TT vitrina 160 x 16 cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT vitrina 160 x 16 cm

Příspěvekod nynuna » čtv 22 pro, 2016 5:02 pm

Pokud mi čas dovolí, zkusil bych vám průběžně přiblížit mé zkušenosti ze stavby tohoto projektu. Bude to vlastně opačně, než je běžné, protože většina vláken začíná někde od wintracku - já začnu od téměř hotového kolejiště. Zkušení modeláři tu nic nového nenajdou, ale pro začátečníky mohou být užitečné právě mé začátečnické chyby... A že jich bylo nepočítaně...
Bohužel jsem nepředpokládal žádnou prezentaci, takže fotodokumentace ze stavby je velice strohá. Toto kolejiště je ale natolik jednoduché, že jsem neměl ani plán kolejiva.
Právě u plánu je dle mého první začátečnický problém. Mám dané rozměry, mám nějakou představu (když nemám, použiji již hotové plány). Nechám zkonzultovat a ... a nic, protože pořád jen konzultuju a překresluju...
Takže nebojte se začít a položte první kolej. Pak už to buď jde a chytne vás to, nebo zjistíte opak a raději zůstanete vděčným obdivovatelem tohoto koníčka. Kombinace plánování a bezmyšlenkovitého nákupu je bez schopnosti praktické tvorby cesta ke značným finančním ztrátám.
Neméně důležitá věc z mého pohledu začátečníka je velikost kolejiště. Nemá cenu opakovat rady zde zkušenějších, ale určitě budete mít větší radost z malého dokončenéhokolejiště, než z rozpracovaného megalomanského projektu, který vám z nějakých příčin přerostl přes hlavu a jeho dokončení je v nedohlednu.

U mě byla volba místa - tedy i rozměry dané. Délka 160cm, mohl jsem manipulovat pouze s hloubkou. Původní záměr statické dioramy jsem posléze zavrhl, takže - bude se jezdit. Jezdit dopředu a vzad by bylo nepřirozené a nudné, takže tam musí být nějaká změna. Změna musí nastat ve skrytém místě - takže skrytá přesuvna na úkor zkrácení již tak viditelné tratě. A chci tam mít vodu, nádraží, výtopnu a zříceninu hradu.
A tahle sádrová zřícenina je fakt super. Je složená z částí, takže část věže byla úplně ideální do mého projektu a navíc mi přišla z nabízených možností v TT nejpřirozenější a i cenově nejpřijatelnější.
Takže zřícenina hradu na skále a ve skále přesuvna...

hrad sádra.jpg
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: TT vitrina 160 x 16 cm

Příspěvekod Jiřik » čtv 22 pro, 2016 5:42 pm

Ahoj,
máš to velice hezké. Když koukám na ty vaše mini/pidi záležitosti, tak mě pomalu začínají na podobné, částečně funkční diorámátko svrbět ruce...
Ta zřícenina je Vista model?
Jiřik
http://jirik581.rajce.idnes.cz/
TT jako koníček pro zábavu...
Jiřik
 
Příspěvky: 255
Registrován: ned 26 srp, 2012 7:05 pm
Bydliště: kousek od Hořic

Re: TT vitrina 160 x 16 cm

Příspěvekod nynuna » čtv 22 pro, 2016 6:01 pm

Teď je na řadě rozvržení kolejiva. Prostoru je málo, takže mi z toho nejlépe vyšla dvoukolejná koncová stanička. Než něco kreslit, bude lepší to rovnou poskládat. Takže volba kolejiva - celkem slušně provedená vyhybka s dobrou cenou kterou tu nikdo nezatracuje - Kuehn. Dalším faktorem je délka provozovaných souprav - malé lokomotivy + 2 přípojné vozy - vyšla mi z toho minimální délka posuvny 35cm. Z potřeby pohybu posuvny do stran jsem získal i minimální potřebnou hloubku vitríny 16cm.
A teď došlo na modelaření. Musím vysochat dutou skálu, v které bude umístěna přesuvna. Studium postupů Mnitkových dokonalých výtvorů mi připadalo tak snadné... omyl. Dovalil jsem domů desku styroduru a začal řezat, hlodat, lámat... Spousta bordelu, manželka na prášky a skála furt nikde. Ale chce to dle jeho pokynů vydržet, takže počkat, až manželka nebude doma, ještě více řezat, ještě více bordelu a ... najednou to aspoň trochu skálu připomíná :o
Teď tunel: Trafopájka s vhodně naohýbaným drátem je známá věc, takže tady žádný problém. Mám díru, nemám portál - teď mi tam žádný nebude pasovat. Omluvím si chybu - on se mi stejně žádný nelíbí. Styrodur se ale velmi dobře tvaruje, takže portál taky vysochám.

SDC10258.JPG
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: TT vitrina 160 x 16 cm

Příspěvekod nynuna » čtv 22 pro, 2016 6:04 pm

Jiřik píše:Ahoj,
máš to velice hezké. Když koukám na ty vaše mini/pidi záležitosti, tak mě pomalu začínají na podobné, částečně funkční diorámátko svrbět ruce...
Ta zřícenina je Vista model?
Jiřik


Přesně tak...
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: TT vitrina 160 x 16 cm

Příspěvekod PetrK » čtv 22 pro, 2016 6:16 pm

já si říkal, že mi skály něco připomínají :-) pěkná práce ;-)
PetrK
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 06 bře, 2016 6:43 pm

Re: TT vitrina 160 x 16 cm

Příspěvekod michal_n_cz » pát 23 pro, 2016 4:25 pm

Líbí se mi ta tapeta. Je to fotka tak jak je nebo je to nějak skládané a editované?
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: TT vitrina 160 x 16 cm

Příspěvekod nynuna » pát 23 pro, 2016 8:11 pm

Z hotových pozadí mi tam nic nepasovalo, takže rozsáhlé pátrání na netu po panoramatických fotkách v dostatečně velkém rozlišení. Pak to tak nějak smysluplně poskládat, dát do potřebné velikosti a domalovat aspoň pokračování cest (pro mne problém). Pokud si vzpomínám, tak jsem si vystačil jen s malováním ve WIN a pro tisk jsem použil Posterizu. Současné pozadí je stále pracovní - tiskl jsem toho hafo než jsem se dopracoval ke kloudnému výsledku, takže mi nevadilo, že tisk není díky zaschlým tryskám v inkoustovce moc kvalitní. Mám to v plánu přetisknout, ale předtím chci zkusit předělat aspoň tu jednu dokreslenou cestu.
Toto je výsledná fotka (ve skutečnosti má asi 13MB)
pozadí.png



A tady výsledek mého malířského umění :oops:
obrázek cesty.png
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: TT vitrina 160 x 16 cm

Příspěvekod nynuna » ned 25 pro, 2016 6:10 pm

Strop skryté přesuvny opet styrodur - zhruba nakreslit tvar..., vysochat skály..., zadlabat sádrovou zříceninu a lehce zasypat přesátou hlínou pro přípravu statiky. S díly je vzhledem k jejich velikosti dioramatu vynikající manipulace, což je pro začátečníka velká výhoda. Na druhou stranu je potřeba více dbát na detaily, protože drobné nedostatky vyniknou na malých kolejištích podstatně víc.

SDC10318.JPG


Po podrobném studiu výroby stromů jsem si to samozřejmě musel taky zkusit. Takže přesáté piliny obarvené akrylovými barvami..., rozčesaný konopný provázek..., vrtačka a spletený drát..., prostě mnohokrát popsaný způsob v tom nejjednodušším provedení. První výtvory stromy sice moc nepřipomínaly, ale dá se tomu přijít na kloub a pro nějaký les v pozadí určitě dobrá a hlavně rychlá volba.

SDC10291.JPG



Možná ještě trošku k použitým barvám a lepidlům. Takže na barvení "úplně všeho" (tedy od pilin přes stříkání až po patinu vagonů) jsem použil akrylové vodouředitelné barvy v tubě. Sada 12ti základních odstínů nestojí majlant, žádné složiré míchání a ředidla, dobrá kryvost, přiměřeně rychlé zasychání, slušná otěruvzdornost... pro mne jako začátečníka na rekreační použití asi nejlepší volba.
Pro lepidlo jsem jako syn truhláře nešel daleko. Objednávám mu Klebit 300. a tak jsem si z kýblíku trošku ucmrndnul. Zase musím říci - naprostá spokojenost a lepil jsem s tím opět téměř úplně vše. Styrodur, stromy, posypy, statiku, stavby,... Výhodou je vodouředitelnost (dá se stříkat mechanickými rozprašovači např. při sypání jehličí stromů), po zaschnutí je transparentní, nezapáchá, k lepeným předmětům je neagresivní a celkem rychle zasychá.
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: TT vitrina 160 x 16 cm

Příspěvekod nynuna » ned 25 pro, 2016 9:50 pm

K ucelení styrodurového dílu chybí poslední kousek s motivem vody. Dlouho jsem vymýšlel, jak to vlastně vyřešit, protože jsem logicky musel s vodou pod úroveň základní roviny kolejiště a zároveň jsem chtěl zachovat z estetických důvodů co nejnižší "sokl" kolejiště. Po pár nepovedených pokusech už jsem se chtěl vody vzdát, ale nakonec se mi podařilo vydlabat a nalít epoxidem na můj vkus použitelný potůček i s propustkem. Mohl jsem tak sesadit, slepit a zasypat statikou kompletní styrodurový díl skalního masivu a připravit jej ke spojení s budoucím zbytkem kolejiště
Tady však vznikl pevnostní problém a trošku dilema, jestli by to nešlo řešit nějak jinak. Kompletní rám pod celým kolejištěm by určitě zajistil větší tuhost kolejiště, ale v místě potoka by nedovolil zachovat pohled v průřezu. Kolejiště je zhruba v úrovni očí a když zakryju průřez potoka rámem, neuvidím z něj skoro nic a z propustku taky ne. Z nadhledu by pak kraťoučký potok končící "ve zdi" působil taky dost divně.

Na fotce je vidět spojení styrodurového dílu s dílem postaveným na dřevěném rámu. V místě potoka je logicky pevnostní problém, takže bylo třeba najít řešení. Původně jsem chtěl na celý spodek našroubovat překližku 8 - 10mm, ale tím bych snížil dostupnost elektroniky v soklu. Nakonec jsem na čelní a zadní hrany našrouboval po celé délce hliníkové L profily (na fotce ještě neosazeny), které již zajišťují dostatečnou tuhost celé vitriny. Zlepšil se i pohledový efekt a odsazení profilů na předních hranách vytvořilo drážku pro zasazení čelního plexiskla.
napojení.png
napojení.png (333.91 KiB) Zobrazeno 6913 krát
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: TT vitrina 160 x 16 cm

Příspěvekod HonzaM » pon 26 pro, 2016 10:52 am

nynuna píše:
Jo koleje - to je jeden z těch kostlivců... Nějak se mi jako elektrikáři příčí představa, že budu natírat něco, co se pak budu zase snažit udržet co nejčistější, aby to dobře vodilo... Teď ani nevím, jestli se to dá dopatinovat již v tomto stavu.

Doporučuji tohle:
http://www.zababov.cz/wiki/index.php/Mořen%C3%AD_kovů_na_hnědo
Mám tento prostředek vyzkoušený, koleje i po napatinování bez problému vedou. Přebrušování gumou je zbytečné a povrch koleje poškrábe, hlavně ta Roco, která má dost hrubé ty brusné částice. Pokud vůbec použít gumu, tak doporučuji PECO, ta je jemná.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: TT vitrina 160 x 16 cm

Příspěvekod nynuna » pon 09 led, 2017 9:27 pm

Další obrázek už je s osazeným hliníkovým profilem a přeflokovaným spojením obou dílů kolejiště:

potok.JPG


Část kolejiště s nádražím je na celkem klasickém překližkovém rámu. Výšku soklu jsem minimalizoval na 4 cm, aby pod kolejištěm vznikl prostor nezbytný pro montáž serv, relátek a ostatní elektroniky. Čelo soklu jsem nejprve zkusil nabarvit na hnědo, ale nakonec jsem to taky přeflokoval, protože při čelním pohledu je to ve spojení s pozadím přirozenější a prostorově to trošku maže handicap malé hloubky kolejiště.
No a díky tomu, že je kolejiště úzké právě jen 16cm, tak jsem narazil na další problém - budovy a jejich rozmístění. Dlouho jsem se snažil zůstat u svého původního záměru mít na kolejišti výtopnu, ale nakonec jsem to vzdal. Prostorově to prostě nevycházelo. Ke všemu vznikl problém i s prostorem pro nádražíčko, ale nakonec jsem trošku upravil "Horní Novou Ves" od KBmodel. Je to asi to nejmenší, co vypadá "přirozeně", (tedy ne po mém prvopokusu :shock: ), ale když jsem ještě odříznul kus zadního krovu... vešlo se. Jako perličku přidám výrobu mé verze okapu. Rozhodl jsem se, že ho udělám z klasické cínové pájky a to teda nebylo dvakrát rozumný... Odbrousit cín na půlku a pak na to připájet tenké drátky imitující okapové háky - no bylo to X pokusů a asi 2 metry cínu, než z toho vylezlo cca 7cm skorookapu...

nádraží.JPG


Honzo děkuji za tip. Je fakt, že ta patina pozvedá koleje na jiný level a tak si to taky budu muset zkusit...
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: TT vitrina 160 x 16 cm

Příspěvekod nynuna » úte 10 led, 2017 6:57 pm

Po peripetiích se staniční budovou jsem si řekl, že skladiště s rampou by nemělo být tak složité a tak ho zkusím vyrobit svépomocí přímo na míru. Styrodurová deska se pro své dobré tvarování k výrobě rampy přímo nabízela. Takže rozměřit, nakreslit a po celkem nedlouhé době práce skalpelu a lámacího nože byl surový tvar rampy na světě. Teď samotné skladiště - buď koupit stavebnici a nebo... Vzpoměl jsem si na celkem snadnou výrobu dřevěných prvků při stavbě své dětské zahradní železnice a tak jsem tento postup aplikoval na toto menší měřítko. Jedná se o použití nažehlovací dýhy a více jsem popsal zde:http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=8&t=3349&start=15#p211841
Měl jsem zrovna nějaký tvůrčí večer a tak jsem chtěl mít kompletní skladiště - chybí střecha. Měla by být vlnitá a tak po studiu fora jsem začal improvizovat. Protože jsem to potřeboval rychle, musel jsem použít to, co bylo zrovna po ruce a tak jsem postupoval takto: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=5&t=4845#p211839.
Výsledek byl pro mne uspokojivý a tak jsem po nabarvení kompletní skladiště instaloval na kolejiště

Rampa.JPG
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: TT vitrina 160 x 16 cm

Příspěvekod nynuna » pon 23 led, 2017 7:22 pm

K viditelné části kolejiště je to v kostce asi vše a tak bych se krátce zmínil o elektromechanické části kolejiště.
Nejkomplikovanějším prvkem je pravděpodobně dvoukolejná skrytá přesuvna, která zajišťuje automatickou výměnu souprav na kolejišti. Vzhledem k malému montážnímu prostoru se většina řešení nalezených na netu moc nehodila a tak jsem použil pár šuplíkových věcí a stvořil primitivní systém výměny souprav. Zpočátku jsem teda dost pochyboval, že to vůbec bude fungovat, ale po ročním provozu je to absolutně bezproblémový prvek na kolejišti: http://babet1.rajce.idnes.cz/Posuvna_presuvna_TT/
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: TT vitrina 160 x 16 cm

Příspěvekod nynuna » čtv 16 úno, 2017 8:14 pm

Trošku jsem si zavařil - HDD se mi bez varování odporoučel do věčných lovišť, záloha žádná a tak budu muset k dokončení tohoto vlákna trošku improvizovat.
Ono už jde vlastně jen o elektrické zapojení, které vzhledem k minimu kolejiva není až tak složité. Protože jsem o programování různých "chytrých švábů" neměl ani potuchy, bylo pro mne jedinou cestou jít na to tak nějak postaru. Možnosti jsou různé, ale mojí prioritou bylo použít minimum relátek a naopak co nejvíce využít nějakých volně dostupných modulů. Za základ jsem nakonec zvolil modul běžící světlo s IO4017, který po jednoduché úpravě (vyřazení 555) umí po přivedení impulsu na vstup posunout jeden krok na výstupu. U tohoto modulu je lepší použít klasickou verzi (modul ve verzi SMD je dost titěrný na úpravy).
Na výstupy jednotlivých LED jsou pak připojeny vstupy "modulu relé" a na ně navazuje deska s diodovou logikou, která již spíná příslušenství a trakci v jednotlivých krocích.
Pro méně znalé elektrotechniky to tedy funguje asi takto: Princip je v tom, že jednotlivé soupravy na konci své jízdy sepnutím kontaktu připraví podmínky pro jízdu další soupravy. Vlak tedy dojede na místo určení, kde magnet na lokomotivě sepne jazýčkový kontakt v kolejišti. Impuls z kontaktu sepne na modulu "běžící světlo" další diodu (předchozí zhasne) a potažmo se přepne příslušné relé na modulu. Tady začíná další krok - tedy přes diody se sepne příslušenství potřebné pro jizdu další soupravy (kolejové úseky, semafory, vyhybky, přepínač směru, zpožďovací obvod trakce...) a po dojetí této soupravy na další jazýčkový kontakt se logika opět posune na další krok. Tento okruh kroků musí mít samozřejmě svůj výchozí stav v kterém musí i končit, aby se vše mohlo opakovat.

Pro představu možná ještě hodně zjednodušené blokové zapojení použitých modulů:
PCB.jpg
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Předchozí

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků