TT domácí kolejiště L 330x220

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » sob 19 led, 2019 8:29 am

Kolegové, mám dotaz - jistě to tady někde na fóru je, ale nenašel jsem. Mám problém s fixací jemného prachu či hlíny. Normálně používám cosi na bázi ředěné disperze s kapkou Jaru (konkrétně třeba Balfix od Poláka). Na štěrkování, cestičky nebo silnice to funguje, problém mám např. při fixaci hlíny mezi panely. Když jsem použil disperzi, jednak se s tím dost blbě pracovalo, ale hlavně to zanechalo na hladkém povrchu ohavné lesklé mapy (schválně jsem to nafotil, aby to vyniklo):
IMG_20190119_0901260.jpg
To přijde samozřejmě strhat, o tom žádná. Má někdo radu čím nejlíp fixovat prachy - pigmenty - hlínu? Koukal jsem se, a zejména "plastikáři" používají speciálmí fixační laky - třeba tohle: https://www.modelartikl.cz/produkt/6928 ... 036-ak118/ Kdo poradí...?
Udělal jsem si už dopředu zkušební model, na kterém to raději nejdřív otestuji
IMG_20190119_0857311.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod hopeter » sob 19 led, 2019 8:46 am

Před použitím fixovacího lepidla je potřeba ten prach opatrně navlhčit. Na suchém prachu se dělají z kapek kuličky a lepidlo nevzlíná dál i když je přimíchaný saponát. Potom ti vzniknou nestejnoměrně prosycené mapy.
Já používám jemný rozprašovač s pumpičkou od nějaké voňavky nebo léčiva... Pak už se dá kapat injekční stříkačkou apod.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » sob 19 led, 2019 5:29 pm

Ano Hanku, díky, ale stejně to nefunguje ideálně na povrchy, kde je jak pigment, tak nějaký původní základ (tady papír, ale může to být i plast apod). Disperze ředěná vodou má i přes přidání smáčedla moc vysoké povrchové napětí a proto se vpíjí do větší vrstvy prachu dost neochotně. Stejný problém je, i když to vlhčím. Proto se chci podívat po nějakém alternativním fixátoru na bázi jiného rozpouštědla (např. líh, isopropyl apod.). Další problém je vznik lesku, když se disperze dostane tam, kam nemá. A tomu třeba právě u těch panelů nejde zabránit....
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Dusan » sob 19 led, 2019 8:07 pm

Já používám lepidlo na štěrk od Poláka, nemění barvu materiálů a hlavně je bez lesku. Dělám to v případě prachu obráceně, prach z čajovýho sítka cukruju v tenké vrstvě na plochu natřenou lepidlem. Prach si do sebe nasaje co je třeba a zároveň takto zvlhne a lze pak bez problémů zakapat ze stříkačky,pokud je někde třeba.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1278
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Rocky_MK » sob 19 led, 2019 8:51 pm

Dusan píše:Já používám lepidlo na štěrk od Poláka, nemění barvu materiálů a hlavně je bez lesku. Dělám to v případě prachu obráceně, prach z čajovýho sítka cukruju v tenké vrstvě na plochu natřenou lepidlem. Prach si do sebe nasaje co je třeba a zároveň takto zvlhne a lze pak bez problémů zakapat ze stříkačky,pokud je někde třeba.

Je to tohleto?
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Ivan » ned 20 led, 2019 11:26 am

Já to dělal obdobně jako Dušan, natřel jsem vrstvu disperze a na ní sítkem nasypu prach. Nechám zaschnout, sklepu zbytek a když to nestačí, postup opakuji. Pravda, mezery mezi panely jsem ještě nedělal, ale asi zvolím stejnou technologii.

Sprayfix je spíše pro finální přestřik foliazi a keřů, aby neodpadavali.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1680
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Dusan » ned 20 led, 2019 12:33 pm

Rocky_MK píše:
Dusan píše:Já používám lepidlo na štěrk od Poláka, nemění barvu materiálů a hlavně je bez lesku. Dělám to v případě prachu obráceně, prach z čajovýho sítka cukruju v tenké vrstvě na plochu natřenou lepidlem. Prach si do sebe nasaje co je třeba a zároveň takto zvlhne a lze pak bez problémů zakapat ze stříkačky,pokud je někde třeba.

Je to tohleto?

Konkrétně to je pod číslem 5579 Balfix. To co uvádíš má stejné vlastnosti, čili matný a zachová původní vzhled, ale je určeno jako rozprašovač. Mám to taky, ale aplikuji to jen kapáním ze stříkačky.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1278
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » pon 21 led, 2019 7:33 am

jeee, napsal jsem příspěvek a ono to zmizelo. tak znovu:
Pánové, neodpověděli jste přesně. Problém není jen v povrvhovém napětí, ale - hlavně - když se nanese fixátor na bázi PVA (vodní emulze) na hladký povrch, zanechává to nepěkné leské mapy (viz moje foto výše). Ostatně na to mne upozornil i pan Polák, že Spayfix nikdy ne na sádrové skály - dostanou nepřirozený lesk "skleněné hory". Proto dotaz na alternativní produkt. O problémech s PVA informuje i výrobce AK zde:

...This special adhesive, with an alcohol base, is much more effective than the traditional white glue. The white glue tends to leave a plastic finish over the surface giving an unreal aspect and also tends not to expand well through the material....

Produkt Gravel & Sand Fixer AK118 u nás prodává třeba: https://www.modelartikl.cz/produkt/6928 ... 036-ak118/. Podle výrobce by to mělo fungovat, ale je to jen reklama resp. jeho názor. No a protože jsem netrpělivý, objednal jsem si na zkoušku. Po testech podám report (v samostatném vláknu). Takže se ptám, jestli to už někdo přede mnou neřešil :?: Nemusím být zrovna průkopníkem slepých uliček.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » úte 22 led, 2019 11:10 am

Tak trochu posun ve "věci panelů". Najednou jsem si uvědomil, že jsem to celé uchopil za špatný konec. Proč zasypávat panely prachem, když jde umíchat z příslušných odstínů prachu hustou směs a tu pěkně špachtličkou, nebo i prstem vetřít do míst, kde má být? Už dřív jsem to někde četl, ale nevzpomněl jsem si. Hned večer jsem (k nevůli manželky - na kuchyňské lince) udělal pokus. Panely jsem stříknul bezbarvým lakem na zpevnění, rozmíchal jsem směsku pomocí lehce zředěné disperze s vodou (tak 1:1). Teď to schne, ráno než jsem šel do práce to vypadalo opravdu nadějně - hlavně žádný lesk a dokonalý efekt zaneřáděných panelů jako jsou třeba tady:
betonová panelová plocha.jpg
betonová panelová plocha.jpg (10.09 KiB) Zobrazeno 5001 krát
Mezitím mi přišel i ten Fixer AK118, tak udělám kontrolní pokusy. (ale už teď mám pocit, že jsem zbytečně utratil 200 Kč.).
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod cipisekmp » ned 27 led, 2019 4:37 pm

Ahoj, trebas pomuze jak jsem to resil ja.
http://www.kzmslovacko.cz/index.php/jak-na/138-jak-na-betonove-panely
Na webu urcite najdes fotky jak to vypada zatravnene atd.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1581
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » pon 28 led, 2019 7:58 am

Díky za odkaz. To je další postup: do tekuté disperze nasypat suchý prach. A zdá se, že to funguje, je to opravdu pěkný.
Já o víkendu dodělal svoje pokusy s fixerem AK 118 jak jsem psal. A porovnával s metodou nanášení rozdělané směsi prachu s disperzí a napatlání na panely (zbytek setřen prstem). Výsledky jsou tady:
IMG_20190127_1625059.jpg
Ještě detail povrchu fixovaného AK118
IMG_20190127_1625300.jpg
Ten fixer AK118 jsem nanesl dvakrát. Napustil jsem to větším kulatým štětcem, ze stran, je to velmi řídká kapalina na lihové bázi, která se úžasně rozpíjí, bez jakékoliv pomoci, vlhčení apod. Po prvním napuštění a zaschnutí vystupující hrudky moc nedržely, tak jsem postup opakoval. Nyní už drží velice dobře. I když se kapalina ochotně vpila i do papírových panelů, nezanechala absolutně žádný lesk, nebo stopy. Povrch je jako původní, hrubý, bez změny barvy, až jsem se toho bál dotknout. Můj závěr: super pro použití všude tam, kde fixujeme prach na hladké povrchy (ještě vyzkouším na hladkém plastu - třeba stavebnice Auhagen apod.) a kde je potřeba slabá vrstva anebo přechod plocha - prach. (Každopádně, štěrkovat celé kolejiště tím netřeba :D )
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » pon 28 led, 2019 8:07 am

Ale nehledě na dobré výsledky s AK118 jsem plochu na kolejišti řešil metodou disperze + prach. Důvod - netrpělivost, nechtěl jsem čekat na výsledky zkoušek. Jinak: hodně adrenalinový zážitek, směs byla dosti hustá, plocha veliká a tuhlo to pod rukama. Musel jsem dořeďovat mokrým štětcem a modlit se, aby se papír nerozpustil. No, suchá patina křídami to doladí - zatím vše nahrubo.
IMG_20190127_1626055.jpg
IMG_20190127_1626177.jpg
Jo, a dal jsem patinu sypaným nástupištím (stříkáno airbrushem), je to trochu vidět na fotkách. Spolu s tím, že jsem byl celou sobotu na patinačním workshopu, to byl fakt plodný víkend :D (si myslím já, manželka má jiný názor) :D :D
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Pavel-HP » pon 28 led, 2019 6:04 pm

Nebo by to mohlo dopadnout i takhle. Patex 1:1 s vodou, N-kový štěrk, prach, nasypáno na vyplněné spáry lepidlem a na závěr trochu statiky.
Přílohy
P_20180119_180531.jpg
P_20180119_180354.jpg
P_20180114_150211.jpg
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Dusan » pon 28 led, 2019 6:55 pm

Tohle vypadá pěkně, hlavně se mi líbí i to, že panely nejsou seskládány se "sterilní" přesností a jsou o různých velikostech....
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1278
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » pon 28 led, 2019 7:02 pm

Teda, to je prostě dílo mistra... tohle nikdy nedám. Mojí omluvou budiž, že to není zdaleka hotové. Díky za inspiraci, tohle si vytisknu a dám nad stůl :D
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1287
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků