Schwarzbach

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Schwarzbach

Příspěvekod inz » úte 22 lis, 2016 8:48 am

Zdravím vláčkaře,
dávám tímto na posouzení (nebo třeba pro někoho pro inspiraci :wink: ) návrh kolejiště "Schwarzbach". Ten hrozný název vychází z označení na nádražní budově, kterou mám - stejně jako drtivou většinu materiálu včetně kolejiva - z dob BTTB, provoz tudíž bude analogový. Jediné nové "součástky" budou 2 regulátory (velká trafa PIKO se mi na ovládací panel nevejdou) a veškeré osvětlení + semafory (pochopitelně - doba LEDová je doba LEDová...). Epocha je IV, tj. mám tam i "páru".
Kolejiště bude (resp. už je) umístěno pod postelí (vysouvací na kolečkách), tím jsou dány jeho rozměry - 180x90 cm. Původně vychází z návrhu hotového kolejiště "Schönmühlen" firmy Noch, které mě zaujalo geniálním nápadem s dvojitým klesáním z horního nádraží, mezi jehož dvěma kolejemi vede spodní část z tunelu - což umožňuje nastavit vlakovou cestu tak, že vlak postupně projíždí horní i spodní část bez nutnosti přestavování výhybek (je to vlastně taková "osmička" přeložená napůl). V zadní levé části kolejiště jsou dva (resp. čtyři) mosty, z toho jeden je "oduhlovací" - mám "uhelné" vagony i s uhlím (a Krokodýlem :-) ), pod mostem bude zauhlovací stanice, či jak se to jmenuje.
Ovládací panel je výklopný (resp. "záklopný") podél přední strany kolejiště - zaklápí se vzhůru do svislé polohy a po zasunutí pod postel kolejiště současně zcela zakrývá. Rozhodl jsem se zprovoznit nejprve "přízemí", abychom mohli co nejdříve jezdit - to už je téměř hotovo, osazeny a zapojeny jsou regulátory, spínače jednotlivých úseků, ovládání výhybek a finišujeme základ krajinky. Bez té zadní horní části to samozřejmě není zdaleka tak hezké, ale reálné aktuální foto mohu případně také dodat. V nejbližší době nás čekají semafory, osvětlení a přejezdy a pak už se asi vrhneme na "první patro".
Ještě k těm semaforům - nebudou mít žádné přímé ovládání a budou dvojího druhu:
1) odjezdová návěstidla, která budou ukazovat (zpětným ohlasem z přestavníků) polohu nejbližších dvou výhybek:
- první "protisměrná" výhybka: zelená/červená
- druhá "protisměrná" výhybka: horní žlutá zapnuto/vypnuto
- první výhybka "ve směru": dolní žlutá zapnuto/vypnuto
2) trpasličí posunovací návěstidla (modrá/bílá) na začátku úseků:
- vypnuto: úsek bez napájení
- bílá: připojeno k levému regulátoru
- modrá: připojeno k pravému regulátoru
Zvláště v případě 2) mají tedy návěstidla úplně jiný význam, než ve skutečnosti, ale zásadním způsobem zpříjemňují ovládání kolejiště - pouhým pohledem na dvě návěstidla (odjezdové a posunovací) je možné zjistit, zda je cesta vpřed volná a kterým ovladačem je možné vlak rozjet (tj. není nutno kontrolovat spínače na ovládacím panelu a polohy výhybek).
Trochu se bojím těch brutálních stoupání do té horní části, ale zatím jsem nevymyslel (kromě té spirály) jiné uspořádání, které by mělo stoupání menší.
Takže chvalte, kritizujte, jak je libo... :wink:
Přílohy
Zepredu.jpg
Shora.jpg
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Schwarzbach

Příspěvekod nynuna » úte 22 lis, 2016 5:47 pm

Je to klasický příklad vláčkodromu a pokud chceš jen jezdit, tak asi dobrý. Tady byl snad dosažen i maximální limit možnosti umístit tolik kolejiva na takovou plochu. :shock: Pokud by jsi se ale chtěl trošku přiblížit realitě, tak na tuto plochu by se určitě dalo vyštrachat něco zajímavějšího, případně v souvislosti s kolejivem aplikovat na tvůj projekt pravidlo "méně je někdy více". Ale jak se říká - proti gustu žádný dišputát...
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Re: Schwarzbach

Příspěvekod workous » úte 22 lis, 2016 5:54 pm

Tomu říkám využitý každý centimetr... pěkný návrh dal jsi s tím práci, víš co chceš a to je důležitý. Držím palce ať ti to jde.
P.S: Pod tou postelí se docela práší :D .....zkus vymyslet nějaký kryt.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Schwarzbach

Příspěvekod ahx » úte 22 lis, 2016 7:57 pm

Jenom jednu technickou - od nádraží úplně vpravo je asi moc veliké stoupání nad silnici, kolik to tam pro zajímavost vychází?
H0, DCC, III.-IV., co se mi líbí nebo zaujme
ahx
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 24 pro, 2011 8:41 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Schwarzbach

Příspěvekod inz » úte 22 lis, 2016 11:07 pm

No, je pravda, že mašinek a vagónů máme strašně moc :-) Takže cílem skutečně bylo umístit tam maximum kolejí. Pro zajímavost přikládám plánky "přízemí" a včetně "1. patra" (žlutá).
Doufám, že prašnost pod postelí nebude tak hrozná - postel je u zdi (delší stranou), na kratších stranách je "mezi nohama" deska odshora až dolů, takže jediný přístup prachu je z druhé delší strany, kterou skoro celou blokuje zaklopený ovládací panel s malými mezírkami okolo.
Stoupání je problém, vím o tom, napravo vychází přes 10 promile, i když omezením není výška mostu nad silnicí, ale potřeba dostat se "sám nad sebe", tj. nad koleje v tunelu. Jsem smířen s tím, že tuhle kolej budu jenom sjíždět odshora dolů :-) No a na těch ostatních to vyjede snad aspoň ten krokodýl, nebo obandážované mašiny s nějakým dodatečným závažím a samozřejmě s vagonky s kovovými kolečky ve "špičatém" uložení.
Díky za komentáře, chápu, že k "pravé modelovosti" to má daleko (hlavně co se kolejí týče), ale primárním cílem je zábava pro mne a mého syna.
Přílohy
Plan1.jpg
Plan0.jpg
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Schwarzbach

Příspěvekod Brejla » stř 23 lis, 2016 7:55 am

Mně to stoupání vlevo i vpravo vychází více jak 100 promile. S tím bude mít problém i sólo mašina.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Schwarzbach

Příspěvekod inz » stř 23 lis, 2016 8:08 am

Máš samozřejmě pravdu, napsal jsem to v procentech. Vlevo je to 80 promile, vpravo 112. Jako úroveň "prvního patra" beru 70 mm (je to TT) - možná by se dalo ještě něco ubrat...
Zkoušel jsem i jiné "layouty" kolejiště, např. se stoupáním do osmičky přes celou plochu kolejiště, ale vždycky jsem narazil na to, že se příliš brzo potřebuju dostat "nad sebe" anebo potřebuju na každé straně 20 cm navíc... :-)
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm

Re: Schwarzbach

Příspěvekod michal_n_cz » stř 23 lis, 2016 4:49 pm

inz píše:Máš samozřejmě pravdu, napsal jsem to v procentech. Vlevo je to 80 promile, vpravo 112. Jako úroveň "prvního patra" beru 70 mm (je to TT) - možná by se dalo ještě něco ubrat...
Zkoušel jsem i jiné "layouty" kolejiště, např. se stoupáním do osmičky přes celou plochu kolejiště, ale vždycky jsem narazil na to, že se příliš brzo potřebuju dostat "nad sebe" anebo potřebuju na každé straně 20 cm navíc... :-)

Příznivější stoupání se dá dosáhnout rozložením na 3 patra, resp. 2 + mezipatro - zadní dolní část 0, přední stanice 3,5 a horní 7. Je to samozřejmě složitější na konstrukci, protože na základní desce jsou pak jen ty zadní koleje. Díval jsem se na ten původní layout od Nocha a podle mne to tam tak má. Proto to na té ploše 100x160 jde i v H0 https://www.youtube.com/watch?v=fYK7YOVsDqY
Co se týká zasouvání pod postel - samozřejmě to tak jde a já jsem to v dětství tak měl, je to velice snadné. Dá se to udělat i tak, že kolejiště je vyklápěcí ze skříně naproti čelu postele. Při provozu je pak vyklopené přes postel a je ve výšce dle konstrukce cca 50-70 cm. Pod postelí je pak možno mít další úložný prostor.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Schwarzbach

Příspěvekod inz » pon 28 lis, 2016 10:44 pm

No, to s tím rozložením na mezipatra mě dokonce jednu chvíli napadlo samotného :-), na tom Noch-vzoru jsem si toho tedy nevšiml, dobrý postřeh :wink:
Ale pak jsem to zase rychle zamítl, přeci jen tam chci mít aspoň jeden okruh po rovině - nehledě na komplikace s konstrukcí krajiny.
Vyklápění ze skříně je asi taky možné, já bych ale nechtěl pokaždé uklízet všechny mašinky, vagonky, autíčka a nepřilepené objekty... :wink:
inz
 
Příspěvky: 63
Registrován: úte 01 bře, 2016 9:18 pm


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků