Kolejiště TT - 245x90 cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod KolejarCZ » úte 28 čer, 2016 3:16 pm

Dobrý den, jsem začátečník, a potřebuji se poradit se zkušenějšími o plánu na výstavbu modelového kolejiště. Kolejiště plánuji jednoduché, nenáročné na terén(tím ale nemyslím, že bude kolejiště ploché jako deska), stoupání pravděpodobně nebude. Místo toho bych se chtěl věnovat spíše kolejím, a objektům kolem trati. Plánek uveřejním níže a poprosím Vás o komentář k návrhu, jednoduše, potřebuji poradit, zda je kolejiště vhodné, či jestli se jedná o čirou "blbost".
Plánek ve fotografii zde: http://www.imgup.cz/image/YtS
Jedná se o kolejiště, inspirované plánkem Zálesí, který najdete na tomto fóru. Dole na plánku se nachází hlavní nádraží. Je tříkolejné, a dimenzované pro zastavování krátkých rychlíkových souprav, či manipulačního vlaku. Ve stanici se rovněž nachází jednokolejná vlečková kolej, která se dá obsluhovat ze dvou kolejí. Posuňme se dále po kolejišti. Vpravo v zatáčce by teoreticky mohla vzniknout vlaková zastávka, v plánu však zatím není. V obloucích jsou použity koleje Tillig TT 83111 R396. Ještě před vjezdem do dvoukolejného nádražíčka projíždíme odbočkou na vlečky. Je zde celkem pět vlečkových kolejí, a to s nemalou kapacitou nákladních vozů. Kolem kolejí bych zbudoval speciální objekty průmyslových budov. Nádražíčko nahoře je určeno jen ke křižování, odstavení, či k manipulaci s vozy z vleček. V tunelu se nachází dvě koleje, tou kratší se bude projíždět, na delší koleji by se mohl skrývat jeden vlak. Ke kolejišti bude přístup zleva, takže v případě problému v tunelu bych využil okénka, pomocí kterého vidím zvenku přímo na obě koleje v tunelu.
KolejarCZ
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 27 čer, 2016 9:54 am

Re: Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod hopeter » úte 28 čer, 2016 5:45 pm

Skoro stejné kolejiště se řešilo nedávno tady http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=10196
K tomuto návrhu: Zrušil bych to dvoukolejné nádraží a tím získal volnou trať abych nemusel mít portály tunelů u zhlaví ( u obou nádraží ). V podstatě by tím vzniklo výše uvedené kolejiště... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod KolejarCZ » čtv 30 čer, 2016 7:39 am

Ještě je tu jeden návrh, s koncovým nádražím. Zde by ale asi nevyhovoval prostor...
http://www.imgup.cz/image/b9p
KolejarCZ
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 27 čer, 2016 9:54 am

Re: Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod hopeter » čtv 30 čer, 2016 8:53 am

Návrh s koncovým nádražím vypadá asi líp. Večer se na to kouknu a zkusím trochu poupravit. Můžeš mě poslat soubor ve wintracku abych to nemusel tvořit celé ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod KolejarCZ » čtv 30 čer, 2016 9:29 am

Plánek je zde: http://www.edisk.cz/stahni/93343/048_Zalesi-odstav_tunel.tra_17.61KB.html(kliknete na tlačítko stáhnout soubor, a pak vpravo dole na "stáhnout pomalu") Dávám ho sem veřejně z toho důvodu, aby si ho mohlo prohlédnout a třeba upravit více lidí. Nápisu "Délka 360 cm" nahoře v plánku si nevšímejte. V plánku je i kus silnice a pár baráčků, nezapomeňte na to, že silnice a domečky se podřizují kolejím, a ne naopak!

Předem děkuji.
KolejarCZ
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 27 čer, 2016 9:54 am

Re: Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod hopeter » čtv 30 čer, 2016 3:40 pm

Jak jsem slíbil tak posílám... :wink:

048_Zalesi-odstav_tunel_uprava2.jpg


Je to takový nástřel jak by to mohlo vypadat. Okruh pro kroužení "rychlíků" dole celý v úrovni +-0 , v tunelu možnost vykřižování nebo výměny souprav. Dále v tunelu odbočka se stoupáním částěčně v tunelu a dále širou tratí do koncového nádraží. Z koncového nádraží vlečka na pilu nebo do lomu. Spodní nádraží mezilehlá stanice s kusou kolejí ke skladišti a volné skládce. V rohu další kusá do remízy.
Ve volných prostorech můžou být městečka nebo jen lesy a cesty k městu ven z panelu. U spodních portálů tunelu to bude chtít hustý les jako kulisu k oddělení horní tratě a šturcu nádraží. Do tunelu je potřeba uvažovat přístup buď zezadu nebo ze středu panelu spodem - podle umístění kolejiště a místa kolem.
Kusovky koleje jsou jen pro udržení geometrie - na stavbu je lepší použít co nejvíce flexi koleje.
Snad ti to k něčemu bude nebo se ještě někdo přidá s dalším nápadem. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod KolejarCZ » čtv 30 čer, 2016 3:59 pm

Jako plánek dobrý, nevím, zda není problém v tom, že mám ke kolejišti přístup jen zepředu a zleva (takto: |_). Potom se hrozně bojím problematiky stoupání a klesání. Byl bych vděčný za rady ohledně tvorby stoupání, atd. Jinak děkuji za plánek.
KolejarCZ
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 27 čer, 2016 9:54 am

Re: Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod hopeter » čtv 30 čer, 2016 6:18 pm

Stoupání tratě se nemusíš bát. Stačí dodržet pár věcí. Stoupání tratě co nejmenší tak aby ses vešel v překřížení kolejí na průjednou výšku ( podle normy NEM 102 ). Měl by ses v pohodě vejít do 3 cm výšky na 1metr kolejí. Pozor taky na plynulý přechod z roviny do stoupání a naopak.
Přístup do SN můžeš udělat zespodu. Praktické provedení záleží na tom z čeho bude rám kolejiště. Stačí si projít tohle fórum a najdeš dostatek inspirace. Mě se osvědčila kostra z překližky , někdo používá polystyrénové desky , jiný papírovou lepenku apod.
Pro přístup do SN taky můžeš udělat oddělávací kopec.
Projdi si vlákno o stavbě kolejišť a co ti nebude jasné tak se klidně ptej. Nakonec stejně rozhodnutí co a jak i všechna práce zbude na tebe... :wink: :D
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod KolejarCZ » pát 01 črc, 2016 6:10 pm

Udělal jsem ještě jeden plánek. Je k dispozici zde: http://imgup.cz/image/bNR
KolejarCZ
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 27 čer, 2016 9:54 am

Re: Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod Rocky_MK » pát 01 črc, 2016 7:01 pm

Zapomeň na ty silnice, hrozně opticky zkracují celý prostor a pak to vypadá, že se z jednoho nádraží do druhého dostaneš za 5 minut pěšky. Je třeba je opticky oddělit terénem, nepoužívat neželezniční budovy apod.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod KolejarCZ » pát 01 črc, 2016 7:17 pm

Takže zredukovat počet domečků, silnice nahradit "polňačkama", terén mezi nádražími zahustit křovinami, stromy a mírnými kopečky? Vykládám si to správně?
KolejarCZ
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 27 čer, 2016 9:54 am

Re: Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod hopeter » pát 01 črc, 2016 8:18 pm

Když nechceš mít kolejiště se stoupáním/klesáním tak by bylo podle mě lepší se vrátit k původnímu projektu s vlečkovým aerálem. Třeba takhle:

048_Zalesi-odstav_tunel_uprava3.jpg


Jo a ty tunely nedávej tak blízko ke zhlaví. V SN budeš mít i tak dost dlouhé koleje a delší než ty ve stanicích jsou zbytečné. :wink:

Ten vlečkový aerál jsem jen tak naplácal , ještě by se dal vylepšit. Cestu jsem nedělal ale může být třeba ulice mezi nádražím a domky nebo jen cesta kolem nádraží a místo domků udělat les apod.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod KolejarCZ » pát 01 črc, 2016 8:28 pm

Ono je velkou otázkou, zda stoupání, či ne. Určitě by to stoupání bylo dobrým "oživením" kolejiště, ale jsem začátečník, a bál bych se, že budu mít nějaké problémy s kabeláží, přestavníky pod povrchem, rozpojovači, apod.
KolejarCZ
 
Příspěvky: 10
Registrován: pon 27 čer, 2016 9:54 am

Re: Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod hopeter » pát 01 črc, 2016 8:57 pm

Jestli máš obavy o zvládnutí stavby tak tohle poměrně velké kolejiště odlož a zkus něco malého. Na tom se vše naučíš bez velké ztráty peněz a budeš to mít hotové dřív než tě to přestane bavit. Námětů tady najdeš dost a nejlépe pokud si seženeš nebo vypůjčíš knížky od Milana Ferdiána.
Největší chybou začátečníků je velký projekt... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT - 245x90 cm

Příspěvekod Rocky_MK » sob 02 črc, 2016 10:43 am

Tak tak. Já si nakonec udělal jen oválek se SN v jedné rovině, přestože by se tam dala nacpat Sněžná. Nechtěl jsem si přidělávat možné problémy, a tak jsem to očesal na nutné minimum. Zvaž objektivně svoje možnosti a pak je ještě redukuj o 30% :) Jinak jo, vyložil sis to správně.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků