Kolejiště TT 140x110

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod Rocky_MK » pát 19 kvě, 2017 1:43 pm

Když už používat piliny, raději bych je obarvil na přirozenější travní barvu...stačí vzít piliny, barvu a protřepat :)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod Sandy » pát 19 kvě, 2017 2:24 pm

amirinda píše:trochu zkouším krajinu...

Obrázek

Tak přibrzdi.... :cry:
Štěrk i piliny jsou příliš hrubé.
Štěrk barevně dobrý, ale zrnitost tak na H0 a výš.
Piliny by mohly být také jemnější, ale hlavně barva je příliš ostrá. Podle barevných kousků předpokládám, že je to komerční výrobek. Takže něco decentnějšího.
Piliny jsou sice modelářský dávnověk, ale na tomto kolejišti to ,s prominutím, nebude moc urážet. Navíc se dá jejich vzhled s pomocí molitanových drtí trochu zjemnit.
Statická tráva a foliáže jsou v tomto případě zbytečný luxus.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod amirinda » pát 19 kvě, 2017 2:44 pm

štěrk velkej? a mě se zdál malej a to byl ještě původně bílej :-) piliny jsem taky "dobarvoval" a míchal z několika podle sebe - no možná to trochu ztmavím. Jinak jak píšeš, sem piliny stačí.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod Rocky_MK » pát 19 kvě, 2017 3:28 pm

Případně se dá za monumentálních 199 Kč koupit travní koberec Noch a oproti pilinám je to hitparáda :) je toho 120x60 cm a vypadá to na ty peníze minimálně dobře.
I když moje kolejiště není nic moc k chlubení (a že jsem na něm už sakra dlouho nic neudělal - a ani to neplánuju), vidíš tam použití zmíněného koberce a drceného molitanu. Náklady 0,00ho*no a aspoň si natrénuješ na příští kolejiště :)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod amirinda » pát 19 kvě, 2017 4:39 pm

přesně tak jsem to myslel, ono ta "tráva" je ve skutečnosti o něco tmavší - uvidím později, když tak to přesypu a ztmavím a nebo bude koberec jak říkáš. Jinak koukal jsem znova důkladně na ty šutry a pravda, mohly být menší, mám už ale skoro půlku takhle tak bude asi lepší to nechat než začínat zbytek menším šutrem a předělávat se mi to fakt nechce :roll:
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod hank » pát 19 kvě, 2017 7:46 pm

Standardní frakce štěrku pro vrchní stavbu veřejných normálně rozchodných železnic je 32 - 63 mm, tak si to přepočítej do měřítka. Na lokálkách a veřejných úzkokolejkách dřív (a na neveřejných drahách snad občas ještě i dost nedávno) však kromě štěrku bývalo vidět všechno možné - škváru, strusku, písek, hlínu... to ale znamená ještě jemnější materiál než 32/63.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod Radek Strnad » pát 19 kvě, 2017 7:54 pm

Třeba na sezónně sporadicky provozované lokálce Bošice - Zásmuky - Bečváry je škvára vidět dodnes. Každopádně to, co kolega vytvořil, bych předělal. To není štěrk, ale balvany. Spočítej si někde na skutečném náspu počet kamenů mezi pražci a porovnej to se svým výtvorem......Uvidíš, že prozřeš.... :roll:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod amirinda » pát 19 kvě, 2017 7:58 pm

aha, dobrý vědět, jasný já se točím někde okolo milimetru, takže po přepočtu vlastně jednou tolik, nojo už to tam je. Dík za info.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod Pavel-HP » pon 22 kvě, 2017 1:16 pm

Radek Strnad píše:Třeba na sezónně sporadicky provozované lokálce Bošice - Zásmuky - Bečváry je škvára vidět dodnes. Každopádně to, co kolega vytvořil, bych předělal. To není štěrk, ale balvany. Spočítej si někde na skutečném náspu počet kamenů mezi pražci a porovnej to se svým výtvorem......Uvidíš, že prozřeš.... :roll:


8 - 10 ks. kamenů mezi pražci.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod amirinda » stř 21 čer, 2017 1:16 pm

tak jsem zkusil udělat nějakej ten stromek (jen zkusmo píchnuté do kolejiště). Snad to není na první pokus tak strašný - resp. na druhý, ale ten první není prezentovatelnej :-)

Obrázek

ad2: zkoušel jsem předělat ten štěrk, ale to by bylo víc škody jak užitku, takže tady už to tak zůstane...
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod amirinda » čtv 27 črc, 2017 7:40 pm

a vlak nejede :-)
Obrázek
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod KaRei » pát 28 črc, 2017 6:15 am

Nádraží jménem "Nádraží" :lol:
Na tom dětském kolejišti se mi to líbí. Ještě bych někde na opačné straně udělal zastávku "Zastávka", pokud ji ještě nemáš :wink:

amirinda píše:Jinak koukal jsem znova důkladně na ty šutry a pravda, mohly být menší, mám už ale skoro půlku takhle tak bude asi lepší to nechat než začínat zbytek menším šutrem a předělávat se mi to fakt nechce :roll:

A já myslel, že to máš jako testovací kolejiště na vyzkoušení různých postupů. Tak šup šup a zkoušet postup výměny štěrku :lol:

amirinda píše:tak jsem zkusil udělat nějakej ten stromek (jen zkusmo píchnuté do kolejiště).

Ty stromky příliš září. Barvu jehličí máš hodně mimo. Vem si nějakou fotku skutečného jehličnatého lesa a míchej odstín podle toho, dokud nebude co nejpodobnější. Neřiď se odhadem z paměti. Pokud totiž nejsi malíř obrazů, který to má deset let už v oku a který namaluje realisticky vypadající obraz z hlavy bez předlohy, tak je lidská paměť na míchání odstínů hodně ošemetná.
Porovnej třeba toto s barvou svých stromků, které jsi poslal:

Obrázek

Místo kmenu máš jen kus nabarveného krouceného drátu. Chtělo by to trochu si s tím pohrát a pokusit se ten drát obalit, aby skutečně jako kmen vypadal, a ne jej jenom představoval. Ideálně by nemělo být poznat, že základem je kroucený drát.
Zkus si najít na internetu postupy výroby jehličnatých stromů. Najdeš určitě množství různých postupů z různých materiálů a různé možnosti povrchové úpravy.
Třeba zde (první odkaz, co našel Google): http://www.moldavacek.cz/postupy-a-navo ... ch-stromku

Obrázek
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod amirinda » pát 28 črc, 2017 6:24 am

díky za info :wink: na ten štěrk fakt teda teď kašlu, nicméně možná do budoucna...Nádraží je to proto, že mě momentálně jiné jméno nenapadlo, ale jakási Zastávka by být mohla. Jinak ty stromy jsou ve fázi zkoušení, ale už se na to dalo trochu koukat. Kmen není nabarven, ale posypán suchým logrem, akorát to musím sypat víc - jak říkáš aby nebylo vidět kroucení drátu a také určitě si pohrát s jehličím.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod KaRei » pát 28 črc, 2017 6:33 am

Tak držím palce :wink:
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Kolejiště TT 140x110

Příspěvekod Peta_Sramek » pát 28 črc, 2017 2:39 pm

Ahoj.Pročetl jsem celé vlákno a zde můj (nepříliš cenný ;) ) názor:
Ok,pro deti a na zkoušku dobré,ale co až vyzkoušíš,děti to přestane bavit atd.,máš rám dost velký na to aby na něj poté šlo postavit něco kloudného??

PS:Ohledné kolejí mám stejný názor jako Hopetr,mám doma oba zástupce+lokomotivy z obou "věků" a nové Tilling jsou o 1000% lepší,zkoušeno všemi stroji,toť můj názor,ale je to tvoje věc.
Btw. bylo by možné poskytnout video jízd? Třeba nám "Účka" s BTTB vytřou zrak. ;)
Peta_Sramek
Peta_Sramek
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob 17 zář, 2016 8:21 am
Bydliště: Opatovice nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků