Ovladaci pult

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » stř 02 lis, 2016 11:59 am

No prostorove moznosti ... co nejmensi hloubka by se hodila nebot pult nebude v zadnem vyklenku ale bude trcet pred kolejiste ;) Delka neni az tak kriticka, Proto jsem se ptal tady na roztec nebot z fotek co jsem videl na webech diskutujicich soudim ze spinaci prvky se zas az tak nelisi; tak bych si usetril premysleni a sahl po jiz osvedcenem
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod michal_n_cz » stř 02 lis, 2016 12:46 pm

belgarat píše:No, 6mm je max ... tlacitka budou zrejme 7/10mm do panelu (https://www.gme.cz/p-pb11-black apod)

Tam není úplně jasný jaký provedení dodají, mají tam dvě různý fotky - fungují sice obě, ale je v tom rozdíl. Mají to i v GESu ale dražší ale to lepší provedení. Já jsem nakonec našel dodavatele v číně, dobrá cena, všechny barvy, hlavně to lepší provedení značeno PB-05A.
belgarat píše: Zajimavejsi je ta roztec; resp. jak ji zvolit "aby to bylo pohodlne" a pult nebyl strasne (zbytecne) hluboky.

Jak píše Fulda, aby to šlo smontovat, já mám tlačítka nejbíž k sobě osy 2cm to vejde i s matičkama. Bez matiček - závit v panelu jak to mám já by to šlo i blíže. Hoď se kdyžtak schéma kolejiště nebo jeho části co má být na pultu.
belgarat píše:Maskovaci paska ... no, povrch muzu udelat budto zalaminovanim potisteneho papiru, natistenou samolepici folii (moje tiskarna dava na folii vyblite barvy i pri zvysene saturaci v nastaveni) nebo nastrikem sprejem, 6mm nudle muzu nalepit rovnou z pasky. A neveda "spravnou" sirku (3mm co mam ted natistene se mi zda moc subtilni), pridrzel jsem se toho.

Já zvolil reliéf v Corelu, tisk na papír pak laminace. Samozřejmě maskování a pak sprejem je taky proveditelné, mě to pracné. Hoď sem kdyžtak schéma kolejiště nebo jeho části - co vše má být na pultu.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod fulda » stř 02 lis, 2016 12:52 pm

belgarat píše:No prostorove moznosti ... co nejmensi hloubka by se hodila nebot pult nebude v zadnem vyklenku ale bude trcet pred kolejiste ;) Delka neni az tak kriticka, Proto jsem se ptal tady na roztec nebot z fotek co jsem videl na webech diskutujicich soudim ze spinaci prvky se zas az tak nelisi; tak bych si usetril premysleni a sahl po jiz osvedcenem

Něco jako odpojování/zasouvání pultu jsi neuvažoval? já ho mám úplně volně na telefonním drátu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » stř 02 lis, 2016 2:18 pm

"Pod zemi" mam v dvojite smycce mega odkladiste souprav (o dost vetsi nez puvodni Odbocna) proto ty otazky na hloubku pultu ;)) Musim jeste doplnit "kolecka" na mista tlacitek.
Ad dodavatel - vzhledem k mnozstvi pripada v uvahu pouze Cinan.
Ad vysouvani - ano, pult musi byt odnimatelny, ukliditelny. I tak by ale (napr.) 30cm hluboky pultik pusobil dost silene.
Fuldo - co proud pro tu furu sviticich LEDek ;) ? To zvladnes nakrmit z XpressNetu ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod fulda » stř 02 lis, 2016 3:11 pm

belgarat píše:Fuldo - co proud pro tu furu sviticich LEDek ;) ? To zvladnes nakrmit z XpressNetu ?
Celkem bez problémů, jsou to nějaké hodně svítivé LEDky a jsou v dlouhé sérii, takže jen ty nejdelší úseky mají 2x paralelní větev. Svítím tak někde kolem 6mA a současně rozsvítím max 8 úseků, takže pokud se potrefí, že jsou mezi nimi 2x nejdelší úseky, tak je to cca 60mA okamžité spotřeby. Toho si XpressNet ani nevšimne.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » čtv 03 lis, 2016 9:37 am

Nastrel ... cerna kolecka jsou spinace pro vyhybky; modra pro rozpojovace (je to odkladiste). V horni casti je videt smycka + "docasny" okruh (protoze nez to vse dodratuji, a zprovoznim nadrazi "nahore", uplyne hodne casu a deti chteji jezdit ...)

No a prave tady se dostava na moc velkou hloubku ;) ale muzu si za to sam. Jedine co mne napadlo je uriznout a premistit "horni" cast se smyckou do "druheho sloupce" - stejne jsem chtel napravo zaintegrovat otocny regulator + keyboard SimpleMouse, odriznuta cast schematu by byla nad nimi.
Přílohy
pult.png
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod PaMi » čtv 03 lis, 2016 11:01 am

Já jsem panel vyrobil na laseru. Vygravíroval jsem si cesty a rovnou také vyřezal přesné otvory na přepínače i kontrolní LED.
Více o panelu je zde: http://moduly.vlakytt.cz/index.php?opti ... Itemid=104
Přílohy
Panel1.JPG
Panel2.JPG
Panel3.JPG
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod look23 » pát 04 lis, 2016 9:52 am

PaMi píše:Já jsem panel vyrobil na laseru. Vygravíroval jsem si cesty a rovnou také vyřezal přesné otvory na přepínače i kontrolní LED.
Více o panelu je zde: http://moduly.vlakytt.cz/index.php?opti ... Itemid=104

Vypadá to suprově, podobný panel bych si chtěl vyrobit také.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » ned 06 lis, 2016 8:03 pm

TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod fulda » ned 06 lis, 2016 8:07 pm

jo, leptání DPS v prádelním koši už jsem tu obdivoval, pohledej si to. TADY
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » ned 06 lis, 2016 8:11 pm

fulda píše:jo, leptání DPS v prádelním koši už jsem tu obdivoval, pohledej si to. TADY


Ano, videl jsem -- oslovilo mne podstatne vice nez dratovy maglajz u tradicnich konstrukci.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod petr.machy » pon 07 lis, 2016 7:24 pm

Velmi zajímavé téma. Dobře navržený a udělaný ovládací pult je bezpochyby základem kvalitního ježdění a je třeba vše pečlivě promyslet, aby tam byly všechny provozně důležité ovládací prvky, ale zároveň, aby to nebylo přeplácané a nepřehledné. Výše uvedené návrhy kolegů se mi moc líbí a nechám se jimi rád inspirovat na příští kolejiště. Předložím tu obrázek, jak to vymyslel tatík na moje kolejišťátko cca před 20 lety http://petrmachy.rajce.idnes.cz/Vlacky/#P1200144.jpg .

Pro panel pro své nové kolejiště bych šel taky cestou vypálení na laseru a polep obsahující cestičky a koleje bych nechal udělat v reklamní agentuře, která nám v práci polepuje čela rozvaděčů a vypadá to moc pěkně. V dnešní době už je hodně podniků. které disponují laserem a jistě se v nějakém najde kámoš, který to vypálí jako fušku :-). Jako návrh pro obojí půjde použít Autocad.
Machy
Uživatelský avatar
petr.machy
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte 29 lis, 2011 2:30 pm
Bydliště: Tábor

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » čtv 10 lis, 2016 7:42 am

Ma nekdo ovladaci pult & zaroven pripojene kolejiste k pocitaci ? Jak se srovnavate (ovladaci prvky, signalizace) s tim ze pocitac muze do provozu "kecat" ? U vyhybek se to da poresit spinaci namisto prepinacu, budiz. Co spinani osvetleni na kolejisti - mate take dvojice tlacitek, nebo prepinac on-oiff a ten kdo posledni prepne (pult, PC), ten vyhraje ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod fulda » čtv 10 lis, 2016 8:49 am

belgarat píše:Ma nekdo ovladaci pult & zaroven pripojene kolejiste k pocitaci ? Jak se srovnavate (ovladaci prvky, signalizace) s tim ze pocitac muze do provozu "kecat" ? U vyhybek se to da poresit spinaci namisto prepinacu, budiz.
Myslíš tlačítka místo spínačů?

Ano, obecně je tendence používat na ovládacích pultech tlačítka a tam kde je to nutné (signalizace) tak si lidé dávají do pultu ještě "kopie" návěstidel. Jedna z jednodušších variant je použít druhý dekodér na stejné adrese a nechat ho v pultu. Alespoň na něj obsluha vidí, protože na návěstidlo skoro nikdy nevidíš.

belgarat píše: Co spinani osvetleni na kolejisti - mate take dvojice tlacitek, nebo prepinac on-oiff a ten kdo posledni prepne (pult, PC), ten vyhraje ?
Ano, pro XpressNet to platí tak, kdo pošle příkaz jako poslední, ten vyhrává a takový příkaz se použije.
Pokud se jedná o příkaz pro lokomotivu, pak XpressNet oznámí tomu, kdo posílal příkaz minule, že teď už ovládá někdo jiný. V případě příslušenství XpressNet informuje všechny ovladače o tom, že došlo ke změně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » čtv 10 lis, 2016 9:04 am

fulda píše:Ano, obecně je tendence používat na ovládacích pultech tlačítka a tam kde je to nutné (signalizace) tak si lidé dávají do pultu ještě "kopie" návěstidel. Jedna z jednodušších variant je použít druhý dekodér na stejné adrese a nechat ho v pultu. Alespoň na něj obsluha vidí, protože na návěstidlo skoro nikdy nevidíš.

Hehe - pote co jsem si nakreslil kolejovy schema s ovladacimi prvky budu misto kopie semaforu, zda se, muset pouzivat jedinou RGB LEDku. Cervena-zelena-zluta-bila-modra ... to zvladne :) Uz tak bude ten pult preplacnuty.

fulda píše:Pokud se jedná o příkaz pro lokomotivu, pak XpressNet oznámí tomu, kdo posílal příkaz minule, že teď už ovládá někdo jiný. V případě příslušenství XpressNet informuje všechny ovladače o tom, že došlo ke změně.

Spatne jsem se vyjadril: predstav si, ze mas na pultu prepinac pro (rekneme) osvetleni (nadrazi, verejny osv. domy). Totez muze ovladat PC v zavislosti na modelovem casu. Jedna z moznosti jak se k tomu postavit je udelat jeden spinac (tlacitko) on, druhy off + signalku podle stavu "prislusenstvi" (= FBO). Jina moznost je na pultu prepinac, a sledovat akroat zmeny. Cvak -> on = zapnout svetla. Prijde-li z PC nasledne pokyn vypnout svetla, vypnou se. A manualni obsluha pultu holt potom bude muset lupnout prepinacem tam(off = nic se nestane protoze je off)-zpet. Smyslem dotazu bylo zjistit jaky pristup (pokud) jste jiz pouzili -- nejlepsi je okopirovat jiz funkcni reseni, ze :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků