Ferdiánovská variace - Líny

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » pon 27 led, 2020 3:46 pm

A ještě celkový pohled po úpravě.
Přílohy
DSCN3638.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1625
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » stř 25 lis, 2020 6:18 pm

Počítám, že do tejdne bych moh mít rovnej alternativní střední díl. Dýlka metr, šířka 20 cm (zbytek od H0 šoupaliště), tedy o 5 cm užší než "nádražní" díly. Měla by to být jen širá trať v krajině - na odvrácené straně vysoké porosty, na přivrácené pole a louky (možná remízek), žádné stavby, nebo jen minimální (jedna či dvě chajdy na lesní polovině). Tím by se střelcovská variace na Líny dostala mezi minikolejiště v kategorii "nudlovka" (celková plocha 0,70 čtverečního metru).
Původně jsem uvažoval o malém (jen s obloukem) a velkém (v zrcadlovém uspořádání k původnímu střednímu dílu) "L", nudle se ale ukázala být praktičtějším řešením. Do vzdáleného budoucna je ve hře rovný díl v plné šíři 25 cm s vlečkou/odbočkou pro motorák. Jako chyba se v současnosti jeví uspořádání "skryťáku". Sice pobere dvě soupravy a umožňuje jejich objetí, nemá ale shodné čelo se stanicí Líny. Pokud by schéma obou stanic bylo shodné či podobné, mohlo by kolejiště fungovat jako modulovka a ne jako segmentovka s daným pořadím dílů.
Střelec
 
Příspěvky: 1625
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » ned 29 lis, 2020 3:09 pm

Tak hrubá stavba rovného středního dílu s krajinou je z krku, ještě musí proschnout. Pak ji přeluxuju, udělám opravy, doplním pár detailů a nafotím to. po případném doplnění kulisy by to bylo hezké dioráma na focení vlaku v krajině.
Střelec
 
Příspěvky: 1625
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » úte 01 pro, 2020 3:20 pm

Nový rovný mezikus pro Líny:
Přílohy
DSCN5545.JPG
DSCN5544.JPG
DSCN5543.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1625
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod hopeter » úte 01 pro, 2020 4:11 pm

Rovný ? :mrgreen:
Promiň rýpnutí. Obdivuji jak ti to jde od ruky , hezká práce. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod hank61 » úte 01 pro, 2020 5:09 pm

Ty segmenty nemají žádná čela?
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod radekpo » úte 01 pro, 2020 8:41 pm

Taky promiň, zatím jsem nic pořádného nepostavil ... To vlnění koleje by muselo mít nějaký důvod, a ten tam bohužel není. Spíš bych to oživil nějakou terénní vlnou, propustkem, nebo tak něco.
radekpo
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob 10 dub, 2010 9:02 am

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Rocky_MK » úte 01 pro, 2020 8:54 pm

Škoda toho zvlnění, podle mě to je až nereálně divoké.
Ale modelářsky pěkné.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 01 pro, 2020 9:09 pm

Jak se říká: “Méně je někdy více.” Přitom by stačilo jeden oblouk ubrat. Obyčejné S by působilo lépe!
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod hopeter » stř 02 pro, 2020 5:02 am

Mě se to zvlnění líbí. Myslím ,že to k námětu lokálky patří. Naopak rovná trať by působila nepřirozeně.
Doufám ,že můj minulý příspěvek byl pochopený jako vtip. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » stř 02 pro, 2020 5:12 pm

Rovný díl - protože původní kus měl napojení do L. Jednostranně otevřený terén je kvůli nerušenému pohledu na jedoucí vlak.
Co se týká kličkování - 1) musel jsem zpracovat zbytky kolejiva Kuehn ze startsetů z doby hlavní stavby a výběr nebyl valný - pořád mi ještě zbývá kolejivo na celý kruh, zato rovné koleje celé dvě, což nestačilo. 2) každý koncový díl má napojení na jiném místě, tohle bylo nejjednodušší řešení bez úpravy kolejiva (při jednom esíčku bych musel řezat, to by samo prodloužilo stavbu). 3) Lokálky jsou málokdy zcela rovné, navíc je trať o něco delší, než samotný dílec. To sice nepatrně, ale přeci jen prodlouží dobu jízdy.
Čela zatím nejsou. Pro jedno či dvě ježdění ročně stačí díly spíchnout na spojky kolejí, ale časem na čela i pevnější spojení dojde. Jinak má každý dílec své napájení. Budu ale muset používat masivní trafo z DDR, ty malé moderní kousky od FLM nebo Tilliga se rády přehřívají.

Rychlost stavby byla daná nasysleným materiálem a schnutím barev a lepidla. Ve čtvrtek večer jsem oměřil napojení, a vyzkoušel/obkreslil rozmístění kolejiva a nožem lehce dotvaroval terén na jedné straně, zbytky dolepil na druhou, nalepil korkové podloží. V pátek odpoledne řízl pájecí pistolí příkopy potáhl blok hajzlpapírem, nabarvil koleje. Do soboty to schlo. V sobotu jsem to dopoledne natřel a pozdě odpoledne přilepil koleje. V neděli ráno jsem koleje opucoval gumou, otestoval průjezdnost, dopoledne zatravnil foliážema, odpoledne zaštěrkoval, doupravil trávy (statikou z foukací lahve) a zalesnil. V pondělí jsem to přeluxoval, vyčistil koleje, znovu je projel a vyfotil. Včera to šlo do sklepa ke zbytku.

Zbejvá vyrobit podkladové prkno (skládací) a časem asi nějaké nožičky (taky skládací).
Střelec
 
Příspěvky: 1625
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » ned 14 úno, 2021 1:33 pm

Dnes jsem otestoval Líny jako nudlovku 300x25. Krajina nahrazující díl s vlečkou sice poněkud ochudila možný provoz a snížila využitelný počet vozů, ale celá sestava se vejde do garsonky napříč a pokud vyřeším vhodnou skládací nosnou konstrukci na stůl, nebude to mít chybu. Možná budu muset trochu posunout námezníky, umisťoval jsem je odhadem a okradl se tak o kus užitečné délky kolejí. Jinak na plochu to původně mělo čtvereční metr, teď to má jen tři čtvrtě čtverečního metru, takže patří do malých kolejišť...
Přílohy
DSCN5683.JPG
DSCN5687.JPG
DSCN5682.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1625
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » ned 14 úno, 2021 1:40 pm

Použitelné soupravy mají délku maximálně do čtyř vozů, dva vozy se vejdou ke skladišti (možná tři, ale to bude předmětem dalších testů). To znamená jeden osobák, jeden manipulák (nebo dva smíšené) a záloha ve výtopně, tedy celkem tři stroje. Přezutí vozů na nová dvojkolí s měnšími okolky se ukázalo jako nutnost.
Přílohy
DSCN5702.JPG
DSCN5700.JPG
DSCN5693.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1625
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » stř 29 pro, 2021 5:57 pm

Tak jsem dneska vyčaroval ze sklepa Líny coby nudlovku a víceméně je rozchodil. Podařilo se mi dát dohromady deset vozů s novými dvojkolími (dvě soupravy po čtyřech a dva u skladu), bohužel ze tří vhodných lokomotiv a jen dvou z toho svítících mi jedna s osvětlením odešla (Br89 Jatt - šnek motoru přestal zabírat do převodu nejdřív při jízdě boudou napřed, posléze i komínem napřed). Její ekvivalent od Tilliga je ještě na reklamaci, nesvítilo mu jedno světlo... Zítra u toho zbytku přečistím kola a hlavně čerstvě opucuju koleje. K tomu pořídím pár snímků z provozu.
Střelec
 
Příspěvky: 1625
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » čtv 30 pro, 2021 7:55 pm

Zkusil jsem zvednout počet vozů na 14 (čistý osobák a dvě smíšené soupravy), ale už je to moc. Sice se to dá ošéfovat, ale jen za cenu zběsilých manévrů. Vozy se taky nechovají moc způsobně - některé jsou již z výroby moc lehké a jiné pro změnu nepřezuté (objednaná dvojkolí nedorazila), což je obojí celkem problém - hlavně při sunutí. Patrně taky budu muset vyměnit jeden ovladač (klávesnici) - kontakty mají problém. Ale jinak to vypadá celkem malebně.
Přílohy
DSCN7614.JPG
DSCN7609.JPG
DSCN7607.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1625
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků