TT domácí kolejiště L 330x220

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod sidlo » stř 20 led, 2021 10:22 am

Fox píše:Mezitím jsem řešil další rébus. S ohledem na vzdálenost umístění kolejiště a stolku s ovládacím PC, mi nevyhovuje propojení DR5000 pomocí USB kabelu.

USB by mělo zvládat 10 m. Kdysi jsem takto provozoval bez problémů tiskárnu. 10 m bylo málo?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3609
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » stř 20 led, 2021 10:44 am

Ne, 10m by stačilo, nyní reálně stačí cca 6m, když je kabel vedený tak, aby se o něj nezakopávalo, při nějakém ladění ve skryťáku bych se do 10m vešel. Spíš to je příprava na experimentování s připojením WLAN, ale to musím vymyslet kam dát router. Z21 narozdíl od DR5000 má externí router. A možná taky malinko ztráta důvěry :?
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod sidlo » stř 20 led, 2021 11:07 am

Nevím jak funguje iTrain. Přiznávám že jsem postižený JMRI. Tam se o spojení s tablety a telefony stará JMRI. Tím pádem centrála žádné WLAN nepotřebuje (a ani ji to nezdržuje) a může být připojena přes USB, což je spolehlivý způsob připojení. Má to tu výhodu, že z tabletu/telefonu řídím program (JMRI) a ten řídí kolejiště. Když budu z tabletu/telefonu řídit přímo centrálu (přes WLAN), tak to bude pro program komplikace.

Z jiného soudku. Každá centrála má nějaké přednosti a nějaké zápory. Z21 má při intenzivním provozu WLAN, tím je myšleno časté připojování a odpojování telefonů více uživatelů, problémy se zahlcením. To ale nebude tvůj případ.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3609
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod look23 » stř 20 led, 2021 7:54 pm

sidlo píše:
Fox píše:Mezitím jsem řešil další rébus. S ohledem na vzdálenost umístění kolejiště a stolku s ovládacím PC, mi nevyhovuje propojení DR5000 pomocí USB kabelu.

USB by mělo zvládat 10 m. Kdysi jsem takto provozoval bez problémů tiskárnu. 10 m bylo málo?

Test kabelu je jednoduchý. Přestěhovat PC blíže k centrále a případně použít kratší, ať nepátráš po něčem kde problém není. Ono to nemusí být jen o délce kabelu, ale i o tom co se do něj naindikuje za bordel.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » úte 09 úno, 2021 4:01 pm

Dnes přišel z opravy jeden za dvou vadných Kocourů. Prodejce se k tomu postavil čelem a velmi profesionálně, zde je soupis činností:

Lokomotivu jsem Vám kompletně rozebral, kompletně vyčistil a znovu promazal.
Podvozky – žádný mazací tuk, jen na převodech – vše vyčištěno, znovu namazáno, momentálně probíhá zajetí na testovací stolici – chod tichý, zatím bez zjevného sekání a škubání,
Tuhost podvozků – upravena tuhost přítlačných pružit, podvozky se otáčejí hladce, ale stále zachovávají svoji tuhost.
Motor – vyzkoušen, nehází, ponechán v modelu, seřízen a usazen na své místo, předtím drhnul o ozvučnici,
Kardany – seřízeny na správnou polohu včetně unašečů, vše ve správné poloze, chodí hladce.

Po cca 2 hod zkoušek konstatuji, že je mašina tichá, chod klidný a pravidelný - prostě si přede jako Kocour. Tak snad bude klid a ježdění pro zábavu a ne pro zlost :P
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod look23 » ned 28 úno, 2021 11:51 am

Foxi: Když řešíš takovéhle chvilkové chyby v komunikaci, tak ještě zkus centrálu a počítač napájet z jedné zásuvky.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod HonzaM » úte 20 dub, 2021 8:19 am

HonzaM píše:Na modul Čachnova jsem použil MP1, dva z pěti byly vadné (teď je budu nahrazovat servy), na domácí. Pm kolejišti mám 28 želv, problém jsem neměl ani s jednou. Nedivím se foxovi že je použil, i když zabírají hodně prostoru.

Dnes jsem narazil na další problém s MP1, zajímalo by mne, zda se někdo s podobným problémem setkal. Jedna výhybka se přestala přestavovat. Jde o dvě výhybky na kolejové spojce, spojené paralelně na jeden výstup dekodéru, přepínací signál tedy šel na obě. Po otočení jsem se dotkl posuvného prvku a výhybka se přestavila, od té doby se opět přestavuje normálně. Nešlo o mechanickou závadu výhybky, ta chodí zcela volně, pravděpodobně zůstal v mezipoloze koncový spínač v přestavníku. Setkal jste se někdo s touto závadou, nebo je to naprostá výjimka?
Mám nyní důvod co nejdříve realizovat plánovanou, ale zatím stále odkládanou, náhradu MP1 servopřestavníky.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4088
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Pavel-HP » úte 20 dub, 2021 8:29 am

Tohle se řešilo ve vláknu o MP1 a dalších paskvilech od MTB.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod wendycrx » úte 20 dub, 2021 4:08 pm

HonzaM píše:
HonzaM píše:Na modul Čachnova jsem použil MP1, dva z pěti byly vadné (teď je budu nahrazovat servy), na domácí. Pm kolejišti mám 28 želv, problém jsem neměl ani s jednou. Nedivím se foxovi že je použil, i když zabírají hodně prostoru.

Dnes jsem narazil na další problém s MP1, zajímalo by mne, zda se někdo s podobným problémem setkal. Jedna výhybka se přestala přestavovat. Jde o dvě výhybky na kolejové spojce, spojené paralelně na jeden výstup dekodéru, přepínací signál tedy šel na obě. Po otočení jsem se dotkl posuvného prvku a výhybka se přestavila, od té doby se opět přestavuje normálně. Nešlo o mechanickou závadu výhybky, ta chodí zcela volně, pravděpodobně zůstal v mezipoloze koncový spínač v přestavníku. Setkal jste se někdo s touto závadou, nebo je to naprostá výjimka?
Mám nyní důvod co nejdříve realizovat plánovanou, ale zatím stále odkládanou, náhradu MP1 servopřestavníky.



Za sebe jsem koupil na různá kolejiště co jsem měl,prodal a stavěl další vždy jen tyto přestavníky a z celkového počku asi 250ks! mi odešel 1 kus... u druhého mi vypadl ten aretační kolíček tak že oprava během okamžiku..
Za mě tyhle přestavníky vřele doporučuji a rozhodně neházet všechny výrobky od MTB do jednoho pytle.
Tyhle věčný slinty jak je MTB špatně patřej do školky mezi děti.
wendycrx
 
Příspěvky: 132
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:10 pm

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » úte 18 kvě, 2021 8:38 am

jen perlička ohledně mého příspěvku z 12.1.2021 - dva vadní Kocouři: jeden opraven a v pohodě a jezdí jak drak, ten druhý prodejce navrhl přehodit dekodér a ozvučení do nového stroje. Po dlouhém čekání přišel e-mail, že "je to o hodně lepší, ale pořád se kolébá". Na můj dotaz co s tím, přišly dvě nabídky:
A) smířit se s tím
B) vrátit peníze.
Zvolil jsem B.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » stř 23 úno, 2022 9:52 am

V rámci "tuningu" jsem se rozhodl vyměnit výpravní budovu ve stanici "Vlčí hrádek". Nyní tam je typ KB Model LVII/H Ledeč. jeden z prvních modelů, které jsem stavěl po návratu po létech, takže nic moc. Stanice je položena na nejvyšším místě terénu kolejiště, v pahorkatině, a pocitově by se mi tam hodil spíš nějaký vzor ze Sudet apod. A právě dnes mi dorazila stavebnice Igra Model - nádraží Retz. Fasáda je z přiznaných cihel, tak jak to v pohraničí bývalo (bývá). Na fotkách tady https://igramodel.cz/eshop/detail-produktu/117231 to vypadá spíš do žluta, ve skutečnosti je barva víc cihlová. Přesto asi stříknu tmavší barvou, jako jsou německé tvrdě pálené cihly.
No, snad jsem neudělal chybu - stavebnice byla drahá jako pes, ale zdá se být velmi kvalitní a propracovaná. Jen perlička: nikde, ale opravdu NIKDE jsem nenalezl půdorysné rozměry modelu. U výrobce v sekci E-NÁVODY není návod k dispozici, stejně ani v návodu není rozměr uveden (!). Objednal jsem tedy, aniž bych věděl zda se tam vejde - odhadoval jsem rozměry jen z fotek. Trefil jsem to, ale budu muset zmenšit základ až těsně k obrysu zdí. Stav nyní před přestavbou:
IMG_0897x.JPG
IMG_0896x.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » pát 25 úno, 2022 6:56 am

Tak stavebnice "Nádraží Retz" je doma a není cesty zpět. Kolegové, máte někdo tipy jak nejlíp sestavovat ta kastlová okna (viz obr)? Jde mi o to, abych to co nejmíň zapatlal a přitom aby šla práce od ruky. Pamatuji si, že to někdo popisoval, jen si nevzpomenu detaily...
IMG_20220225_0747128.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Dusan » pát 25 úno, 2022 7:39 am

Krásná stavebnice, bude to hezké nádraží. Okna-vše je "papír" takže naředěná disperze. Já to dělám tak, že na nějakou podložku, třeba stará vizitka, si dám kapku herkulesu a kousek vedle kapku vody a tenkým štětcem si dle potřeby smíchávám řídkou jak potřebuji. Vzal bych střední díl, na něj nalepil jednu stranu a pak druhou, vždy lepit jen potíráním toho rámku po vnějšku. Ale i když ti to někde prolne jakoby do okna, nebude to vidět. Vteřiňáku bych se vyvaroval, tím to popatleš v tomto případě 8)
Taky je dobrý si to zafixovat, třeba ty střední díly si nalepit na něco, klidně na otočenou maskovací pásku, pokud máš nebo na kousek lepící gumy..... bude se ti lépe dělat a můžeš to pěkně korigovat do zaschnutí...
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Zlámalík » pát 25 úno, 2022 10:50 pm

Vyříznout z rámečku, složit nasucho mezi prsty, z boku v několika bodech zakápnout Herkulesem apod., pozor, jen bodově, ne celý obvod, kvůli kroucení. Vše. Já tak stavěl okna od JM Detail.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1841
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Zlámalík » pát 25 úno, 2022 10:52 pm

Tedy doufám, že obvod/vnější rozměr všech dílů je stejně velký.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1841
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků