Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod A2C » čtv 14 črc, 2016 4:08 pm

Všetkých Vás zdravím, a hlavne Nkárov,
Cez kamaráta sa na mňa nakontaktoval pán ktorý si chce nechať postaviť doma koľajisko o rozmeroch 2300x1100mm
Spočiatku sa mi zdalo že je to absurdnosť keďže jeho požiadavky boli:
"Mala by tam byt okrem niekolko okruhovej trate aj jedna obycajna horska elektricka, ci uzkokolajka a pripadne v mestecku jednoduchy okruh elektricky (od Sato).
Era 3 az 4.
Tocnu netreba.
Stanica idealne trocha sikmo.
Tunel
Most
Jazero
Krajina

Digital z21
Vyhybky, navestia elektronicky ovladatelne
Vela LED, ma to v obyvacke tvorit svetelnu atmosferu.
Troleje iba pasivne a iba na jednom modernom okruhu s velkymi polomermi"
http://a2c.rajce.idnes.cz/Nkove_kolajisko/
Podľa mňa totálna šialenosť a dúfam že sa mi podarilo ho presvedčiť na väčší podiel krajinky jedným z Milanových plánikov.
Rád by som sa Vás všetkých keďže som H0kár nemám prehľad o Nkovom koľajive, polomeroch ktoré používate, ktoré sú tie správne výhybky, ktoré Code by ste použili, musí to byť maximálne spoľahlivé!
Ďakujem
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod petr.machy » stř 20 črc, 2016 8:46 am

Tak toto téma sleduju už dlouho a pořád žádná reakce. Tak zkusím nějak začít. Co se týká těch kolejí, já, protože jsem měl už asi 15 let nakoupený vyhýbky a koleje Roco, tak používám toto kolejivo, nyní převzal výrobu Fleischman. Na spolehlivost si oproti starému kolejivu PIKO profil "U" nemohu ztěžovat. Dále jsem vysledoval, že hodně populární tady na fóru pro N-kaře je kolejivo Peco Code 55.
K návrhu kolejiště ať se vyjádří raději povolanější, mě to přijde lehce přeplácané :-). Každopádně budu sledovat dále toto téma a jeho vývoj, protože jako N-kaře mě to zajímá :-).
Machy
Uživatelský avatar
petr.machy
 
Příspěvky: 36
Registrován: úte 29 lis, 2011 2:30 pm
Bydliště: Tábor

Re: Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod fulda » stř 20 črc, 2016 9:16 am

Kolejivo Peco je spíš pro modeláře, pro takovýto vlakodrom bych se soustředil na "hračkovější" kolejiva. Hlavně podle toho, jestli se bude jednat o práci s kusovým kolejivem a nebo s flexi kolejivem.
U kusového bych volil asi to Roco (dnes Flaischmann 222xx), v případě práce s flexi bych volil kolejivo Flaischmann s podložím (91xx). To je sice dražší, ale pro vlakodromy spolehlivější.

Bavit se o modelovosti oblouků u vlakodromu je blbost, ale co se týká průjezdnosti, tak R2 většinou, R3 je v pohodě. geometrie.

Koukal jsem, že máš na obrázcích v rohu kolejiště hromadu přepínačů a přitom máš uprostřed peco točnu a píšeš o ovládání Z21. To je IMHO podivná kombinace.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod HonzaM » stř 20 črc, 2016 7:36 pm

Ty náčrty na rajčeti mají být už návrhy toho kolejiště? Při tom množství koleji by se nedala realizovat prakticky žádná krajina. Pokud jde o kolejivo PECO Code 55, jedná se o kolejivo, u nějž je modelovější výška vlastní kolejnice, hračkovému kolejivu Fleischmann (dříve Roco) odpovídá PECO Code 80. Na domácím kolejišti mám kolejivo PECO Code 55 a nenarazil jsem na žádný problěm proč by mělo vadit, je ovšem pravda, že z důvodů větší modelovosti nemá tak velký úhel odbočení výhybek a pro stejné kolejové schema proto potřebuje více prostoru.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod A2C » ned 24 črc, 2016 7:12 am

Skúsim začať :)
Nevedel som sa venovať návrhu týždeň tak som ho ešte nedokončil, v každom prípade, tie plány čo sú na Rajce mi poslal zadávateľ že o niečom takomto premýšlal. Tak sme spolu minulý týždeň preberali možnosti a zhodli sme sa že niečo navrhnem sám, čo nebude tak príšerný vlakodrom.
Čo sa týka toho ovládania celé bude navrhnuté na automatickú prevádzku, aj keď momentálne ešte nemám predstavu ako sa to bude dať zrealizovať u Nka.
Ďakujem za rady ku koľajivu,musí to byť maximálne spoľahlivé nakoľko ku koľajisku nebude bežne prístup, stavba bude z flexi koľají.
Prvé plány čo som navrhoval som skúšal s veľkými oblúkmi ale akosi som už dospel k tomu že ani na tak veľkej ploche pre Nko to nebude žiadna sranda.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod modeln » ned 24 črc, 2016 9:02 am

A2C píše:Skúsim začať :)
Nevedel som sa venovať návrhu týždeň tak som ho ešte nedokončil, v každom prípade, tie plány čo sú na Rajce mi poslal zadávateľ že o niečom takomto premýšlal. Tak sme spolu minulý týždeň preberali možnosti a zhodli sme sa že niečo navrhnem sám, čo nebude tak príšerný vlakodrom.
Čo sa týka toho ovládania celé bude navrhnuté na automatickú prevádzku, aj keď momentálne ešte nemám predstavu ako sa to bude dať zrealizovať u Nka.
Ďakujem za rady ku koľajivu,musí to byť maximálne spoľahlivé nakoľko ku koľajisku nebude bežne prístup, stavba bude z flexi koľají.
Prvé plány čo som navrhoval som skúšal s veľkými oblúkmi ale akosi som už dospel k tomu že ani na tak veľkej ploche pre Nko to nebude žiadna sranda.



Ahoj,to vies,i ked N-ko je malicke,v mnohých veciach je velke.I ja som musel pri svojich poziadavkach trosku zlavit,vzhladom na miestnost ktoru mam k dispozicii.Preto som navrh kolajiska zveril p.Ferdianovi,a doteraz nelutujem,vsetko sedi ako rit na serbel.Moja hlavna poziadavka bola,neist s oblukmi pod R3-261,8 mm,a Milan to zvladol.Nieco so stavby je vo vedlajsom vlakne viewtopic.php?f=1&t=9817&start=195 a navrh viditelnej casti
Přílohy
T.S.II.-–-celek.jpg
modeln
 
Příspěvky: 427
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:42 am

Re: Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod A2C » ned 24 črc, 2016 3:13 pm

Veľmi pekné, keby som to robil pre seba jednak že by to bolo H0 :D ale hlavne by som to potiahol popri stenách.
Ja mám zatiaľ predstavu ťahania hlavnej trate cez stred panelu diagonálne a vyklesať s ňou až do skryťáku. a popritom by sa vinula lokálka.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod milan ferdián » pon 25 črc, 2016 7:19 am

A2C píše:Veľmi pekné, keby som to robil pre seba jednak že by to bolo H0 :D ale hlavne by som to potiahol popri stenách.
Ja mám zatiaľ predstavu ťahania hlavnej trate cez stred panelu diagonálne a vyklesať s ňou až do skryťáku. a popritom by sa vinula lokálka.

Ahoj,
tisíc modelářů = tisíc přání.Každý jste individuální. :wink:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod A2C » stř 27 črc, 2016 12:58 pm

Trocha som postúpil návrhom, a chcem sa spýtať na pár faktov.
Najskôr fotografie.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

A teraz otázky.
Ako sa Vám osvedčila vzdialenosť osí koľají 26,6mm?
stúpanie 3% je pre Nko v poriadku?
Aký je doporučený minimálny priestor medzi úrovňami?
V najnižšom mieste mi vyšlo 41mm

Mimochodom dostal som požiadavku do toho zakomponovať ešte električku a lanovku :lol:
Naposledy upravil A2C dne úte 02 srp, 2016 7:58 am, celkově upraveno 1
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod JanoH0e » stř 27 črc, 2016 1:17 pm

Urob z vedľajšej trate električku, tzv. tramvlak, aby si ju mohol púšťať aj na okruh s rychlíkmi. Potom sa môžeš vyhrať s vedľajšou traťou.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod A2C » stř 27 črc, 2016 1:43 pm

To som ponúkol, ale chce ju zachovať ako oddelený okruh :D
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod Vojtěch Vorel » stř 27 črc, 2016 2:33 pm

A co takhle dát malé nádraží električky (rozchod 1000mm?) na druhou stranu nádražní budovy, ty dva tunelové portály, co v té části jsou, posunout více vlevo (prodloužit tunely), a električku udělat v této půlce kolejiště? Udělat tam nějaký kopec, levou část kolejiště (dvoukolejka a lokálka) posunout trochu vpravo, je-li to možné), a u levého okraje kolejíště druhé nádraží električky. Buď koncové, nebo, chce-li vyloženě okruh, tak přes (příhradový) most přes obě tratě zpět na hlavní nádraží? Netuším, jak to vyjde prostorově, asi nic moc, ale jen takový návrh případně k rozvinutí :)
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod Vojtěch Vorel » stř 27 črc, 2016 2:38 pm

Za sebe bych asi ještě zkusil předělat zaústění lokálky do hlavní stanice, protože z obou směrů je možné vjet pouze na jednu kolej. Např. bych v pravé části stanice lokálku zkusil odbočit až hned za zhlavím kolejovou spojkou z dvojkolejky. Pokud samozřejmě není účelem posun ve stanici apod :) ale i tak, motorák z lokálky by asi kvůli bezpečnosti cestujících neměl přijet na kolej nejvzdálenější od budovy. :)
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod A2C » stř 03 srp, 2016 5:12 pm

Skúsim nahodiť ešte otázku pre Nkárov ako napr. Milan Ferdián, prosím Vás ak nechám v oblúkoch vzdialenosť medzi koľajami 26,6mm bude to stačiť alebo sa mi tam môžu zraziť vozne?
Ďakujem
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Koľajisko na zákazku 2300x1100mm N-ko

Příspěvekod milan ferdián » stř 03 srp, 2016 5:25 pm

A2C píše:Skúsim nahodiť ešte otázku pre Nkárov ako napr. Milan Ferdián, prosím Vás ak nechám v oblúkoch vzdialenosť medzi koľajami 26,6mm bude to stačiť alebo sa mi tam môžu zraziť vozne?
Ďakujem

Ahoj,
záleží na poloměrech oblouků,platí pro vozy "C".
R250 - R285 = 35
R300 - R331 = 31
R325 - R355 = 30

A jak jsi přišel na vzdálenost 26,6 mm?

Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků