Kolejiště TT 200x90

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod Knapis » čtv 12 kvě, 2016 5:21 pm

Zdravím Vás pánové.

Chtěl bych se pustit do stavby kolejiště, které by mělo sloužit hlavně dětem na hraní a pro mě jako zkušební kolejiště, kde si budu moci zkoušet různé postupy a metody stavby. Nechtěl jsem dělat zatím žádný velký projekt a tak jsem zvolil dětské kolejiště podle návrhu od Milana Ferdiána - Zálesí, které jsem si upravil podle mých prostorových možností. Doufám že jsem to moc nepokazil. Pokud by měl někdo nějakou připomínku k tomu návrhu, tak budu moc rád za každou reakci.

knápis.jpg


Rám kolejiště budu dělat dřevěný rošt a na to styrodur. Kolejivo použiju Tillig.
Dále přemýšlím jestli je vhodnější na dětské kolejiště použít analog nebo DCC?

Dotazů budu mít v průběhu stavby ještě asi hodně, ale zatím si potřebuju doladit plán, postavit rám (materiál na to už mám) a koupit kolejivo a hurá do stavby.
Za připomínky a rady předem všem moc děkuji Knapis.
Knapis
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02 zář, 2013 6:02 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod hopeter » čtv 12 kvě, 2016 5:47 pm

Na účel který popisuješ je návrh dobrý. Pozor na dostatečný přístup do tunelu pro čištění. U rámu dbej aby byl dostatečně pevný a tuhý pro případnou manipulaci s kolejištěm. Co se týká styroduru tak je potřeba počítat s tlouštkou pro umístění přestavníků pokud nepočítaš s přestavníky z vrchu. Doporučuju si projít vedlejší vlákno o stavbě kolejiště "Sluníčko" - je tam hezky popsána stavba krok za krokem.
Jinak ať se dílo daří a dělá radost dětem i tobě. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod jirkan » čtv 12 kvě, 2016 6:02 pm

Skryťák bych natáhl víc doleva do oblouku, aby koleje byly o něco delší než ty ve viditelné stanici.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod hopeter » čtv 12 kvě, 2016 6:30 pm

Ještě jsem přehlédl tu výhybku v portálu tunelu. Dal bych ji více dovnitř. Bude to lépe vypadat a bude místo pro kus tubusu aby tunel vypadal jako tunel. Tu dvokolejku v tunelu klidně prodlouž do oblouku směrem k druhému portálu.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod Polabský » čtv 12 kvě, 2016 6:38 pm

Ten plán považuji za rozumný.
Jen bych dbal na fakt dobrý přístup do skryťáku, kvůli opravám, údržbě atp.
Hezký den !!
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod hopeter » čtv 12 kvě, 2016 7:16 pm

Ještě nikdo nereagoval na DCC. Nerad bych rozpoutal "přetahovanou". Je dost vláken na toto téma. Rozhodnutí je vyloženě na uživateli. Za mě bych volil "kočkopsa" v podobě DCC na trať a analog na příslušenství. Dá se to pořídit za rozumnou cenu a na kolejích je to určitě přínos. U příslušenství je mě celkem jedno jestli zmáčknu tlačítko rovnou nebo přes dekodér a ovládat 15 výhybek multimausem se nedá stihnout... Jaké DCC je těžko radit , šel bych cestou startsetu a postupně rozšířit. Sám používám ROCO multimaus ale zajímavě vypadá i z/Z21 a ještě zajímavěji Daisy II. Výhodou je okamžité použití bez laborování a možné rozšíření do budoucna.
Pokud nemáš jasno jestli DCC nebo analog tak si připrav odpojitelné úseky pro analog a kdykoliv můžeš přejít na DCC. Opačně je to horší...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod Knapis » čtv 12 kvě, 2016 7:22 pm

To prodloužení druhé koleje v tunelu jsem chtěl, ale nějak jsem to nedokázal napojit do toho oblouku, pořád mi to nějak nevycházelo tak jsem to udělal takhle.
Jinak díky za připomínky :)
Knapis
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02 zář, 2013 6:02 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod hopeter » čtv 12 kvě, 2016 7:46 pm

Pokud ti ve wintracku něco nevychází z kusovek tak použij flexikolej. Plán je plán , v reálu se pak nechá několik milimetrů "připasovat". Kusovky používám jen na krátké úseky mezi výhybkama apod. Flexikolej zvláště sestavená z prutů a pražců vyjde mnohem levněji a ještě dovolí více odchylek od "geometrie". Ty odchylky samozřejmě nesmíš přehánět aby vše jezdilo jak má. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod HonzaM » čtv 12 kvě, 2016 8:03 pm

hopeter píše:Pokud ti ve wintracku něco nevychází z kusovek tak použij flexikolej. Plán je plán , v reálu se pak nechá několik milimetrů "připasovat". Kusovky používám jen na krátké úseky mezi výhybkama apod. Flexikolej zvláště sestavená z prutů a pražců vyjde mnohem levněji a ještě dovolí více odchylek od "geometrie". Ty odchylky samozřejmě nesmíš přehánět aby vše jezdilo jak má. :wink:

Flexikolej je výhodná také v tom, že na rozdíl od kusových kolejí nepotřebuje spoustu vodivých spojek, které mohou být zdrojem problémů s vodivostí. Ne náhodou se na klubových kolejištích modulářů kusové koleje nepoužívají a každý úsek mezi vodivými spojkami musí mít samostatné napájení, na vodivost kovových spojek se nespoléhá.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod Knapis » pát 13 kvě, 2016 2:21 pm

Tak jsem to upravil těma flexi kolejema. Šířku celého kolejiště jsem ještě o 5 cm zvětšil, aby se to tam pěkně vešlo.

Knapis 1.jpg
Knapis
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02 zář, 2013 6:02 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod hopeter » pát 13 kvě, 2016 6:07 pm

Teď máš moc blízko zase tu druhou výhybku... :wink: Počítej cca 20 cm tubus ve tvaru díry v portálu tunelu aby to vypadalo jako tunel a né jako díra do zdi...
Navíc pokud bys v SN posunoval tak bys při objíždění vyjížděl s lokomotivou z tunelu a připravil se tak o ten efekt střídání vlaků.
Ještě porovnej délku kolejí SN a viditelného nádraží. Pokud nechceš v SN stavět dvě soupravy za sebe na jednu kolej tak stačí užitná délka kolejí v SN jako nejdelší ve viditelném nádraží. Jen to odhaduju ale vychází mě to o cca 15° posunout tu výhybku dovnitř a bude to tak akorát.
Pokud bys chtěl ještě více vymakat SN tak můžeš do levého horního rohu přidat kusou kolej pro lokomotivu nebo motoráčka.
Ještě drobnost ke kusým kolejím. Snaž se v místech kde se budou spojovat vagóny mít kousek rovinky , v oblouku můžeš mít problém se spojením spřáhel.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod Knapis » pát 13 kvě, 2016 8:23 pm

Tak jsem dodělal do SN tu kusou kolej, ale tu dvoukolejku nechám tak. Když posunu tu výhybku více dovnitř tak už mi to dělá moc malý rádiusy a napojení na rovné koleje není úplně plynulé. Laboroval jsem nad tím dost dlouho a nějak to nebylo pořád ono.

Knapis 2.jpg
Knapis
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 02 zář, 2013 6:02 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod hopeter » sob 14 kvě, 2016 6:20 am

Tu kusou v SN jsem myslel odbočit v levém horním rohu rovně do rohu. Takhle ti ten oblouk překáží na délce kolejiště. Pro manipulaci se spřáhly bys měl rovinu a pro posun na obě strany dostatek skrytéto místa. To místo u portálů tunelů ještě uvaž. Fakt vypadá blbě když vlak zmizí v tunelu a pak vykoukne posunující lokomotiva a zase se schová...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod hopeter » sob 14 kvě, 2016 6:24 am

Knapis 2.jpg
Knapis 2.jpg (43.97 KiB) Zobrazeno 8146 krát


Takhle.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Kolejiště TT 200x90

Příspěvekod HonzaM » sob 14 kvě, 2016 8:05 am

Myslím že tady jde od přispívajících k nepochopení, tady nejde o skryté nádraží v obvyklém smyslu slova, v němž lze provádět manipulaci - nevím jak si ti kdo doporučuji kusé koleje a obávají se lokomotivy která při objíždění vlaku vykoukne z tunelu představují třeba odpojení od soupravy. Tady zjevně nejde o skryté nádraží do nějž lze sáhnout, ale úsek ukrytý v tunelu, kde se mohou dva protijedoucí vlaky minout nebo jedoucí stejným směrem vystřídat. Manipulace se tam provádět nebude. Kusá kolej v takto nepřístupném úseku pouze přidá nebezpečí vykolejení na výhybce. Kolejiště je velmi malé a asi se nepředpokládá přístupnost ze všech stran. Pokud správně chápu, budou koleje položeny v rovině a "skryté nádraží" bude pouze místo, kde se bude tyčit vyvýšený prostor. Ale možná se pletu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků