TT domácí kolejiště L 330x220

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » stř 02 lis, 2016 5:29 am

No teda - vypadá to velice dobře - to bych nikdy nedal :D . Díky Tomáši! Ten skryťák za mostem jsem chtěl oddělit kulisou a zelení - ale jez je super.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod lajblt » stř 02 lis, 2016 11:12 am

Nemáš zač, Martine. Jen jsem dotáhl tvůj původní návrh. Držím palce, ať se daří dílo. :) A dávám slíbený plánek skryťáku a ještě lehce upravený vršek (posunul jsem o pár centimetrů levý tunel na lokálce, aby nekolidoval s kolejemi s SN a zjednodušila se stavba).

Výškově plánek vychází následovně:

+130 mm - stanice na lokálce
0 mm - základní úroveň - odbočná stanice, hladina vody nad jezem, největší most přes Sázavu
-40 mm - hladina Sázavy na "dolním" konci
-50 mm - podjezd Sázavy

Obě skryté stanice na hlavní trati jsou bohužel ve sklonu 17 promile směrem k podjezdu řeky. Bylo by možné vybudovat je v jedné rovině s odbočnou stanicí (výrazné zjednodušení stavby), ale znamenalo by to postavit jez vysoký aspoň 5 cm (v reálu 6 m), což by byla spíš střední vodní elektrárna. :)
Přílohy
Martin_Liška-NewLayout_v5_pokus-05d.JPG
Martin_Liška-NewLayout_v5_pokus-05d-SN.jpg
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Sandy » stř 02 lis, 2016 11:22 am

Nevlakodrom se z toho dá udělat jednoduchým způsobem. Horní stanici nech jako koncovou. Bude se do ní jezdit z pravého zhlaví dolní stanice po tebou navržené trase kolem zastávky "Svržno":
http://sandyh0.rajce.idnes.cz/Svrzno/#P4131539.jpg
Hlavní trať vlevo veď v trase původní lokálky se zaústěním do původního tunelu. Sázavu trasuj podle trati (opačně to nejde :shock: ) a tam se můžeš "sázavokrajinářsky" :oops: vyřádit: trať v odřezu nad řekou, krátký tunel a "miniŽampach" před vjezdem do tunelu. SN může být v jedné smyčce pro oba konce hlavní trati. Něco takové :
http://sandyh0.rajce.idnes.cz/Planky/#L_skryt.jpg
Neznám geometrii kolejiva TT, tak snad se to do tvého rozměru vejde.
Pokud máš problém odložit vínečko, tak zruš všechny vlečky, tovární areály a manipulační koleje. Zbytečně tě budou nutit pobíhat s rozpojovačem kolem kolejiště. A že se u takhle velkého kolejiště naběháš. :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » stř 02 lis, 2016 11:25 am

Ahoj, děkuji za dobrá zprávy. Ještě mi to nedá (nestudoval jsem to ve WT, pouze na obrázku): proč přeci jen nedat za most kulisu jak jsem plánoval a tím ponechat celé SN v jedné rovině (např. -40)? Vlastně jde jen o omezený "průhled" pod mostem - navíc řeka může vytékat z hustého porostu. Když by se to povedlo dobře realizovat, tak doufám, že si toho "běžný" divák ani nevšimne... Jak jsem psal již na začátku, snažím se vyhnout jakékoliv komplikaci hlavně s mechanickou stavbou. Ale samozřejmě ještě promyslím.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod michal_n_cz » stř 02 lis, 2016 2:34 pm

Fox píše:Ahoj, děkuji za dobrá zprávy. Ještě mi to nedá (nestudoval jsem to ve WT, pouze na obrázku): proč přeci jen nedat za most kulisu jak jsem plánoval a tím ponechat celé SN v jedné rovině (např. -40)? Vlastně jde jen o omezený "průhled" pod mostem - navíc řeka může vytékat z hustého porostu. Když by se to povedlo dobře realizovat, tak doufám, že si toho "běžný" divák ani nevšimne... Jak jsem psal již na začátku, snažím se vyhnout jakékoliv komplikaci hlavně s mechanickou stavbou. Ale samozřejmě ještě promyslím.

Přesně tak. Samozřejmě by se to dalo komplikovat tobogány smyčkami apod. Prostě nadrzo nechat tu jednu kolej projet "po hladině" a toto zamaskovat takovou kulisou stočenou směrem pod most, přesto ještě z každé strany vegetace - větve sahají nad řeku. Most pokud se vejde s horní mostovkou. To je easy řešení! V jaké výšce vychází nahoře ta řeka pokud tam není jez?
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod lajblt » stř 02 lis, 2016 2:43 pm

Řeka bez jezu je -15 mm. A už jsem to pochopil s tou kulisou. To je geniální! Pak by mohl být spád řeky menší (teď z -15 na -40 mm) a obě SN v jedné rovině (klidně 0 mm).
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod michal_n_cz » stř 02 lis, 2016 3:24 pm

lajblt píše:Řeka bez jezu je -15 mm. A už jsem to pochopil s tou kulisou. To je geniální! Pak by mohl být spád řeky menší (teď z -15 na -40 mm) a obě SN v jedné rovině (klidně 0 mm).


No chce si to nakreslit 1:1 v řezu. Já mám namysli takovou mírně prohnutou kulisu shora dolů - nahoře je v rovině zadní hrany a dole přesně tak aby na té koleji byl průřez ne zbytečně více, aby to zas nebylo až pod tím horním mostem. Takže skryťák níže je k dobru. Klesání ze stanice jen v tom oblouku po např.první až druhou vyhýbku skryťáku včetně tedy cca -30 až -40.
Je třeba celkem dopředu důkladně promyslet jakou technologií se bude dělat ta řeka. V souvislosti s tou řekou a projektováním vidím ještě jedno místo, které stojí za větší pozornost a to je ten nejdelší most přes řeku dole - křižuje řeku pod dosti ostrým úhlem. To jak bude vypadat mostovka a pilíře. Pilíře by měli mít stěny více či méně rovnoběžné s tokem řeky respektive k tečně jejího radiusu.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » pát 04 lis, 2016 10:16 am

Vážení, díky všem za názory, připomínky a pomoc. Zejména můj dík "lajbltovi"! Jeho zásluhou mám výborný plán a je nyní na mně, abych to dokázal postupně realizovat. Zbývá ještě vyprojektovat konstrukci rámu, spoustu detailů, elektrické zapojení atd atd. Budu na tom pomalu dělat, i když výsledky nebudou ještě dlouho vidět. Postupně budu informovat, případně fotky "viditelného" díla budou na rajčeti.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Edys » ned 06 lis, 2016 7:58 pm

lajblt píše:Nemáš zač, Martine. Jen jsem dotáhl tvůj původní návrh. Držím palce, ať se daří dílo. :) A dávám slíbený plánek skryťáku a ještě lehce upravený vršek (posunul jsem o pár centimetrů levý tunel na lokálce, aby nekolidoval s kolejemi s SN a zjednodušila se stavba).

Výškově plánek vychází následovně:

+130 mm - stanice na lokálce
0 mm - základní úroveň - odbočná stanice, hladina vody nad jezem, největší most přes Sázavu
-40 mm - hladina Sázavy na "dolním" konci
-50 mm - podjezd Sázavy

Obě skryté stanice na hlavní trati jsou bohužel ve sklonu 17 promile směrem k podjezdu řeky. Bylo by možné vybudovat je v jedné rovině s odbočnou stanicí (výrazné zjednodušení stavby), ale znamenalo by to postavit jez vysoký aspoň 5 cm (v reálu 6 m), což by byla spíš střední vodní elektrárna. :)



Vypadá to moc pěkně. Nemohl by jsi mě prosím posla i 3D pohled? Aha on je na předcházející stánce :) Děkuji
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » stř 18 led, 2017 9:46 am

Chlapi, abyste si nemysleli že se flákám. Stále na věci pracuji (a stále ve fázi návrhu :D ). Musel jsem to všechno zrcadlově otočit, kvůli lepší dispozici v místnosti kde to (jednou...) bude. Pohrál jsem si s programem (freeware) Google SketchUp - podle mne super pro návhy rámů a jistě nejen to. Pár detailů k aktuálnímu stavu na rajčeti (http://foxfoxfox.rajce.idnes.cz/). Zdravím všechny.
A ještě pro úplnost 3D náhled po zrcadlovém otočení plánu kvůli místnosti a malých úpravách...
Přílohy
3D_New_Layout v9_12.04.2017.jpg
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » stř 02 srp, 2017 10:02 am

No, jen připomínám, že to ještě nevzdávám a usilovně pokračuji, jak to čas dovolí (to znamená že to zase není žádná sláva...). Nyní ale dokonale rozumím připomínkám zkušených při pohledu na velké projekty. Souhrnně konstatuji, že v zásadě platí zákon 90/10 (tzn. když si myslíš, že máš 90% hotovo a zbývá 10%, je to přesně naopak :D ). Aspoň přikládám jednu ilustrační fotku.
DSC03368.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod hopeter » stř 02 srp, 2017 1:50 pm

No takový můj odhad je , že 1 m2 kolejiště v TT je na cca 1 rok stavby pokud to beru jako zábavu. Potom je snadný výpočet - 5 m2 je na 5 let a s pozemím na 10 let... :wink:
Máš to hezky zpracované , rád budu sledovat další dění. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » stř 02 srp, 2017 7:47 pm

No, osobně bych byl rád, aby to bylo trochu dřív. Navíc je to komplikované tím, že silně pošilhávám souběžně po nějakém miniprojektu. Zkouším si občas různé techniky a materiály na kouscích překližky a diorámátkách, tak proč to neudělat trochu větší a s kolejemi? K tomu mně pohání taky třeba tvoje sólo pro hurvínka a další... Už mám něco nakreslené (cca 85x85), ale zakázal jsem si na tom dál pracovat a nechávám to uležet v šupleti.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » úte 12 zář, 2017 7:56 am

V neděli bylo hnusné počasí, tak jsem dokončil vzájemné propojení obou segmentů a vyzkoušel poprvé jízdu v celé ploše. Nyní budu testovat, testovat, opravovat a upravovat a znovu testovat... U některých výhybek je nutné obrátit smysl, zapojit návěstidla, vyzoušet systematicky všechny zpětné vazby atd. Už pro první zkoušku jsem ale použil SW iTrain (zde: viewtopic.php?f=26&t=10666), zatím se mi ten program líbí :D .
DSC03514.JPG

5.11.2017: aby bylo vidět, že se něco děje: trochu jsem chtěl pokročit a vyzkoušel jsem, jak by vypadala sypaná nástupiště spolu s nádražím (které jsem pro tento účel vylovil ze skříně). Zatím bez barvení, patiny kolejí atd. - opravdu základ.
DSC03627.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: TT domácí kolejiště L 330x220

Příspěvekod Fox » pon 27 lis, 2017 9:08 am

aktualizace k 27.11.2017 - vyzkoušel jsem na kousku štěrk a základní ozelenění, i když není všude hotový ani základní profil krajiny. Foceno s bleskem, tak nic moc kvalita...
Tato foliáž je vyrobena po domácku. Štěrk Polák 5222
DSC03634.JPG

Vlevo foliáž Polák, mezi kolejemi pak zase foliáž vyrobená po domácku. Chybí ještě někde dosypání štěrku, očištění pražců a kolejí a patina (stříkací pistolí
DSC03632.JPG
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků