Tobogán jednoduše

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Tobogán jednoduše

Příspěvekod lajblt » čtv 31 bře, 2016 5:25 pm

Zdar kolegové, já už tenhle nápad nevyužiju (změnil jsem propozice kolejiště ;) ), ale třeba se bude někomu z vás hodit.

Jde o jednoduše proveditelný tobogán s využitím maxima materiálu - všechny díly mají jen rovné řezy, ze složitějších nástrojů je zapotřebí jen pokosová pila (stačí ruční) pro řezání úhlů 30 stupňů na polotovarech.
Jeden závit stoupání je složen z 12 shodných lichoběžníkových dílů. Každá vrstva má 6 dílů, vrstvy jsou proti sobě vzájemně posunuté. Stoupání se nastavuje pomocí běžných 12 závitových tyčí s podložkami a maticemi. Velkou výhodou je prakticky bezodpadová technologie, lze využít maximum materiálu z desky případně i nařezané předem přesně na míru. Pokosovou pilou se pouze seříznou obdélníkové polotovary na lichoběžníky. Mě na to stačila ruční pokosovka, řezal jsem vždycky 6 kusů najednou. Pro stavbu stačí ta nejlevnější překližka tl. 4 mm, po slepení se tloušťka zdvojnásobí. Je to dost tuhé a zároveň pružné, aby se s tím dalo pracovat. Při přidávání další vrstvy se plynule navazuje přidáváním dalších polotovarů za sebe (výsledný tvar vypadá jako obří hoblina z ořezávátka).

Více na obrázcích. Rozměry jsou přímo použitelné pro spirálu R396.
Přílohy
tobogán.png
Tobogán pro R396
tobogán-II.png
1. vrstva
tobogán-III.png
2. vrstva
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Tobogán jednoduše

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 01 dub, 2016 12:30 pm

Nic nového pod sluncem. viewtopic.php?f=42&t=8533&p=152988&hilit=spir%C3%A1lu#p152988

Tady je origoš plus jeho počítací tabulka v excellu http://www.stayathome.ch/gleiswendel.htm

Jinak tu spirálu mám doma pro R422, a vřele doporučuju. Dá se to udělat i jako rozebíratelný... Moc fajn nápad.
Přílohy
skryták.jpg
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků