Vlečka ze stanice

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Vlečka ze stanice

Příspěvekod TomBart » ned 27 lis, 2016 7:41 pm

Potřeboval bych trochu poradit ohledně řešení zhlaví nákladní skupiny a napojení vlečky.
V současné době řeším i trochu problém, že ve stanici nemám kolej pro odstavování vozů. Čtyři koleje v nákladní skupině nejsou zrovna moc a kdybych z jedné udělal manipulační, tak to není úplně ideální. Do toho by měla být napojena vlečka. Asi nějaké papírny nebo textilní průmysl. Bez vlastní loko, obsluha st. zálohou. Budovy mezi kolejištěm vlečky a hlavní tratí. Celkově to stále nemám vyřešené a hlavně ani nevím, co se přesně v těchto podnicích přepravuje za komodity a jaké by mělo být uspořádání. Místa je zatraceně málo, takže takové kulisy divadla.

Varianta A
výhybky ve stanici mám. jen nevím, z jakého důvodu jsem tam dělal výhybku v poslední koleji nákladní skupiny. Jestli jako na objetí vozů do vlečky. Už nevím.
P9180366.JPG

Varianta B
stejní jako A, jen vyhodit tu výhybku na konci a udělat před tím odvrat. Třeba nějaká vykládka vlečky. Případně ten odvrat úplně vyhodit
P9180366A.jpg

Varianta C.
Udělat výjezd z výtažné koleje. Sice o kousek zkrátím výtažnou kolej, ale získám prostor v místě zhlaví nákladní skupiny. Zde by mohla být vložena ještě Šturcová kolej na odstavování vozů. Druhá kolej je úvrať pro vlečku
P1010021.JPG
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: Vlečka ze stanice

Příspěvekod hank » ned 27 lis, 2016 8:08 pm

Ach jo... další, kdo napřed staví a pak přemýšlí.

O papírnách se tu toho popsalo už víc než dost, viz Vaclav86cz a jeho kolejiště "Prudká" tady:
viewtopic.php?f=11&t=8812&hilit=vacla86cz.

Z toho perspektivního pohledu mi to není moc jasné, mohl bys to prosím nakreslit?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vlečka ze stanice

Příspěvekod milan ferdián » ned 27 lis, 2016 8:42 pm

Zdarec Tomáši,

- do výtažné koleji vložit výhybku pravou -
- za další pravá výhybka a ta se dělí na:
přímý směr - odstavná kolej pro odstavené vozy,kolej nátahní co nejdál
odbočný směr - vlečka
- vlečka výhybky 2x pravé,zde záleží jak ti bude vycházet zhlaví vlečky -
- šturc na délku zátěže -
- dvě souběžné koleje -
- spojí se až v podniku,dále podnik -

Posun:
1)souprava se sune z výtažné koleji na vlečkovou/šturc
2)souprava zůstane ve šturcové koleji
3)lokomotiva se odvěsí a jede přes horní kolej vlečky
4)lokomotiva případnou zátěž z podniku sune do horní šturcové koleji podniku za kolejovou spojku v podniku
5)lokomotiva se odvěsí a přes kolejovou spojku vjede na druhou spodní kolej vlečky
6)lokomotiva bere ze šturcové spodní případnou zátěž
7)lokomotiva vyjíždí se zátěží z podniku
8 )lokomotiva se zátěží najede na odstavenou zátěž pro podnik a zavěsí ji
--souprava vypadá takto/nová zatěž/lokomotiva/stará zátěž--
9)celá souprava jede zpět na druhou spodní kolej vlečky s tím,že kolejová spojka bude postavena do odbočení na horní kolej podniku
10) během jízdy zůstane odvěšena nová zátěž na druhé spodní koleji vlečky před kolejovou spojkou
11)lokomotiva najel se zátěží z druhé spodní koleji šturcu podniku a spojí se s druhou částí
12)lokomotiva se starou zátěží jede na horní kolej vlečky a zde odstaví starou zátěž
13)lokomotiva se odvěsí a jede do šturcu a vrací se zpět na novou zátěž
14)provede posun na obou šturcových kolejí dle udaných míst dle datového listu podniku
15)lokomotiva se vrací zpět do šturcu a vrací se na starou zátěž
15a) v případě,že je třeba odvěsit novou zátěž za kolejovou spojkou,souprava ze stejné koleji najede na připravenou odstavenou novou zátěž
16)popojede zpět,odvěsí zátěž za kolejovou spojkou
17)souprava staré zátěže jede do šturcu a zpět na výtažnou kolej v pořadí /lokomotiva/stará zátěž/

Milan

P.S.Jednoduchým způsobem jde zajistit i výchozí postavení soupravy.M
Přílohy
P1010021.JPG
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Vlečka ze stanice

Příspěvekod RSC » ned 27 lis, 2016 9:07 pm

Já mám na kolejišti něco podobného, takže jsem vytáhl vyhybku jako tam máš ty a místo ní dal angličana, tím pádem je to na dvě koleje ve stanici, ze kterých lze jet na vlečku a to dle mého názoru stačí - pokud nemáš problém s angličanem na tomto místě.

Jen komentář k jinému povzdechu. 8) Ti co nestaví větší kolejiště nikdy nepochopí, že to se na kolejiště člověk dívá a pak sem tam něco přidá a dotvoří, protože je kolejiště větší a umožňuje to jako třebaz se rodí tvoje vlečka. Já to plně chápu. :D Káždý nějak plánuje, minimálně v hlavě a je to i následně zábavnější než roky kreslení. :lol:
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Vlečka ze stanice

Příspěvekod TomBart » pon 28 lis, 2016 10:58 am

milan ferdián píše:Zdarec Tomáši,

......

a není to moc složité s tím dvojitým vjezdem do vlečky? Vlečka je hned ve stanici a záloha by mohla vozy z vlečky vytáhnout do stanice a teprve potom vzít druhé vozy do vlečky a celé zasunout. Běžně bude záloha k vozům tak, že bude mašina směrem k fotografovi, ale objet vozy do vlečky by mohla po kolejišti nákladní skupiny a pak to jen přes výžanou zasunout.

Obávám se, že tam bude těch kolejí moc. Mám tam hrozně málo prostoru a celé zázemí bude hodně velká improvizace prostoru

RSC píše:Já mám na kolejišti něco podobného, takže jsem vytáhl vyhybku jako tam máš ty a místo ní dal angličana, tím pádem je to na dvě koleje ve stanici, ze kterých lze jet na vlečku a to dle mého názoru stačí - pokud nemáš problém s angličanem na tomto místě.

asi ti rozumím, ale lepší než angličan tam budou dvě vyhybky vedle sebe. Kdybych dal nagličana na rozdělení koleje pro odstavování vozů a té úvraťové pro vlečku, tak zaústění vlečky bude hned vedle kolejiště a to nechci. Mezi vlečkou a zhlavím mám přichystané věžové stavědlo a vlečku chci až za. Navíc chci mít koleje vlečky až za nějakými provoznémi budovami podniku. Tedy v řadě podél zhlaví/trati by byly výrobní haly a pod, potom vlečkové dvě koleje na dvoře a pak nějaké sklady. Potom mi zbyde tak 10 cm na les a kolmý svah, který to bude muset vše opticky oddělit od horní stanice. Navíc cesta do podniku bude muset být fiktivní a končit v lese

RSC píše:Jen komentář k jinému povzdechu. 8) Ti co nestaví větší kolejiště nikdy nepochopí, že to se na kolejiště člověk dívá a pak sem tam něco přidá a dotvoří, protože je kolejiště větší a umožňuje to jako třebaz se rodí tvoje vlečka. Já to plně chápu. :D Káždý nějak plánuje, minimálně v hlavě a je to i následně zábavnější než roky kreslení. :lol:


kdybych byl tak dokonalej a měl vše vymyšlené před osmi lety, tak bych se neptal. A kdybych měl vše nejdříve plánovat, tak by se taky mohlo stát, že místo v kolejišti budu ležet v papírech a nebylo by nic......
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: Vlečka ze stanice

Příspěvekod milan ferdián » pon 28 lis, 2016 11:30 am

TomBart píše:a není to moc složité s tím dvojitým vjezdem do vlečky? Vlečka je hned ve stanici a záloha by mohla vozy z vlečky vytáhnout do stanice a teprve potom vzít druhé vozy do vlečky a celé zasunout. Běžně bude záloha k vozům tak, že bude mašina směrem k fotografovi, ale objet vozy do vlečky by mohla po kolejišti nákladní skupiny a pak to jen přes výžanou zasunout.

Obávám se, že tam bude těch kolejí moc. Mám tam hrozně málo prostoru a celé zázemí bude hodně velká improvizace prostoru

....

To máš pravdu,potom ale potřebuješ mít jednu kolej volnou a na druhé připravenou zátěž ve stanici.Takže šmahem přijdeš o dvě koleje při posunu na vlečku.Tak si můžeš klidně posunovat v pohodě na vlečce,aniž by jsi rušil běžný provoz ve stanici :wink: .Je to na tobě.

Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Vlečka ze stanice

Příspěvekod RSC » pon 28 lis, 2016 3:10 pm

RSC píše:Já mám na kolejišti něco podobného, takže jsem vytáhl vyhybku jako tam máš ty a místo ní dal angličana, tím pádem je to na dvě koleje ve stanici, ze kterých lze jet na vlečku a to dle mého názoru stačí - pokud nemáš problém s angličanem na tomto místě.

asi ti rozumím, ale lepší než angličan tam budou dvě vyhybky vedle sebe. Kdybych dal nagličana na rozdělení koleje pro odstavování vozů a té úvraťové pro vlečku, tak zaústění vlečky bude hned vedle kolejiště a to nechci. Mezi vlečkou a zhlavím mám přichystané věžové stavědlo a vlečku chci až za. Navíc chci mít koleje vlečky až za nějakými provoznémi budovami podniku. Tedy v řadě podél zhlaví/trati by byly výrobní haly a pod, potom vlečkové dvě koleje na dvoře a pak nějaké sklady. Potom mi zbyde tak 10 cm na les a kolmý svah, který to bude muset vše opticky oddělit od horní stanice. Navíc cesta do podniku bude muset být fiktivní a končit v lese





Aby to bylo zřejmé, pokud popis nebyl jasný, tak takto to vypadá na obrázku u mne, jen výhybka vlečky začíná dříve než u tebe. Dvě vyhybky jsou určitě lepší než angličan, ale já bych vyhybku musel dělit mezi segmenty a tomuhle se prostě vyhýbám, takže proto tam mám angličana.

I ta varianta přes výtažnou kolej je zajímavá. Takže jako obvykle záleží na tvém pocitu z toho... Jinak ty obrázky z tvého kolejiště mne baví, tak přidej i další pro inspiraci, když se ti náhodou bude chtít... :wink:

Já na této vlečce budu mít sýpku, jen abych upřesnil význam.
Přílohy
IMG_0205.JPG
IMG_0205.JPG (49.47 KiB) Zobrazeno 5123 krát
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Vlečka ze stanice

Příspěvekod TomBart » pon 28 lis, 2016 9:01 pm

ještě kvůli objíždění vozů do vlečky mám jeden způsob
Ta dopravní by mohla být využita právě na objetí vozů dřív, než to záloha zastrčí na vlečku. Tam pak můžou být jen dva šturci a nic víc. Nebude toho tam tolik
pokus 2.jpg


RSC píše: Jinak ty obrázky z tvého kolejiště mne baví, tak přidej i další pro inspiraci, když se ti náhodou bude chtít... :wink:



teď jsem se hodně věnoval modulům a mašinám, tak kolejiště je trochu odsunuto. Ale doufám, že to jednou dotáhnu. Momentálně bych rád něco dělal, aspoň přes svátky
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: Vlečka ze stanice

Příspěvekod kubrt » pon 28 lis, 2016 9:14 pm

Zdar Tome,
:idea: dal bych přednost variantě A , málo kolejí a výhybek . Kolej ve stanici na objíždění nebo odstavení zátěže pro vlečkaře je dobrá volba :) . Co navrhuje Milan mě připadá :cry: hodně kolejí a výhybek. Navíc musíš počítat s krajinou , máš tam traťovou kolej dost vysoko :wink: .
kubrt
 
Příspěvky: 57
Registrován: pon 30 zář, 2013 6:11 pm

Re: Vlečka ze stanice

Příspěvekod freekey » úte 29 lis, 2016 10:04 pm

A už máš představu, co ta továrna teda bude vyrábět. Předpokládám, že to bude období okolo roku 1995.
https://t.me/pump_upp
freekey
 
Příspěvky: 370
Registrován: sob 11 dub, 2009 11:28 pm
Bydliště: Brno


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků