H0 - Slaný předměstí 3950x5700

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Tomas Lebeda » ned 15 říj, 2017 8:29 am

Edys píše:JE tu prosím někdo kdo řešil jak vytisknout, převést Milanovi planky v/do měřítku 1:1.


Já bych použil nějaký CADovský program, který umí importovat obrázky/PDF.
Plánek bych pak pomocí nástroje na zvětšování (scale) a pomocí známého rozměru, např. okotovaná hrana , nebo délka koleje,
zvětšil do skutečné velikosti. Pak už je jednoduché si tisknout jednotlivé části.
Akorát doporučuji v přesazích nakreslist si značky, aby vytištěný výkres šel přesně spasovat.
To vše samozřejmě v případě, že neznáš měřítko nákresu.
Pokud ho znáš, můžeš to zvětšit příslušným násobkem rovnou v jakémkoliv grafickém programu.
Samozřejmě záleží i na požadované přesnosti. Přes překreslení do wintracku to bude asi přesnější.
Wintrack pak umít export do DXF a ten zas pak můžeš v Cadu vytisknout.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » ned 15 říj, 2017 8:37 am

Edys ví z mé strany,že u návrhů kolejišť nepoužívám žádné kreslicí programy.Potom mu nezbude než se obrátit na někoho,kdo disponuje tyto programy jako je Wintrack,Cad a atd.Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Edys » ned 15 říj, 2017 9:08 am

Jj to neni nic proti tobě Milane. Jen hledam způsob jak se dobrat planu 1:1 :)
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Brejla » ned 15 říj, 2017 9:12 am

Tomas Lebeda píše:Já bych použil nějaký CADovský program, který umí importovat obrázky/PDF.
Plánek bych pak pomocí nástroje na zvětšování (scale) a pomocí známého rozměru, např. okotovaná hrana , nebo délka koleje,
zvětšil do skutečné velikosti. Pak už je jednoduché si tisknout jednotlivé části.
Akorát doporučuji v přesazích nakreslist si značky, aby vytištěný výkres šel přesně spasovat.
To vše samozřejmě v případě, že neznáš měřítko nákresu.
Pokud ho znáš, můžeš to zvětšit příslušným násobkem rovnou v jakémkoliv grafickém programu.
Samozřejmě záleží i na požadované přesnosti. Přes překreslení do wintracku to bude asi přesnější.
Wintrack pak umít export do DXF a ten zas pak můžeš v Cadu vytisknout.


Vyexportovat tento obrázek do CADu není problém, ale moc to nepomůže. Je to ručně kresleno a oscanováno v malém rozlišení a všechny CADy jsou parametrické, takže potřebují přesné body a úhly. Zkusil jsem si ten obrázek do CADu dát a je to prakticky nepoužitelné. Ten úhel oblouku R484, kde Milan uvádí 82°30' je přesně 82,01°, což na délce koleje ve skryťáku dělá rozdíl skoro 30 mm a pak nevyjdou souosé oblouky na vjezdu do skryťáku. Takže je řešení buď si to na panel přemalovat a dle skutečnosti lehce poupravit nebo to vzít ideálně jako ideový podklad a nakreslit to přesně v nějakém CADu, ze kterého není problém na plotru vytisknout šablonu pro vyřezání tras podloží a uložení kolejiva. Z těchto dat je navíc možno si tvary podloží nechat vyřezat na nějakém CNC stroji. U malých kolejištˇs ručním vyřezáním většinou není problém, ale u velkých projektů je z časového hlediska velmi výhodné CNC vyřezání (brzy to tak taky budu dělat).
Já to řeším tak, že mám všechny prvky kolejiva nakreslené v AutoCadu (je s ním mnohem příjemnější práce než s Wintrackem nebo Scarmem) a jenom skládám, případně upravuji, bloky.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Edys » ned 15 říj, 2017 9:12 am

Tomas Lebeda píše:Já bych použil nějaký CADovský program, který umí importovat obrázky/PDF.
Plánek bych pak pomocí nástroje na zvětšování (scale) a pomocí známého rozměru, např. okotovaná hrana , nebo délka koleje,
zvětšil do skutečné velikosti. Pak už je jednoduché si tisknout jednotlivé části.
Akorát doporučuji v přesazích nakreslist si značky, aby vytištěný výkres šel přesně spasovat.
To vše samozřejmě v případě, že neznáš měřítko nákresu.
Pokud ho znáš, můžeš to zvětšit příslušným násobkem rovnou v jakémkoliv grafickém programu.
Samozřejmě záleží i na požadované přesnosti. Přes překreslení do wintracku to bude asi přesnější.
Wintrack pak umít export do DXF a ten zas pak můžeš v Cadu vytisknout.

Zkusim jestli tuhle moznost ma SketchUp.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Brejla » ned 15 říj, 2017 9:16 am

Pokud mi pošleš nějaký rozumný scan, převedu ti ho do dwg nebo dxf. Případně je ho možno zvětšit i v pdf do měřítka 1:1, to plotry taky umí vytisknout. Musíš ale počítat s tím, že tam zůstanou nepřesnosti plynoucí z ručního kreslení. Než na tom dělat vektorovou digitalizaci, tak je jednodušší to znovu nakreslit.
Záleží jen na tom, kde to budeš tisknout a jakou používají maximální šířku role papíru, zda umí bezokrajový tisk, případně zda nejsou omezeni i délkou, aby se podklad vhodně rozdělil.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Tomas Lebeda » ned 15 říj, 2017 9:41 am

Brejla píše:Vyexportovat tento obrázek do CADu není problém, ale moc to nepomůže. Je to ručně kresleno a oscanováno v malém rozlišení a všechny CADy jsou parametrické, takže potřebují přesné body a úhly. Zkusil jsem si ten obrázek do CADu dát a je to prakticky nepoužitelné. Ten úhel oblouku R484, kde Milan uvádí 82°30' je přesně 82,01°, což na délce koleje ve skryťáku dělá rozdíl skoro 30 mm a pak nevyjdou souosé oblouky na vjezdu do skryťáku. Takže je řešení buď si to na panel přemalovat a dle skutečnosti lehce poupravit nebo to vzít ideálně jako ideový podklad a nakreslit to přesně v nějakém CADu, ze kterého není problém na plotru vytisknout šablonu pro vyřezání tras podloží a uložení kolejiva. Z těchto dat je navíc možno si tvary podloží nechat vyřezat na nějakém CNC stroji. U malých kolejištˇs ručním vyřezáním většinou není problém, ale u velkých projektů je z časového hlediska velmi výhodné CNC vyřezání (brzy to tak taky budu dělat).
Já to řeším tak, že mám všechny prvky kolejiva nakreslené v AutoCadu (je s ním mnohem příjemnější práce než s Wintrackem nebo Scarmem) a jenom skládám, případně upravuji, bloky.


Pokud máš rastrový obrázek velikosti A4 a chceš z něj udělat plachtu 4m dlouhou, tak samozřejmě chyba bude značná.
Edys ale neřekl k čemu přesně to potřebuje, zda podle toho bude pokládat koleje, a nebo si chce jen ověřit rozměry ve skutečnosti.
Na pokládku kolejí, to s tebou sohlasím to stačit nebude. Na to druhé by to bylo dostatečné.

Pro přesné kreslení takto rozsáhlého projektu bych SketchUp asi vynechal. Myslím, že brzy narazíš na jeho limity.
Spíš bych šel cestou Wintracku nebo jak píše Brejla Autocadu.
Wintrack má výhodu, že ověříš výškové úrovně. Autocad pokud s ním umíš je uživatelsky přívětivější.
Já jsem plánek od MF překreslil ve Wintracku pak exportoval do CADu a z něj tisknul.
Jakmile někde vytvoříš vektorová data tak pak převody a tisk z různých programů dle tvé preference jsou jednoduchou záležitostí.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Edys » ned 15 říj, 2017 9:50 am

Chci podle toho pokladat. Pockam co Brejla zacaruje a kdyz tak zkusim wintrak. Ale jak rikam nepochopil jsem u nej jak jednoduse udelat sikme hrany desky
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Tomas Lebeda » ned 15 říj, 2017 10:01 am

Myslím, že se k tomu používá funkce "Edge of plate" v menu insert.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Brejla » ned 15 říj, 2017 12:38 pm

Edys píše:
Chci podle toho pokladat. Pockam co Brejla zacaruje a kdyz tak zkusim wintrak. Ale jak rikam nepochopil jsem u nej jak jednoduse udelat sikme hrany desky


Výkresy máš v mailu.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Brejla » ned 15 říj, 2017 2:54 pm

Tomas Lebeda píše:Pro přesné kreslení takto rozsáhlého projektu bych SketchUp asi vynechal. Myslím, že brzy narazíš na jeho limity.
Spíš bych šel cestou Wintracku nebo jak píše Brejla Autocadu.
Wintrack má výhodu, že ověříš výškové úrovně. Autocad pokud s ním umíš je uživatelsky přívětivější.
Já jsem plánek od MF překreslil ve Wintracku pak exportoval do CADu a z něj tisknul.
Jakmile někde vytvoříš vektorová data tak pak převody a tisk z různých programů dle tvé preference jsou jednoduchou záležitostí.


Pro ověření výškových úrovní je samozřejmě možno projekt kreslit ve 3D AutoCadu nebo rovnou v Inventoru, ale to se mi zdá pro tento účel použití zbytečně pracné.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Edys » ned 15 říj, 2017 3:13 pm

Jsem přesvědčen že v tomto se da na Milana 100% spolehnout.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod sidlo » ned 15 říj, 2017 3:17 pm

Používám XTrackCad. Doma si zvolím měřítko tisku, velikost výstupu (formát papíru) a oblast kterou chci vytisknout. Např. měřítko 1:1, formát např. A0, vyberu stanici nebo úsek tratě. Dám tisknout do souboru PostScript.
PS soubor donesu k plotru a nechám vykreslit v měřítku 1:1.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Brejla » ned 15 říj, 2017 3:29 pm

Edys píše:Jsem přesvědčen že v tomto se da na Milana 100% spolehnout.


Milanovo projekt nijak nezpochybňuji, jen jsem naznačil možnosti velkých Cadů a 3D modelářů. Ono k vytvoření kvalitního projektu jen znalost kreslení a modelování nestačí. Podstatné je i estetické cítění a zkušenosti s provozem modelové železnice a v tom je Milan mistr. Často u něj "kradu" nějakou inspiraci, kterou pomocí moderní techniky jen dále rozvíjím.
Pokud použiješ podklad co jsem ti zpracoval, dej vědět jak to dopadlo a jestli je tento způsob převádění použitelný. Ty scany mají velmi malé rozlišení a jsem zvědav na reálnou odchylku od skutečnosti po všech operacích, co se dělali.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Edys » ned 15 říj, 2017 3:50 pm

Brejla píše:Milanovo projekt nijak nezpochybňuji, jen jsem naznačil možnosti velkých Cadů a 3D modelářů. Ono k vytvoření kvalitního projektu jen znalost kreslení a modelování nestačí. Podstatné je i estetické cítění a zkušenosti s provozem modelové železnice a v tom je Milan mistr. Často u něj "kradu" nějakou inspiraci, kterou pomocí moderní techniky jen dále rozvíjím.
Pokud použiješ podklad co jsem ti zpracoval, dej vědět jak to dopadlo a jestli je tento způsob převádění použitelný. Ty scany mají velmi malé rozlišení a jsem zvědav na reálnou odchylku od skutečnosti po všech operacích, co se dělali.
Ok, určitě dám vědět. Hned v pondělí tam vyrazím.
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků