Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod rejlin » pon 14 lis, 2016 5:18 pm

Čau pánové,

prosím Vás o pomoc s návrhem kolejiště ve velikosti TT.

Prostor, který mám zatím k dispozici je 180x100 s možností budoucího rozšíření (zatím ženou neschváleno) viz náčrt. Z rohu kolejiště chci po polici vést dvoukolejnou širou trať až do SN (trať cca 3 metry) , které bude umístěno ve vedlejší místnosti (šatna) vytvořím tunel do zdi.

kompletně hotové kolejiště by mělo být v epoše IV-V a znázorňovat trať Brno (SN) > Zábřeh na Moravě (bude umístěn na části, která bude dodělávána později) > Jeseník (ještě nevím, jestli bude modelováno). Zastávky na trati do Jeseníku chci Ostružná a Ramzová, kde jsem strávil mnoho krásných dní.

Část se zastávkami Ostružná a Ramzová bych chtěl mít na této části kolejiště.

Ještě k tomu "náčrtu" z dvoukolejné trati na začátku odbočka na nádraží. Dvoukolejná pokračuje do tunelu, že kterého vychází v polovině kolejiště, kde bych chtěl most a znovu ji zaůstit do tunelu a vyústění udělat až na další části, která bude realizovaná později. Z nádraží (vlevo těch pár čar) vlečka pod mostem, na kterém je ta dvoukolejná

Předem moc děkuji za pomoc s vytvořením nějakého realizovatelného návrhu
Přílohy
vlak.png
vlak.png (14.4 KiB) Zobrazeno 8249 krát
rejlin
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 11 lis, 2016 5:25 am
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod hopeter » pon 14 lis, 2016 6:24 pm

Nejdříve musíš nějaký návrh předložit a pak ti můžeme pomoci. Rozhodně to nefunguje tak , že ze skici ti tady někdo namaluje plánek kolejiště... :wink:
Projdi si fórum abys měl představu jak se co dělá a co je potřeba. Doporučuju si stáhnout Wintrack a zkusit si poskládat pár kolejí abys viděl jak to místo na panelu rychle mizí. Taky si vyber typ kolejiva a nastuduj jeho geometrii nejlépe asi na lokopin.cz , tam najdeš tillig. Kuehn zkus na stránkách kuehn. Je to sice v němčině ale obrázky jsou v němčině stejné. No a jak mají vypadat a fungovat stanice najdeš na mašinky2003. Modelovat skutečnou trať není zrovna jednoduché , musíš se poprat s místem a použít všelijaké triky aby to vypadalo a hlavně se vešlo. Těmi triky myslím tunely , kulisy , oddělení porostem atd.
Tož směle do toho a klidně se ptej co nebude jasné. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod rejlin » stř 16 lis, 2016 6:17 am

Cau,

Moc dekuji za rady.. WinTrack uz mam stazeny a pokusim se behem vikendu neco zpracovat a poslat vam k pripomonkovani.. jeste jsem se chtel zeptat, jestli je mozne davat na hlavni trat (jednokolejna) mensi radius nez tech 310 (napr. Si pomoct urcitym naklopenim koleji) a jestli bych mohl dat stoupani 5cm/m.. v tech Jesenikach bych rad dosahl vetsiho prevyseni a 2,5 mi prijde malo vzhledem k tomu, ze nebudu mit nyni moc metru, tak bych se nedostal moc vysoko.

Jeste jednou dekuji za rady
rejlin
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 11 lis, 2016 5:25 am
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod lajblt » stř 16 lis, 2016 11:55 am

Menší poloměr než R310 je už jen R267. Pokud má být kombinováno se stoupáním 50 promile, modeluj raději tratě TEŽ, tam ten jeden motorový vůz možná i vyjede...
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod rejlin » stř 16 lis, 2016 12:33 pm

lajblt píše:Menší poloměr než R310 je už jen R267. Pokud má být kombinováno se stoupáním 50 promile, modeluj raději tratě TEŽ, tam ten jeden motorový vůz možná i vyjede...


Omlouvam se za svoji neznalost a hloupe dotazy ,ale v nekterych forech tady jsem se docetl, ze davaji 5cm na metr a nemaji s tim problem... takze min R310 a max stoupani 2,5 cm na metr byl bych nerad, aby muj pokus dopadl nezdarem
rejlin
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 11 lis, 2016 5:25 am
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod Pavel-HP » stř 16 lis, 2016 12:56 pm

3cm v rovině, 2cm v oblouku. 5cm tak to bude asi zubačka. Tohle dá tak maximálně sólo motor - možná.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod lajblt » stř 16 lis, 2016 1:31 pm

Ono obecně platí, že čím menší polměr oblouku, tím větší jízdní odpor. Takže při R600 může být stoupání větší než u R310, kdy už je ten jízdní odpor značný. A pokud mají vozy ještě stará "ložiska" (tj. jiné než hrotové uložení), je to ještě horší.
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod rejlin » stř 16 lis, 2016 1:59 pm

Vzhledem k tomu, ze nemam nic (teda u rodicu par starych vagonu a lokomotiv ve stadiu znacneho rozkladu), tak planuji koupit nove. Na zacatek chci nejakou startovaci sadu s digi ovladanim a pak postupne prikupovat, ale to az podle toho jak financni situace dovoli.. dekuji
rejlin
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 11 lis, 2016 5:25 am
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod hopeter » stř 16 lis, 2016 3:38 pm

Už se budu zase opakovat... Tolikrát jsme tady doporučovali pro začátek něco menšího nejlépe podle hotového plánku a je to marný , je to marný , je to marný... :)
Začít startsetem schvaluji. Budeš mít vlak do začátku , k tomu pár kolejí co využiješ ke stavbě a ještě ovladač. Jako bonus si můžeš na koberci pojezdit.
Další správnou volbou by mělo být vyhledání vhodného hotového plánku , jeho řádné prostudování a poté teprve nakupovat materiál a stavět kolejiště.
Pouštět se bez zkušeností hned do velkého kolejiště je šílenství a z 90% končí značně nedodělané na některém bazaru... :?
Nic ti nebrání mezitím zkoušet navrhovat a připravovat se na to po čem toužíš. :wink:
Zkušenosti budeš potřebovat k tomu aby sis vybral z odpovědí na dotazy tu správnou pro daný účel... Třeba již nakousnuté stoupání tratě. Někdo ti odpoví max.2 cm/m a jiný 5 cm/m. To samé s poloměry oblouků a další a další.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod rejlin » čtv 17 lis, 2016 6:17 am

No prave puvodne jsem mel v planu udelat to rovnou cele - tedy rozmer nejaky 3400x1200 a po precteni zdejsi diskuze jsem se rozhodl, ze nebudu zacinat tak velkym projektem, ale zacnu jen jednou casti.. co se tyce Tve rady koupit ten startset a jezdit si na koberci, tak do toho se me moc nechce.. rozhodl jsem se pro kolejiste nejen proto, ze mam rad vlaky, ale i proto, ze se chci poprat s tou krajinou.. zatim mam zkusenosti s necim trochu podobnym kdy jsem delal nekolikrat pozadi do akvaria a teraria z polystyrenu.. je to pro me vyzva a moc se na to tesim.. popravde jako malej jsem mel jen oval a to me moc nebralo.. ale kazdopadne diky za nazor.. mozna se zatim nebudu poustet do te sire trate co bude na polici (i kdyz by to byla skoda?)
rejlin
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 11 lis, 2016 5:25 am
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod belgarat » čtv 17 lis, 2016 7:26 am

No ;)) ja mam podstatne mensi rozsah a sezonne se s nim neuspesne peru uz 2 roky.
Na tvem miste bych zacal tim, ze bych postavil skrytak ;) a k nemu pripojil smycku v krajine. Skrytak ani nemusis osadit cely (= uspora financi hned), a kdyz se Ti pozdeji layout znelibi, tak obetujes koleje a vystavis jej jinak. Na smycce se vyblbnes s krajinkou. Muzes si zkusit i stoupani v oblouku :-D. Mezitim se naucis prestavniky, dalsi hejblatka, elektr(on)iku. Diky smycce budes moct jezdit.
Uvidis ze i v tomhle rozsahu budes mit na 2-3 roky o zabavu postarano.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod rejlin » ned 20 lis, 2016 12:37 pm

Dobře pánové, dám tedy na vaše rady - rozhodl jsem se, že se pokusím o kolejiště dle tady dostupných návrhů - vyhrálo kolejiště Pařezovice, které mě vyhovuje rozměrově a myslím, že i prckovi se bude líbit.. nemáte ho náhodou někdo ve Wintracku?
rejlin
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 11 lis, 2016 5:25 am
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod hopeter » ned 20 lis, 2016 1:43 pm

Myslím, že to je dobrá volba. Pokud už jsi okusil Wintack tak to zvládneš sám.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod rejlin » ned 20 lis, 2016 6:27 pm

čau,

tak víceméně to mám.. snad to tak bude ok..

ještě bych od někoho potřeboval poradit, kam dát senzory obsazení kolejí, vratnou na ten propoj co je uprostřed že?
Přílohy
kolejiště.jpg
rejlin
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 11 lis, 2016 5:25 am
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště TT 180x100cm s širou tratí

Příspěvekod hopeter » ned 20 lis, 2016 8:33 pm

Určitě budeš potřebovat revezní modul na smyčku. Jak zapojit a přerušit koleje najdeš u popisu konkrétního modulu. Úseky obsazení bych asi na tomto kolejišti neřešil , všude je vidět. Otázkou je taky jestli budeš mít digitál jen trať nebo i výhybky a další příslušenství. Dále čím to budeš všechno ovládat.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků