H0 - Slaný předměstí 3950x5700

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » sob 30 zář, 2017 4:17 pm

jirkan píše:Někam do toho tunelu by asi měla přijít dvojitá spojka, aby ta dvoukolejka mohla fungovat s pravostranným provozem.

Ano,s tím počítám.A zde je úprava levé strany zhlaví stanice.Milan
Přílohy
015úprava DF.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod sidlo » sob 30 zář, 2017 4:47 pm

Já bych ty boční díly nerozšiřoval, nic se tím nezíská, krom horšího přístupu ke kolejím. Ten drtič kamene se dá vyřešit i jednodušším způsobem.
Tu lokálku bych vůbec nevedl tunelem, ale to je jen otázka vkusu. Kdyby v tom tunelu byla výhybna, tak to by tam měl zůstat.
Ani bych nedělal vyndávací díl. Prolézací tunýlek není nic nepřekonatelného.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3609
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Edys » sob 30 zář, 2017 5:00 pm

sidlo píše:Já bych ty boční díly nerozšiřoval, nic se tím nezíská, krom horšího přístupu ke kolejím. Ten drtič kamene se dá vyřešit i jednodušším způsobem.


Myslí že to jak to teď vyřešil Milan je good. A rozšíření by ničemu na levé straně nepomohlo. Jak to bude na pravé se ještě uvidí.

sidlo píše:Tu lokálku bych vůbec nevedl tunelem, ale to je jen otázka vkusu. Kdyby v tom tunelu byla výhybna, tak to by tam měl zůstat.

Jestli myslíš tu podél 4m zdi tak je v tunelu kvůli městu na mé přání.

sidlo píše:Ani bych nedělal vyndávací díl. Prolézací tunýlek není nic nepřekonatelného.

Vzhledem k tomu že to bude ze segmentů tak to bude vlastně jeden ze segmentů
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Martin70 » sob 30 zář, 2017 5:46 pm

Tak se asi začíná rýsovat konečné řešení a není to vůbec špatné. Budeš to mít hezké. No mě pořád hlodá ten spodní díl 70cm s koncovou stanicí a jen jednou kolejí v ní. Tam se bude jezdit jen s motorákem, tam a zpět? Lokálka vede celkem dlouho klikatě krajinou, tak by tam mohl zajíždět i nějaký krátký manipuláček. Nebylo by tam dobré přidat druhou kolej, aby se dala objet souprava? Trať do té stanice stoupá, takže já bych si dokázal představit nakládku dřeva nebo malou pilu či tak. Nebo je to blbost?
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Michal Vaniš » sob 30 zář, 2017 6:38 pm

Martin70 píše:..... No mě pořád hlodá ten spodní díl 70cm s koncovou stanicí a jen jednou kolejí v ní. Tam se bude jezdit jen s motorákem, tam a zpět? Lokálka vede celkem dlouho klikatě krajinou, tak by tam mohl zajíždět i nějaký krátký manipuláček. Nebylo by tam dobré přidat druhou kolej, aby se dala objet souprava? Trať do té stanice stoupá, takže já bych si dokázal představit nakládku dřeva nebo malou pilu či tak. Nebo je to blbost?


Nevim EDYS co tam přesně plánuješ, ale úsporu místa pro koleje by se mohlo docílit tím, že by mohly být budovy uříznuté za čelní stěnou, nalepené na zeď a pozadí od budov by jsi dofotil či domaloval. Např. na modulu Lokte jsou stavby "města" takto upraveny(viz odkaz dole), nebo na různých diorámatech...

https://lh3.googleusercontent.com/-jb5-8KvmmVQ/VA2980pm7vI/AAAAAAAAKh4/0tAa_-b1m7g/s1060/P1010352.JPG
Naposledy upravil Michal Vaniš dne sob 30 zář, 2017 6:45 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod hopeter » sob 30 zář, 2017 6:45 pm

Za mě asi tohle.
U točny přidat víc místa směrem ke kraji rámu a posunout rotundu víc vpravo aby bylo kus koleje mezi točnou a rotundou.Tím si užít pohled na mašiny venku před vraty.
Na lokálce zrušit tunel a užívat si více volné tratě.
No a škoda toho vyndávacího dílu ale s tím už nic nejde a je přáním investora. Ještě by se dalo podumat na mechanikou zvedání a udělat to jako zvedací pult s pantem na jednom boku jako to mají v některých obchodech apod. Člověku se s léty chce čím dál méně ohýbat a plazit se pod stolem... :wink:
Tož ať se daří. Našlápnuto je dobře. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Edys » sob 30 zář, 2017 6:54 pm

Martin70 píše:Tak se asi začíná rýsovat konečné řešení a není to vůbec špatné. Budeš to mít hezké. No mě pořád hlodá ten spodní díl 70cm s koncovou stanicí a jen jednou kolejí v ní. Tam se bude jezdit jen s motorákem, tam a zpět? Lokálka vede celkem dlouho klikatě krajinou, tak by tam mohl zajíždět i nějaký krátký manipuláček. Nebylo by tam dobré přidat druhou kolej, aby se dala objet souprava? Trať do té stanice stoupá, takže já bych si dokázal představit nakládku dřeva nebo malou pilu či tak. Nebo je to blbost?

Dovolím si odpovědět za Milana. Tato část ještě není hotová :)
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Edys » sob 30 zář, 2017 7:00 pm

hopeter píše:Za mě asi tohle.
U točny přidat víc místa směrem ke kraji rámu a posunout rotundu víc vpravo aby bylo kus koleje mezi točnou a rotundou.Tím si užít pohled na mašiny venku před vraty.

To nevím jestli u 15° točny jde. Nejsem si jist jestli exituje taková rotunda. Ale nějaký kus koleje tam určitě je. Ale posunout se klidně může ten klus rámu se přidá.
TOČNY A REMÍZY.jpg
TOČNY A REMÍZY.jpg (62.51 KiB) Zobrazeno 4212 krát


hopeter píše:Na lokálce zrušit tunel a užívat si více volné tratě.

Určitě ne.

hopeter píše:No a škoda toho vyndávacího dílu ale s tím už nic nejde a je přáním investora. Ještě by se dalo podumat na mechanikou zvedání a udělat to jako zvedací pult s pantem na jednom boku jako to mají v některých obchodech apod. Člověku se s léty chce čím dál méně ohýbat a plazit se pod stolem... :wink:
Tož ať se daří. Našlápnuto je dobře. :)

To je fakt ale ve hře je spíš schůdky/rampa přes. Ale nad tímto se ještě bude dumat jak to nejlépe vyřešit. Ty panty by asi byly nejlepší.

Díky
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Martin70 » sob 30 zář, 2017 7:53 pm

Edys píše:
Martin70 píše:Tak se asi začíná rýsovat konečné řešení a není to vůbec špatné. Budeš to mít hezké. No mě pořád hlodá ten spodní díl 70cm s koncovou stanicí a jen jednou kolejí v ní. Tam se bude jezdit jen s motorákem, tam a zpět? Lokálka vede celkem dlouho klikatě krajinou, tak by tam mohl zajíždět i nějaký krátký manipuláček. Nebylo by tam dobré přidat druhou kolej, aby se dala objet souprava? Trať do té stanice stoupá, takže já bych si dokázal představit nakládku dřeva nebo malou pilu či tak. Nebo je to blbost?

Dovolím si odpovědět za Milana. Tato část ještě není hotová :)

Jo však v pohodě. :) Tam se bude dodělávat nejsnadněji. Důležité jsou ty hlavní části. Nevěděl zda tam nepřijde něco co už máš hotové, vlákno je dost dlouhé a změn bylo dosti. Teď už jenom vyřídit posudek dopadu na životní prostředí EIA a můžeš začít stavět kolejiště. :D
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod HonzaM » sob 30 zář, 2017 10:25 pm

milan ferdián píše:Vylaďování.Prosím opět připomínky.Milan

Moc hezký návrh. Zajímavě vedená lokálka s dlouhou viditelnou tratí, zajímavé mosty, realitivně dlouhá hlavní trať s dvojkolejkou. Méně je někdy více, na koncové stanici bych nepočítal s objížděním, mohlo by se tam střídat třeba Desiro s 840 (jako mezi Tanvaldem a Harrachovem) a tím by odpadla nutnost častého přelézání nebo podlézání, které by bylo nutné, pokud by šlo o vlečkový provoz nebo objíždění, hlavní provoz by se realizoval z místa obsluhy. Případní návštěvníci by mohli provoz sledovat z prostoru u dveří.
Naposledy upravil HonzaM dne sob 30 zář, 2017 11:17 pm, celkově upraveno 2
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod HonzaM » sob 30 zář, 2017 10:31 pm

Edys píše:To je fakt ale ve hře je spíš schůdky/rampa přes. Ale nad tímto se ještě bude dumat jak to nejlépe vyřešit. Ty panty by asi byly nejlepší.

Na schůdky nebo rampu není dost místa. Ty panty bych viděl jako optimální řešení, je ale potřeba si vyhrát s řešením. Musí mít kovový rám, protože sesychá a pár minimetrů v tomto případě hraje velkou roli.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Brejla » ned 01 říj, 2017 5:54 am

hopeter píše:Za mě asi tohle.
... No a škoda toho vyndávacího dílu ale s tím už nic nejde a je přáním investora. Ještě by se dalo podumat na mechanikou zvedání a udělat to jako zvedací pult s pantem na jednom boku jako to mají v některých obchodech apod. Člověku se s léty chce čím dál méně ohýbat a plazit se pod stolem... :wink:
Tož ať se daří. Našlápnuto je dobře. :)


Já budu používat na vyjímatelných dílech řešení se svislým lineárním kruhovým vedením. Na tyči, která bude zároveň sloužit jako noha rámu, bude pojíždět vozík s lineárními kuličkovými ložisky.
V provozní poloze bude rám ležet na dorazu s nějakým kolíkem pro fixaci polohy, v případě potřeby průchodu se rám na tyči vysune nahoru a otočí. Vysunutá poloha bude jištěna taky dorazem umožňující výškovou a stranovou fixaci. Uvažuji i o nějakém protizávaží pro jednodušší zvedání.
Vhodné díly pro realizaci tohoto řešení jsou např.zde: https://cnc.inshop.cz/voziky-prodlouzene3/ , https://cnc.inshop.cz/nepodeprene-tyce-kolejnice2/
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Edys » ned 01 říj, 2017 6:23 am

Zajímavé řešení. Nebude to moc složité na realizaci? V jakém časovém horizontu to plánuješ?
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Brejla » ned 01 říj, 2017 6:37 am

Realizaci předpokládám někdy během příštího roku podle toho, jak čas dovolí. Zakázek ve firmě je v poslední době nějak moc a volného času málo.
Jinak ty komponenty běžně používáme ve firmě na výrobu lineárních vedení pro "méně" přesné aplikace. To méně ber s rezervou, vůle ve vedení bývá do 0,05 mm dle průměru.
Až se dostanu k počítači (pracovní stanice z bezpečnostních důvodů není připojena k síti), tak sem hodím návrh.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Můj první pokus o kolejiště

Příspěvekod Edys » ned 01 říj, 2017 7:02 am

Myslím že zvedání vyřešeno. Panty IKEA na horní skříňky http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/20242748/

https://youtu.be/pdCdfEQp5x8

a je po starostech. :D
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků