Návrh domácího segmentového kolejiště H0 120x700

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Návrh domácího segmentového kolejiště H0 120x700

Příspěvekod look23 » čtv 08 zář, 2016 10:10 pm

Zdravím,

předkládám návrh domácího segmentového kolejiště v H0 o rozměrech 120 x 700cm. Potřeboval bych i další názory a postřehy.
Provoz vlaků na digitál - multimouse a klasická černá centrála.
Zabezpečovací zařízení postavené na platformě Arduino simulující reléové zabezpečovací zařízení.

Krajních segmenty jsou čtvercové o rozměru 120x120cm, sloužící k vedení trati do skrytého nádraží.
Výhybkové segmenty se šířkou 80cm a délkou 100cm.
Ostatní segmenty se šířkou 80cm a délkou 100cm, sloužící k rozšiřování nádraží. V úvahu přichází nejen rovné segmenty, ale i obloukové tak, aby se celý segment "vyklikatil" v bytě.
Oblouky mají poloměry min. 438mm a max. 496mm.
Kolejivo PECO code 100, točna Roco 42615, koleje okolo točny PECO code 83.
Přestavníky PECO, zatím nemám zvoleno jestli je nacvaknout na kolej nebo upevnit na desku.

Nebráním se případnému pootočení zhlaví nebo úpravě pravé zhlaví a posunutí výhybek.

Seznam vozidel kvůli průchodnosti.
Lokomotivní park: T435.0(720), T478.1(751), T478.3(753), T669.0(770), T679.1(781), M152.0(810), 555.0
Osobní a služební vozy: Bai, Ba, BDa, Da, rybáky, Daa(Daak), Bp(Btjo)
Nákladní vozy: Raj, Uae(Eas), Wap(Falls), Sas(Faccs), Vte(Es), Nsk, Rmmp(Pao), Smmp, Vtdr, Zts(Gbgs)

Uvažované maximální soupravy v osobní dopravě lokomotiva + 3 vozy Ba(BDa)/Bai a v nákladní dopravě lokomotiva + 10 vozů (Falls, Eas).

Děkuji za připomínky a za náměty.

Přílohy zobrazující návrh.
kolejiste.jpg
Celkový pohled

kolejisteH.jpg
Horní část

kolejisteD.jpg
Spodní část
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Návrh domácího segmentového kolejiště H0 120x700

Příspěvekod look23 » čtv 08 zář, 2016 10:14 pm

Ještě přikládám zabalený projekt pro WinTrack8.
kolejiste8.zip
Návrh pro WinTrack8
(7.29 KiB) 228 krát
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Návrh domácího segmentového kolejiště H0 120x700

Příspěvekod Sandy » pát 09 zář, 2016 5:59 am

No, nevím. Kolejiště sedm metrů dlouhé a chudé jak kostelní myš. Stanice plná vlaků, ale bez možnosti pořádného posunu. Točna impozantní, ale kde je místo na ošetření lokomotiv? Možnost pozorovat vlaky při jízdě je minimální. Dvoukolejka si ve skryté části přímo křičí o smyčku! Jednokolejku bych viditelně protáhl po přední hraně kolejiště ve snížené úrovni a také bych jí zakončil smyčkou. Pro uvažované soupravy jsou koleje ve stanici zbytečně dlouhé. Já osobně bych zredukoval počet kolejí ve stanici tak na sedm a uvolnil si místo na nějakou vlečku a rozšíření depa. Tomu by pomohlo i jen zkrácení kolejí ve stanici.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Návrh domácího segmentového kolejiště H0 120x700

Příspěvekod milan ferdián » pát 09 zář, 2016 6:11 am

Ahoj,
především vidím správně napojené lokomotivní depo s dvojkolejným připojením.Točnu s rotundou budeš muset posunout trochu doprava kvůli klesající trati za rotundou.V levém zhlaví,dvojitá kolejová spojka s angličany,ty určitě seskládaš z upravených výhybek.Uprostřed bych vynechal jednu staniční kolej a zabudoval zde ostrovní nástupiště.
Zkontrolovat a přepočítat klesání tratí s dodržením norem průjezdného profilu a vřele doporučuji přidat ještě po jedné spirálě.Zvětší se ti tak prostor pod viditelnou stanici a zlepší přístup do skryté stanici.Nasucho vyzkoušet průjezdnost nejdelšího vlaku ve spirálách,aby jsi potom nebyl nemile zaskočen.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Návrh domácího segmentového kolejiště H0 120x700

Příspěvekod milan ferdián » pát 09 zář, 2016 6:47 am

Sandy píše:No, nevím. Kolejiště sedm metrů dlouhé a chudé jak kostelní myš. Stanice plná vlaků, ale bez možnosti pořádného posunu.


Ahoj,
tak jak píše Sandy,aspoň minimálně jednu výtažnou kolej pro posun.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Návrh domácího segmentového kolejiště H0 120x700

Příspěvekod sidlo » pát 09 zář, 2016 8:32 am

Ono je to vlastně "jenom" stanice. Na tu délku bych si dovedl představit zkrátit délku staničních kolejí na 2,5 m, snížit počet staničních kolejí a ve zbylém prostoru udělat pěknou širou trať.
Investor si ale přeje něco jiného, tak nic proti tomu.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Návrh domácího segmentového kolejiště H0 120x700

Příspěvekod look23 » pát 09 zář, 2016 10:15 am

Zdravím

Sandy píše:No, nevím. Kolejiště sedm metrů dlouhé a chudé jak kostelní myš.

Bohužel to á za nevýhodu pokud to má být v podstatě modul, aby šla natahovat zkracovat délka stanice.

Sandy píše:Točna impozantní, ale kde je místo na ošetření lokomotiv? Možnost pozorovat vlaky při jízdě je minimální.

Depo ještě nenám rozmyšlené, stejně tak pravý segment nad tunely dvojkolejky. To co jsem měl, tak vycházely koleje šikmo od levého dolního kraje až k přípojné koleji od stanice.
Částečně jsem se inspirovat depem v Rakovníku. Kde se do depa jede nahoru a depo je v kopci nad tratí do Berouna a Lužné.

Sandy píše:Dvoukolejka si ve skryté části přímo křičí o smyčku! Jednokolejku bych viditelně protáhl po přední hraně kolejiště ve snížené úrovni a také bych jí zakončil smyčkou.

Nebyl by nějaký plánek pro inspiraci.

Sandy píše:Pro uvažované soupravy jsou koleje ve stanici zbytečně dlouhé. Já osobně bych zredukoval počet kolejí ve stanici tak na sedm a uvolnil si místo na nějakou vlečku a rozšíření depa. Tomu by pomohlo i jen zkrácení kolejí ve stanici.

Večer překreslím a hodín sem znovu návrh.

milan ferdián píše:Ahoj,
především vidím správně napojené lokomotivní depo s dvojkolejným připojením.Točnu s rotundou budeš muset posunout trochu doprava kvůli klesající trati za rotundou.

Ano všiml jsem si až pozdě večer, že točna není uprostřed roho čtvercového segmentu. Večer to upravím.

milan ferdián píše:Zkontrolovat a přepočítat klesání tratí s dodržením norem průjezdného profilu a vřele doporučuji přidat ještě po jedné spirálě.Zvětší se ti tak prostor pod viditelnou stanici a zlepší přístup do skryté stanici.

Klesání je 35 promile. Pokud použiju 20-25 promile, tak to bude trochu na knop. Vzdálenost kolejí u dvojkolejky je 70 mm, uvažovány vozy typu C.

milan ferdián píše:Nasucho vyzkoušet průjezdnost nejdelšího vlaku ve spirálách,aby jsi potom nebyl nemile zaskočen.
Milan

Děkuju za tip.

sidlo píše:Ono je to vlastně "jenom" stanice. Na tu délku bych si dovedl představit zkrátit délku staničních kolejí na 2,5 m, snížit počet staničních kolejí ...

Padl tu návrh o 2 koleje, z každé strany o jednu nebo jich má být ještě více?

sidlo píše:... a ve zbylém prostoru udělat pěknou širou trať.

Nějaký nákres nebo plánek (stačí od ruky).

sidlo píše:Investor si ale přeje něco jiného, tak nic proti tomu.

Štěstí, že to není developer. :D
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm


Re: Návrh domácího segmentového kolejiště H0 120x700

Příspěvekod Jarda H. » pát 09 zář, 2016 11:53 am

Sandy píše:No, nevím. Kolejiště sedm metrů dlouhé a chudé jak kostelní myš. Stanice plná vlaků, ale bez možnosti pořádného posunu. .... Možnost pozorovat vlaky při jízdě je minimální. .......


Asi tak nějak, když vidím tyhle plánky, říkám si co vede člověka k tomuhle kolejišti ?! Mně to přijde jako statická vitrína v muzeu ?! Ale holt pokud to někdo chce, jeho věc, že ...
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Návrh domácího segmentového kolejiště H0 120x700

Příspěvekod look23 » pát 09 zář, 2016 12:17 pm


Chybí tam napsané rozměry pro představu, jak je to velké.
Navíc pokud žene koleje kolem dokola místnosti, tak si hned může dovolit něco jiného.

Jarda H. píše:Asi tak nějak, když vidím tyhle plánky, říkám si co vede člověka k tomuhle kolejišti ?! Mně to přijde jako statická vitrína v muzeu ?! Ale holt pokud to někdo chce, jeho věc, že ...

Co mě vede, zkusit si napsat software pro Arduino, aby dokázalo ovládat takovou stanici, případně skryté nádraží.
Už jsem slevil z úplného řízení vlaků přes ABC na pouhé vypínání úseků v případě projetí stůj, tak aby nedošlo k poškození modelů.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Návrh domácího segmentového kolejiště H0 120x700

Příspěvekod jirkan » pát 09 zář, 2016 6:13 pm

Jen několik drobných poznámek.
To kolejiště, na které odkazuje kolega sidlo, je v místnosti 6,5 z 3,5 m.
U dvoukolejky na návrhu nahoře má být rozteč 70 mm. To se mi zdá zbytečně moc, to je nutné při poloměrech R1/R2 a ještě s rezervou. Při rozměrech konců 1200 x 1200 se tam klidně vejde něco jako 500 mm/ 555 mm, takový poloměr by asi dovolil jít i na menší stoupání, jeden závit spirály bude přes 3 metry?
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Návrh domácího segmentového kolejiště H0 120x700

Příspěvekod look23 » ned 11 zář, 2016 12:02 pm

Během chvilky jsem upravil návrh.
Doplnil jsem výtažnou kolej, zatím chybí smyčky, doplnil jsem výtažnou kolej.
Objednal jsem si dvě knížky Plánky kolejišť pro inspiraci, tak uvidím později.
kolejiste10.jpg
Úprava návrhu
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Návrh domácího segmentového kolejiště H0 120x700

Příspěvekod jirkan » ned 11 zář, 2016 7:48 pm

Hlavní smysl výtažné koleje je, aby při posunu nebyla blokována hlavní trať. Takže je třeba ji napojit aspoň na sousední kolej.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků