TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod jr353 » sob 25 čer, 2016 9:10 pm

Zdravím, dovolil jsem si založit toto vlákno jako trvale začínající modelář ... i když se víc než za modeláře považuju prostě za hračičku.
Malinko se uvedu - jsem ročník 72 a první kolejiště v TT jsem měl někdy v osmdesátých letech a pak jsem prošel několika etapami rušení a obnovování. Když jsem si cca před deseti lety rozebral poslední stabilní kolejiště, myslel jsem že už nikdy. No a v roce 2014 jsem zdarma získal základ starého analogového kolejiště a byl jsem v tom znova :). Kdo sleduje diskusi na k-reportu, tak tam to svými amatérskými příspěvky občas plevelím. Zde tedy využiju možnost vlastního vlákna a neplést se tak větším machrům do diskuse.

UKÁZKA Z HISTORIE
Třeba tohle je momentka z velkého kolejiště existujícího kolem roku 1990:
Obrázek

A tohle bylo to poslední fungující tak do roku 2003:
Obrázek
Uživatelský avatar
jr353
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 17 kvě, 2016 8:58 am
Bydliště: Pardubice

Re: TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod jr353 » sob 25 čer, 2016 9:12 pm

A teď už k aktuálnímu kolejišti. Při jeho získání (bylo to dědictví a bylo to zadarmo) v roce 2014 vypadlo takhle:
Obrázek

Po takovém základním zalidnění, vybavení budovami a stromy pak vypadalo takhle:
Obrázek
Uživatelský avatar
jr353
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 17 kvě, 2016 8:58 am
Bydliště: Pardubice

Re: TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod jr353 » sob 25 čer, 2016 9:19 pm

Loni jsem měl jiné starosti a tak pokračování prací na kolejišti se pořádně rozeběhlo zase až letos.
Řešil jsem hlavně dilema, zda kolejiště celé z plechových kolejí a plně v analogu buď pietně nechat jako BTTB skanzen a nebo naopak zcela generálně přestavět a nakonec zvítězila třetí možnost - postupná rekonstrukce tak, aby se stále dalo jezdit a tak postupně řeším nejhorší místa. Například do horní stanice vedly protisměrné oblouky R286 v plechu a tam mělo hodně strojů výrazné problémy. Takže to byl první delší úsek nahrazený profilovými kolejemi.

Ukázka rekonstruovaného oblouku:
Obrázek
Uživatelský avatar
jr353
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 17 kvě, 2016 8:58 am
Bydliště: Pardubice

Re: TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod jr353 » sob 25 čer, 2016 9:28 pm

Tak to bylo zatím jen tak na úvod.
Dodám v nejbližší době kolejové schéma, které stále vychází z toho původního základu, takže já bych sice hodně věcí řešil jinak, ale prostě nebyl jsem autorem základní koncepce. Ta ale dost omezuje například možnosti zhlaví hlavní stanice a stejně tak minimální poloměry oblouků, které jsou dané tím, že kolejiště pochází z dob základního poloměru R286. Přesto se po některých provedených úpravách - hlavně propojení obou tratí v základní rovině - na kolejišti aspoň nějaký provoz dá organizovat.
Pokračování příště.

Ještě jedna fotka ze dneška - aktuálně vybavuju kolejiště LED lampičkami a takhle to tedy před chvílí vypadalo před hlavním nádražím.
Obrázek
Uživatelský avatar
jr353
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 17 kvě, 2016 8:58 am
Bydliště: Pardubice

Re: TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod jr353 » sob 25 čer, 2016 9:43 pm

Ještě přidám pro představu takové základní schéma kolejiště. Není úplně aktuální, maloval jsem si ho předloni a něco se od té doby změnilo. Jinak název stanice Únohy je tradiční, stejně se jmenovaly všechny hlavní stanice mých kolejišť - kdysi jsme si jako děti stavěli koleje na podlaze a moje mladší sestra tak nazvala zastávku u nohy od stolu :). Hégrov a Kuní Lhotka jsou odvozené zase od jmen mých kamarádů...

Obrázek
Uživatelský avatar
jr353
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 17 kvě, 2016 8:58 am
Bydliště: Pardubice

Re: TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod hopeter » ned 26 čer, 2016 5:53 pm

Zdravím skoro krajane. :D Kolejiště je to sice hračkové ale je vidět , že máš dostatek fantazie. Je úžasné co všechno jsi dostal celkem nenásilně do určeného prostoru. Počítači nýtů a ortodoxní odborníci na epochy asi omdlévají ale mě se to docela líbí. Rád budu sledovat další pokračování. Ať se ti dílo daří... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod VojtikJ » ned 26 čer, 2016 6:13 pm

Hele Pardubice :D
Koukám že se tu pomaličku rozšiřujeme :) ale zatím moc TTčkářů tu není :)
Tak ať se dílo daří a ať to je poslední návrat, čili ať u toho už zůstaneš :)
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod jr353 » pon 27 čer, 2016 12:29 pm

Ano pánové, já si hraju... A hlavně je to takový netradiční postup - základ kolejiště byl daný, to se zprovoznilo do funkční podoby a teď se to zvolna modernizuje. Tohle mne baví víc, než koukat roky na něco rozestavěného.

Pokud jde o vozový park, tak lokomotivy jsou směs od BTTB přes PIKO a Roco po MTB, ale park vozidel tažených je skoro úplně z historických dob BTTB (a pár kousků ze stavebnic ex LPH).
Nejnovější vyjímkou jsou patra od Kuehna:

Obrázek
Uživatelský avatar
jr353
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 17 kvě, 2016 8:58 am
Bydliště: Pardubice

Re: TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod VojtikJ » pon 27 čer, 2016 7:23 pm

však hrát si je základ ;)
kamarád do nedávna taky jezdil na plechových kolejích...
teď si udělal nový kolejiště a jezdí na profilech, ale převážně má starý vagónky...
ale však co? hlavně že to udělá radost ;)
Já teď jsem spíš zameřenej na moduly, ale uvítal bych ňákej kolejiště, úplně ňáký prostý a jednoduchý abych se mohl kochat jak to jede a prostřídat pár souprav :)
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod jr353 » pon 27 čer, 2016 8:10 pm

Ukázka plíživé modernizace mého kolejiště je třeba tahle hala, ve virtuální realitě kolejiště se to jmenuje Provozní jednotka Únohy hl.n. :). Je to takový in-modul, kdy to depo + koleje před ním jsou na společné základní desce a ta je zasazená do původního polystyrénového základu kolejiště. Je to v profilu včetně spodního přestavníku u výhybky a hlavně je to možné v případě potřeby celé demontovat se zachováním většiny věcí nepoškozených.
Obrázek
Uživatelský avatar
jr353
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 17 kvě, 2016 8:58 am
Bydliště: Pardubice

Re: TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod jr353 » sob 02 črc, 2016 5:12 am

Vždy se mi líbila taková ta zapomenutá drážní infrastruktura ... a tak máme před nádražím v silnici "bývalou vlečku". Využívá se jen pro odstavování lokomotiv, například tuhle "Karkuli" DB má v nájmu náš místní soukromý imaginární dopravce Hurych & Sons, Steam Mills Logistic :).

Obrázek
Uživatelský avatar
jr353
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 17 kvě, 2016 8:58 am
Bydliště: Pardubice

Re: TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod Stanin » sob 02 črc, 2016 7:08 am

Pěkně si hraješ. Na "káčku" už nějakou dobu sleduju tvoje příspěvky a jsou jedny z těch zajímavějších. Jen mi z fotek příjde přeplácané, ale proti gustu.. Aspoň jezdíš a ne jak já, co furt plánuju, kam s hánulou :)

VojtikJ píše:..uvítal bych ňákej kolejiště, úplně ňáký prostý a jednoduchý abych se mohl kochat jak to jede a prostřídat pár souprav :)

Což není tak těžký, řekl bych :)
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod VojtikJ » sob 02 črc, 2016 4:35 pm

Stanin píše:
VojtikJ píše:..uvítal bych ňákej kolejiště, úplně ňáký prostý a jednoduchý abych se mohl kochat jak to jede a prostřídat pár souprav :)

Což není tak těžký, řekl bych :)

copak, návrh by byl.. ale horší to je s časem, mám položenej jen oblouk a to je vše :D
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod milan ferdián » úte 05 črc, 2016 4:13 pm

Koukám,že zde máme,bez urážky,novou "Zvláštnost" :P .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: TT kolejiště Únohy, aneb můj čtvrtý návrat k vláčkůn :)

Příspěvekod jr353 » pát 08 črc, 2016 7:43 pm

milan ferdián píše:Koukám,že zde máme,bez urážky,novou "Zvláštnost" :P .
Já se rozhodně neurazím. Puristé ať to berou jako moji tréninkovou plochu, třeba jednou do důchodu začnu s něčím novým, podstatně méně hračkovitějším...
Obrázek
Uživatelský avatar
jr353
 
Příspěvky: 15
Registrován: úte 17 kvě, 2016 8:58 am
Bydliště: Pardubice

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: jirmicz a 19 návštevníků