říká, že jeho základním významem je "skromný", "prostý", obyčejný". M-W dokonce v komentáři doslova říká "given or said in a way that shows you do not think you are better than other people". A i když "ponížený" je taky jeden z jeho významů, v kontextu té zkratky IMHO to rozhodně vůbec není takto myšleno.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nko "na poličku"

Příspěvekod HonzaM » sob 11 úno, 2017 11:31 am

S tím upésnění významu "humble" samozřejmě souhlasím, nicméně napsat třeba "podle mne" má stejný informační obsah a není o mnoho delší. Nemyslím si ani že by to byla tak významná úspora času a místa v psaném textu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Nko "na poličku"

Příspěvekod Sandy » sob 11 úno, 2017 12:55 pm

Také mám za sebou období, kdy jsem do řeči vkládal "cizokrajná" slovíčka a myslej jsem, jak jsem světový.... Ve skutečnosti jsem ale byl za blbce :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Nko "na poličku"

Příspěvekod Rocky_MK » sob 11 úno, 2017 1:14 pm

FYI, za blba jsou spíš ti, kteří nejsou schopni napsat několikavětý příspěvek bez hrubek v i/y, interpunkci apod. A že jich tady je, a to rozhodně nejsou souvětí přes pět řádků. Takže řešit nějaké anglické zkratky mi přijde dost irelevantní, byť je taky moc nemusím (ta na začátku je tam však naschvál :P).
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Nko "na poličku"

Příspěvekod Sandy » sob 11 úno, 2017 1:23 pm

Rocky_MK píše:FYI, za blba jsou spíš ti, kteří nejsou schopni napsat několikavětý příspěvek bez hrubek v i/y, interpunkci apod. A že jich tady je, a to rozhodně nejsou souvětí přes pět řádků. Takže řešit nějaké anglické zkratky mi přijde dost irelevantní, byť je taky moc nemusím (ta na začátku je tam však naschvál :P).

Jo, to máš pravdu. Někdy mě mají doma za podivína, když si musím některé příspěvky předčítat nahlas, abych pochopil, co tím chtěl básník říci. Ale možná, že to souvisí s těmi zkratkami. Proč se učit česky, když mi stačí zkratky....
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Nko "na poličku"

Příspěvekod fulda » sob 11 úno, 2017 3:50 pm

hank píše:Každé médium má svoje zvyky a zlozvyky, internetové zkratky (podobně jako smajlíci) patří k nim a 99% těch, kdo jsou na internetu doma, jich jistě nepoužívá proto, aby zdůraznili svoji "světovost".

Pokud jde o slovo "humble", pohled do on-line verzí takových respektovaných výkladových slovníků jako jsou Merriam-Webster nebo Cambridge English Dictionary říká, že jeho základním významem je "skromný", "prostý", obyčejný". M-W dokonce v komentáři doslova říká "given or said in a way that shows you do not think you are better than other people". A i když "ponížený" je taky jeden z jeho významů, v kontextu té zkratky IMHO to rozhodně vůbec není takto myšleno.


Je hezké sledovat, jak se některé věci vyvíjejí. Třeba tyto zkratky. Já je používám ještě z dob BBS, kdy se data přenášela pomocí pomalých modemů a spojení bylo stabilní jak politická situace u nás. Tehdy se používaly zkratky s ohledem na nějakou kulturu vyjadřování, proto se používá IMHO jako důraz na to, že se jedná o můj osobní názor, který bych nerad vnucoval ostatním. Ve světě (a v generaci) rychlého internetu se častěji setkáváme se zkratkou IMO, skromnost už nám vymizela.

Ještě zábavnější je tady také použitá zkratka FYI. Moje generace ji používá jako For Your Information, ale generace současných puberťáků jí používá jako Fuck You Idiot. Takže tak.

Mimochodem, Honza toto téma otevírá zhruba jednou do roka, prostě podle pravidla - když k tomu nemáš co říci, tak mu alespoň vytkni gramatiku.

V zemi, která si říká Česko a Czechia jen proto, že si to pár jednotlivců vymyslelo je to stejně jedno.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Nko "na poličku"

Příspěvekod hank » sob 11 úno, 2017 4:39 pm

fulda píše:
hank píše:Každé médium má svoje zvyky a zlozvyky, internetové zkratky (podobně jako smajlíci) patří k nim a 99% těch, kdo jsou na internetu doma, jich jistě nepoužívá proto, aby zdůraznili svoji "světovost".

Pokud jde o slovo "humble", pohled do on-line verzí takových respektovaných výkladových slovníků jako jsou Merriam-Webster nebo Cambridge English Dictionary říká, že jeho základním významem je "skromný", "prostý", obyčejný". M-W dokonce v komentáři doslova říká "given or said in a way that shows you do not think you are better than other people". A i když "ponížený" je taky jeden z jeho významů, v kontextu té zkratky IMHO to rozhodně vůbec není takto myšleno.


Je hezké sledovat, jak se některé věci vyvíjejí. Třeba tyto zkratky. Já je používám ještě z dob BBS, kdy se data přenášela pomocí pomalých modemů a spojení bylo stabilní jak politická situace u nás. Tehdy se používaly zkratky s ohledem na nějakou kulturu vyjadřování, proto se používá IMHO jako důraz na to, že se jedná o můj osobní názor, který bych nerad vnucoval ostatním. Ve světě (a v generaci) rychlého internetu se častěji setkáváme se zkratkou IMO, skromnost už nám vymizela.

Ještě zábavnější je tady také použitá zkratka FYI. Moje generace ji používá jako For Your Information, ale generace současných puberťáků jí používá jako Fuck You Idiot. Takže tak.

Mimochodem, Honza toto téma otevírá zhruba jednou do roka, prostě podle pravidla - když k tomu nemáš co říci, tak mu alespoň vytkni gramatiku.

V zemi, která si říká Česko a Czechia jen proto, že si to pár jednotlivců vymyslelo je to stejně jedno.


:lol:

BFU = Brain Free User nebo taky Bloody Fucking User, česky běžný Franta uživatel :mrgreen:

Zcela nevyčerpatelnou studnicí anglickojazyčných sprosťáren všeho druhu (včetně těch vyjádřených zkratkami) je pak Urban Dictionary čili velkoměstský slovník, tady: https://www.urbandictionary.com
Občas něco překládám na kšeft a zatím mě nikdy nezklamal.

Já jsem sice první počítač dostal až v roce 1991, ale BBS ještě pamatuju taky... BTW (hele, další zkratka, ta má i český ekvivalent - mmch :lol: ), některé ty zkratky jako třeba rgds nebo thx jsou ještě staršího původu - z dob, kdy se spěšná obchodní korespondence vedla převážně telexem (česky: dálnopisem) placeným za počet znaků.

A proti Čechii náhodou nic nemám, já jsem ji navrhoval místo toho hnusného Česka hned po rozpadu federace, ale takhle dlouho to trvalo, než to dorazilo až do hlav pomazaných. Např. v OSN se název Czechia oficiálně používá od samého začátku a byl zaveden kupodivu na český návrh... Holt doma není nikdo prorokem.

No ale už jsme zase dost OT.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nko "na poličku"

Příspěvekod HonzaM » ned 12 úno, 2017 7:29 am

Bylo by lépe se vrátit k tématu. Jde o to si ujasnit, kolik je dispozici prostoru, například zda je nutné aby byla šířka střední části jen 40 cm. Pokud jde o ty krajní, může to být i méně, já mám například oblouk na lokálce na prostoru kterému by stačila šířka panelu 42 cm. Samozřejmě by tam působily podivně rychlíkové vozy. Na panelech s hlavní dvojkolejnou tratí mi stačí šířka 60 cm (to je v mém případě největší šířka obou hlavních panelů), ovšem oblouky jsou schované v tunelech, aby nebylo vidět lámající se" vlaky. Tyhle 60 cm panely přesahují šířku nábytkových skříněk - bylo by to přípustné? Nábytkové skříňky nemusí být těsně přiražené ke stěně, umožňují ale prostorové možnosti místnosti takové řešení? Podstatná je i představa o zaměření - má kolejiště umožňovat prostor pro hraní více dětem? Nebo je cílem mít k dispozici bohaté možnosti manipulace (posunu) a řešení kolejiště se tomu podřídí? Nebo je hlavním motivem tvůrce co nejvěrnější krajina? Má kolejiště nyní sloužit hlavně dětem na hraní, ale umožňovat následnou podobu podle reality? Pak je třeba ho dělit do segmentů, kde bude jednoduché některé díly nahradit. Já jsem měl původně k dispozici 3 m, na nich byl postaven první panel, po odstěhováni dcery jsem získal další prostor, tam je panel složený že dvou dílů (ty ale nejsou použitelné samostatně, dělení pouze usnadňuje transport a montáž, oba panely pak spoji je úzká trať. To jsou mé úvahy, jiní jistě navrhnout další.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Nko "na poličku"

Příspěvekod HonzaM » pon 13 úno, 2017 6:35 am

V první řadě bych zvažoval pro jak velké děti by kolejiště mělo sloužit a kolik by si jich mělo hrát současně. Vycházím ze zkušenosti (mám vnuky 3, 6, 9 a 12 let). Ty nejmenší dva baví si vzít ovladač a jezdit si se svým vlakem dokola. Je proto výhodné mít koještě vytvořené tak, aby to umožnilo jízdu ve dvou nezávislých okruzích. Napadlo mne třeba postavit kolejiště tak, že by na středním dílu bylo nádraží postavené tak, že by do něj vedla z obou stran dvojkolejka. Na obou stranách by byly jednokolejné smyčky, modul s nádražím by se pak mohl v budoucnosti uplatnit do kolejiště vytvořeného už podle reálu, dvojkolejná zhlaví by mohla být využita pro rozvětvení do jednokolejných tratí. Vzhledem k šířce středního dílu 40 cm by dokonce bylo možné použít na obou koncích normovaná čela a v budoucnosti to vyuzít jako nádraží do modulovky. Provoz bych volil digitální, aby mohlo mít každé dítě svůj ovladač, kvůli ceně asi Multimaus. U větších dětí přichází v úvahu i ovládání mobilem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Nko "na poličku"

Příspěvekod ludviko » pon 13 úno, 2017 10:13 am

Dobrý den pánové, předem děkuji za rady které tu zazněly a snad ještě zaznějí. Musím zde napsat, že obdivuji všechny kdo staví podle reálných předloh nádraží a částí tratí, patinují modely a snaží se o co nejvěrnější kopii. Toto kolejište ale rozhodně takové ambice nemá. Jak jsem již napsal získal jsem nějaké koleje za celkem rozumnou cenu (téměř všechny, až na pár oblouků, jsem ve svém návrhu použil), další v tuto chvíli neplánuji dokupovat. Celý tento návrh je jen proto abychom nemuseli koleje skládat na koberci a mohli si zkusit postavit pár domečků a nějakou krajinu. Pokud nás to chytne třeba tohle kolejiště "pošleme dál" a začneme stavět něco pořádného. Od Vás jsem v tuto chvíli chtěl "jen" zkontrolovat jestli v návrhu není nějaká kardinální bota.
ludviko
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát 03 dub, 2015 9:43 am

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků

cron