Kolejiště TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod Rocky_MK » čtv 14 pro, 2017 9:54 am

Ja bych "osemaforoval" jen odbocku. Na stanici staci lichobeznikova tabulka. Ale nevim, jak to tam bude vychazet, ta odbocna trat je kratounka, takze asi bude vychazet konec posunovaciho obvodu (=misto pro lichobeznikovou tabulku) brutalne blizko odbocce. A netusim, jestli z hlediska pravidel lze umistit lichobeznikovou tabulku coby "vjezdove navestidlo" a hned vedle na druhou stranu koleje klasicke svetelne navestidlo pro druhy smer ( pro povoleni/zakaz vjezdu na hlavni trat).
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod Jarda H. » čtv 14 pro, 2017 4:54 pm

jardaficz píše:řopíky jsou práve od fortmodels 1:144. sádrové odlitky, už jsou na svém místě. ....


Necítím se jako odborník na ŘOPíky, ale protože jich je kolem silnic a tratí k vidění u nás (v Sudetech :wink: ) dost, doporučuji přehodnotit tvoje rozložení -jednak jsou příliš blízko u sebe (bohatě by stačily 2 ks), jednak ten ŘOPík na kopci by byl zřejmě řešen jinak, částečně zapuštěn ve svahu, nekoukal by jako objekt na vrcholku kopce viditelný ze všech stran jako rozhledna. Zkus se při cestách - máš-li možnost - podívat, jak jsou bunkry postaveny v terénu ve skutečnosti. Tak ať se daří !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod jardaficz » čtv 14 pro, 2017 4:58 pm

Jarda H. píše:
jardaficz píše:řopíky jsou práve od fortmodels 1:144. sádrové odlitky, už jsou na svém místě. ....


Necítím se jako odborník na ŘOPíky, ale protože jich je kolem silnic a tratí k vidění u nás (v Sudetech :wink: ) dost, doporučuji přehodnotit tvoje rozložení -jednak jsou příliš blízko u sebe (bohatě by stačily 2 ks), jednak ten ŘOPík na kopci by byl zřejmě řešen jinak, částečně zapuštěn ve svahu, nekoukal by jako objekt na vrcholku kopce viditelný ze všech stran jako rozhledna. Zkus se při cestách - máš-li možnost - podívat, jak jsou bunkry postaveny v terénu ve skutečnosti. Tak ať se daří !


Ropiky byly jen nanecisto polozeny, ted jsou zapustene do terenu, ten pristredni mel byt jako v druhe linii, ale nehodlam to rozmerovat, takhle to vypada lip, jak mely byt rozmistene
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod jardaficz » pát 22 pro, 2017 5:53 am

IMG_20171221_202924.jpg
IMG_20171221_202949.jpg
IMG_20171221_203035.jpg

[Dalsi male postupy, krome krajiny neustale projizdim pro jistotu a obcas si zaposunuju. Rozdelane zetky, budovy potrebuji par detailu, zbrojeni natrit a podivat se na motoraky, proc jezdi tak blbe.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod jardaficz » pát 22 pro, 2017 5:54 am

IMG_20171221_202843.jpg
IMG_20171221_202855.jpg
IMG_20171221_202832.jpg
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod Dusan » pát 22 pro, 2017 10:33 am

Ten manipuláček v tom zářezu vypadá pěkně :-)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1282
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod jardaficz » úte 26 pro, 2017 1:43 pm

Tak jsem už zkusil lepit foliaze a katastrofa, Herkules vůbec nedrží a jiné lepidlo nemám. Čím lepit vy? Musel jsem je ztrhat a mám chuť se na to vykašlat
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod JanoH0e » úte 26 pro, 2017 1:53 pm

Herkulesom.... Popíš aké sú to foliaže - značka a postup. Niekde si spravil chybu.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod milan ferdián » úte 26 pro, 2017 1:58 pm

Taky mě to udivuje,protože foliáže též lepím herkulesem.Při pokládaní foliáže musí být dost člověk trpělivý a na výsledek musí čekat do druhého dne.Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod jardaficz » úte 26 pro, 2017 2:03 pm

Model scene, lepeno na korek, který je natreny hnědým primalexem. Teď jsem zkusil větší vrstvu Herkules a čekám.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod milan ferdián » úte 26 pro, 2017 2:13 pm

jardaficz píše:Model scene, lepeno na korek, který je natreny hnědým primalexem. Teď jsem zkusil větší vrstvu Herkules a čekám.


Jak jsi přišel na primalex?Já základ barvím acrylovou hnědou,ale předtím mám upravený podklad polepený ubrouskem nebo toaleťákem,ten barvím,herkules používám hustý ale jen tam kde zrovna lepím,u foliáže se snažím zbavit té šedé cupaniny,ale jen tolik,aby se mi foliáž nerozpadla,rozprašovačovačem (voda s jarem) lehce postříkám tu foliáž,kterou budu hned pokládat,dobře se tvaruje,maximálně ušpedlím a čekám.
Co se týče korku,tak to mám pochybnosti.Přelep toaleťákem,nabarvím.Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod hopeter » úte 26 pro, 2017 2:25 pm

Já lepím na kolejišti herkulesem ( dispercolem ) skoro všechno. Zkus ho řádně rozmíchat a hlavně pozor na ředění. Jestli je ta barva lesklá tak se ti možná sjíždí lepidlo do kapek. Je lepší mít pro lepení matný povrch. Důležité je taky natřít jen takový kus aby to nezaschlo rychleji něž tam stačíš položit lepenou část.
Já dávám lepidla raději trochu silnější vrstvu , nechám lehce zavadnout ( ne moc ) a pak tam utržený kousek fóliáže zamačkám špejlí nebo kouskem nosníku. Důležité je nespěchat a nechat nalepené části zaschnout před dalším pokračováním.
Zkoušej a ono se to poddá. Ať se daří. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod hank » úte 26 pro, 2017 5:07 pm

Teď jsem zrovna bastlil jedno dioráma.

Základ krajiny = kombinace prázdných všelijak podle potřeby rozstříhaných a zdeformovaných krabic a krabiček, nejlevnější sehnatelné montážní pěny a nějakého akrylátového tmelu, na to přišel přilepit zředěným herkulesem jakýkoli neklížený a nenatíraný papír, který dům dal (toaleťák, kuchyňské role, papírové ručníky... ale klidně by to mohly být i staré noviny - pozor, ne každé, dnes se některé noviny tisknou i na lehce natřený papír!, nutno vyzkoušet - nebo slabší šedák, tj. recyklovaný šedý balicí papír ze směsného sběru), povrch papíru jsem přetřel znovu zředěným herkulesem a počkal jsem 24 hodin, než to řádně zaschlo. Těch vrstev může být i víc - některý toaleťák nebo kuchyňské role jsou 2- i 3vrstvé. Nátěr (není životně nutný, ale málokdo asi foliáží pokrývá 100% plochy, takže radši jo) je nejlepší nějakou přírodní barvou (do hněda, do zelena, kdo zasněžuje, ať to nechá bílé...) a na to se už může lepit ta foliáž. Foliáž jsem zespoda pocákal vodou s jarem pomocí rozprašovače, čímž dobře změkla, a pak jsem ji lepil opět osvědčeným herkulesem, který na papíře bez problémů drží. Hustota lepidla záleží na zkušenosti a zručnosti každého soudruha :mrgreen: , když je foliáž dostatečně navlhčená a plocha malá, ani ho neředím, na větší plochy radši jo, protože řidší herkules se na velkou plochu lépe nanáší štětcem a pomaleji schne. Toť vše. Na rozdíl od jiných technologií, které při pokusech o tvorbu krajiny obvykle mým oběma levým rukám úspěšně vzdorují, tento postup považuji za zcela pohodový. 8)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod hank » úte 26 pro, 2017 5:18 pm

Ještě: Píšu všude "herkules", ale asi bych měl psát "akrylátové disperzní lepidlo". Dělají se i disperzní lepidla připravená mícháním akrylátů a PVAc (=polyvinylacetátu) nebo škrobu, případně i z čistého PVAc (to je zrovna ten zmíněný dispercoll), asi by to taky mělo fungovat. A na lepení papíru na tu montážní pěnu by se možná ve větších plochách dala použít dokonce i stará dobrá KMC (=karboxymetylcelulóza, tj. klasické lepidlo na tapety). Nevím, nezkoušel jsem, ale za mého mládí to někteří stavitelé kolejišť doporučovali. :wink:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: potíže s plánováním / TT 1x1m, Ferdián Hekttor 04

Příspěvekod vorech » stř 27 pro, 2017 9:28 am

Já používám Rakol,má větší pevnost než Herkules a dříve schne
epocha V, VI DCC v TT
Uživatelský avatar
vorech
 
Příspěvky: 215
Registrován: ned 24 úno, 2008 6:43 pm
Bydliště: Klatovy

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků