Námět na mikrokolejiště?

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Námět na mikrokolejiště?

Příspěvekod hank » ned 02 říj, 2016 10:14 am

Přátelé, vznikl mi volný prostor o rozměrech 60x40x7 cm, je to vytahovací deska pod pracovní plochou určená původně pro PC-klávesnici. Z těch 40 cm jde vytáhnout ven/dopředu 30 cm, zbytek visí na té šuplíkové mechanice. Chtěl bych vyhlásit zcela volný brainstorming námětů, jak byste takový prostor využili pro funkční mikrokolejiště. Jediná podmínka je, aby to nebylo statické dioráma. Sám mám nápadů "ha'voll", ale dost mě omezuje těch 7 cm do výšky. (Snad vás bude zajímat, že první návrhy jsem kreslil v měřítku T, tj. 1:450, kde je výška průjezdného průřezu pro normálně rozchodná vozidla v měřítku cca 10.6 mm, a pak také pro využití setů H0f od Busche. Ale nenechte se prosím ničím než tím prostorem omezovat.)

Ještě bych měl snad dodat, že stránky Carla Arendta znám.

Předem děkuji a těším se na smršť :lol: vašich tvůrčích nápadů.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Námět na mikrokolejiště?

Příspěvekod HonzaM » ned 02 říj, 2016 10:58 am

hank píše:Přátelé, vznikl mi volný prostor o rozměrech 60x40x7 cm, je to vytahovací deska pod pracovní plochou určená původně pro PC-klávesnici. Z těch 40 cm jde vytáhnout ven/dopředu 30 cm, zbytek visí na té šuplíkové mechanice. Chtěl bych vyhlásit zcela volný brainstorming námětů, jak byste takový prostor využili pro funkční mikrokolejiště. Jediná podmínka je, aby to nebylo statické dioráma. Sám mám nápadů "ha'voll", ale dost mě omezuje těch 7 cm do výšky. (Snad vás bude zajímat, že první návrhy jsem kreslil v měřítku T, tj. 1:450, kde je výška průjezdného průřezu pro normálně rozchodná vozidla v měřítku cca 10.6 mm, a pak také pro využití setů H0f od Busche. Ale nenechte se prosím ničím než tím prostorem omezovat.)

Ještě bych měl snad dodat, že stránky Carla Arendta znám.

Předem děkuji a těším se na smršť :lol: vašich tvůrčích nápadů.

Na veletrhu v Lipsku jsem na stánku Modellbahn Sebnitz viděl v reálu velikost T a překvapila mne nabídka kolejiva včetně výhybek. Vážně uvažuji o pořízení malě sestavy pro instalaci pod sklo do konferenčního stolku.
Naposledy upravil HonzaM dne ned 02 říj, 2016 1:03 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4071
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Námět na mikrokolejiště?

Příspěvekod fulda » ned 02 říj, 2016 12:12 pm

Jak moc připouštíš zástavbu "pod"?
Já jen že točny (i ty segmentové), jsou trochu hlubší.

Pak je to na rozhodnutí, jestli se budeš snažit v daném prostoru otočit, pak to bude asi to T a nebo jestli budeš spíš preferovat manipulační posouvání, pak to bude 9mm rozchod, třeba ten busch.

A aby jsi to neměl tak jednoduché, tak tě ještě upozorním na tramvaje od Kato (u nás je prodává Noch)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Námět na mikrokolejiště?

Příspěvekod Rocky_MK » ned 02 říj, 2016 1:29 pm

Žádné omezení měřítka? Ani preferovaný námět?
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Námět na mikrokolejiště?

Příspěvekod hank » ned 02 říj, 2016 1:47 pm

Fulda: Nemůžu jít moc pod základní rovinu. Ono těch 7 cm prostoru do výšky především říká, že (s výjimkou toho Téčka, tam to vychází přece jen líp a mohl bych si lajsnout i dvě roviny) musím s vedením trati zůstat v jedné rovině. Nanejvýš ji můžu zvednout, ale čím víc ji zvednu, tím míň mi toho zůstane nahoře. Tzn. že i kdyby to bylo v N nebo Z, tak víc než o 1 - 2 cm nahoru s plání spodku jít nemůžu.

Tramvaj - proč ne, ale zase: Z baráků v ulicích by bylo vidět jen maximálně druhé patro. (U paneláku v eNku možná i třetí, ale staré městské domy měly patra vyšší než těch obligátních panelákových 260 cm.)

U těch posunovadel H0f mi asi zbývá nanejvýš nějaký lom nebo důl, kde souprava zmizí někde v podzemí, nebo fabrika, kde zajede do haly. Ale protože v mém rodném papírenském průmyslu :mrgreen: takových úzkých systémů bylo víc a "vlaky" zajížděly i do přízemních hal, je to jedna z variant, o které uvažuju.

No a pak je tu ještě (s určitou "hospodskou" tolerancí vzhledem k měřítku rozchodu :lol: ) možnost použít kolejiva T pro úzkorozchodnou dráhu 650 - 800 mm v měřítku cca 1:220 až 1:250. Co by to vlastně bylo za modelovou velikost? Ze? Tam by se dalo využít i těch 4-osých Téčkových pojezdů, kterých Eishindo vyrábí docela dost. (Nejlíp mi v tomhle měřítku vycházejí žitavské motoráky VT 137 322 až 5. A jejich stavba z mého oblíbeného papíru by ani nebyla složitá.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Námět na mikrokolejiště?

Příspěvekod hank » ned 02 říj, 2016 1:54 pm

Rocky_MK: Samozřejmě že mám nějaké oblíbené náměty, už jsem si taky leccos nakreslil, ale mě zajímají vaše tvůrčí nápady, protože mám pocit, že mně už nějak došly a věřím/doufám/předpokládám, že z někoho vypadne něco, co by mě nenapadlo ani náhodou... A nechci vás ve vašm tvůrčím rozletu :mrgreen: nijak omezovat...

A s tou sbírkou Carla Arendta mám ten problém, že je zaměřená převážně anglosasky, což platí i pro publikované mně dostupné plánky kolejišť ve velikosti T (bodejť by ne, když tam jsou hlavními tahouny samo-domo bastlení Britové, Australani a Američani...).
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Námět na mikrokolejiště?

Příspěvekod MirekTT » ned 02 říj, 2016 2:39 pm

Pokud by opravdu mělo dojít k realizaci na tomto prostoru, nahradil bych šuplíkové mechaniky za plnovýsuv. Někdy bývá i výsuvná police o dost užší, než je hlubka stolu. Zde by přidat nějaký ten cm nešlo?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Námět na mikrokolejiště?

Příspěvekod hank » ned 02 říj, 2016 2:52 pm

MirekTT: Nevím, jestli ti úplně přesně rozumím, ale mám pocit, že těch 10 cm hloubky vzadu by se stejně muselo využít pro nějaké skryté zázemí znázorňující zbytek světa. Moje představa byla udělat viditelnou část klasicky jako scénu ohraničenou zezadu kulisou a ta (nutně odnímatelná) kulisa by byla 10 cm od zadní hrany, tj. ten 10 cm hluboký pruh s manipulačním zázemím by byl pořád schovaný pod stolní deskou. Jinak řečeno, mně se moc nechce tu základní "šuplíkovou" instalaci předělávat, třeba i proto, že nevím, jestli to někdy nebudu chtít/muset uvést zpět do původního stavu.

Edit: Aha, nečtu tě pořádně :oops: ... Hloubka stolu je využitá skoro až na doraz, vzadu je mezera jen asi 4 cm.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6105
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Námět na mikrokolejiště?

Příspěvekod MirekTT » ned 02 říj, 2016 3:25 pm

Ten plnovýsuv měl sloužit k lepšímu přístupu za kulisu, mohl by se hodit. A čtyři cenťáky k dobru se hodí ne? Původní výsuvnou desku bych sundal, uschoval a nahradil kolejištěm. Installace plnovýsuvu by si vyžádala maximálně novou sadu otvorů pro vrtuty z vnitřní strany bočnic stolu, ale to si musíš zhodnotit sám. S layoutem nepomůžu, neumím to.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Námět na mikrokolejiště?

Příspěvekod Střelec » pon 03 říj, 2016 5:00 pm

Co to pojmout jako důlní dráhu v H0f, kde by trať mizela ve štolách (kulisa) a v popředí by byly nějaké koleje na šíbování? Boční kulisy by mohly tvořit vrata do zpracovatelského provozu, dílen atd.
Další motiv by mohlo být metro - v diskutovaném T skoro optimální (na kroužení), ale asi poněkud nudné...
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron