Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod Fíra_Vojta » ned 04 pro, 2016 1:27 pm

Ahoj,

po deseti letech se chci vrátit k modelaření ve velikosti TT, hlavně kvůli synovi. Mám předběžný návrh malého kolejiště o rozměrech 120 x 150 cm.
Jedná se jednokolejnou místní trať s jedním nádržím, tunelem, malou výtopnou a nakládací rampou a vlečkou do místního obilného sila. Nákladní dopravu by zajišťoval malý hektor 720 a kocour 742. Dopravu osobních vlaků pak řada 810 a spěšné 3-4 vozové vlaky nejspíše brejlovec 754. Chci znát Váš názor, eventuálně tipy kde co a jak vylepšit.


Ovládání vozidel asi pomocí analogu s vypínanými úseky, návěstidla již světelná.
Přílohy
kolejiste TT ver.1.jpg
Fíra_Vojta
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob 12 lis, 2016 9:02 pm

Re: Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod Rocky_MK » ned 04 pro, 2016 1:58 pm

Můj názor - zbytečně moc staničních kolejí, všechny v oblouku a nejhorší je absence skrytého nádraží. Brzy tě omrzí zakroužit s jedním vlakem a pak s druhým. Omezil bych se na 2-3 dopravní koleje, 1 manipulační, vlečku a třeba tu remízu.

Pokud chceš, můžu se pokusit něco nakreslit. Zatím jen náčrtek, jak získat více širé trati a skryté nádraží - ve stylu kolejiště od Milana Ferdiána "Sněžná". Nevím, kolik je synovi, předpokládám, že je ještě malý a chce se dívat na vlaky v krajině, takže SN může jen projíždět, zatímco otec má možnost modelového provozu :)

Jo a mimochodem, s těmito rozměry musí být kolejiště přístupné minimálně ze tří stran :)

fira_vojta.png
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod hopeter » ned 04 pro, 2016 2:13 pm

Je to celé takové nešikovné. na stanici a absenci SN už poukázal Rocky. Já bych se přidal k rozměru. Pokud nebude přístup alespoň ze tří stran tak nedostaneš do zadní části. Pokud je prostor závazný tak se na této ploše nechá více využít vnitřek. Máš to všechno kolem dokola a uvnitř nic.
Zkus si projít nějaké náměty tady v sekci plánků kolejišť. Já osobně bych ti radil třeba sluníčko od M.Ferdiána nebo cokoliv v tomto stylu. Klidně hledej i kolejiště jiných velikostí , většinou není problém je překreslit do TT.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod milan ferdián » ned 04 pro, 2016 2:40 pm

Rocky_MK píše:Pokud chceš, můžu se pokusit něco nakreslit. Zatím jen náčrtek, jak získat více širé trati a skryté nádraží - ve stylu kolejiště od Milana Ferdiána "Sněžná".


Našel jsem ji.Milan
Přílohy
plan-mf1sněžná.jpg
plan-mf2.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod hank » ned 04 pro, 2016 3:16 pm

Na každém místě, kde plánuješ připřahovat/odpřahovat vozidla, bys měl mít aspoň kousek rovinky. V obloucích budeš mít s touto operací velké potíže.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod Fíra_Vojta » ned 04 pro, 2016 3:29 pm

milan ferdián píše:
Rocky_MK píše:Pokud chceš, můžu se pokusit něco nakreslit. Zatím jen náčrtek, jak získat více širé trati a skryté nádraží - ve stylu kolejiště od Milana Ferdiána "Sněžná".


Našel jsem ji.Milan


Ta Sněžná asi bude lepší varianta, jen přidat malou výtopnu a aspoň malou vlečku, třeba na nakládací rampu na nakládku/vykládku dřeva, uhlí, šrotu. Jen bych teda nádraží trochu víc natáhl.
Fíra_Vojta
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob 12 lis, 2016 9:02 pm

Re: Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod hopeter » ned 04 pro, 2016 3:34 pm

Na tento rozměr by bylo nejšikovnější udělat mezilehlou stanici úhlopříčně z rohu do rohu a stočit do podzemí do tvaru jakési osmičky nebo dvě koncové stanice propojit esíčkem širé tratě. Pokud trváš na stanici v oblouku tak ji udělej přes roh s tím , že bude oblouk zhruba uprostřed staničních kolejí a u zhlaví kusy rovných kolejí pro spojování a rozpojování. Nejnovější spřáhla TT v oblouku opravdu nerozpojíš ani nespojíš.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod MkTT » ned 04 pro, 2016 6:12 pm

milan ferdián píše:
Rocky_MK píše:Pokud chceš, můžu se pokusit něco nakreslit. Zatím jen náčrtek, jak získat více širé trati a skryté nádraží - ve stylu kolejiště od Milana Ferdiána "Sněžná".


Našel jsem ji.Milan

Tady je Sněžná i s výškovými rozměry: http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/P ... TT/Snezna/
Tady si můžeš prohlédnout i další krásné návrhy od Milana: http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/Pl-nky-MF/
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod Fíra_Vojta » ned 04 pro, 2016 9:25 pm

MkTT píše:
milan ferdián píše:
Rocky_MK píše:Pokud chceš, můžu se pokusit něco nakreslit. Zatím jen náčrtek, jak získat více širé trati a skryté nádraží - ve stylu kolejiště od Milana Ferdiána "Sněžná".


Našel jsem ji.Milan

Tady je Sněžná i s výškovými rozměry: http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/P ... TT/Snezna/
Tady si můžeš prohlédnout i další krásné návrhy od Milana: http://zeleznicni-normalie.cz/Galerie/Pl-nky-MF/


Tak jsem se prodíral všemi těmi náčtrty a zaujalo mě kolejiště pro začátečníka. Koncová stanice se skrytým kolejištěm.
Přílohy
Za-te-nick-koleji-t--Milan-Ferdi-n.png
Fíra_Vojta
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob 12 lis, 2016 9:02 pm

Re: Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod hopeter » pon 05 pro, 2016 5:58 am

Něco takového jsem myslel. Je lepší mírně upravovat hotové než to vymýšlet od začátku. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod Fíra_Vojta » pon 05 pro, 2016 10:00 pm

Takže ještě ne, ještě jednou jsem prošel návrhy Milana Ferdiána a rozhodl jsem se pro kolejiště Sluníčko. Asi se vzdám úvraťové vlečky, bude mu stačit ta co ústí do stanice. U předchozího návrhu by mě asi omrzelo, že všechny vlaky končí zde, nákladní vlaky by se zde bez jakéhokoliv účelu musely otáček a jet zpět.
Přílohy
006-Slun-ko.jpg
Fíra_Vojta
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob 12 lis, 2016 9:02 pm

Re: Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod Fíra_Vojta » pon 05 pro, 2016 10:02 pm

milan ferdián píše:
Rocky_MK píše:Pokud chceš, můžu se pokusit něco nakreslit. Zatím jen náčrtek, jak získat více širé trati a skryté nádraží - ve stylu kolejiště od Milana Ferdiána "Sněžná".

Když budu chtít realizovat návrh Sluníčko, můžu tento výkres vytisknout v měřítku 1:1 a nalepit jako podklad na desku budoucího stolu? Jde mi o rozmístění výhybek a flexi kolejiva. Nebo jej musím převést do programu a poskládat si to ručně? Děkuji


Našel jsem ji.Milan
Fíra_Vojta
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob 12 lis, 2016 9:02 pm

Re: Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod milan ferdián » úte 06 pro, 2016 7:06 am

Fíra_Vojta píše:Když budu chtít realizovat návrh Sluníčko, můžu tento výkres vytisknout v měřítku 1:1 a nalepit jako podklad na desku budoucího stolu? Jde mi o rozmístění výhybek a flexi kolejiva.


Samozřejmě můžeš,kolejiště je sestaveno z kusového kolejiva,ale když použiješ flexiny,ještě lépe.Jenom dodržuj ty udané poloměry.Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod Fíra_Vojta » úte 06 pro, 2016 9:56 am

milan ferdián píše:
Fíra_Vojta píše:Když budu chtít realizovat návrh Sluníčko, můžu tento výkres vytisknout v měřítku 1:1 a nalepit jako podklad na desku budoucího stolu? Jde mi o rozmístění výhybek a flexi kolejiva.


Samozřejmě můžeš,kolejiště je sestaveno z kusového kolejiva,ale když použiješ flexiny,ještě lépe.Jenom dodržuj ty udané poloměry.Milan


Tak hotovo, dodržel jsem poloměry kolejiva, ve většině oblouků jsem i šírší než podle nákresu :-)Zrušena byla tedy vlečka ve stanici, ponechal jsem úvraťovou vlečku, u které bych mohl časem například dodělat zastávku.
Přílohy
Sluníčko definitivní.jpg
Fíra_Vojta
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob 12 lis, 2016 9:02 pm

Re: Místní lokálka 80.let TT 120x150 cm

Příspěvekod Rocky_MK » úte 06 pro, 2016 10:04 am

dobré :) ve skryťáku ještě přidej k výhybně na každou stranu kusou kolej, abys tam mohl odstavit motoráček z obou stran :)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků