Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod halflife » čtv 20 říj, 2016 10:27 am

Dobrý den všem,
rád bych sobě a svým dětem postavil kolejiště ve velikosti H0. Jelikož jsem omezen rozměry, vybíral jsem co nejmenší kolejiště, které splňuje mé představy (okruh a koncová stanice). Narazil jsem na návrh od pana Ferdiána, který se mi velice líbí, a zdá se, není moc složitý na stavbu.
Bohužel jsem úplný začátečník a se stavbou kolejiště nemá žádné zkušenosti (pominuli pokusy v 80-90 letech). Zkoušel jsem kolejiště překreslit ve WINTACK, ale snaha byla marná.
Kolejiště budu provozovat na DCC (zřejmě ROCO Z21). Rád bych vyžil ABC pro zastavování vlaků ve stanicích, DCC ovládání návěstí apod. Nemám zkušenosti, kam umístit oddělené úseky, návěstidla, rozpojovací koleje apod.
Tímto bych chtěl poprosit, zdali se mezi vámi najde někdo, kdo by mi plánek překreslil včetně 3D abych měl lepší představu ke stavbě. Za návrh rád zaplatím.
Určitě budu mít mnoho více dotazů a proseb, ale někde se začít musí :-) Připomínky, rady a náměty uvítám :-)

Děkuji.
Přílohy
Chrpov.jpg
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod hopeter » čtv 20 říj, 2016 2:52 pm

Kolejiště jsi si vybral hezké. S Wintackem ti moc nepomůžu , protože neznám kolejivo H0. Zkoušej to dál a ono se to poddá. Hlavně je důležité použít správný typ kolejiva , v H0 je spousta typů a tím i geometrií. V podstatě můžeš použít i jiný typ kolejiva než je na plánu ale k tomu se ti změní rozměry a budeš muset improvizovat. Pokud se ti koleje nepotkají přesně tak se s tím netrap a doladíš to flexikolejí.
Nejlépe když přesuneš vlákno do rubriky modelové kolejiště , vystavíš i nepovedený návrh a snad se najde pár kolegů co ti pomůžou.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod milan ferdián » čtv 20 říj, 2016 4:10 pm

....... :wink:
Přílohy
Chrpov kolejivo – kusovník DF.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod workous » čtv 20 říj, 2016 8:54 pm

Zdar pošli mi do SZ kontakt pošlu ti soubor z WT Workous...jen kolejivo Piko není to pravé sorry Milane..
Přílohy
Chrpov.jpg
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod halflife » pát 21 říj, 2016 10:20 am

Zdravím pánové,
moc Vám oběma děkuji. Návrh od Milana Ferdiána je opravdu povedený. Dlouhou dobu jsem čekal na malé kolejiště, které bude mít tyto parametry. Musím Milana pochválit, protože jeho návrhy jsou parádní.
Jaké by jsi doporučoval koleje? Mě se taky líbí více Thilling, ale myslím, že jiné kolejivo kvůli geometrii není možné použít. Nebo máte nějaký nápad?
Návrh od Milana se mi moc líbí a rád bych se ho držel. Důležité jsou i rozměry 180x125. email posílám.
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod workous » pát 21 říj, 2016 11:18 am

S kolejivem je to slovo do pranice :D každý tady preferuje něco ....můžeš použít Peco/Fleischmann/Roco nebo Tillig mrkni na geometrii pokud nenajdeš stejnou, tak si to přizpůsobit :) chce si s tím pohrát pokud jsi rozhodnut pro tento námět. Držím tedy palce.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod halflife » pon 24 říj, 2016 3:35 pm

Tak jsem to zkoušel do Tillig a nepovedlo se mi to. Moc s programem neumím a v geometrii také plavu. PIKO koleje jsou opravdu tak špatné?
Ještě se chci zeptat, v návrhu jste v horní části použil výhybky 228 oproti BWR 223. Má to nějaké opodstatnění?
Mohu poprosit o zaslání toho souboru? Děkuji.
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod workous » pon 24 říj, 2016 3:59 pm

Zdravím, soubor bych ti poslal, ale nic mi o tebe nepřišlo.... hlavně tykačka jsem Zdeněk...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod halflife » úte 25 říj, 2016 6:09 pm

jedna technická...
Kolejiště bude zadní stěnou cca 0,5m utopené ve výklenku. Otázka zní, mám ponechat dvě zadní koleje odkryté i přesto, že přes koncovou stanici nebudou vidět, nebo dát tratě do tunelu a zvětšit koncovou?
Můžete mi prosím poradit, popřípadě dát nějaké náměty?
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod hopeter » stř 26 říj, 2016 4:11 am

Pokud dáš výhybnu do tunelu tak můžeš využít získanou plochu třeba pro vlečku , zaústit před vjezdové zhlaví koncové stanice levou obloukovou výhybkou. Námětem může být cokoliv , pila , menší továrna , lom...
Nezapomeň na servisní přístup do tunelu.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod hank » stř 26 říj, 2016 7:52 am

halflife: Pozor na ergonomii. Jestli nejsi orangutan :lol: , tak do 125 cm zepředu nedosáhneš. Maximální vzdálenost, kam dosáhne normální člověk a ve které taky ještě může těma rukama něco dělat, je 80 - 85 cm, dvoumetrový čahoun řekněme do 90 cm. Musíš si nějak zajistit přístup na tu vzdálenější stranu kolejiště.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod halflife » stř 26 říj, 2016 10:33 am

Počítám s tím, že kolejiště bude mít nohy s kolečky, aby se dalo snadno odsunout od zdi. V předešlém dotazu mi šlo o to, zdali není škoda nevyužít plochu koncové stanice v případě zakrytí hlavní tratě, která když bude u zdi nebude vidět. Další věc je ta, že u zadní trati budu muset řešit nějakou opěrnou zeď, která bude sahat do 125mm. Nemám zkušenosti a nedokáži si představit jak to bude vypadat. Předpokládám, že skalní útes asi nebude to pravé ořechové z důvodu malého prostoru mezi vnitřní hlavní kolejí a oblouku do koncové stanice. Pak by to mohlo vypadat podobně jako Hekttor 09 viz. obrázek)
Prosím o názor. S návrhem kolejiště nemám žádné zkušenosti a sám bez pomoci nedokáži nic kloudného, co odpovídalo regulím, zplodit. Jinak se mi návrh od MF moc líbí a kdyby byl zadek kolejiště přístupný, vůbec bych toto neřešil. Čím víc budu vidět vlaky, tím lépe :-).
Pokud mi někdo s návrhem (revizí) pomůže, budu vděčný.
Přílohy
Hekttor_09_TT_595.jpg
Hekttor_09_TT_595.jpg (91.56 KiB) Zobrazeno 8780 krát
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod workous » stř 26 říj, 2016 11:34 am

Odbočná je moc pěkný návrh ...najdeš tu i dokumentaci ze stavby, takže jen se rozhodnout :)jen nevím zda se vejdeš do tvého rozměru kolejiště.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod halflife » stř 26 říj, 2016 11:45 am

ODBOČNOU jsem dal spíše jako představu, jak by mohl vypadat hořejšek v případě zakrytí kolejí v zadní části. Jinak se mi také moc líbí, ale do rozměrů se nevejdu.
halflife
 
Příspěvky: 59
Registrován: pon 14 říj, 2013 10:29 am

Re: Kolejiště CHRPOV H0 od MF

Příspěvekod belgarat » stř 26 říj, 2016 11:48 am

halflife píše:Předpokládám, že skalní útes asi nebude to pravé ořechové z důvodu malého prostoru mezi vnitřní hlavní kolejí a oblouku do koncové stanice. Pak by to mohlo vypadat podobně jako Hekttor 09 viz. obrázek)


U Odbocne (kterou se snazim take stavet ;)) jsem mel prave tuto obavu - presne do chvile nez jsem nasel fotky ze stavby Cernose ... navzdory nevelke vzdalenosti vzhledove vynikajici: http://cernos10.rajce.idnes.cz/Stavba_k ... 142019.jpg.
Pri upravach jsem si pak hlidal abych pod tuto vzdalenost 'neklesl' :) protoze treba to nedam napoprvni, ale je jiste, ze "to jde".
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků