Nádraží Letohrad

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod Myšpulín » ned 12 bře, 2017 7:07 am

Toto začíná vypadat velmi zajímavě. I ta skica je perfektní. Rozmýšlíš už další místečka? Těším se na pokračování.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod Tobyška » úte 14 bře, 2017 2:47 pm

Tak zpracovávám podklady pro laser. Hledal jsem nějaké výkresy viaduktu Garabit, kde by byly detaily mostu. A našel jsem Eiffelovu dokumentaci, kterou vydal knižně. První kniha obsahuje výpočty, je to ve franštině a tak jsem to ani neztahoval. Druhá kniha obsahuje přílohy - výkresy, rozložení sil, momentů , deformace a fotky. Ty výkresy jsou sami o sobě výtvarným dílem, je tam rozpracován i průběh stavby. Paráda! Mrkněte se...
Přílohy
Eiffel Garabit-3.jpg
Situace
Eiffel Garabit-4a.jpg
Výkres mostu
Eiffel Garabit-5.jpg
Postup stavby
Tobyška
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 06 úno, 2015 11:21 am

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod Tobyška » úte 14 bře, 2017 2:51 pm

a ještě něco..
Přílohy
Eiffel Garabit-21.jpg
Ukotvení oblouku
Eiffel Garabit-19.jpg
Stavba
Eiffel Garabit-6.jpg
Vybrané detaily
Tobyška
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 06 úno, 2015 11:21 am

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod Ferda » úte 14 bře, 2017 4:42 pm

Parádní dokumentace. Už se těším na to točité schodiště :mrgreen:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod michal_n_cz » úte 14 bře, 2017 5:48 pm

Ferda píše:Parádní dokumentace. Už se těším na to točité schodiště :mrgreen:


Přesně toho schodiště jsem si taky všiml - to je masakr :mrgreen: Jsou tam samozřejmě taky více či méně čitené kóty. ...děleno 87 se rovná :lol: I když dělám jakousi redukci s příhlédnutím k tomu, že takový obloukový most, musí mít nějaké předpolí, tak to může vypadat cca takto:
Obrázek

Takže hódně zredukováno to odhaduji rozpětí střední části cca 70-80 a délka celku s předpolím min 2x tolik :!: A samozřejmě odpovídající výška cca 40 cm pata těch větších pilířů, prostor pod obloukem příslušně ještě o něco větší...
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod Tobyška » úte 14 bře, 2017 7:08 pm

Musím uznat, že v této minimální symetrické formě vypádá ten most velkolepě. Je to krásný dílo a tu dokumentaci stojí za to si prohlídnout. Třeba ty materiály někdo využije. Já si pouze půjčuju příhradový oblouk. Příhradovou mostovku mám, opěrné zdi taky. Takže můj cíl je podstatně skromější. Mělo by to vypadat podle přílohy, jen oblouk by měl být příhradový a v 1/3 a ve 2/3 délky bude mostovka podepřena příhradovou konstrukcí.
S těmy podklady pro laser si už hraju takových 20 hod. a ještě to chvilku to dá. Pokud to vyjde, nechám ty podklady u majitele laseru k volnému využití. Rozpětí oblouku je 58 cm, výška oblouku 28 cm.
Přílohy
Most plný oblouk Eiffel .jpg
Tobyška
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 06 úno, 2015 11:21 am

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod tusakvlasta » úte 14 bře, 2017 11:05 pm

Já kolem viaduktu de Carabit jezdívám a je tam i dálniční parkoviště s vyhlídkou na most, asi 500 metrrů vzdálené od mostu. Můžu ti ho nafotit, akorát nevím jestli se dá k mostu dostat blíž nějakou cestičkou, ale podle mapy by to mělo jít. Třeba si taky udělám tu fotku u pilíře.
Uživatelský avatar
tusakvlasta
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 21 pro, 2010 11:03 pm

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod Tobyška » stř 15 bře, 2017 7:54 am

Díky za nabídku. Ja ten most beru pouze jako inspiraci, takže ty výkresy mi bohatě stačí.
Ale je to nádherné dílo. Takže pokud bys nafotil nějaké zajímavé detaily, tak my, co se tam nedostaneme, se velmi rádi podíváme. Většinou jsme technici, takže vidět, jak to Mistr Eiffel vymyslel, to většina z nás ocení. Klidně to dej na toto vlákno, ono to sem tématicky zapadne.
A třeba ta zajímavá minimální varianta Garabitu podle michala_n_cz někoho chytne. To je skutečně Most s velkým M.
Tobyška
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 06 úno, 2015 11:21 am

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod Ferda » stř 15 bře, 2017 9:43 am

No, výška po mostovku vychází nějakých 1.250 mm. To by na modul ještě vešlo,
ale světlý rozpon hlavního oblouku vychází zajímavých 1.900 mm
a to už je velmi špatně přepravitelné.

Takže v H0 je stavba málo pravděpodobná. :D
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod mlha » stř 15 bře, 2017 9:50 am

Ferda píše:No, výška po mostovku vychází nějakých 1.250 mm. To by na modul ještě vešlo,
ale světlý rozpon hlavního oblouku vychází zajímavých 1.900 mm
a to už je velmi špatně přepravitelné.

Takže v H0 je stavba málo pravděpodobná. :D

Ferdo, pro Tebe málo pravděpodobná?.....chi :lol: :lol: , záleží přece na přepravních možnostech, ty hlavně ovlivňují rozměry modulu
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod Tobyška » úte 21 bře, 2017 5:51 pm

Udělal jsem už čtvrtý návrh mostu (tentokrát alá michal_n_cz), představu o krajině jsem převedl do CADu. Opět jsem si ověřil, že strojařský CAD je pro strojařinu a že něco tak nepravidelného jako krajina je mu proti srsti. Jo a ten průjezdnej hangár na stráni by měla být skála. Ale udělat v CADu něco, co by ji trochu připomínalo, by stálo více času než tu skálu vysochat ze sádry. Jediné co mě přimělo, abych ten návrh nějak dokončil i když se nemůže rovnat návrhům krajiny ve specializovaných programech je, že jsem to vzájemně sladil a mám teď reálné rozměry. Ta horní trať bude upevněná ke zdi. Můžu teď navrhnout konzole, aby nikde nevyčnívaly. Ta spodní vratná smyčka se skrytým nádražím bude na trojúhelníkovém rámu, který by měl jít vytáhnout. Tím získám přístup ke skrytému nádraží ze zadu. Propojení s centrální části kolejiště bude z obou stran přes "lávky"(aby byl možný průchod místností). Vlevo bude zvedací a vpravo otáčecí. Pro návrh to všeho bude ten strojařský CAD dobrým pomocníkem.
Přílohy
Kolejiště4a.jpg
Bez kopců na levém břehu
Kolejiště4b.jpg
Komplet
Kolejiště 5a.jpg
Bez kopců
Tobyška
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 06 úno, 2015 11:21 am

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod Tobyška » úte 21 bře, 2017 5:52 pm

a poslední obrázek...
Přílohy
Kolejiště 5b.jpg
Tobyška
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 06 úno, 2015 11:21 am

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod michal_n_cz » úte 21 bře, 2017 8:24 pm

Tobyška píše:a poslední obrázek...

Vypadá to zajímavě a pěkně zpracované!

Nejsem si jistý pár detaily:
1. zdali někde existuje most - oblouk a pilíře železobeton - vrch ocelový?
2. ty patky s tou klenbičkou po vzoru toho Eifelova se mi moc nezdají ani ty origoš - hlavně ta levá - podle mne je to nedostatčně zachytává ty šikmí síly od těch oblouků - oblouky na ně totiž nepůsobí svisle ale zešikma - tedy ohyb.
3. ten zadní most v oblouku - asi by měl být s dolní mostovkou. Jenomže v modelu jsou příliš malé poloměry, takže aby byl profil vyjde dost "bachratej" - asi to půjde zamaskovat vegetací.

Pár obrázků skutečných železobetonových obloukových - asi ne třeba představovat Telgártský viadukt. Pěkná fotka někde z webu pěkně se soupravou - s toho se dají snadno dopočítat i rozměry - v podstatě pro tenhle projekt je "malej"....
Obrázek

Má i méně známého "mladšího bráchu" - Koprášsky viadukt - zajímavý tím, že po něm nikdy nejel vlak - most je cca o 1/3 delší a podle mne pěknější než Telgártský. Více o historii třeba zde: http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/0 ... ke-spojky/
http://www.zeleznicny.net/modules/AMS/p ... oryid=1596
Obrázek

No a pro zajímavost tenhle krasavec - železobetonová konstruce r.v. 1914
https://de.wikipedia.org/wiki/Langwieser_Viadukt
Obrázek
Naposledy upravil michal_n_cz dne stř 22 bře, 2017 7:07 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod Tobyška » stř 22 bře, 2017 5:34 am

To michal_n_cz:
1. díky za zajímavé informace. Díky jim jsem prošel slovenské stránky a narazil na: http://www.mostynaslovensku.sk/sk/kniha/
vyšla kniha "Mosty na území Slovenska" - 250 nejhezčích a nejzajímavějších mostů. Anglickou verzi je tam možné stáhnout zdarma, slovenskou je možné objednat za 23 eur.
2. Na těch obrázcích je skica, kde nešlo o detaily, ale o skutečné rozměry a vzájemné uspořádání. Ten velký most bude víc podle svého Eiffelova vzoru. Takže oblouk i podpěrné sloupy budou příhradové vyřezané laserem z kartonu. Na předchozí straně byl boční tvar oblouku a rozvinutý tvar horní plochy oblouku, ale to platilo ještě před tím než jsem objevil originál dokumentaci. Takže to ještě přiblížím k realitě. To platí i o těch zděných podpěrách, okolním terénu a způsobu uložení oblouku a pilířů. Ten terén chci dělat většinou z polystyrénu, odnímací panely asi z polystyrénu na tenké překližce. Takže ten model terénu beru jen jako přibližné východisko.
3. V těch patkách se sčítají síly z oblouku (v ose oblouku) a z pilíře, takže ta výslednice se zalomí více do země. Jinak na Francouzských stránkách, kde jsem našel obrazovou část dokumentace je možné prolistovat i textovou část s originálními výpočty, určitě tam bude i tento uzel. Bohužel, adresu stránek jsem si nikde neuložil...
4. Ten zadní most do oblouku má svůj přibližný vzor, samozřejmě ten oblouk byl podstatně mírnější. Je s horní mostovkou, ze spodu je vyztužen čtyřmi podélnými žebry. Původně měl být umístěn na méně viditelném místě, takže detaily jsem moc neřešil. Nicméně je hotový, takže nějaký strom na břehu s větvemi až k vodě tam bude vhodné umístit...
Přílohy
Most do oblouku.jpg
Tobyška
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 06 úno, 2015 11:21 am

Re: Nádraží Letohrad

Příspěvekod Tobyška » stř 22 bře, 2017 5:36 am

Jo a bude tam ještě dolepené zábradlí...
Tobyška
 
Příspěvky: 180
Registrován: pát 06 úno, 2015 11:21 am

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků