Kolejiště TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod jardaficz » stř 27 pro, 2017 9:12 pm

DSC_0004.JPG
Tak tady druhý pokus o lepení foliáže, teď už to drží, když jsem to více napatlal herkulesem. Ještě vysypat kolem nějakým prachem, nebo drobným štěrkem
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod milan ferdián » čtv 28 pro, 2017 8:58 am

Jardo,já tě nepotěším.První štěrkování tratí,sypané nástupiště.Druhé se vždy dělají silnice,silničky,polní cesty,chodníčky,
zpevněné plochy jako položené panely.Pak se pokládá foliáž :wink: .Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod Rocky_MK » čtv 28 pro, 2017 10:02 am

Dovoluju si nesouhlasit. Štěrkování až po položení fóliáže má svoji výhodu.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod Edys » čtv 28 pro, 2017 10:12 am

Rocky_MK píše:Dovoluju si nesouhlasit. Štěrkování až po položení fóliáže má svoji výhodu.


Jakou? Poděl se o zkušenosti. Díky
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod Rocky_MK » čtv 28 pro, 2017 10:16 am

Drobné nedodělky se pak dají zaštěrkovat, když neutrhneš foliáž úplně přesně. Na skutečných tratích taky není štěrk v přesně širokém pruhu, ale támhle ho kousek přebývá, támhle je to trochu užší apod.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod jardaficz » čtv 28 pro, 2017 10:19 am

Koleje mám zasypane dávno, teď jsem zkusil tu foliaz lepit. Panely jsem lepit společně s foliaz. Následně jsem měl v plánu nedodelky zasypat malým sterkem, nebo prachem a zalít lepidlem. Jinak budovy jsou na volno
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod hopeter » čtv 28 pro, 2017 1:09 pm

Nejlepší postup má příroda. :) Nejdřív je terén , na něm hlína a kamení , náasledně roste tráva , keře , stromy. Do toho začne fušovat člověk. Zaštěrkuje koleje , do štěrku se přidá tráva. Někde udělá panely nebo cestu a zase se přidá tráva...
Já to dělám podobně , jen trávu , keře a stromy dávám nakonec - lépe se tak schvávájí nepovedená místa. :oops:
Jardo zkus dát na barvu nejdříve obyčejnou přesátou hlínu potom kousky fóliáže a mezi doplnit trávou. Hlavně ne všechno najednou , hezky nechat zaschnout lepidlo. Cesty , panely, štěrkování a základy budov si připrav předem jak ti radil Milan. Koukni třeba na stránky Mnitky. Najdeš tam popsané postupy i videonávody.
Jinak to na fotce je napoprvé docela dobrý a další už půjde lépe. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod jardaficz » stř 03 led, 2018 6:56 am

Nějak mě teď přepadla chuť kolejiště rozebrat nebo prodat a začít znovu ještě s menším.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod Rocky_MK » stř 03 led, 2018 9:27 am

Neblbni, mas to pekne a s takovym kolejistkem si zajezdis jeste hodne. Maximalne to uloz na chvili k ledu ;)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod jardaficz » stř 03 led, 2018 11:07 am

Zda se mi, že to mám asi špatně postavené, nebo mě jen štve vozový park. Rosnička a hektor bttb utáhnout do stoupání jen asi tak dva vagóny i na okruhu, což je asi dáno stářím. Kocour mtb má problém se třemi rybáky. Okruh v jednom směru utáhne, ale opačně při tlačení nemá šanci, třeba ve stoupání ke stanici. Možná pomohou bandáže. Ale kolejiště je stejně určeno pro motoraky a ty vyjedou, i když na pár místech se buď zastaví, nebo vykoleji. Takže pořád běhám s gumou a čistím koleje a plisky u motoraků, který se šíleně rychle špiní.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod MiG » stř 03 led, 2018 11:13 am

Doporučuji gumu zahodit a začít používat isopropylalkohol a "uchošťour".
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod hank » stř 03 led, 2018 11:18 am

MiG píše:Doporučuji gumu zahodit a začít používat isopropylalkohol a "uchošťour".


Potvrzuji. Isopropanol spolehlivě odstraní z kolejnic kdejakou prasárnu, od začínající koroze až po zaschlé disperzní lepidlo.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod hopeter » stř 03 led, 2018 4:47 pm

Snad bys to nevzdával...
Pokud jsi dodržel výškové poměry tak by stoupání mělo být cca 1:25 což odpovídá 4 cm/metr. Alespoň tak to používá Milan u malých kolejišť TT. Teď při návrhu nového minikolejiště jsem měl taky pochybnost a tak jsem si udělal praktickou zkoušku. Naklonil jsem jedno kolejiště co má koleje +-0 na sklon 4 cm/m. Všechny krátké mašiny co mám v digitálu včetně startsetové dvounápravové rosničky utáhly při minimální rychlosti pět krátkých vagonů. Rovně bylo jen asi polovina tratě. Začátek a konec se jelo v R250 mm.
Zkontroluj uložení dvojkolí , u starších vagonů dělá divy instalace kovových dvojkolí a kovová ložiska.
Pokud ti někde vyskakují vozidla tak prověř geometrii kolejiva a případně kolečka nebo volnost spřáhel...
Na isopropyl je opravdu spolehnutí , nejlépe na hadřík co nepouští nitě. Jako test čistoty kolejí používám prst. Přejedu prstem po koleji a když na něm nemám černou čáru tak je čisto... :wink: Jo a nezapomeň čistit místa dosednutí jazyků u výhybek. Tam se ráda usazuje špína a nepustí proud do jazyků.
Na nechtěné zastavování má také vliv jak jsou rovné koleje , hlavně přechody stoupání a jazyky výhybek. Pokud nejsou koleje rovné tak se stává , že jede mašina ne po čtyřech kolech ale jen po třech a chvilkama i po dvou.
Tož vydrž , další kolejiště už půjde samo... :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod boy.rough » čtv 04 led, 2018 11:45 am

jardaficz píše:Zda se mi, že to mám asi špatně postavené, nebo mě jen štve vozový park. Rosnička a hektor bttb utáhnout do stoupání jen asi tak dva vagóny i na okruhu, což je asi dáno stářím.


Konstrukce strojů BTTB je myslím dost jasná. Pokud se nemýlím, tak Hektor má hnací pouze dvě nápravy ze čtyř a na jedné hnací by měly být bandáže. Zkusil bych ho více zatížit. U Rosničky to bude stejné, ale ta bandáže nikdy neměla.
Jezdím na účkách (poslední mohykán???) a nemám s nimi problém. Vždy si s nimi nějak poradím.
boy.rough
 
Příspěvky: 616
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod jardaficz » ned 07 led, 2018 9:06 am

Tak nakonec kolejistě bude muset pryč kvůli stěhování. Snad si ho koupí někdo, kdo dodělá krajinu a bude vypadat líbivě a ne jen hnědě.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Toch a 14 návštevníků