Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod PajaF » čtv 27 pro, 2018 11:56 pm

To mas uplne jedno, delalo se to tak, aby byl lepsi pristup.

Jen dej pozor, pri pohledu na vyhybku proti hrotu (od jazyku) je napred vymenove navestidlo (lucerna) a potom paka se zavazim.
PajaFt
Uživatelský avatar
PajaF
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob 31 črc, 2010 4:36 pm
Bydliště: Waier in Sudetenland

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Rocky_MK » pát 28 pro, 2018 12:01 am

PajaF píše:To mas uplne jedno, delalo se to tak, aby byl lepsi pristup.

Já si to myslel, chtěl jsem to tak udělat. Díky :)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Rocky_MK » ned 30 pro, 2018 9:13 pm

Pro tento rok mám hotovo.
Dozelenil jsem ještě jeden roh a dnes jsem zapojil osvětlení stanice. Osvětlení volné skládky se dá vypnout. Skladiště ještě není hotové, ale na jeho zapojení už mám nachystaný spínač. V základu bude tedy svítit pouze stanice a podle toho, kam se bude posunovat, bude možné zapnout a vypnout osvětlení manipulační plochy a skladiště.
Stanička byla vystavěna, jak říkává hank, stylem vlaštovčí hnízdo. Proto má manipulační kolej k rampě a volné skládce jiný typ lamp :P

FOTKY

Přeji všem do nového roku pevné zdraví, hodně odpočinku při modelaření a ať nám ty naše kolejiště a kolejišťka pěkně postupují kupředu - klidně pomalu, ale jistě. Moje tempo je sice směšné, ale dal jsem si za cíl si přes tyto svátky vyčistit hlavu a něco zas udělat na kolejišti a to se mi povedlo.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod cipisekmp » pon 31 pro, 2018 1:25 pm

Ahoj, nahodou ty lampy vypadaji dobre. Alespon to nesviti vse jak kdyz by to vcera vyrobili. Jeste mohla casem jedna ta vybojka "mrkat".
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Vladimír_B » úte 01 led, 2019 10:38 am

cipisekmp píše:Jeste mohla casem jedna ta vybojka "mrkat".

Pracovní deformace? :D Mě to by štvalo a musel bych to spravit. Docela sranda je ty vařící flašky vytáčet ven a nic nepustit. A tlapičky mám po tom jako ta želvička z onoho vtipu - sakra teplé. :D A že ty potvory umí býti vroucí...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Rocky_MK » ned 10 úno, 2019 12:11 pm

Přemýšlím, co s rohem kolejiště na koncovém zhlaví a měl bych dotaz na Milana - co je v originálním plánku Kameniček ta malá budova (viz příloha)? Je to nějaké provozní zázemí, např. kůlna na sudy s naftou apod.? Nebo by na takovém místě mohla být v reálu i nějaká nakládka/vykládka?
Mám sice ve stanici skladiště a pak zvlášť manipulační kolej k rampě a volné skládce, ale celkem rád bych v podobném duchu zužitkoval i tento šturc, přestože by šlo spíš jen o naznačení, nemám tam moc místa kvůli ovládacímu panýlku. Třeba jen pár panelů a může to být cokoliv...
sturc.png
sturc.png (209.55 KiB) Zobrazeno 6620 krát
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod milan ferdián » ned 10 úno, 2019 12:22 pm

To chceš po mě moc,co bylo před rokem 2016 :lol: :lol: :lol: ,ale pokusím se.Určitě se jedná o plechovou boudu se sudy nafty
s přístřeškem na tankování.Ten malý domeček bude asi útulek (ne pro bezdomovce),ale pro strojní četu. :wink:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Jarda H. » ned 10 úno, 2019 12:27 pm

Rocky MK se skoro trefil ... Koknul jsem do (krásné) publikace a našel tam, že
" ... Ve šturcu jsme nainstalovali malé zbrojení naftou pro náš motorový osobní vůz."
Mimochodem ve druhém šturcu z boku skladištní budovy je zakreslena přistavěná kůlna pro traťováky, taky zpestření prostoru vzhledem k možnému "bordelu" kolem. Stejně ale využití prostoru je na staviteli.
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Rocky_MK » ned 10 úno, 2019 2:55 pm

Dekuji, tak uz mam predstavu, jak ten roh vyresim. A diky za pripominku s kulnou tratovky, pristavku jsem si nevsiml a ani by me nenapadlo tam nejaky davat. Bude to hezke oziveni :)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Rocky_MK » sob 04 led, 2020 9:22 pm

Zdravím.
Potřebuju poradit s takovou banalitou, jako je sypané nástupiště. Ačkoli jsem pročítal návody zde na fóru, pořád dělám něco špatně a už si přijdu jak totální nemehlo.
Poučil jsem se od minulého kolejiště a zkouším si nejdřív to na pokusném prkýnku s přilepenými nosníky - jakoby svažité nástupiště mezi temenem kolejnice a nástupištní hranou.

Používám Nkové posypy Polák (směs prachů žula, světlá hnědá, znělec) a lepidlo Polák Balfix přímo na posypy zředěné 1:1 s vodou a pár kapkami jaru, jak uvádí návod.

Otázka 1: co používáte jako hladítko? Já jsem nasypal posyp a uhladil (čistou, hladkou) starou kartičkou pojištěnce a výsledný povrch je vcelku hrubý. Nejhladšího povrchu jsem docílil čajovou lžičkou, ale to pak zas nástupiště nemá správný tvar.

Otázka 2: vlhčíte před lepením povrch vodou s jarem (rozprašovačem)? Pokud to neudělám, lepidlo (1:1 s vodou a pár kapek jaru, opatrně kapáno injekční stříkačkou) se nerozlévá a totálně naruší tvar nástupiště. Pokud to navlhčím rozprašovačem, povrch ještě víc zhrubne, ale lepidlo se pak už rozlévá pěkně.

Může mi prosím někdo vysvětlit, kde dělám chybu? Rád bych docílil co nejhladšího povrchu.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod hank » sob 04 led, 2020 11:37 pm

Nejdřív si pojďme vyjasnit pojmy: Sypané nástupiště je tohle?

nastupiste2_sypane.jpg


Co ti brání uřezat si pruh šmirglu hrubosti, která ti vyhovuje, udělat na něm dvě linky ohybu a jeho strukturu podle gusta dobarvit?

Jestli trváš na posypu, zkus si udělat z kartónu nebo deskového polystyrénu hladítko přesného profilu jako má příčný průřez perónu.

Jako protihrudkové přsady se do různých směsí používají například mikrokrystalická celulóza (do potravin), stearát hořečnatý (do kosmetiky) nebo jemně mletý křemen (do nátěrů; jestli máš možnost sehnat si někde trochu co nejjemnějšího sklářského písku, třeba by šel použít samotný jako posyp). Ale vyzkoušené je nemám. Pokud bys chtěl s něčím laborovat, doporučil bych ti v první řadě měnit vzájemný poměr vody, lepidla a tenzidu (=jaru). Složení toho balfixu neznám, takže obecně: Lepší je z tohoto pohledu asi lepidlo na bázi PVAc (Herkules) nebo směs PVAc + škrob (Duvilax) než akrylátové směsi (Dispercoll), ty poslední mají navíc tendenci vytvářet "vlákna" ("táhnou se jak sopel", proto se do nich dávají různé další přísady pro zlepšení reologických vlastností). A jar potřebuješ jako emulgátor, aby se ti vůbec lepidlo s vodou mísilo, to platí zase hlavně pro akrylátové směsi.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6076
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Fox » ned 05 led, 2020 6:43 am

Pokud je silná vrstva posypu (hlavně hrubého, s frakcí štěrků - byť v N), ztráta tvaru po prolití lepidlem je normální. Je lepší vyrobit podklad jinou metodou (tmelem, z kartonu, plastu...) a nahoru dát jen slabou finální vrstvu požadovaného materiálu. Ale i tak to chce vyzkoušet.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod cipisekmp » ned 05 led, 2020 7:26 am

http://kzmslovacko.cz/index.php/vystavba-nadrazi-a-depa/66-stanice-lom/215-lom-nastupiste-a-sterk
Tak jsem to zkousel ja. Jsem sam zvedav, co to bude vse delat. Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Dusan » ned 05 led, 2020 6:52 pm

Rocky_MK píše:Zdravím.
Potřebuju poradit s takovou banalitou, jako je sypané nástupiště.

Ahoj, já jsem to zkoušel napřed tvarovat z ohebných pl. destiček, ale neosvědčilo se mi to. Nakonec jsem sáhnul, shodou okolností jsem měl doma, po finálním sádrokart.tmelu, je hodně elastický a dobře se nanáší bez trhání. Samozřejmě jsem použil i bandáž (se sklokeram. vláknem, ne mřížku).Z jednotlivých, celkem asi 5ti vrstev jsem vytvaroval tímto celé nástupiště. Každá vrstva bandážky byla o něco méně širší, tak aby vznikl profil oblouku nástupiště. Výsledek je tvrdý podklad, který se dá dobře dobrousit do konečného tvaru. Na to už pak klasicky jemný štěrk a prach. Na uhlazování se mi osvědčili vizitky, ideálně takové ty pololesklé. Starou kreditku jsem taky zkoušel, ale je málo pružná.
Výsledek byl pro mne uspokojivý.
[url]diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=51&t=10484&start=135[/url]
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Sólo pro 810 TT 95x60 cm

Příspěvekod Rocky_MK » ned 05 led, 2020 9:42 pm

hank píše: Co ti brání uřezat si pruh šmirglu hrubosti, která ti vyhovuje, udělat na něm dvě linky ohybu a jeho strukturu podle gusta dobarvit?
Jestli trváš na posypu, zkus si udělat z kartónu nebo deskového polystyrénu hladítko přesného profilu jako má příčný průřez perónu.

Mám na mysli jednostranné sypané nástupiště. To s tím šmirglem je dobrý nápad, ale držel bych se posypu, už jen pro barevné sjednocení s okolním povrchem. Navíc tak základní modelářskou techniku jako lepení posypů je potřeba pro stavbu kolejiště umět i jinde, než na nástupišti, proto to nechci obcházet.
Fox píše:Pokud je silná vrstva posypu (hlavně hrubého, s frakcí štěrků - byť v N), ztráta tvaru po prolití lepidlem je normální. Je lepší vyrobit podklad jinou metodou (tmelem, z kartonu, plastu...) a nahoru dát jen slabou finální vrstvu požadovaného materiálu. Ale i tak to chce vyzkoušet.

Na kolejišti mám podklad z kartonu, takže vrstva posypu bude slabá. Ale na tom pokusném prkýnku jsem podklad neměl, tak proto...
cipisekmp píše:http://kzmslovacko.cz/index.php/vystavba-nadrazi-a-depa/66-stanice-lom/215-lom-nastupiste-a-sterk
Tak jsem to zkousel ja. Jsem sam zvedav, co to bude vse delat. Cipisekmp.

Velmi pěkné, díky moc.
Dusan píše: Na uhlazování se mi osvědčili vizitky, ideálně takové ty pololesklé. Starou kreditku jsem taky zkoušel, ale je málo pružná.


Děkuji všem za rady. Ještě jsem dnes trochu laboroval a příčina moc hrubého povrchu byla hlavně v nesprávném uhlazování. Kartička pojištěnce vyhovuje, jen je třeba si ji víc přiohnout a uhlazovat víc „na placato“ a ne jen tou hranou. Pak je povrch pěkně hladký. Taková blbost a přitom takový rozdíl.
A druhý problém byl v rozprašovači, i když jsem stříkal z dálky, stejně jsem si povrch rozfoukl. Použil jsem menší (původně na čištění brýlí) a výsledek je o dost lepší. Při nejbližší příležitosti (tak za 3 týdny :roll:) ještě polaboruju a pak se s tím odvážím na kolejiště.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků