Ferdiánovská variace - Líny

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » čtv 30 čer, 2016 6:29 pm

Delší dobu jsem se chystal spáchat kolejiště v TT. Dlouho jsem uvažoval v intencích něčeho malého v rozměrech 80x100, nebo metr na metr. Kolejivo jsem zvolil Kuehn a měl jsem v úmyslu použít dva startsety. Postupně jsem syslil budovy českého typu a na sucho zkoušel skládat různé maloplošné variace na Milanovo plánky. navíc jsem uvažoval o nějakém levném přestavovování výhybek. Loni jsem postavil kochací kroužek metr na metr v H0 a zjistil jsem, že je tu na sólovku problém s manévrováním. K romě toho jsem zkusil honit jedinou výhybku ručně přes bowden a ejhle - šlo to. Při procházení všech tří svazků Milanových Plánů kolejišť mě ve druhém dílu zaujala segmentovka Líny (je to č. 7). Sice mi nevyhovoval ''skryťák'', ale oba koncáky jsem si vyskládal na sucho a bylo jasno. Výhybky budou ruční na bowdeny, ke startsetům jich potřebné množství dokoupím a nebude co řešit. Délka kolejí je na lokálku - lokomotiva + 3 - 5 vozů podle délky. Samozřejmě je to v analogu, většina mého parku je z NDR a předělávat to nemá cenu. Navíc si s elektronikou nerozumím (na rozdíl od křesadlové muškety). Postupně jsem nashromáždil většinu potřebného materiálu. Rozměry proti plánu o pár cm vzrostly, každý díl má na délku met. Ale na segmenty mi vystačily mi dvě polystyrénové desky, z nichž jsem jednu podélně přepůlil. Ještě najít čas na stavbu, ale to umožnil zdravotní problém - koncem dubna jsem šel pod nůž, po týdnu mě vykopli z nemocnice. prví tři neděle jsem splaskával, pak už se dalo sedět a tak jsem kitařil. Koncem května jsem se konečně odhodlal a pustil se do stavby.

Neprve přišla na řadu hrubá stavba toho, co měl být skryťák. Rozhodl jsem se spáchat osvětlení některých budov a ty byly instalovány jako první. Použil jsem svou obligátní technologii - na bloku polystyrénu je korková traťová pláň, pod ní je v tunýlcích elektrika, volný terén je tvarovaný z polystyrénu (dílem řezáno, dílem nalepovány kusy o síle 1 cm). Na základ pak přišel potah z hajzlpapíru.
Přílohy
DSCN0884.JPG
DSCN0907.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » čtv 30 čer, 2016 6:41 pm

Po hrubé stavbě skryťáku, ze kterého se stal Kostelec, jsem se pustil do hrubé stavby koncové stanice Líny. Obligátně jsem udělal rozkres, vypálil kanály na elektriku a postupně udělal korkový potah a instalaci kolejí a osvětlení. A samozřejmě jsem instaloval nádražní budovu. Po zaschnutí jsem zkusmo rozhodil ostatní objekty nádraží. Výtopna bude časem nahrazena lepší, pokud se něco z předpokládané nabídky na ten plácek vejde. Proti původnímu plánu bude za výtopnou delší kůlna od KB, ale ta dorazí cca za měsíc.
Přílohy
DSCN0912.JPG
DSCN0914.JPG
DSCN0916.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » čtv 30 čer, 2016 6:48 pm

Postupně jsem zaštěrkoval a částečně povrchově upravil Kostelec. Vynechal jsem místo na podružnou budovu od KB (taky dorazí za měsíc), instalace stromů musí počkat na objednané plaňkové ploty od MSC. Plochu pro případnou skládku nákladu jsem vydláždil samolepící dlažbou od Nocha.
Přílohy
DSCN0920.JPG
DSCN0971.JPG
DSCN0972.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod MkTT » čtv 30 čer, 2016 6:59 pm

Jakým způsobem plánuješ jednotlivé segmenty spojovat elektricky a mechanicky?
MkTT
 
Příspěvky: 567
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » čtv 30 čer, 2016 7:02 pm

Zatím co předchozí dílo schlo, pustil jsem se do středního dílu, kterému pracovně říkám Krajina. Měl by obsahovat náznak průmyslu na konci vlečky, okraj městečka Líny, šraňky (budou napevno stažené, vzhledem k jízdním dobám se nevyplatí instalovat funkční), nějaká pole a strouhu s chatami. Nejprve jsem tedy rozměřil trať a rozmístění objektů (opět je jeden rodinný domek KB v očekávání),vytesal otvory pro elektriku a propustek. Pak jsem nalepil podloží a následně koleje. Ze zbytků podloží vznikl kousek silnice a z centimetr silného polystyrénu jsem dotvořil terén nad základní rovinou. potoční údolí je dílem ostrého nože. Následovalo potažení a nabarvení krajiny, spojené s instalací prvních budov (vechtru a řadového domku).
Přílohy
DSCN0924.JPG
DSCN0968.JPG
DSCN0973.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Rocky_MK » pát 01 črc, 2016 12:20 pm

Roztomilé segmentíky :)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod hopeter » pát 01 črc, 2016 1:09 pm

Tyhle mini kolejiště mě taky berou. Hezký to máš. Teď jsem sice začal Kameničky v TT( prezentace návrhu u tebe na vlákně ) ale dále taky zkusím segnenty nebo rovnou moduly... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » pát 01 črc, 2016 1:34 pm

MkTT píše:Jakým způsobem plánuješ jednotlivé segmenty spojovat elektricky a mechanicky?


Zatím je to jen na spojky kolejí a vnějškem vedené svazky drátů. Až doladím styčná čela, opatřím elektrický rozvod konektory a svazky špaget nahradí kompaktní kabely. Spojení dílů po mechanické stránce kromě spojek kolejí budou tvořit očka a háčky. Časem bych možná pořídil ještě jeden díl krajiny, kde by byly koleje vedeny zrcadlově vůči tomu prvnímu s úpravou tak, aby se buďto výměnou krajiny změnila délka stran ''elka'', nebo šlo postavit větší elko. Případná rekonstrukce na účko by vyžádala méně univerzální díl, protože styčné plochy nejsou stejné.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » pát 01 črc, 2016 1:43 pm

hopeter píše:Tyhle mini kolejiště mě taky berou. Hezký to máš. Teď jsem sice začal Kameničky v TT( prezentace návrhu u tebe na vlákně ) ale dále taky zkusím segnenty nebo rovnou moduly... :wink:



Kameničky byly dlouho můj favorit. Že to nebude optimální jsem zjistil, když jsem tahal mezi bytem a sklepním úložištěm metr čtvereční kochacího kroužku v H0. Druhej faktor bylo ruční ovládání výhybek táhly ''napříč krajinou'' (překáží členitýmu terénu) a třetí pak obsluha skryťáku bez nutnosti obíhat kolejiště, nebo mít vzadu přehlednou krajinu bez stromů, aby se tam dalo sáhnout z přední strany. Tady bude problém jen na vlečce, ale to půjde řešit při postrku technicky (postrk bude bez faktického spojení).
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » pát 01 črc, 2016 1:52 pm

Stavba samozřejmě dále pokračovala. Po zaschnutí barev v krajině a lepidla ve štěrku jsem začal zatravňovat a v souvislosti s tím i sázet do terénu stavby. Mixoval jsem foliáže, statickou trávu a občas i štěrk. Posléze jsem začal sázet stromy a plot kolem ''průmyslu''. Stromy jsou mix všeho možnýho a ty nejhnusnější jehličnany časem nahradím něčím lepším. Dlouhé ''kartáče na lahve'' od Jordana ale docela slušně chrání segment před nárazy do krajiny při přepravě...
Přílohy
DSCN0974.JPG
DSCN0975.JPG
DSCN0985.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » pát 01 črc, 2016 2:06 pm

Když zbyly v krajině nepotažené jen plochy, určené pro obilí od Poláka (dorazí snad do měsíce spolu se stavbami KB), pustil jsem se opět do koncáku Líny. Klasicky jsem upravil, potáhl a předbarvil terén, pak přišla na řadu zeleň. Té tu není mnoho, jen pruh podél kolejí a pár flíčků mezi budovami. Pak jsem osadil budovy ze zásob a ohradu na uhlí (z upraveného betonového plotu MSC). Jako zatím poslední fáze přišlo štěrkování - bohužel směsí, protože jemný tmavý štěrk došel. Plocha je tak vesele flekatá, ale to spraví prach od Verama a ve finále zapuštěné práškové patinátory, případně barvy od Agamy.
Přílohy
DSCN0987.JPG
DSCN0989.JPG
DSCN0990.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » pát 01 črc, 2016 2:09 pm

V současnosti pauzíruju (ale doktoři midali k dobru ještě dva týdny), ale přidám náhledy na délku souprav.
Přílohy
DSCN0891.JPG
DSCN0889.JPG
DSCN0887.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod workous » sob 02 črc, 2016 5:41 pm

Čauky jedeš pěkně jen za mne já bych ten polyš nejdříve strčil do rámu ...měl by jsi vyřešeny přechody a vůbec manipulaci se segmentem...možná i elektro bych radší vyvedl spodem když se něco podělá můžeš na tom pracovat jen to otočíš.. :D jinak držím palce ať ti to jde...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod Střelec » sob 02 črc, 2016 7:42 pm

Rámy jsou sice technicky výhodnější, ale jednak jsem se dřevem nikdy nedělal a druhak na to nemam žádný vybavení. Navíc jsou relativně těžký. Na potahovanej polystyren mi stačí ostrá kudla, trafopájka, hajzlpapír a lepidlo. Když bude nejhůř, tak to po obvodu potáhnu něčím masivnějším (silnou lepenkou, plastovýma deskama) a vnitřek vydlabu nebo odřežu.

Dvě nejstarší kolejiště byly jenom z lepenky, třetí bylo už částečně futrovaný polystyrénem. To loni skončilo v Pečkách - nevim, jestli jako muzejní, zdroj dílů, nebo v kotli. Všechno ostatní mám na masivním polystyrénu bez rámů.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Ferdiánovská variace - Líny

Příspěvekod workous » sob 02 črc, 2016 8:06 pm

Rozumím každý máme své metody :D :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků