H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Rebel » stř 07 zář, 2016 4:59 pm

Pěkný večer

dovoluji si také založit téma s návrhem našeho domácího kolejiště. Modelové kolejiště byl vždycky můj dětský sen, bohužel za minulých dob (před rokem 1989) se těžko sháněly komponenty a proto se nedalo stavět. Zůstal jsem i s přáteli vždy u jednoho oválu, který se vždy postavil v dětském pokoji a honili se po něm mašinky, které jsme sehnali v modeláři. :-) Nyní mne vyprovokal můj syn abych oprášil to co zbylo po dětském snu na půdě. Noó upřímně postavili jsme malý okruh a rozjeli nějaký vlak, ale žádná sláv a tak jsem začal pátrat po dnešních modelech. Rychle jsem pochopil, že stávající kolejivo již použít nelze a ty dvě funkční mašinky nestojí za mnoho a rozhodl se tedy začít od začátku.
Koupili jsme si set kolejiva a set s mašinkami a centrálou z21 start + Upgrade pro ovládání pomocí tabletu. Mohu zkonstatovat že jsem nadšen a syn také, pro jednoduché kolejiště bomba. Nicméně ovál, který lze pomocí tohoto setu postavit brzy začal na zemi překázet, rozhodli jsme se tedy pro nějaké stabilnější místo, bohužel jsme moc nenašli pochopení u naší maminky a vyhádali si pouze místo pro desku 250x150metrů a to ještě sklápěcí ke zdi. Na druhou stranu se tomu moc nedivím, byt není nafukovací a děti také potřebují svůj prostor a klid. Časem jsme se rozhodli, že na této desce postavíme nějaké malé kolejiště kde by se mohlo prohánět více vlaků a mohl se dělat nějaký posun atd. prostě aby "hraní" bylo trochu zajímavé. A samozřejmě včetně krajinky staveb atd.

A teď k věci, velice rád uvítám od Vás zkušenějších rady a nápady co předělat vylepšit. Trochu v tom začínám plavat, informací je mnoho a zkušenost žádná. Návrhů jsem nakreslil mnoho ale vždy jsem našel nějakou botu, přikládám ten poslední, který mi přijde nejvíce použitelný.

Základní informace:
1. Jsem naprostý modelářský laik, ale jdeme do toho s nadšením tak se dílo podaří. :-)
2. Nicméně alespoň zapojení elektronika a počítače my nejsou cizí i když digitalizace kolejiště jak jsem zjistil není jednoduchá záležitost.
3. Přečetl jsem spousty témat a diskuzí, přes normy např. jak má vypadat nádraží atd., nicméně místo na kolejiště je malé a nelze vyhovět všemu, aby to vypadalo reálně.
4. Kolejiště bude v měřítku H0, bohužel dnes již vím, že jsem asi měl jít do TT, ale již je pozdě máme dost věcí nakoupených.
5. Celé kolejiště včetně vláčků, bude ovládané digitálně
6. Zatím nemám nic na kolejiśti postavené tzv. na tvrdo, lze dělat všechny možné změny. Hotová je jen konstrukce deska a uchycení na zeď pro sklápění.
7. Kolejiště bude obsahovat Nádraží (odkud se bude pozorovat celé kolejiště), tedy přední část bude nízko a zadní zvednutá, dále Pilu odkud bude vlečka a Malou vesničku. Dva ovály pro delší a rychlejší vlaky a jeden ovál pro lokálku na kterou bude svedená vlečka z pily.
8. Význam kolejí v nádraží:
a. červené jsou hlavní
b. modrá je dopravní
d. zelené jsou manipulační, odstavné
9. Na kolejišti budou současně jezdit dva až tři vlaky, není podmínkou. Trochu se obávám, že koleje v nádraží jsou příliš krátké.

Limitující faktory:
2. Velikost prostoru 250x150cm
3. Nelze vybudovat skryté nádraźí kvůli výšce, možná časem, ale spíše ne.
4. Kolejiště by mělo fungovat:
a. jak pro kroužení vlaků v tomto stavu jsou možné 3 nezávyslé okruhy (není podmínkou), je fakt, že to vypadá jako vlakodrom.
b. a také pro posun, aby byla hra zajímavější a realističtější

Přikládám fotku z WinTracku pro návrh rozložení kolejiva.
Děkuji všem za pomoc a spolupráci.
Přílohy
Track_NEW_Color.jpg
Návrh rozmístění kolejiva
Rebel
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 07 srp, 2016 7:35 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod milan ferdián » stř 07 zář, 2016 5:12 pm

Ahoj,
co na to říct :P .Co je to za kolejivo?ROCO,PIKO A-Gleis?Dětské plánky v H0 tu jsou.Třeba je najít.
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Rebel » stř 07 zář, 2016 5:21 pm

kolejivo Roco GeoLine
Je to tedy celé nepoužitelné ? :-(
Rebel
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 07 srp, 2016 7:35 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod milan ferdián » stř 07 zář, 2016 6:01 pm

Rebel píše:kolejivo Roco GeoLine
Je to tedy celé nepoužitelné ? :-(

Ahoj,to jsem nenapsal.Nejsi první,ani poslední kdo přichází s tímto návrhem dětského kolejiště zde.Uvidíme co řeknou další kluci :wink: .
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod workous » stř 07 zář, 2016 6:04 pm

Za kolejivo máš u mne jedničku vítej "Geolajnisto" :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Rebel » stř 07 zář, 2016 6:18 pm

Uprimne kdyz jsem kreslil navrhy tak jsem na ty geoline dost nadaval. Ale kdyz jsem videl tvoje dilo s geoline tak jsem se uklidnil.:-)
Rebel
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 07 srp, 2016 7:35 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod workous » stř 07 zář, 2016 6:30 pm

Je to hračkové kolejivo a má své limity to je fakt, ale mne vyhovuje... :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod hopeter » stř 07 zář, 2016 7:59 pm

No v podstatě to co bys musel uklízet z koberce máš na desce co se přiklopí na zeď a je uklizeno... :wink:
Budou se tam prohánět vlaky jako myši v akváriu. :D Krajina není ani nutná. Pokud je to záměrem tak v pořádku. Pokud chceš modelové kolejiště tak hledej, námětů tady je habaděj.
Hezkou zábavu ať ti to jezdí. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Rebel » stř 07 zář, 2016 8:19 pm

No, uprimne takhle jsem to neplanoval. Chtel jsem samozrejmne aby to take trochu vypadalo. Je videt ze na tom asi musim jeste zapracovat i kdyz vubec nevim jak. Nikde jsem nenasel nejakou inspiraci pro zacatecniky na tak malem prostoru. Trochu mne nakopnul kolega Ferdian.
Rebel
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 07 srp, 2016 7:35 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod milan ferdián » čtv 08 zář, 2016 5:42 am

Ahoj,
nevím jestli jsi procházel kapitoly,zde máš příklad jednoho dětského kolejiště Chrpov.
Milan
Přílohy
Chrpov krajina – DF.jpg
Chrpov krajina – DF.jpg (115.27 KiB) Zobrazeno 9425 krát
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod sidlo » čtv 08 zář, 2016 6:00 am

Pozor. Většina "modelových" kolejišť je patrová. Aby nebyl problém s prostorem sklápění.
Ten původní návrh bych úplně nezatracoval. Možná redukovat dvojkolejku na jednokolejku z ovál na pilu udělat koncovou staničku.

Edit
Mrkni na vlákno Workouse. Podobný prostor, stejné kolejivo a vypadá to hodně modelově http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=8270&start=510#p196739
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Sandy » čtv 08 zář, 2016 8:02 am

Rebel píše:No, uprimne takhle jsem to neplanoval. Chtel jsem samozrejmne aby to take trochu vypadalo. Je videt ze na tom asi musim jeste zapracovat i kdyz vubec nevim jak. Nikde jsem nenasel nejakou inspiraci pro zacatecniky na tak malem prostoru. Trochu mne nakopnul kolega Ferdian.

No jo, ta nešťastná "hánula"! Na zahradě to nepostavíš a v bytě to překáží.
Trochu mi to připomíná mé začátky před pětadvaceti lety. Různě jsem si skládal koleje na koberci, kusech dřevotřísky apod. Až mě manželka vyhecovala, abych postavil něco stabilního. Tak jsem do toho šel a postavil kolejiště 320x160 cm s tím, že se bude přiklápět ke zdi. To ale není nejchytřejší nápad, protože se pořád na kolejiště musí něco nandavat a pak zase uklízet. Pomalu to dospělo do stavu, kdy se kolejiště 15.září položilo a 15.dubna zase přiklopilo ke zdi :lol:
Cesta do obýváku se zúžila na 50 cm (a to mám obývák 26 m2). V zimě jsem nosil trenýrky týden, protože do prádelníku se nedalo dostat. :oops: A když jsem po třech letech začal stavět krajinu a po bytě začaly poletovat kuličky polystyrenu, tak mě manželka nekompromisně vyhodila na mráz. Kolejiště už je přes dvacet let opřeno o zeď v komoře ve firmě a já to "žužlám" na prostoru 2x1 m v "hračkárně (ta má 3,5x1,8 m).....
To jen má zkušenost s tématem " Kolejiště přiklápěné na zeď"
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod milan ferdián » čtv 08 zář, 2016 8:13 am

Ahoj kluci,
Sandy píše:
Rebel píše:No, uprimne takhle jsem to neplanoval. Chtel jsem samozrejmne aby to take trochu vypadalo. Je videt ze na tom asi musim jeste zapracovat i kdyz vubec nevim jak. Nikde jsem nenasel nejakou inspiraci pro zacatecniky na tak malem prostoru. Trochu mne nakopnul kolega Ferdian.

No jo, ta nešťastná "hánula"! Na zahradě to nepostavíš a v bytě to překáží.

Právě,na detaily perfektní a na prostor trisktní.
Sandy píše: Kolejiště už je přes dvacet let opřeno o zeď v komoře ve firmě a já to "žužlám" na prostoru 2x1 m v "hračkárně (ta má 3,5x1,8 m).....

Postupně jak probírám svůj archív,zjišťuji že pro H0-nulkaře je skutečně málo kolejových plánků pro mikroprostor.Něco bylo už zveřejněno,ale stále je to málo.Co s tím?Poraďte.Alfou a omegou je minimální poloměr a ten je u vás stravitelný,který :?: A co úhly výhybek :?:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod workous » čtv 08 zář, 2016 8:16 am

Ještě se podívej na tento plánek ....je to sice patrové, ale rozměrové menší, tak možná by jsi dostal prostor od náčelnice :D ....tento projekt jsem vzdal jen z důvodu přístupu jinak se mi moc líbil a dle mne byl provozně zajímavý navrhoval kolega Lajblt také zdejší machr na plánky...Stavba není, tak náročná když jsi projdeš vlákno uvidíš kam jsem došel...určitě bych tam dnes dal jen české stavby rozhodně menší než jsem se tam snažil narvat já :D pokud budeš mít přístup ze tří stan není problém a můžeš mít celý rozměr já to měl vykousnutý, abych otevřel okno.Poloměry R3/R4 a R5 si vyráběl z PIKO Flexi viewtopic.php?f=1&t=6833&hilit=workous

Jinak ti držím palce, aby jsi do něčeho šel...
Přílohy
_modely.biz-zdenek-sulc-nový-02c2-2D.jpg
_modely.biz-zdenek-sulc-nový-02c2-2D.jpg (98.61 KiB) Zobrazeno 9343 krát
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: H0 - Návrh domácího kolejiště 250x150

Příspěvekod Rebel » čtv 08 zář, 2016 9:49 am

Diky vsem za pomoc, jiz jsem myslel, ze jste nademnou zlomili hul a nechate vlakno vyhnit.
Trochu mne vydesila Snadyho zkusenost se sklapecim kolejistem.
Vase navrhy prostuduji a zkusim neco vymyslet, pripade jen sproste prekopirovat. Bohuzel mam jak bylo zmineno trochu problemy s vyskou kolejiste. Tak cca 1/4 kolejiste nemuze byt moc vystoupla a od poloviny se da jit max na cca 35 cm
Kdyby jste jeste neco meli tak na mne nezapomente, diky
Rebel
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 07 srp, 2016 7:35 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: petr2023 a 18 návštevníků