Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Rocky_MK » čtv 15 pro, 2016 8:47 pm

Ahoj!
Abychom tu těch variací na Kameničky neměli málo, přidám sem svoje minikolejiště, jehož stavbu jsem začal minulý víkend rámem.
Oproti "standardu" jsem přidal jednu kusou kolej doprava dolů, která má sloužit jako vlečka k volné skládce, případně skladu uhlí, obilnin apod. nebo taky jako programovací kolej, kdybych přece jen přešel na digitál. Rozměry 95x60 cm jsou PEVNĚ dané na centimetr, jelikož jsou podřízeny skladovacím a provozním podmínkám. Kolejivo Kuehn (jen širá trať bude z flexky tillig, R250), všechny výhybky ručně ovládané. Provoz MOs 810 a Mn 710, epochu nijak extra neřeším - konec 70. let až půlka devadesátých?

Moje žádost o radu? Skryťáček bude za kulisou. Z pohledu diváka by měl vlak zmizet v jehličnatém lese (trať v mírném zářezu). Žádný tunel tam nechci. S kulisou vlevo od potoka nebude problém, prostě tam udělám mírný svah, na jehož vrcholu bude semtam strom, případně souvislá linie stromů coby okraj lesa. Co ale potřebuju dořešit, je kulisa napravo od potoka. Tam už svah být nemůže (rozhodně ne takový, aby byl dostatečně vysoký na kulisu), aby tam bylo místo, když bude potřeba najet s náklaďákem k rampě či ke skladu. Kulisa tedy bude muset být jen kolmá deska - a teď jak to udělat, aby do ní terén navazoval? Asi se ptám blbě, ale neumím si představit tam prostě lípnout nějakou fotku. Nebo na ni namáčknout smrčky taky?
Situaci by hodně pomohlo, kdybych prohodil sklad s rampou. Mně by se ale moc líbilo, kdyby se hned za přejezdem dalo odbočit na nájezd na rampu. Dlažba kočičími hlavami...tak je to myslím v Čejči (nebo v Mutěnicích?), až na ten přejezd přes zhlaví. A posouvat sklad dál od zarážedla by zas bylo mrháním užitnou délkou manipulační koleje. Můžete mi poradit, jak vyřešit tento roh kolejiště?

P.S. Skryťák vůbec nechci řešit, i když mi asi budete cpát druhou výhybku pro objíždění. V této podobě mi vyhovuje. Mám vyzkoušeno, že když budu sedět u šturců a přijedu s manipulákem, bez problému ručně odpojím lokomotivu a přendám ji na začátek vlaku. Kratší kolej je na 810 (vejde se i s 010).
solo pro 810.png
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod hank » čtv 15 pro, 2016 9:35 pm

Carl Arendt (R.I.P.) svého času vypočítal asi 11 způsobů, jak nechat vlak zmizet do zákulisí. (Mám to hledat?) Já si myslím, že bys tam mohl mít kulisu s naznačenou řadou vzdálených domovních fasád nebo zadních dvorků perspektivně zmenšených, aby to naznačilo dojem vzdálenosti. Taky by se tam hodily vzdálené průmyslové nebo skladovací objekty. Nebo příkrá skála.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod sidlo » čtv 15 pro, 2016 9:42 pm

Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod hank » čtv 15 pro, 2016 9:48 pm



Tak tuhle adresu zná snad každej... Ale málokomu (teď ani mně) se chce přehrabovat ve 120 článcích a hledat, který přesně pojednává o tom mizení v zákulisí.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Rocky_MK » čtv 15 pro, 2016 10:01 pm

Já tu adresu neznám, prohledám si to. Díky :)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Dusan » čtv 15 pro, 2016 10:13 pm

Vítej v klubu Kameničáků :-) Já v tom místě u šturcu skladu to budu mít taky natěsno. Mám v plánu to udělat přesně tak, že tam bude jen kulisa(fotka) s nižší vegetací a jako přechod tam dám jen nějaký keříky. Sklad taky otočím, rampou dozadu, v tom nevidím problém.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Sandy » pát 16 pro, 2016 8:25 am

Potok ohni doleva, bude vycházet z kolejiště někde na kotě 250. Pak můžeš začít zvedat terén někde od zlomu kulisy.
Prohoď rampu a sklad. Terén se bude od staniční budovy mírně zvedat, na rampu se bude najíždět kolmo na koleje (nebo mírně šikmo).
Od 2/3 rampy se terén bude zvedat prudčeji. Rampa bude částečně v odkopku a na konci bude opěrná zeď. Nad ní hustý porost křovin.
Edit: Přejezd bych zrušil. Ke stanici by se přijíždělo zleva, tam kde potok podchází koleje. Vlečka a druhá kusá kolej jsou obsluhovány z míst mimo panel.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod hopeter » pát 16 pro, 2016 9:45 am

Prostuduj si pořádně originál návrh... Udělal jsi většinu úprav k horšímu. :wink:
SN potřebuje tu kolej proti do levého horního rohu aby se dalo objíždět. Hurvínek s vagony přijede , couvne do toho rohu a odpojí , vrátí se do vjezdu , vagony přejedou do protější koleje( spádoviště nebo pomocná loko) , Hurvínek najede na soupravu a může vyjet ze SN. Ta pomocná loko může být třeba Rosnička a střídat se s Hurvínkem jako Mn.
Přejezdem v půlce stanice si komplikuješ polohu skladu a volné skládky. Příjezdová cesta se ti vejde vedle potoka. Jako kulisa může být les s nižšími stromy v popředí a vůbec nemusíš dělat stěnu.
Ta vlečka je dobrá. Taky jsem ji chtěl udělat ale potom jsem dal přednost kompaktnímu ovládacímu pultu , protože jsem chtěl využít analogový ovladač.
Kdy založíme sekci "Kameničky" ? :mrgreen:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod hank61 » pát 16 pro, 2016 5:07 pm

Martine. Tu kolej jako spádovou v tom levém rohu udělej. Je to dakeko zajímavější, než ručně přendavat mašinu... Ovládání rozpojovače uděláš snadno, jako letecký modelář, třeba lanovody s úhlovou pákou. Za tu jednu výhybku a kousek koleje to fakt stojí :-) JInak s tou kulisou bych to řešil vzhledem k místu cca 5 cm vysokým páskem z plastu, nebo sololitu /i třeba kartonu/. Ten bych nalepil na místo, natřel tmavě zelenou barvou a před něj bych dal levné jehličnany /např.od Katky V./ Je dobré, aby ten pásek kulisy neměl horní hranu jako přímka, nýbrž nějakou vlnu, která by charakterizovala terén za lesem. Ať se daří :-)
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Rocky_MK » pát 16 pro, 2016 7:44 pm

Já vás nenávidím :mrgreen: Za rady s kulisou děkuju. K tomu skryťáku - zkusím to tam nějak nacpat, uvidíme. Já chápu, jak se v tom originálním SN manipuluje, ale nějak necítím potřebu to tak dělat taky, když mám to ruční přendávání vyzkoušeno - s vozidly bez natáčecích podvozků a la brejlák to jde úplně v pohodě. Vždyť x lidí používá hlavové SN.
Zkusím něco načrtnout, ale bojím se toho. Přiostří mi to poloměr širé tratě (teď je to R250) atd...
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod hank61 » sob 17 pro, 2016 7:48 am

Martine. Tu kulisu třeba takto. Já používám plast 5mm na výrobu reklamy. Odřezky jdou pořídít i zdarma. Lze snadno řezat, lepit a po nahřátí horkovzdušnou pistolí i snadno tvarovat do případných oblouků. Já budu v tomto případě před plast ještě dávat svah z pěnového polystyrenu :-)

20161217_083618.jpg
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2488
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Rocky_MK » sob 17 pro, 2016 7:55 am

Takto jsem to chtěl udělat :) jen jsem moc nevěděl, co u toho skladu, tam moc kopec být nemůže. Chtěl jsem nad tím dnes popřemýšlet, ale za chvilku jedu na služebku, tak to bude muset počkat do večera.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Rocky_MK » sob 17 pro, 2016 10:37 pm

Tak jsem zpět s další verzí. Zkoušel jsem tam vecpat tu spádovou kolej, ale prostě to nejde, resp. bylo by to na velký úkor širé trati i stanice, a to nechci. Přidal jsem do SN tu výhybku na objíždění s tím, že manipulák zastaví na rozpojovači (červená čárka), loko po úvrati vjede na vedlejší kolej, vozy ručně pošoupnu do šturcu (v případě, že bude souprava moc dlouhá na to, aby se vešla mezi námezníky) a dokončím objetí a připojení na opačný konec vlaku.
Stanici jsem trochu natočil. Přišel jsem tím sice o kousek širé tratě (jen o pár cm), zato jsem získal víc místa v rohu, kde je skladiště. Tím pádem je problém s kulisou vyřešen. Okolo skladiště je místa dost, vejde se tam i cesta a jako přechod do kulisy řada smrčků. Na druhé straně je přejezd těsně za krajní výhybkou. Nerad bych ho měl dál (přes širou trať), protože to hrozně opticky zkracuje tu vzdálenost od stanice. Okolo kulisy jsem naznačil vrstevnice. Takto se mi to líbí.
solo pro 810 2.jpg
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod hopeter » ned 18 pro, 2016 8:47 am

Tohle vypadá dobře. Ta cesta by ještě mohla jít přes potok , dále podle svahu a přejezd těsně před zářezem. Nebo podle svahu do kopce a přes trať by byl most , který by ti udělal přirozenou kulisu...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Rocky_MK » ned 18 pro, 2016 8:58 am

To vůbec nejsou špatné nápady, díky. Před zářezem jsem plánoval přejezd,ale pouze nějaké polní cesty, která by vůbec k nádraží nevedla (ztratila by se v lese-kulise ještě před potokem), přimělo mě k tomu tohle krásné zákoutí.
Ještě jsem zapomněl napsat, že si pohrávám s myšlenkou, že bych tohle kolejišťko postavil jako podzimní s tím, že by šlo kdykoli zasněžit tímto práškovým sněhem. Četl jsem na to recenzi a viděl nějaké fotky a úplně mě to nadchlo. Čistě zimní kolejiště bych asi nechtěl (i když v létě to asi trochu "ochladí" :D), ale toto mě fakt zajímá, protože zimní lokálky jsou to, co se mi na železnici líbí nejvíc.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Další

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník