Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod OndraR » čtv 08 zář, 2016 6:00 pm

Zdravím,
plánuji si udělat své první kolejiště. Zvolil jsem velikost TT. Půjde o kolejiště menších rozměrů, 185x90 cm. Používat budu bezpodkladové koleje nejspíše od Tillig. Bude se jednat o digitální kolejiště ovládané Multimousem. Můj návrh je na obrázku:
kolejisteNavrh.PNG

To že tam mám dost malých kolejí typu 06150 možná ještě není úplně finální, prostě se mi to takhle podařilo “naklikat”. Kolejiště, teda hlavně krajina, by měla představovat vesnici. Nebude zde žádné stoupání ani klesání kolejové trasy. Jedno nádraží a jedna malá zastávka. Uvažoval jsem i o vratné smyčce. Ale to bych potřeboval modul vratné smyčky a tím že je to moje první kolejiště tak si to nechci komplikovat. Navíc by ta smyčka byla průjezdná pouze jedním směrem. A proto jsem udělal tu vnitřní trasu tak jak je. Bude to jakoby sekundární “polo-okruh” kde může vlak občas zajet na zastávku.
Plánuji provozovat 2, maximálně 3 vlaky. Klasické naše diesly typu Brejlovec, Kocour... Žádný z vlaků by neměl být extra dlouhý, tak aby se mi vešly na odstavné koleje na nádraží. Je mi jasné že co se týče reálnosti kolejiště tak právě okruh není zrovna real. Ale na tak malé ploše by byl asi problém dělat kolejiště kde vlaky jezdí ze stanice A do stanice B. A modelovat pouze veliké nádraží kde budu moct jen manipulovat se soupravami se mi moc nechce. O to více se ale budu snažit o reálný vzhled u ostatních objektů kolejiště (povrchy, budovy...).
Vím že je to oproti jiným zdejším návrhům malé a jednoduché kolejiště, ale byl bych rád za reakce a případné rady a návrhy. Rád také na vyžádání doplním požadované detaily které jsem zde zapomněl napsat nebo mi nepřipadaly důležité.
Děkuji.
OndraR
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned 31 črc, 2016 10:20 am

Re: Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod milan ferdián » čtv 08 zář, 2016 6:09 pm

Ahoj,
zkus definici "Logika kruhu" :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod hopeter » čtv 08 zář, 2016 6:58 pm

Za mě asi toto.
Ten větší okruh schovej alespoň v místě zastávky do tunelu nebo za kulisu. V nádraží bych přidal k té koleji u budovy jednu kusou třeba pro volnou skládku a naproti by mohla vyúsťovat vlečka. Staniční koleje si můžeš prodloužit použitím obloukových výhybek nebo posunutím klasických výhybek do oblouků. Jo a ta vlnovka v místě zastávky by byla hezčí víc nepravidelná. Máš to všechno moc souměrné , oku lahodí větší či menší šišatost... :wink:
Pokud ještě nemáš jasno s kolejivem doporučuji Kuehn. Výhybky mají kovové srdcovky ( můžou být i nezapojené ) a drží polohu i bez přestavníků. Kolejivo vyjde levněji zvláště když použiješ startset kolejí.
Máš to kolejiště na pokochání jízdou vlaků a když přidáš koleje jak ti radím můžeš i trochu reálně posunovat. A ještě zkus do části za kulisou přidat kolej na objíždění vlaků a bude i reálný provoz.
Ať se ti stavba daří , rád se kouknu na pokračování. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod hank61 » čtv 08 zář, 2016 7:22 pm

Jak píše hopeter zkus minimálně odstranit ty souměrnosti. Doporučuji si prostudovat malá kolejiště v knihách 1-3 od M.Ferdiana. pokud je nemáš, je něco i zde na foru, nebo zadej jmeno autora do googlu a prepni na obrazky. Dle mého názoru rozměr jaký máš umožňuje mnohem realističtější projekt. Ať se daří ;-)
https://www.google.cz/search?q=logika+kruhu&espv=2&biw=1242&bih=606&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjDobmwvoHPAhXCfRoKHfcUDf4Q_AUIBigB#tbm=isch&q=koleji%C5%A1t%C4%9B+logika+kruhu

https://www.google.cz/search?q=logika+kruhu&espv=2&biw=1242&bih=606&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjDobmwvoHPAhXCfRoKHfcUDf4Q_AUIBigB#tbm=isch&q=milan+ferdi%C3%A1n
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod OndraR » pát 09 zář, 2016 6:32 am

Co se týče pojmu "Logika kruhu", našel jsem zde vlákno které o tom pojednává. Trochu jsem si to četl a podle ohlasů to bude zajímavé. Akorát je škoda že v tom vlákně jsou nefunkční odkazy na obrázky. S nimi bych si to dovedl lépe představit. A taky to vypadá tak že bych musel docela překopat můj návrh, přidat skryté nádraží... Ale jakmile si to celé pečlivě přečtu a pokusím se si to představit tak se možná něčím z toho budu inspirovat.
Jinak co se týče konkrétních návrhů na úpravu a doporučených obrázků, některými se budu určitě inspirovat a upravím návrh. Každopádně naruším symetrii. Ono mě to taky připadalo až moc uměle přesné. Ta slepá kolej vedoucí z odstavné koleje je taky dobrý nápad a pokusím se to taky do plánku přidat. Větší okruh mám v plánu schovat. Nevím jestli může být kulisou myšlen i pás vysokých stromů, ale takto sem to měl v plánu. S tunelem ještě nevím. Musel bych pro to vytvořit dostatečně veliký kopec. A má představa je spíše o mírně zvlněné krajině (koleje ale budou po celé délce v rovině jak už jsem psal).
Co se týče kolejiva, mám už start set od Tillig. Bezpodkladový, nějakých 70x80 cm. A proto sem měl v plánu zůstat u tohoto kolejiva. Nevím jestli se se změnou značky taky trochu nezmění vzhled kolejí a jestli jsou vlastně koleje různých značek "kompatibilní" a dají se navzájem propojit.
A co se týče té koleje na objíždění vlaků za kulisou, tak si teď úplně nedovedu představit jak to hopeter myslel. Přece když bude jeden vlak na vnitřním okruhu a druhý na vnějším tak se v pohodě minou, proč by se teda měly objíždět :-) Ale asi to myslím špatně a nevím jak to bylo myšleno.
No a ty staniční koleje možná ještě upravím i když si myslím že délka je celkem v pohodě. Snad jen ta poslední nejkratší. Ale tam bylo v plánu parkovat jen nějakého krátkého Hurvínka. Ale pokud by tam projížděl nákladní vlak na tu slepou kolej s vlečkou tak nevím, uvidím.
Zkusím tedy návrh v příštích dnech upravit a pak ho tu zase vystavím.
Dík za tipy.
OndraR
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned 31 črc, 2016 10:20 am

Re: Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod milan ferdián » pát 09 zář, 2016 6:56 am

Ahoj Ondro,
popřemýšlej.Vždy se dá něco vymyslet.Kolega myslel objízdnou kvůli tomu,aby vlaky ti nejezdily stále dokola.Tunelové portály stačí naznačit jako součásti kulisy,kde do zadních prostor budeš mít otevřený prostor.

Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod Sandy » pát 09 zář, 2016 7:21 am

V jednoduchosti je krása, ale to v tomto případě zrovna neplatí...
Asi bych ponechal jen vnitřní okruh, levý oblouk bych skryl v tunelu. Tam by se možná vešlo i dvoukolejné skryté nádraží. Z vnějšího okruhu bych udělal vedlejší trať, která mírně stoupá a končí vlevo nahoře v koncové stanici. Nebo by to mohla být jen vlečka.
Každá trať by do "hlavní" stanice zaúsťovala zvlášť.
"Logika kruhu" je hezká věc, ale na ježdění to moc není.....
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod milan ferdián » pát 09 zář, 2016 7:36 am

Ahoj,
bude se muset rozhodnout a ujasnit,co si bude provozně přát. :wink:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod hopeter » pát 09 zář, 2016 2:24 pm

Tady jsem ti narychlo stvořil co jsem výše popsal... Jestli zvolíš tunel nebo kulisu je jedno. Kulisou může být cokoliv. Zeď , skála , les , budovy ... Jde o to aby se oddělily jednotlivé tratě a za kulisou mohla udělat třeba výměna souprav a tím simulovat reálný provoz. Tratě jsou v jedné rovině. Můžeš třeba někde udělat prohlubeň a přes ní most a tím vytvoříš dojem členité krajiny aniž bys se pachtil se stoupáním tratě... Příklad kulisy najdeš třeba u mě nebo u hanka61 na minikolejišti. Pokud se chceš kochat krajinou a volnou jízdou vlaků tak bych se s logikou kruhu netrápil.

OndraR.jpg

Ještě by se dalo zapracovat na délce staničních kolejí a nějakých drobnostech ale to až budeš mít jasno v projektu. Kusovky koleje bude vhodné nahradit převážně flexikolejema. Vyjde to levněji zvláště když si je sestavíš z prutů a pražců a můžeš si pomoci tam kde geometrie přesně nesedí. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod OndraR » ned 11 zář, 2016 4:48 pm

Ahoj,
takže pokud to dobře chápu, tak pro volné projíždění krajinou, což já přesně chci, není třeba řešit logiku kruhu. Takže já bych to viděl na ten svůj původní plán s úpravami od hopetera. S těmi úpravami se mi to dost líbí a asi půjdu do toho. Možná pár malých úprav a toto budu realizovat. Například se mi zdá že hlavně spodní kolej je dost blízko k okraji a měl bych strach aby mi nespadl vlak. Takže buď to trošku zúžím nebo na hranu základní desky přidám nějakou mini zábranu. Kulisu mezi vedlejším a hlavním okruhem bych viděl asi na nějaký lesík se skálou, ale tunel taky nevylučuju, třeba jen ty tunelové portály.
S flexi kolejema mám trochu strach, nevím jestli to zvládnu. Určitě ale budu chtít využít kolejnice které už mám ze start setu.
Já teď budu zhruba týden a půl mimo, ale jak budu zpět tak začnu s realizací. Už se mi i vrátil reklamovaný Brejlovec takže budu moct trať projíždět, zatím aspoň samotnou lokomotivou.
Takže zatím díky za všechny rady a tipy a jak budu zpět tak to celé začnu realizovat a určitě se tady budu ještě na spoustu věcí doptávat :-)
Ondra.
OndraR
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned 31 črc, 2016 10:20 am

Re: Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod OndraR » sob 12 lis, 2016 4:28 pm

Ahoj,
jedna malá otázka. Doufám že nevadí že se ptám v rámci tohoto vlákna a nezakládal jsem kvůli tomu nové.
Kyž nepočítám výhybky, budu potřebovat tři typy kolejnic - 6110, 6310, 6210. Potřebné kratší kusy si udělám zkrácením těchto typů nejspíše brusným kotoučem. Nějak se mi ale nepodařilo najít tyto typy na českých e-shopech. Našel jsem je ale v bazaru, např. 6310 - http://www.bazarvlacky.cz/TT-Kolej-oblo ... 5-d327.htm a to mi i s ohledem na nižší cenu vyhovuje.
Bohužel není uvedeno o jakou značku se jedná. Pravdepodobně ale někdo z vás pozná o jaké kolejivo jde. Já tipuji že je to profilové kolejivo od BTTB.
Já už mám základní okruh https://www.itvlaky.cz/TT-zakladni-set- ... d10622.htm.
Takže bych se chtěl ujistit, zda můžu kombinovat - spojovat ty Tillig koleje které už mám s těmito bazarovými. Nebude s tím problém? Npaříklad mě napadá rozdílná výška profilu...
Jinak návrh zůstává v podstatě stejný jako poslední od Hopetera, akorát nebudu dělat tu vlečku protože neplánuji mít v kolejišti takový průmyslový objekt kde by ta vlečka směřovala.
Díky.
OndraR
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned 31 črc, 2016 10:20 am

Re: Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod belgarat » sob 12 lis, 2016 4:48 pm

OndraR píše:Našel jsem je ale v bazaru, např. 6310 - http://www.bazarvlacky.cz/TT-Kolej-oblo ... 5-d327.htm a to mi i s ohledem na nižší cenu vyhovuje.

Je to plechove "U"cko BTTB; nebrat.

OndraR píše:Takže bych se chtěl ujistit, zda můžu kombinovat - spojovat ty Tillig koleje které už mám s těmito bazarovými. Nebude s tím problém? Npaříklad mě napadá rozdílná výška profilu...

Profil je uplne jiny; koleje BTTB jsou jako obracene "U" - uvnitr dutina. Modelove koleje jsou prurezu I (patkove pismo ;)). Prechodove koleje existuji, ale fakt bych to nedelal.

mohu-li radit, vybodni se na kusove kolejivo a kup si pruty a flexiprazce: https://www.itvlaky.cz/TT-Flexi-prazcov ... 5-d426.htm, https://www.itvlaky.cz/TT-Kolejovy-prof ... 0-d425.htm, na rovne casti treba https://www.itvlaky.cz/TT-Rovny-prazcov ... 1-d427.htm (nekteri nastrihaji jednu stranu a maji pak oblouk).
Vytvarujes si tim presne co potrebujes, za podstatne mene penez - a navic se zbavis prechodovych odporu mezi mrnavymi kousky kolejnic. K ohybacce na kolejove pruty potrebujes akorat par lozisek, viz zde: http://www.masinky.info/2013/04/ohyback ... ych-prutu/
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2372
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod hopeter » sob 12 lis, 2016 5:11 pm

Ke kolejivu totéž co belgarat. Plecháče nebrat a všude mimo krátkých kousků třeba mezi výhybkami dej flexi. Oblouků se neboj , nepotřebuješ ani ohýbačku. Stačí předohnout pruty kolem čehokoliv válcového třeba kolem hrnce vhodného průměru. Přesný poloměr už doladíš při pokládání a lepení zajištěním třeba modelářskýma špendlíkama.
Vlečku bych nerušil. V budoucnu bys litoval , že nemáš kam a proč posunovat... Nemusíš mít fabriku , stačí třeba kovošrot , stavebniny nebo jen nakládku dřeva apod.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod Tomáš » sob 12 lis, 2016 6:16 pm

Takhle malé kolejiště bych určitě stavěl z kolejiva Kuhn . Zkuste to někdo nakreslit. Myslím že by to mohlo vyjít daleko líp.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Návrh malého TT kolejiště - okruh.

Příspěvekod hopeter » sob 12 lis, 2016 6:41 pm

I když kolejivo kueh je moje oblíbené tak bych ho tady nepoužíval.
1. Je tady použito hodně obloukových výhybek a ty je výhodnější pořídit ze stavebnic tillig. Obloukové výhybky kuehn taky mají dle mě dost nešikovnou geometrii.
2. Standartní oblouky tilligu umožňují menší poloměry.
3. Flexi koleje nemá kueh tak dobře zvládnuté jako tillig. Mají pražce naříznuté jen po jedné straně a jednu kolejnici zafixovanou proto se hůř tvarují. Navíc postrádají ukončovací pražce s vybráním pro spojky.
Když to shrnu tak při použití stavebnic výhybek od tilligu a flexin složených z prutů a pražců se dá tohle kolejiště postavit levněji a pohodověji než z kolejiva od kuehnů...
Za mě kuehn na větší kolejiště a na malé tillig. Mám vyzkoušeno obojí a takto mě to vychází... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků