Kolejiště - I. epocha

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště - I. epocha

Příspěvekod havrosu » ned 25 pro, 2016 9:54 am

Teď, když je volno, připravuji s dětmi stavbu Z-tkového kolejiště a dodělávám mnohé resty v policích i na disku. A jak tak procházím ty všechny nasyslené materiály, narazil jsem na svůj srdcový projekt - kolejiště z pravěkých dob železnice. A protože mám za sebou mnoho dioramat - od koněspřežky po neštěstí ve Vranovicích, a nemálo prehistorických lokomotiv (hlavně v eNku:))napadlo mě hodit sem spíše diskuzní příspěvek.
Je vůbec někdo, kdo se zabývá modelařenim na prvopočátku železnic? Já se hlásím, ale je někdo další? Nebo je toto téma v naších končinách skoro tabu? U sousedů to tak beznadějné není, ale u nás je to pořád spíse raritka :) A přitom takúžasná romatnika :))))

Krásné svátky a hodně zdraví a modelářských úspěchů :)
Havroš
havrosu
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 04 pro, 2011 10:35 am

Re: Kolejiště - I. epocha

Příspěvekod havrosu » ned 25 pro, 2016 10:11 am

pro inspiraci - diorama koněspřežky Budějice- Linec v královském měřítku 1/160 :)

Obrázek
havrosu
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 04 pro, 2011 10:35 am

Re: Kolejiště - I. epocha

Příspěvekod hank » ned 25 pro, 2016 6:32 pm

Tak ona epocha I je dost široký pojem... od koněspřežky a Moravie až po Gölsdorfovy 4válce.

Kdyby někdo konečně začal vyrábět v TT nebo N model vhodného hnací vozidla, tak okamžitě zruším všechny ostatní projekty a dám se do lokálky z období 1890 - 1910.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolejiště - I. epocha

Příspěvekod havrosu » ned 25 pro, 2016 7:19 pm

Lokalku si stavim sam, par drevaku a nejaka 310/313/422 :) se da zvladnout. Jinak ano, uznavam ze je to asi doba nejisnpirativnejsi, na druhou stranu ty zacatky jsou kouzelne :)
havrosu
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 04 pro, 2011 10:35 am

Re: Kolejiště - I. epocha

Příspěvekod RSC » pon 26 pro, 2016 9:37 am

Za mne určitě ano, mám rád tuhle dobu i II epochu, jen to bohužel v TT absolutně míjí české a moravské země, což mi vadí. Chápu, že TT síla zákazníků je prostě v jiných letech.... Již jsem se zmiňoval, že v TT jsou modeláří velmi konzervativní, což já nejsem...
Snad třeba T3 se objeví v "našem provedení", včetně příslušných vozů. Snad se alespoň DS pochlapí a potěší nás T3. Já bych jistě jen u jedné nezůstal... mám k ní i zatím nesložené rozkošné 5tiokeňáky z Peček. Baví mne ty loukoťová kola na těchto vozech. Tuhle mne tillig nakrkl, kdy jsem si objednal vozy I. epochy a i na webu měly loukoťová kola a přišlo to s obyčejnými...
Mám tyhle doby rád a proto mnoho modelů k těmto letům mám a i proto jsem si do kolejiště zamontoval jednokolejku (ne sice v provedení I. epochy.), aby to zas na ježdění nevypadalo úplně mimo a bylo to trochu snesitelné...
Kdo chce tuhle dobu, ať jde do H0 - tam toho je k výběru. To je také i jeden z důvodů proč trochu lituji, že jsem se vrátil k TT. V H0 toho je k mání a lépe by se to také stavělo připadně upravovalo...
Takže jeden z vánočních přírusků do mé stáje, který jsem rád přivítal a přál jsem si (roco mi bohužel unikla). Není to sice naše a i tak se mi to líbí a já na tuto správu včetně DRG ujíždím. :-) Včetně starých elektrických lokomotiv a mrzi mne, že nemám třeba tu od Brawa. A E70 v novějším provedení. Kdyby je někdo měl volné v super stavu, neváhejte mi napsat.
G8.JPG
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Kolejiště - I. epocha

Příspěvekod havrosu » stř 28 pro, 2016 10:08 pm

Tak koukam koukam ze nadsencu pro prvni leta zeleznic je tu pramalo :) ne ze bych to necekal:)
havrosu
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 04 pro, 2011 10:35 am

Re: Kolejiště - I. epocha

Příspěvekod fíha » čtv 29 pro, 2016 6:50 pm

Ulítnul jsem také na DRG v E trakci TT.Bohužel v TT to je docela bída.V H0 nebo N to je lepší.Jsem ale rád co jsem sehnal.Dal jsem dohromady 7 loko.Na provoz na kolejišti mi to bude stačit.Nebude to nic velikého.
fíha
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát 02 pro, 2011 6:18 pm

Příspěvekod Lubomír » pát 30 pro, 2016 11:31 am

Za mě taky ano, prakticky akorát odmítám modelařit období cca 1960 až cca 2010, které považuji za období temna na železnici a zaměřuji se na železnici JMK. Bohužel čím starší doba, tím je modelářsky obtížnější. Nejde jen o to, sehnat výkresy výpravní budovy a situaci kolejiště v měřítku 1:1 000, ale vše bylo tehdy jiné. Železniční svršek, dřevěné mosty, zabezpečovací technika, řízení dopravy, móda,. Z doby prvních železnic prakticky neexistují žádné fotky. Rozhodně časem do nějakého modulu nebo dioráma určitě půjdu. Láká mě třeba Rajhrad v podobě, jak tam smontovali první lokomotivu.
Lubomír
 
Příspěvky: 203
Registrován: ned 20 črc, 2008 5:45 pm

Re: Kolejiště - I. epocha

Příspěvekod radeksindy » pát 30 pro, 2016 12:43 pm

Jak už nakousli kolegové, tak I.epocha je široký pojem. Obecně lze říct, že sériové modely z období před rokem 1880 neexistují, až na pár snadno dohledatelných výjimek. O kolejivu ani budovách nemluvě. Modelářů schopných postavit vlastními silami toto všechno je jen velmi málo, podkladů příliš mnoho také není, takže výsledek je jasný. S modely po roce 1880 to začíná být lepší, ale pokud jde o naše území, tak stejně tam bude muset být dost vlastní práce. Mluvím o H0, začínat s I. nebo II. epochou v jiné velikosti nemá moc smyslu.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Kolejiště - I. epocha

Příspěvekod hank » pát 30 pro, 2016 3:37 pm

radeksindy píše:Mluvím o H0, začínat s I. nebo II. epochou v jiné velikosti nemá moc smyslu.


Trochu bych si dovolil oponovat. II. epocha v TT je s omezením možná. Přinejmenším na jedné lokálce (o které vím, možná jich bylo víc...) došlo k trvalé motorizaci nákladní dopravy už ve 30. letech, a to Dívčice - Netolice, smíšené vlaky vozily motory M 122.0 a ty jsou dostupné v TT. Kromě toho cca před 20 lety někdo dělal v TT malosériové přestavby malých tendrovek BTTB (BR 81, BR 92) na 423.0 za rozumné ceny, sám jsem dvě měl, sice měly trochu diskutabilní jízdní vlastnosti kvůli nedořešené konstrukci běhounů, ale přesto se teď tluču do hlavy, že jsem je prodal, na jiném kolejivu než na U-profilech by asi jezdily líp a kromě toho dnes by mi s jejich úpravami určitě někdo pomohl. Ale dlouho už jsem je na trhu neviděl.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolejiště - I. epocha

Příspěvekod havrosu » pát 30 pro, 2016 5:23 pm

Tak beru zpět své tvrzení, že je téma téměř mrtvé... :) Je pravda, že všecho, vč. figurek, je méně než málo. Já k tomu přistupuji ze svého pohledu, co by srdcového eNkaře a jak známo, byly doby, kdy se muselo stavět do tohoto měřítka téměř vše. A protože papírové modely z ABC byly sice krásné, ale brzy nenaplňovaly požadovaný standard, tak nezbývalo než se pustit do vlastní tvorby. Ale pokud jde o podklady, nemyslim, že jich je zase tak málo a jsou nedostupné. Nicméně popřeji všem úspešný rok 2017, hodně zdraví a modelářské inspirace.

P.

Obrázek
havrosu
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 04 pro, 2011 10:35 am


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků