Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod mike.solc » ned 24 dub, 2016 10:47 am

zdravím,
Na kolejiště H0 mám celou místnost 3x4,5m. Kolejiště jsem začal "stavět" v 12 letech, tedy spíše nakupovat s taťkou lokomotivky a vagóny, kterých máme desítky a desítky, za což jsem rád, protože dnes po 15 letech je všechno dost drahé. Taťkovi se modely železnice strašně moc líbili, ale bohužel není opravdu vůbec technický typ, ovšem oproti mě, který se ve všem hrozně vrtá. Ale tenkrát jsme museli vyklidit místonst a já rozřezat dřevotřísku a rozřezat ocelový regál, na kterém stojí kolejiště a pak jsem tak akorát položil koleje přivedl x krát napájení a zapojil výhybky. Pro zmíňku v 12 letech jsem o elektronice nevěděl nic, ale věděl jsem že když chci pomocí jednoho tlačítka přehodit více výhybek, aby se vždy přehodily na požadovanou kolej, tak potřebuji nějakou součástku co v jednom směru vede a v druhém ne :D No a to mi pak někdo řekl, že je to usměrňovací dioda no a já je použil, zapojil je podle svého plánku do multivětví a výhybky fakt fungovaly-přestavěly se všechny vždy pomocí jen jednoho tlačítka, tak aby se vlak dostal na požadovanou kolej. I dnes s ING v oboru MECHATRONIKA nechápu jak jsem to tenkrát mohl vůbec vymyslet. No těším se, že se do toho budu moci pustit s většími zkušenosti, hlavně v oblasti elektro.

Koleje/Výhybky:
Tenkrát jsem myslel, že nové profily kolejí/výhybek zlevní, ale moc se tak nestalo. Co koukám, tak výhybka s přestavníkem stojí kolem 500-600Kč. Na kolejišti je cca 50 výhybek a skoro 100 metrů kolejí starého U profilu, nákup nového profilu by byl opravdu extrémní. Mohl by mi někdo udělat přehled ceny? Nemám totiž přehled, kde lze koupit něco levně a nedám za to 50 000Kč. Proto jsem také založit téma lepení kolejí U profilu.

Plán:(výhybky a nádraží nekresleny podle reality)
Původní plán byl jednodušší a možná i docela elegantní na to že vznikl v mých 12 letech. Akorát má trošku nepochopitelné dva okruhy "z nádraží do nádraží". No musel jsem ho ted celý předělat, koncepčně ale zůstal stejný, jen tam přibilo hooodně vychytávek - bude konečně pořádně kde jezdit.
Na momentální návrh kolejiště jsem celkem hrdý, dokud mi ho tu nezkritizujete. Teď je totiž navrženo, tak že na kolejišti jsou 3 velké a zcela oddělené okruhy, přičemž by se dal ten jeden spodní ještě rozdělit na dva(červené čáry), ale bylo by to "z nádraží do nádraží". Má to vůbec smysl tam dávat výhybky? Návrh je snad srozumitelný-to silný je silnice a koleje nejníž=černě, stření výška=tm.modrá, vysoko=modrá a nejvýš=sv.modrá. Technicky je to možné realizovat, i když některá stoupání jsou celkem velká(v návrhu je třeba ještě něco posunout, na stoupání v návrhu moc nereagujte ;) ). Třeba to esíčko z nádraží 1 není uplně ideální, ale jinak se tam nevytočím. Jinak já se ve stoupání vyžívám, baví mě když se železnice táhne do kopce, i když mašiny to asi uplně moc nemusí-osobně ale nevím co by se jim mělo stát, táhnu 3 osobní vozy a jedu jednou za měsíc...
. Momentální plán se mi poměrně dost líbí - není to kolej na kolej, což nemám rád, ale zase je kde jezdit. Nebrádím se, že bych plán hoodně předělal, kdyby jste něco vymysleli či měly výtky k nějaké vyloženě blbosti v plánu. Třeba nevím jestli někam nezabudovat smyčku(do budoucnosti na digitální řízení.) Jinak nejsem typ, co by musel mít koleje podle reality. Já to chci mít hezký a hlavně zajímavý. Jen ještě dodám, že možná celý návrh zrcadlově otočím, že na těch 160cm šířky bude nádraží II a těmi horami-lépe se to tam vejde a je to přístupné i z 300cm strany. To současné křídlo Nádraží II je přístupné jen zevnitř!

Samozřejmě nemám vůbec čas a termín dokončení vidím v rámci 20 let.
Přílohy
20160424_122247_Pano-1[1].jpg
Deformace panoramatické fotky
plán_NEW2.PNG
Nový plán
plán_starý.JPG
Původní plán
Naposledy upravil mike.solc dne ned 24 dub, 2016 10:59 am, celkově upraveno 1
mike.solc
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 19 dub, 2016 10:59 pm

Re: Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod mike.solc » ned 24 dub, 2016 10:58 am

Ještě ty 3 zcela oddělené okruhy. S možností rozděleního spodního na dva malé. Snad to každý pochopí.
Přílohy
20160424_124423_HDR.jpg
mike.solc
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 19 dub, 2016 10:59 pm

Re: Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod Rocky_MK » ned 24 dub, 2016 11:02 am

Ušetřit za koleje můžeš tak, že si koupíš jednotlivé pruty, které budeš nasouvat do pražcových podloží. V TT tak vychází metr koleje na cca 135Kč. Výhybky můžeš dělat ze stavebnic, tím taky ušetříš, ale dělat tak 50 výhybek - to fakt nevím. A dělat velké kolejiště s tím, že nechceš dát peníze za koleje a výhybky je nesmysl, raději méně kolejí a výhybek, ale s I-profilem. To bys tak mohl postavit bombastické kolejiště na U-profilu, dokončit krajinu a pak ti to přestane jezdit. Lepší je dát ze začátku peníze za kvalitní kolejivo, než postavit kolejiště (=utratit mraky času a peněz), pak zjistit, že to nejezdí, vyrvat si půlku vlasů, všechny koleje a dávat s pokorou nové, což není vždy možné bez razantních zásahů do krajiny kvůli geometrii.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod mlha » ned 24 dub, 2016 1:22 pm

Pokud na stavbu nemáš čas, nedělej nic. Ušetříš za další nákupy
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod mike.solc » ned 24 dub, 2016 1:31 pm

No to já vím moc dobře, přesně tohle bych řekl taky komukoliv, ať si radši koupí novej profil. Jenomže když toho mám doma tolik, tak to jako nebudu vyhazovat - to je docela těžký... Jinak 135kč za metr TT? Já počítal max 100Kč/metr flexi http://www.okvlacky.cz/produkt/h0flexik ... 11804.html

Spíš čekám, že se někdo ozve, kdo starej profil má a řekne, že to není tak hrozný, když by se jednou za rok třeba přejel sprejem na kontakty, že to stačí. Prostě nákup kolejí za 50 000kč je fakt hodně a než to koupím tak to zase bude léta stát...
mike.solc
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 19 dub, 2016 10:59 pm

Re: Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod mike.solc » ned 24 dub, 2016 1:40 pm

mlha píše:Pokud na stavbu nemáš čas, nedělej nic. Ušetříš za další nákupy

A kdo má v dnešní době čas? Vždyť to je pro radost, tohle je dost zvláštní názor. Baví mě se občas projet i na tom co je a to toho moc není. Občas si k tomu prostě sednu, relaxuji a někdy zase na tom trávím celý dny... Čekal jsem spíše nějakou podporu nebo něco takového, no každej má jinej přístup no.
mike.solc
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 19 dub, 2016 10:59 pm

Re: Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod Rocky_MK » ned 24 dub, 2016 2:04 pm

Já jsem stavěl N kolejiště 110x75 cm s U-kolejema a dostal jsem to do fáze hotového potaženého základu krajiny a položení kolejí + elektrika. To jsem měl čas dělat na tom tak 2-4h týdně a navíc nemám zdaleka takové pracovní tempo jako např. hank61, který by za ty 4h postavil půl kolejiště :D. A za pár měsíců jsem to celé rozboural, protože koleje mi zčásti zrezavěly. Měl jsem to ve sklepě, ale vlhko tam není. Pak jsem radši koupil pár flexek a 5 vekslí a postavil si během roku pozvolným tempem TT kolejištko na téže ploše. A jsem spokojený.

Tvůj styl uvažování není úplně v pořádku, nic ve zlém, bral jsem to stejně. Měl jsem nějaké BTTB zbytky z dětství a pak jsem podědil asi 25 lomotiv, 120 vagónů a desítky metrů U-kolejí v N, TT i H0. Nakonec z toho používám jen pár vozů, kterým jsem vyměnil dvojkolí a osadil je ložisky. Jezdím s 810 na moderním pojezdu a teď jsem si koupil ještě pojezd na T478 a stačí mi to.
Jen by ses s tím trápil. Modelářství, a železniční obzvlášť, není levný koníček a na základní věci jako je kolejivo nesmíš šetřit, jinak se budeš jen a jen vztekat.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod mike.solc » ned 24 dub, 2016 2:43 pm

No to já vím, jen 50 000Kč za nové koleje je dost a asi bych neměl moc dobrý pocit, když bych to do toho narval. Je dost jiných věcí kam by se ty peníze daly dát. Samozřejmě mě tu asi zase někdo odpoví typem: "pokud máš jiné záliby, nic nestav.." Což se řekne dost jednoduše, tak jako kup nové koleje. :/ Tenkrát na tomhle stavěli všichni.

Zeptám se tedy jinak, dá se někde sehnat výhybka komplet s přestavníkem snad i skládačka za 300Kč/50ks? Jestli ne, začnu uvažovat že si je vytisknu na 3D... :D Absolutně nechápu co na tom tolik stojí, výrobní náklady jsou tak 20kč..
mike.solc
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 19 dub, 2016 10:59 pm

Re: Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod mlha » ned 24 dub, 2016 2:46 pm

mike.solc píše:
mlha píše:Pokud na stavbu nemáš čas, nedělej nic. Ušetříš za další nákupy

A kdo má v dnešní době čas? Vždyť to je pro radost, tohle je dost zvláštní názor. Baví mě se občas projet i na tom co je a to toho moc není. Občas si k tomu prostě sednu, relaxuji a někdy zase na tom trávím celý dny... Čekal jsem spíše nějakou podporu nebo něco takového, no každej má jinej přístup no.

Zvláštní názor, pokud nemáš na stavbu čas, tak takto velký projekt hned tak nedoděláš. Abys pak nebyl zklamaný. Zkus do začátku něco menšího
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod hopeter » ned 24 dub, 2016 3:17 pm

To mike solc :
Co chceš vlastně poradit ? :shock:
Každý zkušený modelář ti poradí abys koupil nové koleje , protože šetřit se dá na čemkoliv jen né na kolejivu.
Píšeš,že nemáš čas a máš megalomanský projekt.
Nechceš do toho dát peníze a máš projekt v ceně slušného osobního auta.
Moje rada zní - postav si něco menšího klidně i z toho starého kolejiva a uvidíš co to obnáší. Získáš na tom cenné zkušenosti , budeš mít šanci v krátké době jezdit , kochat se krajinou a zmoudříš... :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod Polabský » ned 24 dub, 2016 4:15 pm

Hezký den,
myslím na reálnost tohoto projektu.
Nadšení a projekt je to tedy opravdu velkolepý. Snad bych se zabýval tím, zdali se to dá zvládnout.
Ohledně polemiky k využití starých kolejí, mám vážné obavy ze životnosti a kvality použitého materiálu.
Zřejmě bych opravdu uvažoval o použití flexi kolejí, hlavně v obtížně přístupných místech.
Věřím, že lze hledat na netu a navíc i využít množstevní slevy.
Na netu jsou i návody na přestavbu starých výhybek, nebo hledat levnější stavebnice, případně PECO.
Ty nejsou zcela modelové ale určitě využitelné.
Celý projet by si zasloužit rozdělení na několik etap aby nekonečný příběh stavby nezpůsobil vyhoření.
Je potřeba vytvořit si poměrně brzy prostor pro ježdění.
Taky to musí tolerovat další část rodiny a i pro ní to musí být nějak uchopitelné téma.

Přeji mnoho štěstí a mnoho sil.

P.S. :D Mnoho příspěvků tzv. odborníků jednoznačně ukazuje: "Jak by to oni dělali správně, kdyby to ovšem uměli" :D .
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod mike.solc » ned 24 dub, 2016 5:11 pm

hopetr: Chci od někoho slyšet, že ten starý U profil není úplní katastrofa, když za 12 let je stav stejný. Snad na tom svavěli všichni a o vlasy taky nepřisli. My doma měli kolejiště starý cca 2x1,5m to už je rozbraný.

Polabský: Jen přiblížím situaci - máme velký barák, v kterém zůstanou(prakticky už pomalu jsou) jen rodiče, takže místa je relativně hodně. Náklonost taťky je velká=výpravčí. Co se týče mamky, tak ta vyrábí stromečky, takže OK a krajinu bude dělat i sama-je opravdu nevídaně zručná. Co se týče mého protějšku, tak to řešit nemusím, kolejiště bude právě u rodičů stále, neplánuji si ho ani brát jednou do svého domu. Krom toho mám ještě staršího bráchu a když kolejiště rozdělíme v půli, tak nevím no... A opravdu si myslím, že úplný finální úpravy budu třeba dělat se svými dětmi - možná to bude právě výměna kolejiva za nové. :D

Prostě ted chci v rámci několika měsíců finálně položit koleje a ty budou ležet dlouho. Proto hlavně chci dobrý plán kolejiště Abych se někdy nelitoval, že támhleta kolej měla být jinak. Jezdit můžu už na tomhle - jako je to velký a stačí mi to a vyhybky si klidně přestavím ručně - mám je ale zapojeny viz první příspěvek. O vyhoření nemám strach vůbec-nejsem ten typ. Můj plán co jsem si navrhl, tak si zatím myslím, že je parádní:
1) 3-4 zcela oddělené poměrně velké okruhy
2) Nádraží II má protiběžné koleje (což asi v budoucnu nemá význam s digitálním řízením si budu moci jet s mašinami klidně proti sobě a srazit se :D )
3) Prakticky žádná vyhybka pod terénem(nepřístupné)
4) Zajímavá krajina, stoupání a nepřeplácané kolejemi vedle kolejí

No to že skoro nemám žádné výhybky v tunelech mě evokuje nápad, jak píšeš, že bych prostě koupil I profil do všech tunelů - hlavně na koleje u té nejdelší nepřístupné strany? A tedy otázky:

1) Dá se někde koupit 3-5m flexi prut či celá kolej?? Doufám, že ano. Protože z horního dolu v 40cm klesá kolej na 0cm v délce 8 metrů bez výhybky.
2) Jaká je tedy nejvíce rozšířená výška kolejnice a taky později levné výhybky?
3) Moc se mi nehce dělat přechodku U-I profil, existuje to? Díky.
mike.solc
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 19 dub, 2016 10:59 pm

Re: Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod mlha » ned 24 dub, 2016 5:18 pm

1) Dá se někde koupit 3-5m flexi prut či celá kolej?? Doufám, že ano. Protože z horního dolu v 40cm klesá kolej na 0cm v délce 8 metrů bez výhybky.
2) Jaká je tedy nejvíce rozšířená výška kolejnice a taky později levné výhybky?
3) Moc se mi nehce dělat přechodku U-I profil, existuje to? Díky

flexikolej cca 100 Kč/ 90 cm
běžná používaná výška profilu je 2,1 mm(dá se použít i 2,5 mm)
vyhýbky Peco nebo Tillig Elitte
přechodku není potřeba dělat, přiložíš koleje temenem výškově k sobě
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod hopeter » ned 24 dub, 2016 5:33 pm

S kolejivem ti moc neporadím , jsem TTéčkář. V TT se dělají samostatné pruty v délce 1 metr.
Plechové kolejivo jsem taky kdysi použil , pak jsem nechal výhybky a koleje dal nové a hned potom jsem to kuchal znovu a dal i výhybky nové... Docela dost zbytečné práce a poničených věcí při přestavbě na to abych měl "kvalifikaci" to dalším rozmluvit... :wink:
Přeji ti pevné nervy , budeš je potřebovat... :D
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Domácí H0 kolejiště do L 400x300cm

Příspěvekod cipisekmp » ned 24 dub, 2016 5:45 pm

Ahoj, drive jsi se ptal na rozumnou cenu vyhybek. Jestli mohu poradit, tak vyzkousej vyhybku udelat sam z kolejovych prutu. Myslim ze nizsi cenu nelze najit. Navod jak na to, najdes urcite tu na foru. Jen to musis vyzkouset a najit cestu jak na to.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Další

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků