Ovladaci pult

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » stř 12 říj, 2016 6:52 am

Ahoj,

dalsi zacatecnicky / zvidavy dotaz. Jako kazdy vymyslim pult - prochazim fotky co mi najde Google a hledam inspiraci. Predpokladam, ze rizeni vymen udelam zjednodusene, lec uzivatelsky prijemne: spinac na konci koleje u daneho zhlavi s funkci postaveni vlakove cesty skrz zhlavi (pro zacatek zadne hlidani / zamykani). Ruzeni kolejiste je DCC via Fuldovo TCO, signalizace odezvy pomoci FBO nebo Arduina; dalsi pridavna elektronika se nevylucuje :)

Co mne mate je rizeni navestidel, na to tema jsem moc nevygooglil, tak se ptam zde.

Jak resite viceznakova navestidla - odjezdova, vjezdova ? Kazde svetlo nebo znak extra tlacitko - to znamena stuj-volno-pomalu-posun, 4 tlacidla na navestidlo, nebo v horsim pripade jeste vice, jde-li o vjezdove s rychlostni navestni soustavou ? Nejaky napad na redukci tlacitek ? Nebo je hloupost tyto prvky cpat na kolejove schema ... ale kam s nimi ? Chci se vyhnout prepinacum (vicepolovym) nebot paralelne s obsluhou bude TC nebo RocRail (kolize zatim neresim), stav polohy prepinace by byl jenom matouci kdyz se do toho bude montovat i robot.

Prozatim jsem mel napad pouze na prepinac jizda/posun na zhlavi ci kolejovou (navestidlovou) skupinu s funkci, ze funkce tlacitka "volno" se v pripade "posun on" zmeni na "posun povolen", cimz by mi stacila cervena-(zluta)-zelena. U odjezdovek lze vynechat zlutou nebot (vetsinou) je smer odjezdu rovne/odbocka dany tvarem zhlavi (ne vzdy). Nejake dalsi napady, vychytavky ktere umozni ridit do detaily navesteni a nepokryji pult tlacitky tak ze by bylo lepsi pouzit dotykac nebo rovnou ovladat z PC ?

Dik predem za napady.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod fulda » stř 12 říj, 2016 8:19 am

Jestli se ti do toho má motat počítač, tak bych ti doporučil se zastavit v KŽM ve Velkém Meziřičí, tam mají docela zajímavé řešení, kdy počítač vystavuje návěstní znaky a staví cesty podle obsazení kolejí a tak. Jinak to cvakat ručně pokaždé vede k děsnému množství tlačítek.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod hopeter » stř 12 říj, 2016 8:44 am

Jste si jistí , že je toto vlákno patří do modelového kolejiště ? :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » stř 12 říj, 2016 9:01 am

hopeter píše:Jste si jistí , že je toto vlákno patří do modelového kolejiště ? :wink:


Nejsem ... ale k modelovymu kolejisti to tak nejak patri. Presun(te), uznate-li za vhodne.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod fulda » stř 12 říj, 2016 9:26 am

hopeter píše:Jste si jistí , že je toto vlákno patří do modelového kolejiště ? :wink:

a kam jinam? Vlákno na pulty tu nemáme, do DCC se mi to dvakrát nezdá a do elektriky už vůbec ne.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod zdeno » stř 12 říj, 2016 9:54 am

je opravdu zajimave, jak se to vsichni snazi oklamat ku svemu prospechu.
Nic ve zlym, vsak lenivost je motorem pokroku :)
---
Je tam spousta moznosti, od PC az po pouhe dratovaci prepinace.
Ono by asi chtelo zadefinovat, co vlastne chces ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod fulda » stř 12 říj, 2016 10:21 am

zdeno píše:Ono by asi chtelo zadefinovat, co vlastne chces ?

Čemu nerozumíš na dotazu? Normálně se ptá, jak má řešit návěstní soustavu na jednoduchém pultu při ručním řízení a jestli je nutné dělat tolik tlačítek, kolik má stavů.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod milan ferdián » stř 12 říj, 2016 10:42 am

hopeter píše:Jste si jistí , že je toto vlákno patří do modelového kolejiště ? :wink:

Když se debata nepřenese do úrovni DCC versus analog,tak zatím přimhouřím oči :wink: .Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » stř 12 říj, 2016 10:45 am

fulda píše:Jestli se ti do toho má motat počítač, tak bych ti doporučil se zastavit v KŽM ve Velkém Meziřičí, tam mají docela zajímavé řešení, kdy počítač vystavuje návěstní znaky a staví cesty podle obsazení kolejí a tak. Jinak to cvakat ručně pokaždé vede k děsnému množství tlačítek.


No. Presne receno jsem planoval pro ovladaci pult 2 rezimy: "Hardcore" rezim, kde je maximum na rucni cvakani, a asistovany rezim, kde se "dost veci" resi za scenou. Ale automatizace pujde az v druhem sledu, hardcore rezim je jednodussi (z urciteho pohledu). Jeden z vystupu co jsem chtel vyziskat ze zdejsi diskuse je, zda vubec "hardcore" rezim nekdo realne provozuje ... sice je mozna modelovy, ale muze byt hodne neprakticky.
Co se tyce deti, ty konkretne s navestidly budou leda tak blbnout (a nebudou resit ze maji vysvicene uplne blbosti vzhledem k probihajicimu provozu, pripadne se na navestidla vybodnou uplne) - na druhou stranu, kdyz jim pak necham elektroniku navestit podle postavene cesty tak jim to take vadit nebude.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod fulda » stř 12 říj, 2016 12:00 pm

Já jsem si kdysi dělal nějaké pokusy s hardcore režimem, ale je to taková čudlíkárna, že jsem to vzdal.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod zdeno » čtv 13 říj, 2016 7:54 am

fulda píše:
zdeno píše:Ono by asi chtelo zadefinovat, co vlastne chces ?

Čemu nerozumíš na dotazu? Normálně se ptá, jak má řešit návěstní soustavu na jednoduchém pultu při ručním řízení a jestli je nutné dělat tolik tlačítek, kolik má stavů.

Aj v tomto dotazu je tolik variant az strach. On je hlavne problem myslet do budoucna, kdy to co staci dnes, nebude stacit zitra a predpriprava je mozna.
Pokud to udela moc jednoduche, tak nasledna uprava znamena vsechno stare zrusit.
Mne nejak nezalezi na tom, ci je tam Loconet nebo neco jine, ale ciste mechanicke provedeni, ktere muze mit opravdu hodne variant.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » čtv 13 říj, 2016 9:15 am

zdeno píše:
fulda píše:
zdeno píše:Ono by asi chtelo zadefinovat, co vlastne chces ?

Čemu nerozumíš na dotazu? Normálně se ptá, jak má řešit návěstní soustavu na jednoduchém pultu při ručním řízení a jestli je nutné dělat tolik tlačítek, kolik má stavů.

Aj v tomto dotazu je tolik variant az strach. On je hlavne problem myslet do budoucna, kdy to co staci dnes, nebude stacit zitra a predpriprava je mozna.
Pokud to udela moc jednoduche, tak nasledna uprava znamena vsechno stare zrusit.
Mne nejak nezalezi na tom, ci je tam Loconet nebo neco jine, ale ciste mechanicke provedeni, ktere muze mit opravdu hodne variant.


LocoNet nebude ani omylem.

Prosim Zdeno, nekomplikuj i tohle tema metafyzikou, zamotas se jako obvykle. Ano jiste, snaha je co nejmene predelavat - a PROTO bych potreboval odezvu od predevsim tech, kteri jiz pult pro vymeny + navestidla delali a uspeli, nebo alespon zjistili ze nekudy cesta nevede, abych nenavstivil opet vsechny Cimrmanovske slepe ulicky. Teoretizovani prosim ne.

Prozatim se vyjadril jen Fulda, ze pokus o (vicemene) rucni ovladani vede (podle zkusenosti) spis do pekel.

Ad mechanicke provedeni: zatim jsem predpokladal s klasicka push tlacitka 7mm prumer; viz zde: http://hankovystranky.cz/wp-content/upl ... 33x220.jpg tlacitka pro postaveni cesty na danou kolej na obou koncich koleje. Na nekterych kolejich rozpojovac (= tlacitko). Ve viditelnych castech na obou koncich Z-C navestidlo (viz vyse). Na zhlavi ON-OFF prepinac "posun". Mimo cast se schematem prepinace na osvetleni blablabla. Ve zbytku mista 3mm LEDky (vzdy nekolik na kazdou nadrazni kolej, po min. jedne mezi vyhybkami zhlavi), aby slo vyznacit vlakovou cestu a obsazeni. RGB LEDky pro indikaci stavu navestidel.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod hank » čtv 13 říj, 2016 1:36 pm

belgarat: Máš knihu Vladimíra Zusky Návěstidla na modelovém kolejišti z roku 1977? Tam je několik námětů na skutečně čistě mechanická řešení závislostí.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 13 říj, 2016 3:43 pm

Hlavně to nekomplikovat. Nepotřebuješ kontrolky na koleje a výhybky, které vidíš(myšleno z křesla/židle, ze které budeš kolejiště ovládat). Není třeba kontrolky návěstidla, když toto přeci svítí, tak ho vidíš. I mechanické návěstidlo v noci svítí a ve dne ho vidíš. Kromě toho, pokud použiješ páčkové přepínače, tak ty také vidíš a podle jejich polohy poznáš co je na návěstidle i jak je postavená výměna nebo i celá cesta. V SN jsou kontrolky třeba, tam to neošulíš, ale jinak bych se vyvaroval zbytečných vodičů. Počítáš s tím, že budeš kolejiště rozšiřovat. Pokud ano, je třeba vynechat na pultu nějaký prostor v místech, kde by mělo k rozšíření dojít. Pokud ne, můžeš zkusit leptat, jako jsem leptal já. Záleží také, jak velké je kolejiště. Pokud máš něco malého, tak bych se nebál třeba právě toho leptání a až pak něco změníš(zásadního), tak koupíš nový pertinax a vyleptáš to znovu. Přepínače a LED budeš moct znovu použít, vodiče také a něco málo, co bude třeba přikoupíš.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod lajblt » čtv 13 říj, 2016 6:27 pm

2 hank: Ono v té knížce nejsou ty závislosti až tak mechanické, jako spíš reléové pomocí přestavníků BTTB 8410 zapojených na ohlas výhybek. Pravda je, že je to jednoduché a funkční a zvládne to zapojit i laik. V tomhle případě 3 dráty na každé návěstidlo nebo každý přestavník (jsou tam jen minimální závislosti), pokud se to nekomplikuje návěštěním posunu. Splňuje to požadavky na modelovost návěštění a chová se to jako nejjednodušší zabezpečovací zařízení. Pokud má být ovládání DCC, tudy cesta nevede. :(

2 belgarat: Na pravém zhlaví ovládání výhybek nejde udělat jenom na jedno tlačítko, protože jsou tam dvě varianty vlakových cest z kolejí 5 a 3 a variantní posunová cesta z 2. koleje. Ale je to možné zjednodušit stavěním dvojic výhybek v kolejových spojkách současně. Pokud použiju plánek, pak je možné stavět současně výhybky 6-8 a 7a-9.
Přílohy
belgarat-schéma-01s.jpg
Naposledy upravil lajblt dne čtv 13 říj, 2016 7:15 pm, celkově upraveno 3
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků