Ovladaci pult

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod fulda » čtv 13 říj, 2016 6:51 pm

belgarat píše:Prozatim se vyjadril jen Fulda, ze pokus o (vicemene) rucni ovladani vede (podle zkusenosti) spis do pekel.

To není úplně přesné, já jezdím pouze ručním panelem, ale zminimalizoval jsem návěstidla.

belgarat píše:Ad mechanicke provedeni: zatim jsem predpokladal s klasicka push tlacitka 7mm prumer...

Tahle tlačítka jsou protivná tím, jak trčí ven.

Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod pavel47 » čtv 13 říj, 2016 7:39 pm

Jen malá poznámka a můj panel. Ruční ovládáni, žádná automatika jeden páčkový přepínač pro pět čtyřznakých návěstidel na každé straně zhlaví. Návěstidla jsou závislá na postavení vlakové cesty.
Naposledy upravil pavel47 dne úte 01 lis, 2016 10:26 pm, celkově upraveno 1
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod hank » čtv 13 říj, 2016 9:50 pm

lajblt: Já jsem měl na mysli tu "harmonikovou" :) mechaniku.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod Zx1974 » pát 14 říj, 2016 4:20 am

Pěkné ovládací pulty mají kolegové z Ostrama, na webu měli aplikaci simulující jednu z jejich stanic, ale teď se nedaří mě ji najít.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod Jirka_US » pát 14 říj, 2016 5:41 am

PROTO bych potreboval odezvu od predevsim tech, kteri jiz pult pro vymeny + navestidla delali a uspeli, nebo alespon zjistili ze nekudy cesta nevede, abych nenavstivil opet vsechny Cimrmanovske slepe ulicky.

Pokud jsi zavrhnul LocoNet hned na zacatku, s velkou pravdepodobnosti bez znalosti veci (tezko budes provozovat jiny DCC system bez samotne DCC stanice), tak do te ulicky mas celkem slusne naslapnuto...
V podstate mas tyto moznosti
- vyuzit zpetneho ohlasu prestavniku vyhybek + natvrdo prodratovane navestidla + tlacitka, popr. nejake diodove pole
- rele
- nejake logicke obvody a tranzistory
- Loconet + JMRI a "obrazovka"
Vzhledem k tomu, ze jsem vykouzel vyse uvedene varianty, tak z ciste praktickeho hlediska, posledni varianta zvitezila kvuli rychlosti, cene i jistemu komfortu. Namitka "cely den koukam do monitoru" je sice opravnena, ale vse ostatni prevazilo tuto "nevyhodu"....
Dobre provedeny eletromechanicky pult je dnes spise pro "fajnsmekry", kteri chteji mit vse jako v "realu", coz dnes chce bud finance anebo hodne sikovne ruce a cas...
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » pát 14 říj, 2016 6:22 am

lajblt píše:Pokud má být ovládání DCC, tudy cesta nevede. :(
Ovladani DCC prave bude. Zatim mi vychazi kolem 'standardnich' TCO (tedy XBus TCO tlacitka, XBus TCO prepinace - nektere veci jsou preci jen on/off) na dost 'bizuterie' kolem (optocleny, ...). Rozpojovace bych zas nejradeji udelal na tlacitko s tim, ze po uvolneni se bude generovat prikaz pro prestaveni serva zpet (coz std. TCO neumi - dalsi bizuterie).
Rikam si zda by nebylo jednodussi usporadat tlacitka do proste matice, a prepinani nekolika vymen, buffering (vsechny commandy dat do fronty a postupne odvysilat) apod doplnit do Borgova sketche pro Arduino. Prece jenom se mi programuje (a ladi) lehceji nez PIC.

Radek Strnad píše: Kromě toho, pokud použiješ páčkové přepínače
Nerad bych - kvuli tomu ze je mozny ze do rizeni zapojim PC nebo jinou elektroniku. Prepinace pak nebudou odrazet skutecny stav.

lajblt píše:Na pravém zhlaví ovládání výhybek nejde udělat jenom na jedno tlačítko
Ano vim, nechtel jsem jeste vic komplikovat situaci. V podzemi mam podobny problem, pocitam s tim - diky.

pavel47 píše:Návěstidla jsou závislá na postavení vlakové cesty
Jestli si to spravne predstavuji, tak prepinac urcuje smer a vlakova cesta pak co je kde rozsviceno ? Analogove ovladani -- nebo packove prepinace u vymen ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod pavel47 » pát 14 říj, 2016 7:58 am

Páčkové přepínače u výměn, motorické přestavníky.
Naposledy upravil pavel47 dne úte 01 lis, 2016 10:23 pm, celkově upraveno 1
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod fulda » pát 14 říj, 2016 8:25 am

belgarat píše:Rozpojovace bych zas nejradeji udelal na tlacitko s tim, ze po uvolneni se bude generovat prikaz pro prestaveni serva zpet (coz std. TCO neumi - dalsi bizuterie).
Tohle se dělá celkem běžně tak, že k přepínačovému TCO připojíš místo spínače tlačítko, pak to samo od sebe funguje jak si představuješ.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod michal_n_cz » čtv 20 říj, 2016 10:48 am

fulda píše:Tahle tlačítka jsou protivná tím, jak trčí ven.

Obrázek


Tyhle vypadají celkem dobře, já jsem je při výběru asi ignoroval, pravděpodobně protože jsou asi jen zelené a červené. Rozhodl jsem se pro ty 7mm PB-05A. Na těch mi vadila ta ošklivá matička, to že trčí mi zas až tak nevadí, myslím že to je tak akorát. Navíc se dají sehnat v různých barvách - bílá, černá, červená, žlutá, zelená, modrá, škoda že není třeba i šedivá.
Přílohy
PA205756_.JPG
PA205753_.JPG
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod D » pát 21 říj, 2016 3:24 pm

belgarat:
Pokud chceš osadit plánek, který předložil lajblt, použil bych na pultíku jednoduché přepínače červená/zelená, přivolávačku bych nezapojil. Všechna návěstidla mají jedinou možnou variantu znaku volno na vjezdu i odjezdu. Jen odjezdové návěstidlo před angličanem má varianty dvě. Za předpokladu, že kolej 5a je dopravní, tak bych až na místě logickým součtem ohlasů z přestavníků anglické výhybky (7a nahoru a 7b dolů) připínal přes kontakt miniaturního relé napájení žlutého světla k zelenému. Klidně by šlo využít i stávající ohlasy zapojené na srdcovky DCC.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » pát 21 říj, 2016 5:04 pm

D píše:belgarat:
Za předpokladu, že kolej 5a je dopravní, tak bych až na místě logickým součtem ohlasů z přestavníků anglické výhybky (7a nahoru a 7b dolů) připínal přes kontakt miniaturního relé napájení žlutého světla k zelenému. Klidně by šlo využít i stávající ohlasy zapojené na srdcovky DCC.

Ad kontakt na prestavniku - zajimave ... pisu si - diky. Ad ohlas ... tomu asi nerozumim; ohlas prestavniku jako takovy nemam, pridam-li mikrospinac tak viz predchozi pripad s rele.

fulda píše:Tohle se dělá celkem běžně tak, že k přepínačovému TCO připojíš místo spínače tlačítko, pak to samo od sebe funguje jak si představuješ.

Blbeho nakopni; dik ... Nicmene pro vetsinu veci (az na par detailu) bych vyuzil TCO se "spinacovym" SW. Zapojit prepinac jako 2 spinace ;) je asi blbost co :) ? Nebo mate kazdy v pultu 2x TCO (spinace, prepinace) ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » úte 01 lis, 2016 8:07 pm

Soudruzi, vy co uz mate vysochane ovladaci pulty ... jakou mate na pulte ve schematu kolejoveho planu roztec koleji, a jak "tluste" jsou kolejove nudle - usetrite mi tisice nadavek a predelavky ;) Prozatim jsem odhadoval nudle tluste 6mm (tez sirka maskovaci pasky) a minimalni roztec nudli 25mm. Neni to malo (moc) ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod michal_n_cz » úte 01 lis, 2016 9:08 pm

belgarat píše:Soudruzi, vy co uz mate vysochane ovladaci pulty ... jakou mate na pulte ve schematu kolejoveho planu roztec koleji, a jak "tluste" jsou kolejove nudle - usetrite mi tisice nadavek a predelavky ;) Prozatim jsem odhadoval nudle tluste 6mm (tez sirka maskovaci pasky) a minimalni roztec nudli 25mm. Neni to malo (moc) ?


6mm je podle mne moc. Respektive záleží na tom jak velké budou tlačítka či přepínače, aby v těch čárách nezanikaly, vůbec jak velký celek na pult přide. Ty fotky co jsou výše je rastr 30mm, linky 3,8mm průsvitky 1,8x6mm. Proporce jsou 75% velikosti pultů domino (Švýcarsko, Maďarsko, možná někde ještě). Na co maskovací pásku?
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod belgarat » stř 02 lis, 2016 9:51 am

michal_n_cz píše:6mm je podle mne moc. Respektive záleží na tom jak velké budou tlačítka či přepínače, aby v těch čárách nezanikaly, vůbec jak velký celek na pult přide. Ty fotky co jsou výše je rastr 30mm, linky 3,8mm průsvitky 1,8x6mm. Proporce jsou 75% velikosti pultů domino (Švýcarsko, Maďarsko, možná někde ještě). Na co maskovací pásku?


No, 6mm je max ... tlacitka budou zrejme 7/10mm do panelu (https://www.gme.cz/p-pb11-black apod), takze budou mirne presahovat. Zajimavejsi je ta roztec; resp. jak ji zvolit "aby to bylo pohodlne" a pult nebyl strasne (zbytecne) hluboky.

Maskovaci paska ... no, povrch muzu udelat budto zalaminovanim potisteneho papiru, natistenou samolepici folii (moje tiskarna dava na folii vyblite barvy i pri zvysene saturaci v nastaveni) nebo nastrikem sprejem, 6mm nudle muzu nalepit rovnou z pasky. A neveda "spravnou" sirku (3mm co mam ted natistene se mi zda moc subtilni), pridrzel jsem se toho.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Ovladaci pult

Příspěvekod fulda » stř 02 lis, 2016 9:54 am

Trochu záleží jaké máš prostorové možnosti.
Já mám celkem velkej pult k celkem malému kolejišti, takže mám cestu těch cca 6mm.
Pokud ti mohu poradit, tak si v nějakém kreslícím nástroji vezmi obrázek tlačítek a přepínačů, které budeš používat. Ona totiž ta tlačítka mají vespod celkem velkej kus materiálu a pokud uděláš cesty moc u sebe, tak se ti tam nebudou chtít vejít.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků