Kolejiště TT 140x110

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod wendycrx » pon 06 úno, 2017 6:30 pm

Také mám děti, a když jsem poprvé přinesl domu digitální start set a postavil ovál, má dcera si hrála 3min, pak řekla že chce jít jezdit na kolejiště, tohle že jí nebaví ( a to jí byly 3roky ), na kolejišti se mnou vydrží třeba hodinku, ale jo, pokud to stavíš jen a pouze dětem, tak fajn, tvá volba. Ale k čemu tedy budeš dělat krajinu když vyjde mnohonásobně dráž a děti to asi neocení když chtějí jen koukat jak to krouží..
No nemá asi cenu cokoli radit, pokud se chceš spálit, směle do práce kterou pak za rok vyhodíš protože to bude nepoužitelné, bohužel tak dopadnou i vozidla. Já proti BTTB mašinkám nic nemám, rád se na ně kouknu a zavzpomínám na svá mladá léta, kdy mi táta za vysvědčení koupil ragulina a 3rychlíkáče a já tak doplnil další soupravy na kolejišti..., a já byl v sedmém nebi, dnes bych ale na koleje tyhle mašinky již nedával,i kdybych je dostal zadarmo,nebo je našel na půdě,možná do vitrínky za sklo pokud by to bylo v top stavu, s krabičkou apod, prostě takový ten lapač prachu...Doba je jinde a modely jsou rovněž o notný kus dále, i kdybych měl koupit pikáckého tauruse za tiskara z bazaru a k tomu 2 rychlíkáče,furt mě to za 2-2500kč udělá více parády nežli dvouosej "sergej" hrklá rosnička, hektor kterej se kejve tak, až člověk neví jestli se po rovině nevyklopí někde z mostu.
wendycrx
 
Příspěvky: 132
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:10 pm

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod amirinda » pon 06 úno, 2017 6:38 pm

ale jo chlapi, já s váma souhlasim, né že ne, ale chci si to tady prostě "vyzkoušet" a v budoucnu vědět třeba co jsem dělal špatně a co udělat jinak atd.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod hank61 » pon 06 úno, 2017 6:47 pm

Jak toto vlákno pročítám, napadá mě, zdali nemělo být v nějaké jiné sekci. Třeba "Pro zasmání". Tím se rozhodně nechci zakladatele nikterak dotknout, jen mě to tak přijde.... :D A když už chceš slyšet nějaký názor, tak by bylo dobré mít vylitou tu pomyslnou skleničku vlastní pravdy... Nicméně i tak přeji hodně zdaru :wink:
Naposledy upravil hank61 dne pon 06 úno, 2017 7:00 pm, celkově upraveno 2
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod hopeter » pon 06 úno, 2017 6:48 pm

Tak za mě bych vozidla BTTB i Zeuke nezatracoval. Samozřejmě pokud nemají odježděno co vydrží. Sám ještě několik lokomotiv používám k plné spokojenosti.
Vagony jsou úplně v pohodě. Pokud jim dáš nová kola a ložiska případně spřáhla tak máš za cca stovku vagon jako nový. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod amirinda » pon 06 úno, 2017 6:50 pm

hopeter píše:Tak za mě bych vozidla BTTB i Zeuke nezatracoval. Samozřejmě pokud nemají odježděno co vydrží. Sám ještě několik lokomotiv používám k plné spokojenosti.
Vagony jsou úplně v pohodě. Pokud jim dáš nová kola a ložiska případně spřáhla tak máš za cca stovku vagon jako nový. :wink:

no konečně kloudná řeč :-) tak tak dvojkolí a ložiska jsem o víkendu objednal.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod hopeter » úte 07 úno, 2017 9:49 am

Kloudná řeč bude až pochopíš ty koleje... :mrgreen:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod Myšpulín » úte 07 úno, 2017 3:33 pm

Pánové, Vy si myslíte, že neustálým opakováním svých výsledků někoho přesvědčíte, že tudy cesta nevede? Kolikrát jste děcku museli říkat, že tohle se dělat nemá a pomohlo to? NE!!! Dokud si při tom to dítě samo nenabilo nos, tak tomu neuvěřilo. Ba co hůř, bylo na to Vaše vymlouvání víc a víc alergické a začalo se chovat natruc přesně tak, jak se nechce.

Amirinda byl upozorněn a sám píše, že to CHÁPE a že to tak CHCE. Tak už ho prosím nechte, ať si to zkusí. Buď se tu za rok s pokorou zeptá, co s tím, nebo si na Vaše slova a cesty vzpomene a bez dotazu to předělá či to vyhodí a začne znovu. ALE DO TÉ DOBY TU S NÁMI BUDE!!! Pokud se do něj budete stále takhle navážet, sebere se a z tohoto fóra odejde. A to by bylo škoda. Třeba se z něj jednou stane odborník na něco, co tu ještě nebylo a pak bude i přínosem pro toto fórum.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod amirinda » úte 07 úno, 2017 3:46 pm

Myšpulín: díky za podporu :wink:
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod Brejla » čtv 09 úno, 2017 6:34 am

Myšpulín píše:Pánové, Vy si myslíte, že neustálým opakováním svých výsledků někoho přesvědčíte, že tudy cesta nevede? Kolikrát jste děcku museli říkat, že tohle se dělat nemá a pomohlo to? NE!!! Dokud si při tom to dítě samo nenabilo nos, tak tomu neuvěřilo. Ba co hůř, bylo na to Vaše vymlouvání víc a víc alergické a začalo se chovat natruc přesně tak, jak se nechce.

Amirinda byl upozorněn a sám píše, že to CHÁPE a že to tak CHCE. Tak už ho prosím nechte, ať si to zkusí. Buď se tu za rok s pokorou zeptá, co s tím, nebo si na Vaše slova a cesty vzpomene a bez dotazu to předělá či to vyhodí a začne znovu. ALE DO TÉ DOBY TU S NÁMI BUDE!!! Pokud se do něj budete stále takhle navážet, sebere se a z tohoto fóra odejde. A to by bylo škoda. Třeba se z něj jednou stane odborník na něco, co tu ještě nebylo a pak bude i přínosem pro toto fórum.


Já si spíš myslím, že si z nás dělá prdel a královsky se u toho baví. Tenhle postup snad nikdo nemůže myslet vážně.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod amirinda » čtv 09 úno, 2017 6:53 am

proč bych to měl dělat? jako, že zkouším kolejiště, ano ze starých kolejí...a možná jako jediný se k tomu přiznám. Už jsem to zmiňoval, co jsem sledoval tak těchto U profilů se stále prodává a lidé kupují spoustu, tak to jsme asi jiní...

Edit: a myslíte, že když koupím nové koleje a postavím na ně ty "staré" mašiny, že tím něco vyřeším?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod MkTT » čtv 09 úno, 2017 8:58 am

amirinda píše:a myslíte, že když koupím nové koleje a postavím na ně ty "staré" mašiny, že tím něco vyřeším?


Pokud máš to kolejiště jen na zkoušení a počítáš s tím, že ho za rok ho vyhodíš, tak ho klidně ze starých kolejí postav. Pokud ho chceš mít déle, tak se starým kolejím vyhni a použij tak maximálně staré přestavníky, které se dají použít i u nových výhybek. Je na to na fóru několik návodů.
MkTT
 
Příspěvky: 567
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod JenikPluto » čtv 09 úno, 2017 9:17 am

Ahoj,

nejspíš je to zbytečný, ale nedá mi to...

amirinda píše:. Už jsem to zmiňoval, co jsem sledoval tak těchto U profilů se stále prodává a lidé kupují spoustu, tak to jsme asi jiní...


Důvodů, proč lidi tenhle zoufalý materiál pořád kupují, může být spousta - nostalgie, snaha uspořit, ale nejspíš hlavně neznalost. Argumentovat tím, že lidi to kupujou, tak to nemůže bejt špatný, mi připadá trošku slabý. Spousta lidí dělá věci, který jsou špatně, hulí, fetuje, čučí na televizi atd. :-) Říká se tomu tuším "stádní pud" nebo ještě líp "efekt kolektivní nevědomosti" :-). Což je samozřejmě pro spoustu zejména politiků ideální stav...

amirinda píše:. Edit: a myslíte, že když koupím nové koleje a postavím na ně ty "staré" mašiny, že tím něco vyřeším?


Vyřešíš toho spoustu, například:

- Materiály, ze kterých se modelové koleje dneska vyrábí jsou naprosto jinde, než staré DDR U-profily, které se vyráběly z nejlevnějšího plechu a chránily pokovením, nejspíš chromováním. Jakmile je jednou načne koroze (a takové jsou dneska nepochybně všechny, vzhledem k jejich věku, byť to na první pohled není vidět, ale je dobré mít na paměti, že ty koleje jsou 25+ let staré), tak s tím neuděláš nic. Tedy řešit se to dá, svého času jsem si s tím trošku hrál, ale v normální domácnosti není chemické poniklovávání úplně běžná (a tamtéž i vhodná) procedůra... Navíc to zabere dost času. ;-) Jakmile přijdou do styku s elektrolytem (vodou, ať už z rukou nebo z disperze, kterou budeš používat při štěrkování atd.), tak se koroze ještě výrazně urychlí a končíš s rozumnou vodivostí. Ona je opatrnost vhodná i u současných materiálů (CuNiZn), ale není to taková tragédie.

- Současné koleje nabízí mnohem širší škálu typů hotových "kusů", ale hlavně možnost použít flexikoleje, které dávají značnou volnost v návrhu kolejiště, nemluvě o značném snížení počtu spojů a s tím souvisejících problémů s vodivostí...

Podle mě jediný rozumný důvod, proč použít k nouzové stavbě dočasného oválu U-profil je ten, že čekám, než mi dorazí zásilka s kolejivem a chci si v mezičase projet mašinky. Cokoliv ostatního je blbost. :-)

Ale jak už tu několikrát padlo, je to Tvůj čas, Tvé peníze, dělej, jak myslíš. Je ale jasný, že toho budeš litovat, není otázka jestli, ale kdy.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod Miloš_P » čtv 09 úno, 2017 9:22 am

amirinda píše:Edit: a myslíte, že když koupím nové koleje a postavím na ně ty "staré" mašiny, že tím něco vyřeším?

No to právě vyřešíš, protože budou jezdít o poznání lépe. Už jsem psal, že jsem taky použil plecháče a pak pracně měnil za profilové kolejivo. Bylo to v roce 2002 a tohle fórum neexistovalo, takže jsem si to musel ověřit na vlastní kůži. Že jsem udělal blbost, jsem se dozvěděl někde na netu, až když jsem začal mít problémy a mašiny přestávaly jezdit. Profilové kolejivo má lepší elektrické vlastnosti a hlavně nerezne, čištěním se nepoškodí a modely na něm jezdí výborně. Mám několik 40 let starých lokomotiv PIKO, který jsem dostal jako kluk a na plecháčích skákaly jako zajíci a na profilu jezdí skvěle.
Je to samozřejmě tvoje věc a tvůj boj 8) .
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod belgarat » čtv 09 úno, 2017 9:26 am

Mno ... kdyz uz chce pouzit "U"cka, tak by se z toho dal udelat hybrid ... kdyz uz je to kolejiste na hrani a uceni. Co kdybys _cast_ kolejiste postavil z "modernich" prutu ? Vnejsi okruh s vyhybkami ze stareho (predpokladam, ze vyhybky mas), vnitrni okruh z "noveho" - je to investice tak 300,- Kc. Vyhybky tam nemas Jednak si vyzkousis praci s flexi (doporucuji zvlast na prechody oblouk / rovina) a jednak si vyhodne muzes srovnat na svem vozovem parku provozni vlastnosti. Myslim ze zvlast pri jizde "krokem" (modelovych 15-30km/h) poznas rozdil dost rychle.

Nejde jenom o elektriku, ale dobre natvarovana flexi je krasne rovna, bez prohnuti a hrbolu a bez zlomu v miste napojeni spojkami.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod jardaficz » čtv 09 úno, 2017 12:10 pm

Už jen pokoušet se stavět z plecháčů je jako kupovat auto v AAA. Tohle sleduju už dlouho a fakt mi hlava nebere, jaký borci tu radí nový koleje a jak začátečník si nenechá poradit a vyhazuje peníze a čas za plech.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků